Broz jiri pp2Loňská sezóny byla z pohledu dosažených vítězství nejúspěšnější sezónou v dosavadní trenérské kariéře Jiřího Brože. V počtu vítězství, s jedinou výjimkou dosažených pouze na německých drahách, se odrazil růst stáje. Z Domoradic loni Brožovi svěřenci vyrazili ke 124 startům na německých, českých, italských či švýcarských drahách, čímž předchozí nejrušnější sezónu překonali o téměř 50 startů. Zřejmě i tento rekord bude brzo překonán, protože počet jeho svěřenců opět vzrostl. Nyní jich má již dvacet pět.


Čtyři z nich zastupují nejmladší ročník, z toho dva vlastní chov - hnědka Cornell (Egerton - Cornelia, Laroche) z Ladies Racing a ryzák Djergerton (Egerton - Djerba, Shirocco), který bude reprezentovat stáj Veroniky Pajerové. "V tréninku vypadají oba dobře a oba budeme hlásit do Fitmin Cupu. Uvidíme, jestli tam dojdou," hodnotí dvouletky trenér.

V péči má ještě další dva, které přišli z dražby v Baden-Badenu. Zvlášť se mu líbí německý rodák ze stáje PP Zámrsk Archiebaldo, syn australského grupového sprintera Counterattack (Redoute's Choice) a francouzské rodačky Aux Quatre Saisons (Dansili), matky pětinásobného vítěze Analeona (Sunday Break), kterého získal za 7.000 €. "Přes zimu vyrostl, vypadá moc pěkně a už když jsme jej kupovali, plánovali jsme, že by už jako dvouletek mohl běhat v Německu."

Archiebald Djeggerton


Stáj Dara Racing bude zastupovat dosud nepojmenovaná francouzská rodačka po německém šampiónovi Dschingis Secret (Soldier Hollow) z nestartovavší Arkovy (Zamindar), matky tří vítězů. "To je krásná, veliká klisna, pravděpodobně vyběhne jako první. Myslím, že letos vyběhnou všichni naši dvouletí, zima skoro žádná nebyla, a tak jsme s nimi mohli pořád pracovat," uvažuje trenér. 

WhiskeySecretNN
Dosud nepojmenovaná dvouletka po Dschingis Secret

Tříletka má trenér ve stáji jen jednoho -  dosud nestartovavší klisnu jménem Franja (Countryattack), kterou trenér získal na říjnové dražbě v Baden-Badenu za 2.000 €. U prvního potomka čtyřnásobné vítězky Franamanagh (Footstepsinthesand) očekává, že by se měla realizovat na tratích kolem 1400metrů. "Uvidíme, kam se posune," říká.

Tréninkové středisko: Domoradice
Počet koní: 25
Odešli z tréninku po sezóně: Never Now, Kodi Cliffs, Guillotine Shave, Abondance 
Stájový personál: Pavel Kašný, Helena Junková, Ilona Duchoňová, Jitka Fialková, vypomáhají Eliška Fialková, Kamila Dvořáková, Patricie Kupcová, děvčata ze zemědělské školy Chroustkovice 
První jezdec: ž. Jiří Palík, na nižší váhy Michaela Musialová, pro překážkové dostihy Pavel Kašný


Na debut dosud čeká i čtyřletý tmavý hnědák ze stáje Veroniky Pajerové Whiskey Creek (Bow Creek). "Nestartoval kvůli zdravotním problémům, které už jsou doufám zdárně vyřešeny. Jeví se mi hodně dobře, začne v Německu," plánuje trenér.

Stejně starý Blue Evoque (Footstepsinthesand) z PP Zámrsk loni absolvoval čtyři starty bez umístění, nicméně zkoušel to i ve Velké červnové a na zahraničních drahách a trenér nad ním ale rozhodně hůl neláme. "Ještě je pořád zelený. Myslím že loni dostal trochu ťafku, ale je v pořádku a těším se na něj. Myslím, že je hodně dobrý."
Domovskou stáj Zámek Domoradice reprezentující hnědka Red Artillery (French Navy) je menšího rámce, trenér ji vidí jako koně na dlouhé tratě. "Loni potěšila při debutu, pak běhala v Německu těžší dostihy, nyní ji prodloužíme distanci a věřím, že bude dělat radost."

Ani bělka Whiskey Fan (Gutaifan) Veroniky Šefl nemá v nohách mnoho startů, zatím stihla jen dva loni na podzim. "Přišla k nám jako nestartovavší, zkusili jsme první start v Německu, potom chytila šimbajny a dlouho jsme na ni museli čekat," vysvětluje trenér.

V loňském roce přešel do Domoradic i pětiletý Soliter (Toronado), který dosud vyběhl jen třikrát. "Nebyl na tom fyzicky moc dobře, dali jsme ho do pořádku a zkusili s ním start v Mnichově. Tam běžel slušně, skončil pátý, ale pak se zranil v tréninku a odstavili jsme ho, Teď už je v pořádku, je to tempový kůň a věřím, že by v německých dostizích pro nezvítězivší mohlo něco předvést," míní trenér.

boz lot
Lot vede trenér Brož s Wicker Stone 

Šestiletý Top Gun (Rio de la Plata) z Cotton Clubu už patří k osvědčeným oporám týmu což potvrdil loňským vítězstvím v Lipsku. "Bohužel když byl v nejlepší formě přišlo zranění, sice nic vážného, ale museli jsme ho odstavit," doplňuje trenér. "Nyní už je v pořádku, ale s penězi, které vydělal, toho v Česku moc běhat nemůže. Možná zkusíme Velkou květnovou nebo zůstane na německých drahách."

Dvojice klisen Zámku Domoradice Habit of Beams (Alaska River - Happy Bridge, Briliant) a Little Jane (Zazou - Lady Jane, Briliant) už loni zkusila překážky a obě budou v překážkovém provozu pokračovat. "Habit of Beams spíše na menších drahách, Little Jane by možná zkusila i kros v Pardubicích." Překážky vyzkoušel i jejich stájový druh Lagoas (Shamardal), který loni stihl 11 startů, z nichž poslední čtyři už se odehrály v překážkových dostizích. "Skáče supr, ale má problém s ovladatelností. Je to nepochybně kvalitní kůň, jen je třeba vychytat mouchy. Běhat by měl v Itálii nebo ve Wroclawi." 

LittleJane WhiskeyCreek


Po roční pauze se loni vrátil na dráhu devítiletý Angostura (Air Chief Marshal). "Po proběhnutí ve Slušovicích moc potěšil výkony ve Švýcarsku, skokově byl skvělý, V prvním startu sice ztratil jezdce, o týden později už ale skončil třetí. Letos zkusíme Pardubice, kde bude běhat kvalifikace a když si o to řekne, není vyloučená ani Velká pardubická."

Na překážky loni přešel také úspěšný rovinář Oriental Glory (Soldier Hollow), který vyhrál steeplechase v Netolicích a pak skončil druhý v proutěnkách v Meranu. "Je to talent na skákání," říká trenér. "Netolice šel jen tréninkově aby si zkusil zelené skoky a pak v Meranu se ukázal velmi dobře. Po něm jsme si řekli, že ho trochu pošetříme, letos bude běhat především v zahraničí, v Česku asi ne."

Na překážky zřejmě brzo přejde i šestiletý Bell Elysees (Champs Elysees). "Ten zatím nepředvádí to, co si myslím, že v něm je. Nechce. Je zaskákaný a uvidíme, jestli začne novou sezónu hned na proutěnkách nebo ještě předtím zkusí nějakou rovinu, ale letos určitě na překážky přejde." 

Pro osmiletou Berouyine (Bushranger) vidí trenér jako ideální dostih, ve kterém ponese nižší váhu. "Radši půjde lepší dostih s méně kily než naopak," vysvětluje. "Loni hůř přezimovala, letos je úplně jiná, v cajku a možná s ní zkusíme Gomba handicap. Je to určitě kvalitní klisna, jen je náladová a když se jí nechce, tak neběží."

habitofbeams
Skoková příprava Habit of Beams

Zcela jiný přístup má hlavní opora domoradické stáje už jedenáctiletý Wicker Stone (Whipper), který loni lehce vyhrál dostih v Mnichově. "Už jsem chtěl, aby skončil, ale on nechce. Triumfem v Mnichově všechny zaskočil, tam ho to baví a možná zkusíme i jinou dráhu na levou ruku, třeba Baden-Baden," plánuje trenér s tím, že valacha letos čeští diváci uvidí jen v přípravných startech a po sezóně se s dostihovou kariérou rozloučí.

Za stáj Bee Honey Doubravice, v jejíž barvách bude běhat i výše zmíněná Franya, bude soutěžit i pětiletá Na konci duhy (Zazou - Nidara, Kallisto). "Loni změnila majitele a ti s ní chtějí běhat delší tratě. Teď chodí do kopců, běhat bude v Česku a protože je maličká, tak především dostihy, kde ponese menší váhu."

Pětiletá Aniela (Anjaal) stáje Ladies Racing přišla do Domoradic před rokem od Václava Luky, ale podle trenérových slov na svou předešlou výkonnost nenavázala a první sezónu v nové centrále musela předčasně ukončit. "V Německu se zranila, tak byla ve výběhu, ale nyní už je v pořádku. Loni se seběhala, tak letos může začít v nižších kategoriích."

Skvěle si loni vedl pětiletý Planteur's Whiskey (Planteur), který do Domoradic přišel loni v květnu, hned první start pod novým trenérem v Drážďanech proměnil ve vítězství, o měsíc později to zopakoval a v září uspěl i v Mnichově v handicapu o 9.000 eur. "Je to hodně dobrý kůň," míní o valachovi stáje Dara Racing trenér. "Začne buď Velkou květnovou nebo půjde rovnou do Německa, případně s ním i zkusíme Francii. Určitě s ním plánujeme start v EJC Million a dalších velkých dostizích v Česku."

BlueEvoque Planteurswhiskey


Dosud nezvítězivší pětiletý Moonlight Shadow (Fountain of Youth) loni v červnu doběhl druhý v Halle, pak byly jeho výkony slabší. "Experimentovali jsme s distancí, prodloužili mu jí, ale nebylo to ono, tak se zase vrátil na sprinty. V česku je to kůň na úrovni dvojek, ale tady toho moc běhat nebude, čekají jej německé dráhy."

Procházku po stáji zakončíme u jejího zřejmě nejslavnějšího obyvatele, vítěze Slovenského derby 2018 Mon Cheri (Makfi), který si v posledních dvou loňských startech vyzkoušel proutěnky. "Teď je v ohradě," konstatuje trenér. "Loni nezačal špatně, ale jak se oteplilo, měl dýchací problémy. Na konci sezóny zkusil poprvé překážky, v Kolesách doběhl druhý, pak vyrazil do Trevisa, kde ale bohužel zřejmě vyšlápl nějakou díru a z dostihu se nevrátil v pořádku. Teď s ním pomalu začneme klusat, pokračovat bude na překážkách, ale jen zlehka a až v druhé polovině sezóny. Třídu má a skáče skvěle."

Na koních Jiřího Brože bychom i letos měli nejčastěji vidět Jiřího Palíka a Michaela Musialovou, pokud nebudou moci, rád by v Německu využil služeb Bayurzhana Murzabayeva či Sibylle Vogt. Překážkovou jedničkou je Pavel Kašný. "Chtěl bych na závěr poděkovat majitelům za důvěru, kterou v nás mají a celému našemu týmu, který odvádí skvělou práci," uzavírá Jiří Brož předsezónní rozhovor.

Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Michal Kalčík   Pavel Poles   Ingrid Janáčková Koplíková
 Jiří Chaloupka  Ing. Ivana Pejšková     Tomáš Váňa
 Karel Germič  Zdeněk Seménka  Martin Liška
 Lenka Kvapilová         Allan Petrlík  Pavlína Baštová
 Hana Kabelková             Arslangirej Šavujev          Lenka Horáková
 Jozef Piruch  Radim Bodlák  Dalibor Török
 Martina Havelková  Radek Holčák  

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net