Urbanek lubos kkLoňská sezóna byla pro Luboše Urbánka nejúspěšnější sezónou v jeho dosavadní kariéře. Trenér, připravující koně stáje Lokotrans a MS Racing, loni nachystal vítěze 27 dostihů, přičemž třetina z nich se odehrála v dostizích nejvyšší kategorie. Hned tři získala dlouholetá opora stáje Ideal Approach, svou jarní sérii čtyř vítězství zakončil v jedničkách Jir Sun a dařilo se i steeplerům v čele s Al Bustanem, který v září vyhrál Gr.3 předzkoušku Gran Premia. Možná o chloupeček více čekala stáj od tříletých, ale druhé místo Abrams Creek ve Slovenském derby a Dionise v St. Leger či triumf Lailaha v Českomoravské ceně nebyly zrovna malé úspěchy. Všichni zmínění ve stáji zůstali a přišla řada nových. Lot Luboše Urbánka se tak dotkl hranice 40 koní. 


Sedm z nich náleží nejmladšímu ročníku. Ač je zatím velice předčasné hodnotit, asi nejvíce se trenérovi zamlouvá tmavý hnědák Devil in Pink, zakoupený za 68.000 € na dražbě ročků v Baden-Badenu. Syn u nás dobře známého Footstepsinthesand (Giant's Causeway) a v několika listed dostizích umístěné Devilish Lips (Königstiger), je pravým bratrem šampióna německých mílařů Dragon Lipse a polobratrem listed vítězky Dynamic Lips (Excellent Art). "Ten věřím bude hodně dobrý a také brzo vyběhne," míní trenér.   

Devil in pink
Devil in Pink

Těší se i na San Chagalla (Olympic Glory), vlastního odchovance Lokotransu, prvního potomka trenérovy oblíbené klisny Santa Padrona (Muhtathir). "Když přišel, tak byl drobnější, ale dělá se z něj hezký kůň," říká. Vlastní chov Lokotransu zastupuji i Averton (Egerton - Avera, Monsun) a Kindhearted (Zelzal - Kigoma, Daylami), ti si však podle trenérových předpokladů zřejmě na svůj debut počkají až do příštího roku.

Velmi dobrý rodokmen má další z dvouletků Lokotransu Magic Merlin (Ulysses), kterého stáj získala v Baden-Badenu za 36.000 €. Otec Ulysses (Galileo) zvítězil v Eclipse Stakes (Gr.1) či Juddmonte International (Gr.1), umístil se i v Arc či Breeders' Cupu. Matka francouzského rodáka Marina Ellen (Giant's Causeway) dala čtyři vítěze, dva z nich se umístili v blacktype dostizích. "Hýbe se pěkně, ale bude pozdnější a spíš do dálky."

Magic Merlin San Chagal


Dva dvouletky získala stáj z Napajedel. Hnědák Ralph (Chardonney Tcheque) je synem Renny Stormovy pravé sestry Renessie (Stormy Jail). "Přišel sice později, ale už ztrátu dohnal," říká trenér. Druhým napajedelským odchovancem respektive odchovankyní ve službách Lokotransu je ryzka Willemine (Pouvoir Absolu), dcera úspěšné sprinterky Waka Laury (Windsor Knot).   

Tréninkové středisko: Újezd u Boskovic
Počet koní: 39
Přihlášky do klasických dostihů: Ashat (VJC), Aigle Vaillant (Derby), Darling in Pink (Derby), Hello Hola Hay (Derby, St. Leger), Korvette (Derby, Oaks), Shabana (Derby, Oaks), Conspirationist (Deutsches Derby) 
Stájový personál: Ivan Siegl (asistent), Michal Lisek (manažer stáje), Jan Kratochvíl, Martin Laube, Alžběta Marášková, Richard Bartoň, František Plšek, Jozef Takács, Jana Součková, Vendula Šebková, Mirek Pivoda, vypomáhá: Kristýna Hrůzová, starost o areál: Roman Hudec, na praxi: Nicol Hammerschmiedová, Bára Holková  
První jezdec:  Jan Kratochvíl na překážky, Martina Laube na rovinách


Klasický ročník je zastoupen devíti koňmi, šest z nich je hlášeno do českých klasických dostihů a sedmý do Německého derby. Do slovenských klasik je hlášen Aigle Vaillant, francouzský rodák a syn vítěze Epsom derby Wings of Eagles (Pour Moi). Toho stáj koupila ve Francii poté, co vyhrál dostih na 2000 metrů o 10.000 eur v Le Pin au Haras a už v jejích barvách tam následně ještě získal jedno třetí místo a rating 38,5 kg. "Hodný, charakterní kůň, kterému není co vytknout," hodnotí jej Urbánek, který plánuje, že hřebec začne sezónu ve Francii nebo slovenskou Velkou jarní. "Uvidíme podle práce." To loňský vítěz Ceny EBF a čtvrtý z Gerschova memoriálu Ashat (Shalaa) půjde tradiční cestou - přes Memoriál prof. Michala do Velké jarní ceny. "Uvidíme, co v nich ukáže a podle toho se rozhodneme, co s ním dál. Jeho stropem bude asi míle."

Nejambicióznější plány má stáj s Conspirationistem (Highland Reel), který sice chybí na přihláškách do českých klasik, byl však přihlášek do Derby v Německu. "Loni se jevil jako jeden z nejlepších, uvidíme, jestli bude mít i na Německo. Drobně se zranil, proto stihl jen jeden start, tak začne v dostihu pro nezvítězivší na dva kilometry a bude postupovat výš."

Adept Českého derby Darling in Pink (Outstrip) loni vyhrál dvojku v Bratislavě a sezónu zakončil čtvrtým místem v Karpatské ceně (L). "Hrozně vyrostl," říká trenér, který s hřebcem chce začít sezónu opět v Bratislavě tamním trialem a pak i slovenskou Velkou jarní cenou. Další z Urbánkových Derby aspirantů Hello Hola Hay (Zarak), který skončil čtvrtý v Ceně zimního favorita, naopak nevyrostl přes zimu vůbec. Má však v sobě hodně energie. "Takový Duracel," směje se trenér, který plánuje s ním začít v Mostě. "Stejně jako všichni naši tříletí pracuje bez problémů," dodává.

Darling in pink Korvette


Překážky by měly být cílem bělky Jacinthe (Rajsaman), kterou stáj koupila v listopadu jako nestartovavší dvouletku v Deauville. "Skáče slušně. Možná začne na rovinách, ale může jít i rovnou do překážek, uvidíme podle práce," plánuje trenér. Podobné platí i o stejně zbarveném Supreme Vega (Tin Horse), který přišel jako nestartovavší od Yanicka Fouina z Francie. "Začne rovnou na překážkách," předpokládá s trochu nervóznějších valachem trenér.

Urbanek lot
Hello Hola Hay, Jacinthe a Shabana

Vytrvalá tempařka je podle trenéra do Derby i Oaks hlášená Korvette (Lord of England), čtvrtá ze slovenské zimní královny. Ta začne letošní sezónu zřejmě v Německu. "Našel jsem pro ní dostih pro tříleté klisny na 2000 metrů," říká trenér, který klisnu nahlásil i do Oaks na Slovensku.

Na Slovensku, konkrétně v tamní Jarní ceně klisen, začne Shabana (Jukebox Jury), která loni jen těsně o hlavu prohrála souboj o Cenu zimní královny s Queen of Beaufay. Také ona je hlášená jak do Derby, tak i do Oaks a trenér si nemyslí, že by s vytrvaleckou distancí mohla mít problém. Jen je hůře čitelná. "Je to taková pohodářka, v práci toho moc neukáže. Uvidíme po Jarní ceně klisen, jak to bude s jejími ambicemi do dalších klasických dostihů."

Od Ideal Appache až do Al Bustana

Ač stáj prošla určitou obměnou, většina starších opor v ní zůstala. Divizi starších koní navíc posílili loňští klasici, mezi nimiž měla stáj hned několik výborných. Bezesporu k nim patřil i druhý ze Slovenského derby Abrams Creek (Adlerflug), který se však od klasického umístění na dráze neukázal. "Zranil se, měl vlásečnicovou zlomeninu spěnky, ale už pracuje a vypadá výborně. První start by měl absolvovat ve Francii, vrcholem první části sezóny by pro něj měla být Velká cena Slovenska při Turf-Gala," odkrývá plány trenér. 

V tréninku zůstává vítěz Gran Premia z roku 2017 Al Bustan (Medecis), který je ve svých 12 letech nejstarším koněm stáje. "Věk na něm není znát," myslí si trenér. "Nic nového pro něj vymýšlet nebudeme, začne v Meranu, asi v květnu, a uvidíme, jestli to dotáhne až do Gran Premia. Zřejmě opět půjde tu Gr.3 předzkoušku, kterou loni vyhrál. Snad na ty mladé bude stačit." Merano čeká i loňskou vítězku Prvomájové steeplechase Antalgique (Rajsaman). "Začne Jarnou cenou Petržalky a tak bychom s ní v Meranu zkusili krosy."
 
Velké naděje loni trenér vkládal do Briliant Stara (Sea The Stars), které sice nenaplnil, ale letos by to mohl napravit. "Loni bohužel trvalo dlouho, než se dal dohromady po mosteckém zranění," vysvětluje trenér. "Vypadá výborně, udělal se z něj nádherný kůň. Začne ve dvojce v Mostě a pak bude běhat venku."

Další z loňských tříletků Dionis (Harzand) sice prokázal vytrvalecký talent druhým místem v St. Leger a třetím v jeho slovenské analogii, a možná ještě cennější je i jeho čtvrté místo ve Slovenském derby, nyní však rovinový provoz opouští a bude se věnovat překážkám. "Skáče dobře, překážkový debut jej čeká asi v dubnu v Miláně a pak uvidíme. Překážky v Meranu budou pro něj asi moc náročné, spíš s ním zkusíme nějaké menší dráhy ve Francii."

Z Francie se do Újezda vrátil sedmiletý valach Folburg de Palma (Sageburg). "Nepřišel úplně v dobrém stavu, vrátil se jako takový zlomený kůň. Podle práce se teď zdá, že by v dubnu mohl vyběhnout, asi Francie nejspíš Lyon-Parilly a pak Meranu. Potřebuje získat sebevědomí a vrátit chuť do života."
Mezi Českem a Francií pendloval i stejně starý Foudre d'Allier (Network), který se dříve potýkal se zdravotními problémy, ale loni zakončil sezónu vítězstvím ve Stříbrné trofeji v Pardubicích. "Je v pořádku, pracuje, začne v dubnu v Miláně," plánuje trenér. "Do Merana to kůň není, tak asi zkusí klasickou steeplechase v Pardubicích a menší dráhy ve Francii."
Od trenéra Fouina přišel i čtyřletý valach Irreverencieux (Diamond Boy), který loni v barvách Lokotransu vyhrál ze dvou startů jeden dostih na 3200 metrů. "Začne zase ve Francii, měl by to třídově být kůň do tamních překážek," uvažuje trenér. 

Folburgdepalma
Folburg de Palma

Novou překážkovou nadějí stáje je sedmiletý Fringant de Chanay (Lord Du Sud), který běhal v barvách DiJany Dobšice, ale naposledy se na dráze ukázal v listopadu 2020 a to po více jak roční pauze. "Koupili jsme ho za pár korun jako špatně ovladatelného koně, teď dělá s ostatními a měl by debutovat na proutěnkách v Bratislavě. Pak přicházejí v úvahu krátké krosy v Pardubicích."

Skvěle se loni ve své první sezóně v barvách Lokotransu uvedl Heaven Forfend (Frankel), jemuž po vítězství v Longchamp jen o krátkou hlavu uniklo vítězství ve Velké ceně Prahy a poté v Drážďanech dokonce sahal po blacktype statusu. Právě zisk blacktype je cílem pro letošní rok a Drážďany se jeví jako nejschůdnější cesta. "Má ale vyndaný chip a proto začne až v druhé půlce sezóny," vysvětluje trenér.  

Zřejmě vůbec nejlepší sezónu loni prožíval desetiletý Ideal Approach (Bushranger), který už řadu let patří k oporám Lokotransu. "Mít takových ve stáji pět, tak nemusíme mít čtyřicet koní," směje se trenér. Ostřílený valach zřejmě i letos začne v Bratislavě Velkou aprílovou cenou, kterou loni vyhrál. "Už si to diriguje sám," dodává. "Pak asi zase mítink v Hamburku a míle při Slovenském derby dni. Věk na něm není vůbec znát, pořád vypadá jak když sem přišel," říká trenér, podle něhož by Ideal Approach měl běhat především na Slovensku a v zahraničí, možná se ukáže i doma.

Ideal Approach kk
Ideal Approach

Skvělou sezónu, především její úvodní část, měl loni také Jir Sun (Shamardal), ktrerý konečně předvedl to, co od něj majitel při nákupu očekával. Vítěz Ceny Ministerstva podohospodárstva a rozvoju vidieka (L) začne sezónu Gomba handicapem. "Pak asi zkusí listed v Německu, rád bych i s ním dosáhl na blacktype, věřím, že je toho schopen. Pak Turf-Gala, nějaké zahraničí a jestli bude tak i EJC."  
V Gombě začne s největší pravděpodobností i Matello (Intello), který se přesunul od Zdeno Koplíka a který v Česku nenavázal na svou francouzskou formu. "Ze začátku to byl takový nešťastný kůň, hektický, všeho se bál, ale přes zimu udělal obrovský skok a moc se na něj těším. Myslím, že to je kůň na rozhraní I. a II. kategorie."

Pětiletá La Beauté (Egerton - Lailah, Relaxed Gesture), kterou má Lokotrans v pronájmu od Hřebčína Napajedla, zakončila loňskou sezónu dvěma triumfy na překážkách. Ač, jak říká trenér, skvěle skáče, není s ní práce zrovna jednoduchá. "Je hodně nervózní, box má venku i s výběhem a co se týká dostihů je u ní nejhorší přečkat cestu," vysvětluje. Měla by běhat především pardubické krosy.   
 

Irreverencieux Jir Sun


Čtyřletá Lady in Pink (Adlerflug) loni ukázala potenciál vítězstvím v Ceně prezidenta republiky, o které však po pozitivním nálezu z antidopingové kontroly přišla. Díky tomu však může začít sezónu v lehčích dostizích. "Zahájí v trojce a pak s ní chceme jít postupně nahoru. Cíl je získat blacktype," říká trenér o plánech s klisnou, jejíž ideální distance je od 2400 metrů výš.

Příjemným překvapením byly loňské výsledky napajedelského rodáka Lailaha (Stormy Jail - Lailah, Relaxed Gesture), který sezónu zakončil vítězstvím v Českomoravské ceně. A jak se zdá, nemusel by zůstat jen u jednoho vítězství v nejvyšší kategorii. "Přes zimu vyspěl a je z něj nejhezčí kůň ve stáji. Začne Memoriálem Jaroslava Maška, pak by šel zřejmě Velkou květnovou a nevylučuji ani běhání v zahraničí." Méně radosti zatím dělá oolobratr Gr.3 vítěze Dundonnella (First Defence) Landmark (Gleneagles), který za svým bratrem výrazně zaostává a navíc kvůli zranění se na dráze objeví až v druhé polovině sezóny. "A na překážkách," dodává trenér.  

Jedním z velkých překvapení loňské sezóny bylo třetí místo Mr Spexe (Tai Chi) při jeho debutu ve Velké pardubické. Vrchol českého překážkového kalendáře bude jeho cílem i letos a trenér věří, že předvede ještě lepší výkon. "Začne první kvalifikací, pak mu dáme pauzu, protože nemá rád teplo, a na podzim jeden start před Velkou. Loni jí šel super, letos by to mělo bát ještě lepší," míní.

Stejného otce má i čtyřletý No Risk No Fun (Tai Chi), který má v nohou zatím jediný start v proutěnkách v Meranu, kde loni v květnu skončil pátý. "Pak jsme jej nechali být a letos by měl v Meranu běhat steeplechase pro nováčky."

Překážky budou cílem i nové akvizice Lokotransu čtyřletého ryzáka Pallatium (Cima De Triomphe), kterého stáj získala ve Francii, kde loni při debutu finišoval třetí v dostihu na 2300 metrů v Angers. "Moc se mi líbí, z mladých překážkových koní společně s Irreverencieux asi nejvíc. Má trochu svou hlavu, ale měl by to být kůň pro Merano."  
Tam budou směřovat i kroky šestiletého Silver Seam (Dark Angel), který loni v červnu právě tam vyhrál steeplechase na 3550 metrů. "Po vítězství se bohužel zranil, a tak zbytek sezóny vynechal a začne letos trochu později. Uvidíme, jak se tam letos ukáže, kdyby mu to hodně šlo, mohl by zkusit i Gran Premio," přemítá trenér.

Procházku po stáji ukončíme u šestiletého Upsonga (Authorized), dalšího z překážkových koní Urbánkova lotu, jemuž ale Merano naopak vůbec nesedlo a lépe se ukázal ve francouzském Vittelu, kde skončil třetí. "Na 99% začne Prvomájovou a pak uvidíme, jestli ho necháme běhat v Pardubicích nebo zkusí nějaká menší francouzská závodiště."

V sedlech překážkových koní zůstává jedničkou žokej Jan Kratochvíl, na rovinách tento post patří žokeji Martinu Laubemu, příležitost by mohli dostat i další jezdci z Urbánkova týmu Jozef Takács, František Plšek či Richard Bartoň. Celému týmu pak patří trenérovo poděkování za práci, která vedla k loňským skvělým výsledkům. "A samozřejmě také majiteli panu Jalovému, který nám vytváří skvělé podmínky," uzavírá Luboš Urbánek předsezónní rozhovor.
  
Miloslav Vlček
foto Kamila Krutáková

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Michal Kalčík   Pavel Poles   Ingrid Janáčková Koplíková
 Jiří Chaloupka  Ing. Ivana Pejšková     Tomáš Váňa
 Karel Germič  Zdeněk Seménka  Martin Liška
 Lenka Kvapilová         Allan Petrlík  Pavlína Baštová
 Hana Kabelková             Arslangirej Šavujev          Lenka Horáková
 Jozef Piruch  Radim Bodlák  Dalibor Török
 Martina Havelková  Radek Holčák  Jiří Brož
 Stanislav Popelka  Jan Demele  Zdeno Koplík
 Josef Váňa jr.    

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net