Letošní sezóna bude pro Radka Holčáka třetí, v níž operuje jako jediný trenér velkokarlovického střediska, jehož část převzal po svém otci. V loňském roce získali jeho svěřenci 17 vítězství, o jedno víc než předloni, a také počet jedničkových úspěchů se mu podařilo meziročně zvýšit. Obě rovinová se odehrála v hlavních trialech na České derby, v samotném vrcholu sezóny pak ale následovalo zklamání, byť Well Prepared dosáhl na dotaci. Do letošního Českého derby Holčák přihlásil pět koní a doufá, že alespoň z jednoho z nich vyroste kůň, který se poslední červnovou neděli důstojně popere o co nejvyšší podíl z dvoumiliónové dotace naší modré stuhy.
Oproti loňsku má trenér tentokrát méně mladých nadějí - v Karlovicích připravuje pět dvouletých, mezi nimiž převažují koně českého chovu a importů je menšina. Hodně zajímavý původ má hnědka Wild Sheep (Nathaniel), jejíž matka Win for Life (Dubawi) je dcerou vítězky německého St. Legeru a matkou dvou blacktype vítězů. "Velká, pěkná, silná klisna, kupovaná s cílem uspět v delších dostizích," popisuje ji trenér, který doufá, že v ní bude dostatek kvality, ale na hodnocení je zatím příliš brzo.
Stáj AGA-Vlachovice bude zastupovat i Sambany (Highland Reel), jehož rodokmen je též postavený na spojení krve Galilea a Dubawiho. Za 34.000 € zakoupený syn listed umístěné Shining Bright (Makfi) se narodil 1. února, navzdory termínu se trenérovi ale jeví jako velmi pozdní, což zřejmě bude handicap velké části Highland Reelových potomků. "Rámec má pěkný, ale ještě je nepřestavěný, hodně zelený, uvidíme, co z něj vyroste," dodává trenér.
Tréninkové středisko: Velké Karlovice Počet koní: 38 Odešli po sezóně: Po sezóně nikdo, řada koní v průběhu sezóny Přihlášky do klasických dostihů: Little Lord (VJC, Derby), Vanrick (VJC, Derby), Charpentier (Derby, St. Leger), Paris of Tai Chi (Derby, Oaks), Well Golden (Derby, St. Leger) Stájový personál: Lukáš Matuský, Pavel Orság, Lucie Brhlíková, Zuzana Vokálková, Sofie Kvízová, Tomáš Vraj, Dušan Bořánek, Anička Kyndlová, Veronika Tomková, řidič Josef Holčák. Dále pomáhají mladé naděje Nela Martyšková, Nela Huříková, Julka Madáriová, Maruška Kantorová a Anežka Kubíčková. První jezdec: pro překážkové dostihy Lukáš Matuský, na rovinách v provozních dostizích Sofie Kvízová, velké dostihy po domluvě s předními jezdci |
Domácí chov reprezentuje Danica (Eagle Top - Dánská Princezna, House Rules) z chovu pana Kochana, polosestra skvělé Dajuky. Trenér si je nicméně vědom, že Dajuka z potomstva Dánské Princezny výrazně vyčnívá, nicméně klisna se mu líbí. "Konstitučně silná, pěkná a líbí se mi, jak pracuje," říká a doufá, že se svou třídou přiblíží Dajuce blíž než ostatní sourozenci.
Dvouletý Loriano
Ve Velkých Karlovicích se připravují i dva potomci z posledního Egertonova ročníku. Hnědka Celacanto (z Calemy, One Cool Cat) z chovu Alexandry Ambruschitz je sice podle trenérova hodnocení trochu menší a za ostatními dvouletky zaostávala, ale postupně je začíná dohánět. "Je šikovná, myslím, že z ní bude užitečný provozní kůň," odhaduje. O něco víc se mu líbí Loriano (z Lust, Rosensturm) z chovu Ludmily Karafiátové, který bude běhat v barvách stáje Valencio. "Je moc pěkný, silný z výborné Lust, vypadá jako kůň s překážkovou budoucností," míní trenér, který v jeho případě sází na kvalitní rodinu.
S Frankelovým vnukem do Českého derby
Klasický ročník je zastoupen šesti tříletky, pět z nich bylo přihlášeno do tuzemských klasických dostihů. Jednou z největších nadějí je hnědák stáje Joly Charpentier (Cracksman), druhý z Pražského zimního favorita. Ten, zdá se, má vše co pro úspěch v derby potřebuje, jen jedno vidí trenér jako handicap. "Je narozený až 21. dubna," podotýká. "Je to moc šikovný kůň flegmatické povahy, pohodový, myslím, že i vytrvalý a věřím, že má třídu i na to, aby to byl Derby kandidát, jen je před námi ještě hodně práce a mám trochu obavy, aby Derby pro něj nebylo moc brzo. Ale pere se s tím statečně."
Klasická naděje Charpentier
Do Derby je hlášený také německý rodák Little Lord (Zazou), zakoupený stájí K-K Metal a.s. na dražbě v Baden-Badenu, který loňskou sezónu zakončil excelentním dvanáctidélkovým vítězstvím v trojce v Chuchli. "Byl trochu nervóznější, tak jsme na něj museli opatrně, ale posledním dostihem na hluboké půdě se blýskl a naznačil potenciál. Hlásíme ho do Velké jarní i Derby v Česku a do Slovenského derby. Je šikovný, nejsem sice až tak přesvědčen o jeho třídě, ale změna výkonnosti mezi dvouletkem a tříletým bývá velká, tak uvidíme, jestli se někam posune," uvažuje trenér.
Další z Derby adeptů Well Golden (Golden Horn) loni vyběhl jen jednou a cesta do Derby pro něj nebude jednoduchá. "Má velmi kvalitní papíry, ale je hodně velký, dost pozdní a loni se nám po prvním startu celý rozsypal. Protože nemá handicap, bude mít na jaře dost náročný program. Pracuje naplno, snažíme se ho posouvat, ale je na něm ještě hodně práce," míní trenér.
Jediná zástupkyně slabšího pohlaví mezi tříletky Paris of Tai Chi (Tai Chi) loni naznačila třídu druhým místem ve Velké ceně BBAG (I.k.) a vedle Oaks ji najdeme i na přihláškách do Českého derby. "I když je z kratší matky, má postavu stayera a i v práci se jeví, že bude do dálky. Potenciál naznačila, teď ho jen potvrdit a posunout se výš," hodnotí ji trenér. Poprat se o klasiku bude chtít i napajedelský rodák Vanrick (Amico Fritz - Vaneta, Tiger Cafe), který loni vyběhl čtyřikrát, získal druhé místo ve dvojce a sezónu ukončil pátým místem v Karpatské ceně.
Jediným tříletkem, který do klasik přihlášen nebyl, je již vykastrovaný Cantuccio (Eagle Top - Comely, One Cool Cat) Alexandry Ambruschitz. "Zdá se vytrvalý, tak jej čekají dlouhé distance, případně překážkové dostihy," plánuje trenér.
Starší koně
Většinu stáje tvoří starší koně, mezi nimiž jsou zastoupeni jak koně do rovinových dostihů, tak i překážkáři. K těm prvním náleží vítěz loňské Velké červnové ceny Agadir Gold (Havana Gold), byť ani u něj trenér nevylučuje změnu disciplíny. "S tříletou sezónou se popasoval dobře, ale má rád měkko, od čehož se odvíjí jeho výsledky a při Derby bohužel byla dráha rychlá a tvrdá," ohlíží se trenér za jeho klasickou sezónou, kterou hřebec zakončil třetím místem ve Slovenském St. Leger. "Je to srdcař, dělník, co má to dá. Necháme ho trochu odpočinout, začal by asi až v druhé polovině sezóny. Myslím, že nemá tolik třídy aby jedničky vyhrával, navíc má penality, tak než aby končil čtvrtý pátý by mi přišel pro něj logický přechod do překážek," uvažuje trenér.
Druhého z účastníků loňského Derby Well Prepared (Protectionist) vidí trenér třídově výš. "Je to moc dobrý kůň, ale velký problém je, že se narodil až 3. května. Byl pozdní, hodně uměl, ale klasiky pro něj byly strašně brzo. Každý to chce zkusit, bohužel jak byl zelený, odneslo to trochu zdraví, ale dostal čas, dozrál a dal se do pořádku. Věřím, že v něm budu mít špičkového vytrvalce," doufá trenér.
Klasickou minulost má i již sedmiletý Calorific (Aussie Rules). "Teď je z něj užitečný trojkový kůň na tratích 1200 - 1800 metrů, který má rád měkko." Spíš na menší dráhy hodlá trenér nadále směřovat o rok mladšího steeplera Carilla (Majestic Missile - Camely, One Cool Cat). "Loni musel ukončit sezonu předčasně, ale už je opět v přípravě."
Překážky byly doménou i sedmiletého Celentana (Dabirsim), trenér však plánuje návrat do rovin. "Zvažujeme to," připouští. "Je to celkem slušný koník, ale není to skokový talent a svou výkonnost zatluče chybama na skocích. A na rovinách by mohl běhat častěji," dodává trenér další argument pro přestup do rovinového provozu.
To Dajuka (Jukebox Jury - Dánská princezna, House Rules) nedostatkem skokového talentu rozhodně netrpí. V devíti letech patří k tuzemské krosové špičce a postupně směřuje tam, kam všichni třídoví krosaři. "Zkusili jsme ji natahovat, šlo to, i v kvalifikaci, kde však zaplatila nováčkovskou daň a lehce se na Angličáku zranila. Letos vše směřujeme k Velké pardubické."
Její polosestra Dalida (Stormy Jail) toho zatím mnoho nepředvedla, ale majitel jí stále dává šanci. "Jestli se však letos neposune, tak asi zkusí jinou sportovní disciplínu," dodává trenér. Z pohledu dosažených výsledků si rozhodně lépe vede další z dcer Dánské Princezny Dapa (Bully Pulpit), ale ani s ní není lehká práce, byť velmi specifická klisna se za dřinu odměnila pěti vítězstvími.
Osmiletý Dancing Blood (Tin Horse) přidal loni v Netolicích ke svým třem rovinovým vítězstvím první překážkové a trenér jej hodnotí jako šikovného koně, ovšem s jedním handicapem. "Pořád bojujeme s jeho hektičností a skokovým stylem," říká, přičemž dodává, že právě posun ve vnímání překážek je hlavním úkolem, na který se v tréninku s ním soustředí.
Trojnásobný jedničkový vítěz Darkolva (Dark Angel) přešel loni do překážkového provozu a bude postupovat dál. "Roviny už ho nebavily, loni zkusil proutěnky, letos budeme pokračovat z proutěnek do steeplů. Je to poctivec," líčí jej trenér, který podobně vidí i dalšího z bývalých klasiků George Boola (Art Connoisseur). "I on už má na tachometru hromadu kilometrů," říká o valachovi, který též přešel do překážek. "S věkem už výkonnost jde dolů, stejně tak zápal i rychlost," dodává Holčák s tím, že George Boole, který loni v červnu vyhrál steeple v Brně, bude pokračovat v nastoupené cestě a pokud jej to nebude bavit, odejde do důchodu.
Naopak Eleonora (Reliable Man), zakoupená předloni v Německu, trenéra zklamala. "Měli jsme s ní vyšší ambice, ale možná jsem ji měl nechat hned odpočinout. Byla znechucená, pak to vypadalo nadějně, ale přišel pád v Pardubicích, po kterém se zranila a skončila na marodce." Přesto však v ní trenér stále vidí velký příslib do budoucna. "Budeme ji připravovat do Pardubic na velké skoky a myslím, že má velký potenciál," potvrzuje.
Hodně radosti dělá subtilní Eternity (Age of Jape - Earlien, Varadar), která navzdory tomu, že je to malinká, drobná klisna, získala už tři vítězství a její majitelka si každý úspěch náležitě užívá. "Takovou spolupráci miluji a rád připravuji koně, co nosí do stáje radost," komentuje klisniny výsledky trenér, který s ní nadále počítá na menší provinční dráhy.
Před třemi lety trenér zaexperimentoval a na irské dražbě koupil tři neobsednuté tříletky překážkových rodokmenů. Dnes, když se za nákupem ohlíží, nezakrývá zklamání. "Jeden už stáj opustil, protože nebyl k použití a zbylí dva potřebují hrozně času," říká. Iron Thunder (Ask) absolvoval ve čtyřech i pěti letech pokaždé jeden start, Time in the West (Westerner) už vyběhl pětkrát, z toho čtyřikrát za peníze. "Jsou to koně, u nichž tak ve čtyřech letech lze začít s tréninkem a v pěti zkusit nějaký sranda dostih. Snad jako šestiletí už něco předvedou," doufá.
King's Shillinga (Bellamy Road) v minulosti provázela zranění, ale loňský vítěz z Pardubic už je v pořádku a opět jej čekají především krátké rychlé dostihy v Pardubicích. "Není to kůň na diagonály," dodává trenér. Pardubice budou doménou i desetiletého veterána Kubali (Approve), který loňskou sezónu zakončil pátým místem v Ceně Vltavy, kam by jej trenér rád dostal i letos. "U něj je to ale hodně o zdraví a o počasí," dodává.
Do překážek byl kupován i Le Conquerant (Muhtathir), nyní však běhá bumpery. "Zkoušeli jsme ho, ale překážky mu nešly a v bumperech se našel. Na vítězství přes řadu umístění sice ještě čeká, ale věřím, že letos se ho dočkáme," myslí si trenér. Mediciman (Medicean) se naopak našel v krátkých krosech, což loni demonstroval vítězstvím v Červnové crosscountry Válečníka. "Tím vítězstvím nás loni hodně potěšil, bohužel pak zase zklamal při Poplerově memoriálu, kde se zastavil na startu. Adeptů na krátké krosy máme ve stáji víc, tak ho zkusíme distančně posunout."
Na překážkách se zabydlela i vítězka Ceny trojročných kobýl (I.k.) Nikeandnemesis (Xtension). "Drobná kobylka, ale velká srdcařka, která do dostihů dává vše, excelentně skáče, bohužel jí dělá problémy říje, když se sejde s dostihy, a také pro ní nesmí moc zapršet. Letos se mi moc líbí jak přezimovala, nabrala, zesílila, vypadá nejlépe za dobu, co u nás je, tak myslím, že se letos dočkáme i jejího prvního překážkového vítězství," věří Holčák.
Nikeandnemesis
Novým koněm ve stáji je čtyřletý Northern Fighter (Dylan Thomas), který na podzim přišel z Německa, kde získal několik umístění. "Je to kůň na dlouhé distance. Vykastrovali jsme ho, nechali odpočinout, přibral a teď pracuje parádně. Pořád se posouvá, tak uvidíme, jestli splní naše očekávání. Zkraje určitě začne na rovinách, ale jeho budoucností jsou překážkové dostihy."
Do překážek přešel i účastník Českého derby 2020 Renasi (The Bogberry - Renessie, Stormy Jail). "Je šikovný, poctivý, ale od tří let bojuje s kopytem, což jej dost limituje. Dnes už je díky kováři takové, jak má vypadat, tak věřím, že se letos posune."
Čtyřletou Sirael (Eagle Top - Sidney, Echo of Light) z vlastního chovu AGA-Vlachovice dlouho trápily problémy s říjí. "Nešlo to skloubit s tréninkem a závoděním. Zkusili jsme ji přeléčit, dnes to vypadá, že se hormony uklidnily, klisna už má cyklus jak má být, tak snad se z ní stane normální dostihový kůň."
Koněm, který už nemá co dokazovat, je devítiletý Stuke (Jukebox Jury - Stigma, House Rules), vítěz čtyř překážkových graded dostihů. "Fantastická povaha, od tří let na grupové scéně, neskutečně se podařil," vzdává mu trenér hold. Před dvěma lety se však zranil. "Vrátit se po zranění je problematické, většinou jde forma už dolů, navíc roste věk," vysvětluje trenér slabší výsledky po návratu, ale v koutku duše doufá, že by se předchozí formě mohl nyní více přiblížit. "Po návratu mu chyběla jiskra, už jsme s majitelem mluvili o jeho důchodu, ale letos velmi dobře přezimoval a tu jiskru, která mu chyběla, už v něm zase vidím," věří trenér, nicméně pokud by se na dráze neprojevila, odejde do důchodu.
Dobrou šanci na koních Radka Holčáka by letos opět měla dostat Sofie Kvízová
Ten se blíží i stejně starému Wotanovi (Nathaniel), trojnásobnému vítězi, od jehož posledního triumfu však letos uběhne 5 let. "Je to trojkový kůň na provinční dráhy. Krosy rád nemá, zato diagonály ano."
Věk roste i Stukeho polobratrovi Stringovi (Sholokhov - Stigma, House Rules), který už dosáhl dvouciferného věku. "Je to už veterán, specialista na Pardubice. Letošním cílem je zkusit kvalifikace a uvidíme, jestli bude mít i na víc," plánuje trenér.
Procházku stáje končíme u šestiletého Zoheyra (Born to Sea), který se už také věnuje překážkám. "To je trochu noční můra. Sveřepý hřebec, po kastraci ho dlouho nebavilo běhat, ale myslím, že už jsme na něj přišli, byl to však běh na dlouhou trať," říká trenér, který se loni od Zoheyra dočkal prvního vítězství.
Věří, že letos by měla přijít další a nejen od Zoheyra. Podílet se na nich samozřejmě nebude jen trenér, ale celý kolektiv. "Máme dobrou partu, moc bych jim všem chtěl poděkovat, stejně jako majitelům. A také pořadatelům, že stále mají chuť a sílu pořádat dostihy a bojovat za celý dostihový sport," uzavírá Radek Holčák předsezónní rozhovor.
Miloslav Vlček
foto archiv stáje Valencio