Vana TomasSezóna 2019 nebyla pro trenéra Tomáše Váňu tolik úspěšná jako ta předchozí, ale i tak jeho svěřenci dosáhli tuctu vítězství včetně úspěchu Saši v jedničkové Ceně Pat´s Music. K vidění bylo více jeho svěřenců v dostizích nejvyšší kategorie, za všechny jmenujme alespoň Azteka, mj. druhého v Křišťálovém poháru. Do letošní sezóny vstoupí manželé Váňovi s více než polovinou koní, jejichž kariéra je dosud nepopsaným listem. Zajímavostí je, že tři dvouletí koně pocházejí z výborných klisen, které v nedávné minulosti posílali do dostihů.


Při Předsezónním rozhovoru si jako vždy budu povídat nejen s trenérem TomášemVáňou, ale i s jeho manželkou Ivetou. Tvoří nerozlučný a silný tým. „Loňská sezóna byla taková normální a asi s ní musíme být spokojení, protože rok 2018 byl pro nás hodně úspěšný a po posvícení přicházejí zpravidla….,“ usmívá se trenér Tomáš Váňa.

Tréninkové středisko: závodiště Lysá nad Labem
Počet koní: 25
Přihlášky do klasických dostihů: Avignon, Vangellisa
Stájový personál:  Iveta Váňová, Vendula Korečková, Květa Kačírková, Alena Škotová, Pepa Manhart, paní Alena Brynychová s manželem  Milanem, vypomáhají: Kája  Pastor (odpolední služby), Hanka Nikolos Víšková, Sára Slaměnová, Bára Ladrová, Pavlína Kašparová, Martin Liška
První jezdec: pro rovinové dostihy ž. Vendula Korečková, trenér Váňa na překážkách spoléhá na spolupráci s Jakubem Kocman a Martinem Liškou, který zůstane na Aztekovi

 

Dále už náš rozhovor směřujeme k nejmladšímu dostihovému ročníku. „Letos se nám sešlo šest českých odchovanců od různých chovatelů a až na jednu výjimku jsou to hřebci,“ říká na konto dvouleté kolekce paní Váňová. Dva z nich budou v budoucnu hájit úspěšné barvy stáje Orling. Koncem března narozený Macarius (Rosensturm – Macaone, Look Honey) je prvním potomkem šestinásobné vítězky na rovinách a později překážkářky Macaone a zastupuje vlastní chov společnosti Orling, zatímco o trochu starší Dancing Indian (Sleeping Indian – Diana Rosensturm, Rosensturm) se na narodil u Vítězslava Vandy coby úvodní potomek dvojnásobné vítězky Ceny Whisky Diany Rosensturm. „Prvně jmenovaný bělouš po Rosensturm je líbivý a lehký koník. Teď má takové vzdorující období, ale z toho vyroste. Jsou zvyklí pracovat v lese, a když se dostanou do prostoru závodiště, tak se vytahují…Dancing Indian je menší a má trošku zpoždění kvůli opakovanému kašli. Je to ale primový koník. Ochotný a zatím poslušný. Souměrně roste a to je u mladých koní výhoda.“

Další tři hřebečci pocházejí z matek, které byly v minulosti u manželů Váňových v tréninku. Ilias (Stormy Jail) je prvním potomkem klisny Ines (Lope de Vega), která v sezóně 2015 dokázala vyhrát pro Stáj Hradec Slovenské Oaks. Její syn bude běhat ve stejných barvách. Jedničkovou vítězkou se stala z tréninku Tomáše Váni také Reggie (Varadar), kterou posléze její majitel Vlastimil Hruboš zařadil do chovu. Sedmého března narozený hnědák Reggiestorm (Stormy Jail) je jejím prvním potomkem. A třetím juniorem s vazbou své matky na Váňovi je po půlce února narozený bělouš Coconut (Shamalgan – Carrie, Tribal Instinct), jehož matka Carrie měla také jedničkovou výkonnost. A čím byla starší, tím dosahovala lepších výsledků. „Ilias je narostlejší a stále dost přestavěný. Pod sedlem je to takový darebák, který se už teď chová jako hřebec. Reggiestorm je poslušnější a sousměrnější, a měl by být dříve vyspělý. Ale jsou to pořád koně ve vývinu a ti se mění. I tento hřebec bude hájit stejné barvy jako matka stáje Michaela - Hruboš. A do třetice bude nosit stejné barvy  jako jeho matka Coconut stáje Riviera. Carrie jsme měli od ročka a byla to tvrdá klisna. Na Coconuta paní majitelka Adéla Barešová dlouho čekala. Chtěla totiž z Carrie bělouše a toho dala až se Shamalganem, tak nebylo co řešit.“  Skutečnost, že má trenér ve stáji tři potomky svých bývalých výborných svěřenkyň podněcuje mou zvědavost a tak se ještě Tomáše Váni ptám, jestli mu některý z nich povahou anebo vzhledem připomíná matku? „Reggiestorm mi svou matku opravdu připomíná. Je to takový cvalda. Jeho matka byla hodná klisna, a i když on je hřebec, tak je také pracovitý a hodný. Také v tuto chvíli vypadá, že by z našich dvouletých mohl nejdříve vyběhnout.“

VanaT Coconut VanaT Reggiestorm
Coconut Reggiestorm


Kolekci dvouletých doplňuje jediná klisna Isabell (Sleeping Indian – Irenka, House Rules), která ale, jak se dozvídám, bude mít začátek kariéry odložený. „Isabell k nám přijela v prosinci. Ani jsme ji ze zdravotních důvodů neobsedli. Manželé Jemelkovi se rozhodnou, kde rekonvalescence proběhne. Je nám to líto už kvůli paní Jemelkové, ale s tím nic bohužel neuděláme.“

Početnou skupinu koní nacházíme u Váňových v klasickém věku. Je jich deset: „Hned sedm tříletých koní jsme vloni nenechali běhat, protože k tomu ještě nebyli. A pracujeme s většinou koní českého chovu,“ upozorňuje trenér Váňa. Stáj Joly posílila Charm Thunderem (Charm Spirit – Precocious Star, Bold Fact) zakoupeným za 30.000 euro. Jeho matka je mj. vítězkou Listed Masaka Stakes a ve své produkci už má blacktype potomka jménem North Thunder (Invincible Spirit), který je tříčtvrtečním bratrem Charm Thundera. „Je to mohutný hřebec, který zdravotním problémům tvrdě odolává a pracuje velice ochotně. Když vydrží, mohl by něco umět.“ Český odchovanec Iscar (Alaska River – Irenka, Soucr House), tedy polobratr dvouleté Isabell, bude běhat pod stájí KOVO Jemelka. „To je taky pěkně narostlý hřebec, ale asi bude až do druhé části sezóny. Bude běhat delší dostihy s vyhlídkou do skoků. Uvidíme, jak to zvládneme.“

Zahájení kariéry také čeká dvojici vlastních odchovankyň stáje Orling, pravou sestru šampionky Venillie Vangellisu (Rosenstrum – Vinnah, Look Honey) a Vinny Marry (Mariydi – Vinny Risk, Security Risk): „Obě budeme menežovat opatrněji. Vangellisa je hodně citlivá a každá novinka ji rozhodí, včetně žrádla. Má vylepšený jídelníček, aby více přibírala. Nechceme ji hned zjara blbnout hlavu, její čas určitě přijde… Vinny Marry se hodně vylepšila, ale pod sedlem je stále taková „kostrbatá“. Když to půjde, tak tu rozjedeme dříve.“

VanaT PacificHill VanaT CharmThunder VanaT KettyGreat Vinny Marry
Pacific Hill Charm Thunder Ketty Great a Vinny Marry


Osmým potomkem vítězky šesti dostihů nejvyšší kategorie, skvělé vytrvalkyně Ketty Sharp (Sharp End), je odchovankyně pana Buchty Ketty Great (Pouvoir Absolu). „Tato líbivá klisna je rozená až v červnu a i když pracuje, je to znát. Že by měla být pozdní, víme, ale jestli bude mít v sobě nějakou výkonnost, zatím nevíme… Pan majitel to bere tak, jak to je. I když matka byla výborná, její potomci až snad na dvě výjimky nic moc.“  Stáj MBE manželů Beránkových tu má v tréninku Přemyslovnu (Garswood – Princess Luna, Grand Lodge) pořízenou v říjnu na Tattersalls za 4.000 guineí. Klisna s aristokratickým jménem má čtyři vítězné sourozence. „Přemyslovna je dost narostlá klisna. I když na oko nic nenajdeme, tak dokáže být bolavá. Žádná baletka to není, ale když ji nic nebude bolet, tak hned zjara vyběhne. Teprve se budou všichni rozjíždět a podle prací je někam zařadíme. Snad už pan Beránek zlomí smůlu.“ Na stejné aukci ročků byl také zakoupený za 1.500 guineí Soliter (Toronado – Saratoga Slew, Footstepinthensand), který se může již pochlubit sourozencem s blacktype výkonností, a sice sestrou Savannah Slew (Kheleyf), třetí v Listed v USA v sezóně 2018. „Soliter je v majetku pana Hradce a dorazil k nám vloni v listopadu. Je hodně veliký, ale "placatý". Kastrace mu prospěla a určitě se obalí. Spolupracuje už ochotně, ale raný určitě není. Zatím moc neví, co se svým tělem a je pouze na majiteli, zda na něho počká.“

Z loni startujících koní ročníku 2017 musíme na prvním místě jmenovat reprezentanta stáje Michaela – Hruboš Avignona (Pouvoir Absolu), který ze čtyř startů byl nejhůře v cíli čtvrtý. Kvůli zdravotní indispozici musel být škrtnutý z Gerschova memoriálu, ale poté ještě vyhrál a sezónu pěkně uzavřel čtvrtou příčkou v Pražském zimním favoritovi. „Avignon nám udělal vloni radost a určitě i českému chovu. Je to takový sympatický dareba, a i teď vypadá luxusně. Je hlášený do Českého derby a Saint Legeru, ale jen proto, abychom postrašili soupeře,“ vtipkuje TomášVáňa a upřesňuje: „Ba ne, to spíše jen pro případ, kdyby pak byl podzim slabší… Konkurence v klasice je trochu jiná a sami nevíme, co s ním udělá distanc.“

Fatra Glonka (Age of Jape) loni třikrát startovala v dostizích seriálu Fitmin Cupu, kde získala dvě třetí místa. „Fatra Glonka pana Černého běhala vloni s českými odchovanci a nadále ji budeme vybírat dostihy lehčí a pravděpodobně i na menších závodištích. Sedí jí práce, když se nechá cválat v popředí. Zkusíme s ní delší dostihy a budeme ji na podzim směřovat do skoků,“ říká trenér a jeho manželka dodává: „Jenže s těmi skoky to není vůbec jednoduché. Odmítáme skokové koně kvůli nedostatku překážkových jezdců. Základy jim dáme sami, ale na těžší práce si najímáme  Martina Lišku, neboť Jirka Kousek už do Lysé nejezdí.“ Jednou si loni okusil dostihovou atmosféru Olaf (Suteki Shinsukekun) stáje IRSAY. „Olaf patří rodině Kašparových. Přišel k nám vloni později, ale dostih na zkušenou stihnul. Nesmíme na něj moc tlačit. Z této rodiny jsou koně trošku složitější. Uvidíme, jak bude zvládat boxy a práce. Podle toho se bude menežovat.“

VanaT Sasa VanaT Iscar
Saša Iscar


Třetinu boxů u manželů Váňových obývají čtyřletí a starší koně. Age of Japeova dcera Cenná naděje je dosud nevítězná, ale byla pětkrát na tabuli. „Klisna běhá za stáj pana Žďárského, ale vlastně je jeho dcery a zetě. Vloni dokázala mile překvapit, ale i zklamat. Je stále nezvítězivší, ale i přes menší vzrůst by měla skákat.“  Její vrstevník Sea the Night (Born to Sea) pana Rossenfelda loni vstoupil do sezóny dvěma vítězstvími, v Karlových Varech a v Praze. „Zůstává na rovinách. Je to šikula a určitě si zase něco vyhraje. Bude u nás teprve druhou sezónu a snad ještě něco ukáže.“

Loni v létě přicestoval do Lysé nad Labem Pacific Hill (Nathaniel) stáje Monte Negro a už nestartoval, takže jeho posledním startem zatím zůstalo vítězství v Českém derby ještě z přípravy Radka Holčáka. „Pacific Hill manželů Posádových  pracuje po rekonvalescenci dobře. Je to takové velké dítě. I když se pod sedlem hodně uklidnil, má pořád bojíka z pohybu jezdce a z deky. Ale jsou i tací, kteří toto odbourávají několik let. Blinkrsem ho děsit nebudeme, ale můžeme vyzkoušet beránky. Začneme s ním asi startem doma, a když nenastane světová karanténa, vyjedeme ven. Musí mu ovšem vydržet zdraví.“

Dva starší překážkové koně tu má stáj Michaela – Hruboš. Sedmiletý Fabryan (Ryan) na domovské dráze vyhrál loni 1. května rovinový dostih, ale na podzim byl převelený na proutěné překážky a potěšil na nich druhým a třetím místem. O dva roky mladší Queentera (Champs Elysees) měla loni stejný program, a i ona se při svých prvních dvou startech dokázala v dostihu přes proutěné překážky umístit. „Oba se stejně jako vloni připravují na skoky. Jsou to bezproblémoví koně, takže pracují bez jakéhokoliv omezení.“

Velmi dobrou sezónu měl loni zástupce stáje VM Racing Poker Run (Areion). Zvítězil v německém Quakenbrücku a šestkrát se umístil, včetně tří druhých míst. „Poker Run Markéty Vinklárkové se k nám v únoru vrátil. Podařilo se mu zvítězit v Německu, jenže tím vydělal na naše poměry vyšší jednotlivou cenu a už se dostane akorát do dvojek nebo „naložený“ do trojkového handicapu. Takže ho doma asi rozběháme a pak bude mířit opět ven.“  Po pauze se vrátila do tréninku devítiletá Step Star (High Extreme). “Předloni s ní paní majitelka Květa Kačírková ukončila dostihovou kariéru, protože ji nechtěla dále trápit. Teď po pauze vypadá opravdu dobře, tak to chce znovu zkusit. O nic vlastně nejde. Když to nepůjde, vrátí se zpátky do výběhu a k rekreaci.“

VanaT avignon VanaT Aztek VanaT Soliter
Avignon Aztek Soliter


A na závěr jsme si ponechali dvojici hvězdných koní v přípravě manželů Váňových, kteří se dohromady mohou pochlubit pěti šampionskými tituly. Saša (Makfi) loni vyhrála Letní cenu klisen a Cenu Pat´s Music, ale do koňské sestavy pro novou sezónu se s ní původně vůbec nepočítalo. „Bohužel jsme se s nikým neshodli na podmínkách, aby se uplatnila v chovu. Tak to o rok odložíme, i když už je letos šestiletá. Myslíme si, že si chovatelé neuvědomují její hodnoty. Saša prokázala ranost, tvrdost a kvalitu. Nehledě na to, že její otec Makfi je po Dubawi a to pořád hodně znamená. O mateřském otci Galileovi nemusíme ani psát,“ říká Iveta Váňová. A co Sašu tedy bude letos čekat? „Budeme ji směřovat do dostihů pro klisny, ale nevylučujeme ani skoky. Uvidíme, jak jí to půjde. Nechceme se opakovat, ale Sašu vlastníme, takže nejsme pod tlakem.“

Obdivuhodným dostihovým koněm je také devítiletý Aztek (Moonjaz), který uplynulých šest sezón patřil nejprve k elitě vytrvalců a posléze překážkářů. Loni startoval třikrát a vždy se umístil, i když po jeho vítězství v Gd-1 Gran Corsa siepi di Merano v předchozím roce se od něho čekalo více. Potkal ho ale  v předjaří zdravotní problém, kvůli kterému zahájil sezónu až v srpnu. „Určitě nejsme  pod tlakem ani u Azteka. Pan Charvát mu chtěl po loňské nevýrazné sezóně už dopřát důchodu. S tím my určitě nemáme problém, ale  na svůj věk je stále v dobré kondici. Takže jsme se dohodli, že to ještě zkusíme. Chtěli bychom začít v Pardubicích, a zda se ještě vydáme do zahraničí, necháme na něm. Aztek toho už dokázal dost a na jeho bohatou kariéru se jen tak nezapomene. S ním to bude sakra těžké loučení…“

A jaká mají očekávání a přání manželé Váňovi od nové sezóny, jejíž začátek je ale v tuto chvíli v souvislostí s pandemií koronaviru a vyhlášení stavu nouze v Česku odložený? „Hlavně bych byl rád, abychom to vše přežili ve zdraví a pokud možno v klidu, protože je vidět, že mezi lidmi už začíná zavládat chaos a panika,“ upozorňuje trenér Váňa a jeho manželka Iveta k tomu dodává: „Prioritou je samozřejmě poděkování všem. Ať už to jsou všichni ve stáji, tak i kovář Libor Kranát a doktorka Bára Schillová, správce závodiště Tomáš Pleskač a jeho pomocníci, a samozřejmě majitelé závodiště rodina Palyzových. Přejeme si také, aby spolupráce s majiteli byla pevná a pohledávky byly včas hrazeny, a také aby bylo samozřejmostí po skončení spolupráce doplatit faktury. A taky, aby se dostihy vůbec rozjely, protože šíření koronaviru ovlivňuje nás všechny. A když se to nepodaří zastavit, jsme v ohrožení všichni…“

Michaela Zemanová
Fotografie: Pavla Pechmanová

Předchozí díly seriálu S trenéry před sezónou:
Josef Váňa ml.
MVDr. Petr Kantek
Zdeněk Seménka
Pavel Poles
Lenka Kvapilová
Hana Kabelková
Jiří Chaloupka
MUDr. Václav Hulínský
Ing. Jana Nováková
Ing. Ivana Pejšková
Dušan Andrés
Arslangirej Šavujev
Michal Tajmr
Karel Germič
Martina Havelková
Jiří Brož
Miroslav Nieslanik
Ing. Pavlína Baštová
Radim Bodlák
Pavel Hlavatý
Lenka Horáková
František Holčák
Stanislav Popelka

  







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net