Popelka Stanislav2Kdyby nebylo chyby jejího žokeje, který neobjel jeden z točných bodů, obhájila by start-cíl jdoucí Ztracenka (Pop Rock) své předloňské vítězství v Ceně Laty Brandisové a Stanislav Popelka by se poprvé ve své kariéře stal šampiónem překážkových trenérů. Takhle skončil druhý za Pavlem Tůmou. Do letošní sezóny vstoupí s početně posílenou sestavou dvaadvaceti svěřenců, mezi nimiž nadále převládají koně do překážkových dostihů, ale má i dva dvouleté a rád by, aby se po pauze vrátil i jeden z nejlepších rovinových koní, jakého kdy měl, Australien (Olympic Glory). 


Oba dvouletí reprezentují vlastní trenérův chov a oba jsou potomky střelického Eagle Topa (Pivotal). Lozorno je synem klisny Loire (Rainbows for Life), matkou Mercatora je Modena (Jape). Služebně starším turfmanům jejich jména připomenou úspěšné československé odchovance 80. let. "Doufám, že nebudou těm jménům dělat ostudu," komentuje trenér výběr jmen. Matky obou dvouletků byly úspěšnými steeplerkami, a tak je předpoklad, že i oni půjdou podobnou cestou. "Jsou obsedlí už od podzimu, měli na podzim trochu náskok proti starším, aby po novém roce mohli stíhat se staršími. Rodiny jsou spíše pozdnější, ale když si o to řeknou, mohou vyběhnout."

O tom, jak je pravděpodobné, že ve dvou letech vyběhnou, vypovídá i klasická ročník, který má dva zástupce, pravé sourozence zmíněných dvouletků. Jak Madlenka (Eagle Top - Modena, Jape), která spolu s Mercatorem bude hájit barvy EŽ Praha, tak Loreta (Eagle Top - Loire, Rainbows for Life) ze stáje Lékárna Konice rodiny Dvorských, na svůj debut stále čekají. "Loreta měla trochu zdravotní problémy, byla v Brně a po velké pauza začala po Novém roce pracovat. Uvidíme, jestli vůbec bude na běhání. Madlenka nebyla loni na běhání, ale líbí se nám a mohla by stihnout na jaře dostihy pro tříleté v Pardubicích. Loni se v práci ukazovala jako šikovná klisna," plánuje trenér.

Tréninkové středisko: Hvozd
Počet koní: 22
Odešli z tréninku po sezóně: Larimar, Aster Ice, Kerabush, Hamis, Australia Cross, Geneze, Lianel, Zataro
Pihlášky do klasických dostihů: žádné   
Stájový personál: Jan Odložil, Oldřich Procházka, Markéta Krejčí, Miroslava Čížková, Denisa Čermáková, Ladislav Kiš, pomáhají Aneta Vyroubalová, Adam Leuchter, Alex Pecháček, Veronika Nárožná


Čtveřici koní má u Stanislava Popelky stáj Zámecký vrch Jiřího Vičara. "Všechno jsou to koně do překážek, u nás nikdy nic jiného neběhali," popisuje sestavu trenér. Nejstarší z nich je dvanáctiletá Yara (Yeats - Yokyra, Rainbows for Life), vítězka čtyř překážkových dostihů, která loňskou sezónu ukončila triumfem ve Velké slušovické steeplechase. "Klisny to v devátém či desátém roce občas přestává bavit, jsem rád, že Yara je jiná a nadále zůstává hodně soutěživá. Letos s ní možná zkusíme kvalifikaci, ale je škoda, že začala na překážkách až později, dnes mohla být mnohem dál," je přesvědčen trenér.

O rok mladší Imphal (Golden Tirol) má cestu jasnou. "Budeme jej směřovat k Velké pardubické," plánuje trenér s účastníkem posledních dvou ročníků našeho nejslavnějšího dostihu. Jeho polobratr Impas (Ramonti) loni začal běhat překážky, ale příliš se nepředvedl. "Čím víc skákal, tím hůř mu to šlo. Ukázal hezký finiš, myslím, že by mohl mát potenciál, ale musí nejprve zlepšit skákání."

Imphal2
Imphalovým cílem bude opět Velká pardubická. Foto Andrea Zavadilová

Polobratr Yary Yank (Pop Rock) je podle trenéra šikovný kůň s talentem, brzdí ho však zdraví. "Když vyběhne dvakrát za sezónu, nemá šanci svůj talent ukázat, protože mu chybí zkušenosti," je přesvědčen trenér, který doufá, že mu bude držet zdraví a dostane šanci se plně předvést.

Čtveřici koní připravuje trenér i pro stáj EŽ Praha. Vedle již zmíněných Mercatora a Madlenky ji bude reprezentovat ostřílený Lombargini (Enjoy Plan - Laria, Donegal) z trenérova vlastního chovu. Čtvrtý z loňské Velké pardubické, bude i letos směřovat přípravu k tomuto vrcholu. "Půjde stejnou cestou jako v předešlých sezónách, tedy co nejdříve splnit kvalifikaci, abychom byli v klidu a mohli připravovat na podzim." Čtyřletý Moliero (Zazou - Modena, Jape) zatím stihl jen dva starty na proutěnkách a jedním umístěním, trenér však budoucnost koně vidí v těžších dostizích. "Je to silový kůň, dokola, ale ne po trávě, spíš v oranici," myslí si trenér.

Lombargini3
foto Andrea Zavadilová

V prosinci přešla k trenérů Popelkovi trojice koní stáje Cardboard. Z ní zatím nejvíce předvedl sedmiletý Elsid (Sidestep), trojnásobný vítěz na překážkách. "Ukázal dobrou výkonnost," potvrzuje trenér. Další dva zástupci kombinace tmavě a světle zelených barev měli zdravotní pauzu a loni se ukázali na dráze jen jednou na podzim. Pětiletý Copper Scape (Cityscape) předloni triumfoval v bumperu v Pardubících, o rok starší Manorie (Literato), rovinová vítězka, si už vyzkoušela proutěnky. "Pokud budou v pořádku, rád bych s oběma začal v dubnu v rovinách v Pardubicích, pokud to nestihnou, začnou na proutěných překážkách," plánuje trenér.   
 
Rekonvalescentem je osmiletý valach Australien (Olympic Glory), jeden z dvojice zástupců Stajně Corinne ČR s Popelkově středisku. Vítěz EJC Middle z roku 2022 vyhrál v říjnu 2022 Jesenný hendikep v Bratislavě, od té doby se však na dráze neukázal. "Loni jakmile jsme jej dali na přihlášky, tak se něco přihodilo a na podzim už jsem jej nechtěli nechat startovat proti rozběhaným soupeřům. Doufám, že bude zdravý, protože i s osmi letech může něco ve velkých dostizích ukázat," je přesvědčen trenér. 

Fitmin_banner_treneri3.jpg

Druhá nositelka barev stáje slovenského majitele Ztracenka (Pop Rock - Ztracená naděje, Taran) zakončila loňský rok zadrženým osmnáctidélkovým triumfem ve Wroclawi. Suverénní byla i v předchozím startu v Ceně Laty Brandisové, tam však o vítězství kvůli nedodržená kurzu přišla. "Doufám, že letos bude mít víc štěstí," věří trenér, kterého jezdcova chyba připravila o titul šampióna překážkových trenérů. "Mrzí mě to ale hlavně kvůli majitelům, kteří ji koupili před tímto startem. Péťovi Tůmovi jsem ani nemohl pořádně vynadat, je to strašně hodný kluk a mrzelo jej to ještě víc než nás," dodává.

S dvojicí koní vstoupí do nové sezóny i stáj Hvozd-Popelka-Hanák, společná stáj trenéra s jeho kamarádem Liborem Hanákem. Zkušenějším z nich je sedmiletý Medi Jape (Age Of Jape - Media, Tribal Instinct), loňský vítěz steeplechase v Netolicích. "Ukázal nám, že do Pardubic to zatím není, ale na menších závodištích dosahoval lepších výsledků. Tak asi začneme v Brně, kde byl loni při prvním startu těsně druhý," plánuje trenér. 

Kasai (Scater - Korinka, Bin Shaddad) loňskou sezónu vynechal. "Půl roku byl zavřený v boxe, na rentgenu mu našli kus uštíplé střelkové kosti a měl naordinovaný klid na boxu. Po Novém roce začal už normálně pracovat a zatím vypadá dobře. Je to srdcová záležitost, silový kůň do oranice.

Společnou stáj má trenér i se Zdeňkem Urbánkem, jejichž barvy stáje Plasty Urbánek - Popelka by letos měla reprezentovat čtyřletá hnědka z Popelkova vlastního chovu Molly (Zazou - Mikheila, I Shall Stay). Ta dosud nevyběhla, debut ji čeká letos. "Je pěkná, narostlá, uvidíme, co z ní bude. Klisny z Mikheily dávaly hodně brzo najevo, že je to nebaví, tahle vypadá lépe, ale uvidíme až vyběhne.

Letošní sezóna by měla být přelomová pro pětiletou tmavou hnědku VDV Vsisko pana Vlastimila Pospíšila Čárynku (Rosensturm - Čarokráska, Bin Shaddad). "Sezónu ve třech i čtyřech letech jsme jí neudělali nijak těžkou a letos ukáže, co v ní je nebo není. Je vyzrálejší, v práci vypadá dobře, je veselá," míní trenér.

Jako trochu specifického koníka popisuje trenér osmiletého Jacobellise (Worthadd) Syndikátu V3J. "Dostal jsem se k němu tak, že mi volal Vašek Luka, že by pro mě měl koně do překážek, ale musím si pro něj zajet do Bratislavy," líčí trenér počátek spolupráce s koněm, jehož velkým problémem je cestování. To se pomalu podařilo vyřešit ("do Brna, kde dvakrát vyhrál, jel velkým Benzem pro 5 koní, z něhož jsme vyndali všechny příčky a byl na volno"), nyní čeká, co předvede na dráze. "Je to sice malý střízlík a hodně specifický, ale vidím v něm budoucnost, docela mu věřím," říká trenér.   

Jacobellis
Jacobellis, foto Kamila Krutáková

Stejně starý Angkor Wat (Nathaniel) už prokázal vysokou třídu jak na rovinách, tak i v překážkovém provozu. Loni však jediný, zato však vítězný, start. "Start v Lysé měl na rozběhnutí, ale pak ho zradilo zdraví a na podzim už jsme nechtěli riskovat. Normálně pracuje a mohl by začít tam, co loni."

Procházku po stáji Stanislava Popelky zakončíme rekonvalescentem Uranem (Reliable Man) ze stáje Jiřího Draga, který od května 2022 neběhal a i v předloňské sezóně absolvoval jediný start. "Je to třídový kůň, cválat umí, záleží, jak bude šikovný na překážkách. Uvidíme, kam až se proskáče," komentuje jej trenér.

lot popelka

Jako velkou devizu vidí trenér loňské navázání spolupráce s Janem Odložilem, díky níž má trenér ve stáji vlastního žokeje. "Doufám, že odjezdí co nejvíc z našich koní, jinak hodlám spolupracovat s jezdci, s nimiž spolupracujeme už delší dobu," uzavírá Stanislav Popelka předsezónní představení své stáje.

Miloslav Vlček

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Jiří Chaloupka  Martin Liška          Pavel Poles        
 Konstantin Kobzarev  Michal Demo  Jan Demele
 Tomáš Váňa  Michal Kalčík  Josef Bartoš

      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net