Popelka Stanislav2Stanislav Popelka už dlouhou řadu let patří k nejúspěšnějším domácím trenérům. Jeho svěřenci pravidelně bodují v nejvýznamnějších překážkových dostizích a jen loni vyhráli tři jedničkové dostihy včetně srpnové kvalifikace, ve které velmi lehce uspěl jeho vlastní odchovanec Lombargini. Po jedenácti letech se ale mohl radovat i z úspěchu na nejvyšší scéně rovinových dostihů. Zásluhu na tom měl Australien, který jako největší outsider zaskočil elitní české mílaře a středotraťaře v EJC Lokotrans Middle. Podaří se mu i letos připravit jedničkové vítěze v obou disciplínách? 


Ve stájích v Hvozdu na novou sezónu připravuje 27 koní. Nové mladé posily tam přicházejí vesměs především z vlastního trenérova chovu a letošek není výjimkou. Oba dvouleté si sám odchoval. Moliero (Zazou) je prvním potomkem vítězky Ceny Labe Modeny (Jape), Molly (Zazou) je naopak zřejmě posledním potomkem Mikeily (I Shall Stay), kterou se trenér a chovatel rozhodl z chovu vyřadit. Bábou obou dvouletků je legendární Měsť (Mistnik).
"Moliero trochu lumpačí, ale ne ve zlém, zkrátka chová se jak hřebec," říká trenér, který by chtěl s oběma dvouletky letos vyběhnout, ale jak říká, bude to záležet především na nich.  

Molly Moliero
Moliero (vlevo) a Molly na snímku z loňského května

Tréninkové středisko: Hvozd
Počet koní: 27
Odešli z tréninku po sezóně: Hisahito, Apas Rocka, Lightning Storm, Matheus, Lambrozini, Mahony   
Stájový personál: Tomáš Ševčík, Oldřich Procházka, Mirka Čížková, Markéta Krejčí, Denisa Čermáková, vypomáhá Jakub Spáčil 
První jezdec: stáj nemá vlastního prvního jezdce, trenér doufá v pokračování spolupráce jako dříve - s Markem Stromským, Janem Odložilem, Jakubem Kocmanem, Danielem Vyhnálkem a když budou volní moc rád využije i služeb Josefa Bartoše, Jana Faltejska či Jaroslava Myšky


Tříletý ročník je zastoupen trojicí koní, n nichž dva jsou odchovanci trenéra a třetí z chovu Pavla Vrby, ani jeden z nich se ale na dráze zatím neukázal. Vlastní chov zastupují tmavý hnědák valach Larimar (Age of Jape - Loire, Rainbows for Life) a ryzka Magnolia (Age of Jape - Mikeila, I Shall Stay). "Larimar je trochu specifický týpek, od obsedání to s ním nebylo jednoduché, a tak jsme ho loni na chvilku přemístili jinam a do stáje se vrátil na konci roku. Zlepšuje se, vypadá chtivý, soutěživý," míní trenér. Magnolia, polosestra dvouleté Molly, se narodila v květnu, a tak absence dvouletého startu u ní nepřekvapí, letos by ale oba tříletí měli vyběhnout. 
Poslední z tříletků Čárynka (Rosensturm - Čarokráska, Bin Shaddad) je za ostatními dvěma tříletky pozadu. "Přišla k nám prvního března, teprve ji obsedáme," vysvětluje trenér.  

Magnolia
Magnolia (vlevo), za ní schovaný Larimar 

Jako každá překážková stáj i lot Stanislava Popelky stojí na starších koních. Nejpočetněji je zastoupena stáj Karla Zatloukala Nýznerov a její, jak říká, dceřinná stáj Ramzová. Zelenožluté barvy stáje Ramzová bude hájit trojice koní, z níž nejmladší je podzimní nákup od Vocásků čtyřletý Charleston Charlie (Adaay), který jako dvouletek vyhrál trojku v Lysé a loni se umístil při obou startech v pardubických proutěnkách. "Jeví se jako šikovný koník, ani ne moc velký ani malý, tak akorát, takový elastický," popisuje jej trenér.
Od trenérky Vocáskové přišel i sedmiletý Lianel (Champs Elysees), který však už v péči trenéra Popelky absolvoval dvě sezóny. "Také šikovný kůň, umí po trávě a dobře běhá i v Pardubicích, kde o vítězství podle mně přišel jen kvůli tísnění.
Devítiletý Zataro (Moonjaz - Ztracená naděje, Taran) je pro změnu odchovancem Františka Vocáska, navzdory věku má ale v nohách jen 9 startů. Jak však v loňském roce ukázal, talent mu rozhodně nechybí. "Loni jsme s ním zkusili Wroclaw, ale padl na vodě a zřejmě na něj šlápl jiný kůň, protože si zlomil dvě nebo tři žebra. Pak jsme s ním postupovali pomalu a dokázal být druhý v Ceně Labe. Je to vynikající skokan a i když mu chybí víc zkušeností, zkusíme s ním letos kvalifikaci a distanční schopnosti. Když bude zdravý, možná se oproti loňsku v říjnu ještě posune," naráží trenér na možnost, že by se Zataro postavil druhou říjnovou neděli na start nejpopulárnějšího českého dostihu.

Imphal Ztracenka


Stáj Nýznerov je zastoupena též trojicí koní. Její novou akvizicí je osmiletý Kerabush (Rock of Gibraltar), kůň s bohatým životopisem, který loni zvítězil ve steeplechase v Topoľčiankách. "Přišel sem s tím, že mu to nejlépe jde po trávě, takže s ním plánujeme starty hlavně v Polsku," říká trenér. O dva roky mladší Ztracenka (Pop Rock - Ztracená naděje, Taran) loni dvakrát zvítězila v Pardubicích, kde dosud absolvovala všechny dostihy své kariéry. "A ani letos na tom nic měnit nebudeme," říká trenér na konto klisny, která loňskou sezónu zakončila triumfem v Ceně Laty Brandisové (I.k.)
Perlou stáje Nýznerov je již dvanáctiletý Stretton (House Rules - Step, Dara Monarch), ostřílený veterán pardubických krosů, který již vydělal přes 2,5 miliónu korun. Účastník posledních čtyř ročníků Velké pardubické byl třikrát za peníze, přičemž před třemi lety ho z druhého místa dělilo od vítězného Theophila jen délka a čtvrt. "Cestu bude mít hodně podobnou jako loni," říká Popelka o valachovi, na jehož přípravě se podílí Lumír Ptáček a který loni došel na start Velké přes červnovou kvalifikaci a start ve dvojkovém krosu na 5200 metrů.  

Fitmin_banner_treneri3.jpg

Početně zastoupená je ve Hvozdu zastoupena i stáj Quartis - Zámecký vrch Jiřího Vičara, pro níž trenér Popelka připravuje čtyři koně. Nejstarší z nich, devítiletý Imphal (Golden Tirol), se loni potýkal se zdravotními problémy a ač jsou podle trenéry již zažehnány, sezónu začne později. "Zřejmě kvalifikací a uvidíme, jak si poradí s distancí. Poté se rozhodneme, jestli by případně zkusil Velkou pardubickou nebo znovu běhal Labe," plánuje trenér, který by si pro Imphala rád zajistil služby žokeje Myšky. "S ním mu to nejvíce pasovalo, pod ním fungoval a dosáhl nejlepších výsledků," vysvětluje.   
Vedle zmíněného polského reprezentuje stáj i trojice vlastních odchovanců, potomků klasicky umístěné Yokyry (Rainbows for Life). Náleží k nim i desetiletá Yara (Yeats), která má za sebou krátkou epizodu v chovu. "Vrátila se z Francie jako březí, ale zřejmě vstřebala a majitel už s ní dál v chovu pokračovat nechtěl. S těch tří potomků Yokyry se zdá nejtřídovější."
Pětiletý Yank (Pop Rock) dosud nezvítězil, ale trenér v něm něco vidí. "Není to špatný kůň, ale potřebuje vedení v dostihu, aby ukázal, co v něm je. Doufám, že se letos posune dál." Jeho o rok starší polobratr Yahk (Moonjaz) je též dosud nejzvítězivší. "Dobře skáče, ale zatímco v prvních dostizích se ukazoval jako bojovník, v druhé polovině sezóny jako by se chtěl pošetřit. Doufám, že letos bude fungovat lépe a udělá radost."

lot popelka

Z trojice koní Stajně Corinne ČR loni zazářil bělouš Australien (Olympic Glory), který nadchl vítězstvím v EJC Lokotrans Middle (L) a nečekaným vítězstvím potěšil i trenéra. "Je to jasně třídový rovinový kůň. Sezónu začne pravděpodobně Velkou dubnovou," plánuje.
Stejně starý Hamis, polský rodák po vítězi chuchelského Zlatého poháru Camillovi (Monsun), byl stájí zakoupen loni na podzim a v nových barvách stačil absolvovat jeden dostih v Pardubicích. Ty by měly nadále zůstat jeho hlavním působištěm.
Nejstarším koněm stáje je již dvanáctiletý bělouš Marcus Aurelius (Stormy River). "Loni už ukazoval, že ho dostihy nebaví, nebyl schopen prodat co v něm je, ale pak startoval v Netolicích a na novém závodišti, běhal na něm poprvé po čtyřech letech, našel chuť závodit. Chtěli jsme zkusit jít touto cestou, ale hned v dalším startu ve Slušovicích, kde šel překážky vůbec poprvé, nás bohužel vrátil znovu na zem."      
 

Larizano2 Australien


Tři koně má ve Hvozdu i stáj EŽ Praha a.s. Tím nejznámějším je desetiletý Lombargini (Enjoy Plan - Laria, Donegal), loňský vítěz srpnové kvalifikace, jehož premiéra ve Velké pardubická skončila na Francouzském skoku. "Čeká jej podobný scénář jako loni," plánuje trenér. Ve stejných barvách budou startovat i výše zmínění Larimar a Moliero.

Kariéru pětiletého valacha stáje Přátelé Srdéčka-Popelka Kasaie (Scater), pravého bratra Kornelie, do značné míry ovlivňují geny jeho matky Korinky (Bin Shaddad). "Koně z její rodinky mají rádi měkko, jsou to koně do těžkého terénu v Pardubicích a čím je hlubší dráha, tím lépe. Na tvrdu jsou poloviční koně."  

V barvách stáje Hvozd-Popelka-Hanák běhá pětiletý Medi Jape (Age of Jape - Media, Tribal Instinct), polobratr jedničkového Medica (Camill), který loňskou sezónu zakončil premiérou v pardubickém krosu, z níž vytěžil druhé místo. "Ten dostih ukázal, že mu to v Pardubicích bude pasovat," míní trenér.

Za stáj Martina Bláhy běhající Kornelia (Scater) získala loni penality a tak se posune o něco výš. "Budeme jí hledat dostihy na delší distance, aby mohla prodat svoje vytrvalecké schopnosti."

Šestiletá Nika (Scater) stáje Plasty Urbánek-Popelka se loni zranila v Netolicích a předčasně ukončila sezónu. "Je to také potomek Scatera a klisny Norvegienne, která dvakrát vyhrála největší překážkový dostih ve Švýcarsku, ale v chovu nás zatím zklamává. Snad se letos ukáže v lepším světle."

Lombargini2
Lombargini

Dvojici koní stáje Rustikal HC s.r.o. rodiny Kratochvílových, valacha Rustikala (Born To Sea) a klisnu Solognote (No Risk At All), čeká přechod do překážkového provozu. Zatímco šestiletý Rustikal, který se loni vrátil na dráhu jediným startem po téměř dvouleté pauze, dosud nemá jedinou zkušenost s překážkovými dostihy, o rok mladší Solognote už loni jedny proutěnky zkusila při závěrečném mítinku v Kolesách. "Nebylo to nic moc," komentuje její poslední místo trenér, který doufá, že se letos výkonnostně zlepší.

Domovskou stáj Hvozd-Popelka bude opět zastupovat čtrnáctiletý Larizano (Jape - Laria, Donegal), vítěz loňského Crystal Cupu ve Wroclawi. "Když bude vše v pořádku, začne Prvomájovou, pak by si trochu odpočinul a směřovat jej budeme jako loni především k oběma největším polským dostihům."

V jezdeckém obsazení nechce trenér nic měnit a doufá, že bude moci využívat služeb stejných jezdců jako v loňském roce. "Pokud přibude někdo nový, rozhodně se spolupráci bránit nebudeme," říká Stanislav Popelka, který si je dobře vědom neutěšené situace mezi domácími překážkovými jezdci. "Některé koně už máme vyzkoušené, že si padnou s konkrétními jezdci, tak se budeme snažit toho využít, ale ne vždy se to podaří," říká trenér, který předsezónní rozhovor uzavírá poděkováním majitelům. "Všem děkuji za důvěru a doufám, že se nám podaří splnit jejich ambice. Ví, že se u nás jejich koně mají dobře a že odvádíme poctivou práci, s níž by se měly dostavit i výsledky. Ty jsou samozřejmě dílem celého našeho týmu, který se již léta nemění a jemuž také moc děkuji."   

Miloslav Vlček
foto Kamila Krutáková

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Michal Kalčík   Pavel Poles   Ingrid Janáčková Koplíková
 Jiří Chaloupka  Ing. Ivana Pejšková     Tomáš Váňa
 Karel Germič  Zdeněk Seménka  Martin Liška
 Lenka Kvapilová         Allan Petrlík  Pavlína Baštová
 Hana Kabelková             Arslangirej Šavujev          Lenka Horáková
 Jozef Piruch  Radim Bodlák  Dalibor Török
 Martina Havelková  Radek Holčák  Jiří Brož

 







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net