Votava JaroslavNa přihlášky do klasik je čas
Plných 33 koní má aktuálně na tréninkové listině ostřílený Jaroslav Votava, připravující své svěřence, i nemalou část vlastních koní, v Ostrově u Lanškrouna. Ač žádného do klasik nehlásil, jsou mezi nimi i nadějní tříletci.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Počet koní v tréninku: 33

Koně, kteří odešli po sezóně: žádní

Koně přihlášení do derby: žádní

Stájový personál: Robert Šebrle, Petra Jedličková, Michaela Valentová, Adéla Krumlovská

První jezdec stáje: Michal Köhl (překážky)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nejmladší ročník je zde zastoupen hne devíti koňmi, tři z nich jsou potomky bělouše Rosensturma, dva z chovu Rosensturmova majitele Patrika Šedivého – Diana Rosensturm (z Dancing Theatre) a Pat’s de Volente (z Pat’s Music). „Na Rosensturmy jsem velmi zvědavý, zatím o něm jako plemeníkovi mnoho nevím, mám tu po něm jediného potomka Zaira,“ říká trenér Votava. „Obě klisny se ukazují dobře, navíc jsou z jedničkových matek,“ fandí si s nimi trenér, který má v péči i dalšího Rosensturmova potomka Četaře (z Čertovky).

Votava Diana Rosensturm
Fotot: Diana Rosensturm, foto Zenon Kisza

Nejdříve však z dvouletých zřejmě vyběhne Dixon (Bully Pulpit – Dawning), jeden z početné řady odchovanců Josefa Pšurného v Ostrově, s nimiž je Votava velmi spokojen. „Rád s jeho koňmi pracuji,“ říká. „Dodává nám opravdu kvalitní koně, navíc se o ně zajímá i po prodeji, pravidelně navštěvuje naši stáj a hodnotí jejich růst a vývin, což je přínosné i pro nás, protože když koně vidíme každý den, tak to nedokážeme tak posoudit. Chtěl by mu za to poděkovat.“

Vedle Dixona trenér očekává, že brzo vyběhne i Pragmatik (Bully Pulpit – Pashmeena) ze stejného chovu. „Ale zatím se to hůř odhaduje. Až sleze sníh a budu je moct srovnat na dráze, uvidíme víc,“ plánuje trenér a dodává, že jinak jsou dvouletí, včetně Chroniky (Bully Pulpit – Chicadee), Malého mořského prince (Fly To The Stars – Malá mořská víla), Lord Tigera (Tiger Cafe – Livree) a Vajgaros (Rosensturm – Vajgara) v plné přípravě, vedle granulí dostávají oleje a měli by být na sezónu dobře připraveni.

Votava Chronika
Foto: Dvouletá Chronika, foto Zenon Kisza

Ač v přihláškách do klasických dostihů nenajdeme žádného z tříletků trénovaných Jaroslavem Votavou, neznamená to, že bychom se s některým z nich na startu klasiky nemohli potkat. „Počkáme, až to ukáží, dohlásit je můžeme vždycky,“ říká trenér a dodává, že v minulosti hlásil hodně koní, kteří nakonec na klasické zkoušky neměli, a tak nyní dává přednost této cestě.

Nakonec při pohledu na strukturu koní klasického ročníku v Ostrově se není čemu divit – 6 z nich dosud nestartovalo a třeba Zylo má za sebou jediný start. Ač v něm Zagonův polobratr, zakoupený pro stáj Dr.Charváta na Středoevropské dražbě doběhl poslední, trenér jej vidí jako jednoho z nadějnějších tříletků, co má ve stáji. „Je to krasavec, veliký kůň a dobře chodí,“ chválí jej. „Loni běhal jen proto, aby věděl, o co jde. Ještě nebyl moc na běhání,“ dodává s tím, že syn utravytrvalce Rhodesian Winnera, navíc polobratr Zagona, který se též nejlépe cítil na delších tratích, by měl také běhat především vytrvalecké tratě.

Naopak dobrou třídu už loni ukázala Platba, loni ze 4 startů 3x druhá, ale ani ta na přihláškách do klasických dostihů nefiguruje, byť ze zcela jiného důvodu. „Je to sprinterka, 1200 metrů je pro ní strop. Loni jsme ji jednou zkusili na 1600 metrů, ale jenom jsme jí tím ublížili,“ je přesvědčen Votava.

Slibně se loni uvedl i další potomek Bully Pulpita Chemik, který obsadil po jednom druhém a třetím místě, umístila se i vlastní odchovankyně Malá Mořská Perla. „S tou bych také rád do klasik, ale až na delší distance,“ plánuje trenér. „Je po vytrvalém Egertonovi, máma běhala šestnáctky, tak minimálně 2 kilometry by měla prostát.“

Z dosud nestartovavších trenér zmiňuje Richmonda (Two-Twenty-Two – Red Stream) z chovu Ing. Miroslava Ševčíka, „Ten vypadá moc dobře, i dobře chodí, je to narostlý kůň a potřebuje čas,“ a také Nurjaze (Alhijaz – Neogena) pana Rybára, který si zaslouží pozornost už díky svému rodokmenu, neboť je polobratrem Nurbely. Ze stejného chovu pochází i Eliza (Alhijaz – Esdama). „To je velká silná klisna do proutěných překážek,“ hodnotí ji trenér.

Početnou sestavu má u Jaroslava Votavy i stáj Kovotvar Tvarůžek, vesměs jde o koně s minimem dostihových zkušeností. „Čtyřletá Orphea běhala jen jednou, rovinu, a nyní zkusí bumpery, tříleté Bright Star (Forever Bond – Brigit) a Our Present (Tribal Instinct – Over Danzig) teprve debut čeká,“ vypočítá Votava zástupce stáje pana Tvarůžka, jehož barvy zastupuje i čtyřletý ORay.

Votava Bright Star
Foto: Bright Star, foto Zenon Kisza

Mezi staršími koňmi převládají překážkáři, či koně, kteří do překážkového provozu přecházejí jako Flame Vario a Rendez Vous, Rosenka by měla zkusit rovinové dostihy pro překážkové koně, tzv. bumpery.

Trojici koní připravuje trenér otava pro Velkou pardubickou. Kromě loni smůlovatého Imbira i Sortinu a zkusí jít do vrcholu překážkové sezóny i s Japovým synem Maklerem, který loni odpočíval. „Věřím, že když k nám nyní bude pravidelně na práci jezdit Michal Köhl, že se to na přípravě překážkových koní pozitivně projeví,“ plánuje trenér.

Mezi staršími ale je i několik rovinových koní včetně dvou jedničkových klisen – předloňské vítězky Oaks Orphan a loni v Oaks čtvrté Nurbely. „Orphan vypadá dobře, navíc má výhodu, že může začít v dostizích III. kategorie,“ plánuje trenér, který naopak pro Nurbelu musí hledat vhodné dostihy v nejvyšší kategorii. „Začne nějakou jedničkou na 1600 metrů se staršími koňmi,“ uvádí Votava, který počtem koní v tréninku patří k největším trenérům v našem turfu.

Fotogalerie Zenona Kiszy z Ostrova u Lanškrouna


Předchozí části seriálu Trenéři před sezónou
:
1. Allan Petrlík - Rád by získal umístění v klasických dostizích
2. Jaroslav Drlík - S perspektivními čtyřletými ve stáji
3. Tomáš Šatra - S elitními hřebci i zajímavými nováčky
4. Ing. Ivana Pejšková - Spoléhá na výhodné věkové složení stáje
5. Petr Juránek - Mezi tréninkem a budováním nového střediska
6. Jan Demele - Ve stáji s převahou starších koní
7. MVDr. Barbora Schillová - Malá stáj s českými odchovanci
8. Eduard Kotáb - Se čtyřletými hvězdami a zajímavou omladinou
9. Ivan a Petr Kubovi - Středisko s rodinnou atmosférou
10. Zdeněk Mimra - S Ediggiem, Tulumem i čtveřicí potomků Tiger Cafe
11. Tomáš Hurt - Jedničkový Charhizard a nadějné tříleté klisny ve stáji
12. Pavel Tůma - I po odchodu Mariydiho s dobrými koňmi
13. Lenka Horáková - Zajímavá junioři i nadějní koně do překážek
14. Lenka Syslová - Návrat Satera a nadějní dvouletí ve stáji
15. MVDr. Čestmír Olehla - S French Quebec a mnoha talentovanými překážkáři
16. František Holčák - s hvězdnými koňmi a řadou dovezených nadějí
17. Jozef Piruch - Jen mládí ve stáji a naděje v tříletém ročníku
18. Dalibor Török - Více koní nejen od fialovooranžových barev
19. František Mourek - Se zajímavým tříletkem a učňovským personálem

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net