Dvě střediska a převaha překážkových koní
Jubilejní desátá sezóna v trenérské roli čeká letos Jana Blechu. Loni se mu dařilo především v překážkovém sportu, kde se dostal na třetí místo v šampionátu trenérů a Ohio mu přinesl první jedničkový úspěch v této dostihové disciplíně.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Počet koní v tréninku: 23
Koně, kteří odešli po sezóně: Charccari
Koně přihlášení do klasik: Zoraya Luna
Stájový personál: Jakub Pavlíček, Josef Sovka, Radek Žalud, Lucie Mertlová, Kateřina Kolmanová
Stájoví jezdci: Jakub Pavlíček pro roviny, Josef Sovka pro překážky
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jan Blecha se se zkušeným pracovním týmem stará o dvě tréninková střediska. Překážkoví koně jsou ustájeni na Polance, rovinoví v Zámrsku. Stáj Quartis-Zámecký Vrch má devět překážkových koní a za DC Zámrsk MUDr. Bruna V. vlastní sedm překážkových koní.
V Zámrsku probíhá příprava sedmi rovinových koní. Všichni tři zde ustájení junioři patřící stáji Quartis – Zámecký vrch jsou českého chovu. Jediná klisna mezi nimi je dcerou Scyrise a jmenuje se Jenny Girl (z Jenny English po Jape). Zajímavým původem se prezentují oba hřebci, březnový Dunagiri (Ecosse – Divoká Šárka) a o měsíc později narozený Yonas Art (Excellent Art – Yokyra), který byl počatý i odchovaný v Irsku. "Vypadají dobře, cválají s lehkostí a prostorným chodem. Zatím byli jen dvakrát venku, pracují totiž hlavně v hale. Tento způsob výcviku se mi dobře osvědčil, koně jsou pak lépe přiježďěni,“ říká na konto juniorů trenér Blecha a vzápětí prozrazuje, že zatím nejlepší dojem na něho dělá Yonas Art. „Exteriérově vyniká a jeví se, že z našich dvouletých bude nejdříve připravený k zahájení kariéry.“
Kolekce koní klasického ročníku čítá šest koní a všichni z nich byli v zimě připravováni tak, aby v letošní sezóně mohli přejít i na překážkové dostihy. Jan Blecha se netají tím, že se nejvíce na rovinách těší na zástupkyni černožlutých barev Zorayu Lunu, která loni kromě vítězství upoutala i pátým místem v Ceně zimní královny. „Klisna má velmi dobrý přístup ke spolupráci a její cval má příjemnou akci. Měla by začít Memoriálem R. Deyla a pak bude směřována do Jarní ceny klisen. Její předpoklady by měly být do míle."
Stáj DC Zámrsk má ve tříletém ročníku ještě tři valachy. Trenér je zvědavý na výkonnost dvakrát umístěného Vivata. „Je z velmi dobré matky a fyzicky je to celý Egerton. V tréninku pracuje dobře, měl by začít v Praze dostihy na dva tisíce metrů.“
Od Lincolna si Jan Blecha sliboval loni více: „Jarní loňská příprava vypadala slibně, a přestože v září vyhrál ve Slušovicích, jeho výsledky na podzim nebyly podle našich představ. Jeho uplatnění vidím letos v dostizích III. kategorie.“ Poslední tříletek MUDr. Bruny Pavero zatím dostihovou atmosféru neokusil a jeho kariéra je směřována na překážky. „Loni ještě nebyl připravený na dostihy. Na začátku by měl získat zkušenosti v pardubických bumperech a pak přejde na překážky.“
Stáj Quartis má dva tříleté. Flicker loni při svém druhém startu zvítězil v Brně. „Měl by začít běhat v Praze, i když původně měl přejít hned na překážky. V práci se ale ukazuje dobře, tak zkusí roviny. Jeho distanční parketu vidím okolo míle.“ Polobratr Charleye a Charccariho Charming Gold podle slov trenéra je velkým těžkým koněm a příkladem toho, že jeho otec Magnus dává pozdní koně. „Ten také začne bumpery. Je šikovný na skákaní, baví ho to. Pokud bude zdravý, věřím, že bude dělat majitelům radost.“
Jan Blecha má v Polance početně velkou skupinu čtyřletých a starších koní, kteří jsou všichni směřováni výhradně na skoky. Vysoké mínění má trenér o sedmiletém Al Jazovi: „Myslím, že je to hodně dobrý kůň do delších krosů. Je klidný a vyrovnaný, dechová a tepová frekvence je u něj perfektní. Pro příští rok bychom ho měli chystat do Velké pardubické, letos bude získávat zkušenosti.“ Stejné plány do budoucnosti jsou i s Marl Borou, který byl loni na podzim úspěšně otestován v Pardubicích. „Ze dvou startů jeden vyhrál a ve druhém byl druhý. Výborně skáče. Stejně jako Al Jaz by měl být koněm pro druhou polovinu sezóny, vyhovuje mu hlubší podklad.“
Osmiletý Grizli loni končil sezónu neúspěšným vystoupením v Ceně Labe a trenér říká, že se bohužel potvrdilo, že tratě nad 4500 kilometrů jsou na něho moc. „Letos bychom mu chtěli vybírat dostihy do 4500 metrů v Pardubicích nebo v Kolesách. Zkusíme výpravu do Švýcarska.“
Čtyřletá Charlayne přibyla do zdejšího střediska před necelými čtyřmi měsíci. „Trénoval jsem jí jako dvouletou. Myslím si, že to bude dobrá překážková klisna. Naskytla se nám možnost jejího zakoupení, doporučil jsem ji panu doktoru Brunovi. Zatím zvládá velmi dobře svou práci, věřím, že z ní bude dobrý překážkový kůň.“ Stájový kolega Charlayne Jantar zatím také nemá překážkovou zkušenost, ale trenér soudí, že by měl patřit k jeho nejlepším čtyřletým překážkářům. „Loni ho pořád něco bolelo, jak rostl. Přes zimu dozrál a dospěl. Líbí se mi.“
O nejstarším koni ve stáji, devítiletém Klirensovi, dostávám infomaci: „Pokud bude zdravý a nebude ho nic bolet, je to hodně dobrý kůň. Loni jsme měli smůlu v jeho prvním dostihu v červnu v Pardubicích, kde byl sice druhý, ale prasklo mu kopyto. Přes léto se dával dohromady, a nechtěli jsme ho honit kvůli jednomu startu na podzim, takže si loni odpočinul.“
Stáj Quartis-Zámecký vrch má ve svém týmu čtyřletého Francouze Liberty Son, dvouletého vítěze z Prahy, který už loni přešel na překážky. „Je to drobný kůň, ale s čertem v těle. Dobře skáče a myslím, že bude dělat radost. Je otázkou, jaké tratě mu budou sedět. Chtěli bychom s ním do Pardubic.“ Talentovaným překážkářem je i Nadal, ale bohužel se v tuto chvíli nemůže věnovat naplno tréninku. „Jakmile jsme začali po novém roce pracovat, objevila se u něho alergie na mrazivé počasí. Při tréninku kašlal a vyšetření endoskopem neodhalila jiný zdravotní problém. Začne tedy s tréninkem později, a samozřejmě se mu tím posune i vstup do sezóny.“
Nevítězný Noble Fox byl sice loni čtyřikrát druhý, ale rovinová kariéra tohoto syna Generouse je pro trenéra zklamáním. „Bude tedy již skákat a zaměříme se s ním na menší závodiště.“ Ohio měl loni skvělou sezónu. Neprohrál třikrát za sebou a při svém posledním triumfu přinesl svému trenérovi první zásah na jedničkové scéně. „Loni měl Ohio náročnou sezónu. Letos ho budeme více šetřit, samozřejmě i vzhledem k příštím sezónám. Nemůže sice úplně vypadnout z tréninku, protože je hyperaktivní, ale zkusí start na jaře, v létě si odpočine a vyběhne v druhé polovině sezóny,“ prozrazuje trenér plány s hvězdou stáje.
U dalšího francouzského rodáka Singapore Pride trenér přiznává, že je pro něho ve stáji největším oříškem. „Je velmi špatně ovladatelný, i když potenciál v něm je. Věřím, že se nám jeho problémy podaří zmírnit.“ Další Francouz Strelec má dosud jen jediný start. „Čekali jsme na něho s panem doktorem Brunou, protože je to velký těžký kůň. Dobře skáče a mohl by to být nadějný kůň do krosů.“ Také Veni Vidi Vici toho zatím moc nenaběhal. „Jako syn Magnuse byl také pozdní. Ale letos od něho očekávám zlepšení a mohl by se uplatnit v krosech.“
Zimní příprava svěřenců trenéra Blechy probíhá podle plánu. „Majitelé v tuto chvíli neplánují nakoupit další koně,“ odpovídá trenér na moji závěrečnou otázku, zda-li nepřibude ještě před sezónou do stáje nějaká posila. "Myslím, že vzhledem k ekonomické situaci v dostihovém sportu tu máme koní dost.“ (mze)
Předchozí části seriálu Trenéři před sezónou:
1. Allan Petrlík - Rád by získal umístění v klasických dostizích
2. Jaroslav Drlík - S perspektivními čtyřletými ve stáji
3. Tomáš Šatra - S elitními hřebci i zajímavými nováčky
4. Ing. Ivana Pejšková - Spoléhá na výhodné věkové složení stáje
5. Petr Juránek - Mezi tréninkem a budováním nového střediska
6. Jan Demele - Ve stáji s převahou starších koní
7. MVDr. Barbora Schillová - Malá stáj s českými odchovanci
8. Eduard Kotáb - Se čtyřletými hvězdami a zajímavou omladinou
9. Ivan a Petr Kubovi - Středisko s rodinnou atmosférou
10. Zdeněk Mimra - S Ediggiem, Tulumem i čtveřicí potomků Tiger Cafe
11. Tomáš Hurt - Jedničkový Charhizard a nadějné tříleté klisny ve stáji
12. Pavel Tůma - I po odchodu Mariydiho s dobrými koňmi
13. Lenka Horáková - Zajímavá junioři i nadějní koně do překážek
14. Lenka Syslová - Návrat Satera a nadějní dvouletí ve stáji
15. MVDr. Čestmír Olehla - S French Quebec a mnoha talentovanými překážkáři
16. František Holčák - s hvězdnými koňmi a řadou dovezených nadějí
17. Jozef Piruch - Jen mládí ve stáji a naděje v tříletém ročníku
18. Dalibor Török - Více koní nejen od fialovooranžových barev
19. František Mourek - Se zajímavým tříletkem a učňovským personálem
20. Jaroslav Votava - Na přihlášky do klasik je čas