vocaskova helenaSilný tříletý ročník a irské nákupy
K našim největším tréninkovým střediskům patří Němčice na Pardubicku, kde jsou v tuto chvíli připravovány na dostihy bezmála čtyři desítky koní.

Loni se zdejším koním dařilo, když Sicílie získala bronz v Oaks a White Angel v Jarní ceně klisen. A zviditelnili se i dvouletí – jmenovitě druhý z Ceny zimního favorita Barateus a další vítězové Filadelfia,White Motiv a Partheon. Zdá se, že pro letošní sezónu mají Vocáskovi výborně nazbrojeno…

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

Počet koní v tréninku: 38

Koně, kteří odešli po sezóně: Sicílie (chov), White Angel (chov)

Koně přihlášení do klasik: Barateus, Filadelfia, Little Rakti, Partheon

Stájový personál: Jan Rája, Dušan Andrés, František Vocásek, Markéta Dostálová, Jiří Vocásek, Rudolf Puchlovský,vypomáhá Dana Kroupová, Jiřina Vodehnalová

První jezdec stáje: Jan Rája pro roviny, Dušan Andrés pro překážky

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

S téměř polovinou dvouletých koní vstupuje do sezóny rodinné tréninkové a chovné středisko Vocáskových. Zástupce rodiny Ladislav Vocásek ml. prozrazuje, že připravují na sezónu 18 koní: „Jedná se z poloviny o koně překážkových původů. Ale máme i několik nadějných koní do rovin. Například potomky plemeníků Hurricane Run, Lando, Manduro,Rail Link nebo také dvě klisničky po Yeatsovi. Ty vypadají moc pěkně, i když budou asi pozdnější. A z našeho chovu vypadá dobře Playmona (Moonjaz – Play Station), která je pravou sestrou Paullinky.“

V klasickém ročníku najdete ve zdejším tréninkovém středisku 13 koní. Z nich je nejvíce očekáváno z hlediska klasických dostihů od reprezentantů stáje Stanislav Chudáček, stříbrného v Ceně zimního favorita Baratea a jednou startovavšího a vítězného Partheona, a také od dvakrát vítězné Filadelfie, která hájí barvy Englicových . „Loni všichni ukázali svou třídu a věříme, že ji mohou prokázat i v ročníkových zkouškách. U všech předpokládáme vytrvalost.“

Filadelfia
Foto: Tříletá Filadelfia (Beat Hollow) sice jako ročka stála jen 2 tisíce eur, loni však ze 3 startů 2x vyhrála včetně dvojkové Ceny nadějí v Pardubicích 

Do klasických dostihů byl ale přihlášený i další kůň inženýra Chudáčka Little Rakti: „U něho zatím ale ještě nevíme, zda bude mít potřebnou třídu. Přihláškou jsme využili výhody nízkého prvního zápisného,“ upřesňuje Ladislav Vocásek. Talent loni ale předvedl i Motivatorův syn White Motiv: „Je naším jediným tříletým hřebcem, ostatní jsou totiž valaši a ti mohou běhat klasické dostihy jen u nás. Budeme tedy White Motiv směřovat spíše na Slovensko. Zatím se nám jeví jako mílař, ale uvidíme na jaře, zda-li by nezvládl i delší tratě.“

White Motiv
Foto: White Motiv, který naopak s cenovkou 21.000 euro patří k nejdražším koním v Němčicích, bude letos směřovat hlavně do Bratislavy, foto www.pafoto.cz 

V týmu stáje Englicovi jsou i dva tříletci francouzského chovu, Equestr a dosud nestartující Forever (Librettist – First Choice), před kterými stojí zajímavý úkol. „Chceme s nimi zkusit běhání ve Francii v dostizích pro nezvítězivší koně. Zatím máme v plánu dostihový den ve Wissemburgu 1. května. Ve Francii jsou pro nás zajímavé majitelské prémie, které pro majitele koní francouzského chovu činí 60 % navíc k získané dostihové výhře a navíc nejnižší dotace ve Francii pro vítěze je 7000 euro… Bude to zkouška, dostihy ve Francii jsou na vysoké úrovni, a aby i v dostihu pro nezvítězivší koně kategorie G kůň od nás uspěl, měl by mít handicap aspoň 85 kilogramů. A kdyby to bylo nad jejich síly, pokračovali by v sezóně v Česku.“

Vlastní odchovankyní inženýra Chudáčka je tříletá Strategie (Scater – Střemcha). „Zatím neběhala, ale měla by své uplatnění najít v delších dostizích,“ prozrazuje o vnučce někdejší šamorínské výborné dostihové klisny Strely Ladislav Vocásek.

Zajímavé koně mají Vocáskovi i mezi staršími plnokrevníky. „Jako nadějného vytrvalce vidíme čtyřletého Bacarese,“ říká zástupce tréninkového střediska o loni těsně druhém v jedničkovém Červnovém poháru hájícím barvy stáje Englicových.

Po roční přestávce se bude vracet do dostihového dění šestiletý Deep Secret. „Měl loni zdravotní problémy. Půjde jeden start na rozběhání a potom bychom s ním také chtěli zkusit vyjet do Francie. Je to vlastně jediný kůň francouzského chovu, kterého pan Chudáček vlastní,“ vysvětluje Ladislav Vocásek. Dalším zástupcem loni velmi úspěšných bíločervených barev je i o dva roky mladší Desert Monarch, účastník loňské Velké jarní ceny a třetí z Memoriálu prof. Michala, který ukončil sezónu předčasně v červenci. „Bohužel bylo ve Slušovicích tvrdo a tak po tomto dostihu nebyl fit. Zahájí sezónu zřejmě nějakým rovinovým dostihem, ale pokud by to nebylo ono, přejde na překážky. A je pravděpodobné, že i v případě, že se mu bude na rovinách dařit, zkusí si na podzim jeden až dva dostihy přes proutěné překážky.“

Sedmiletý Little Tokyo změnil oproti loňskému roku majitele a bude běhat za stáj Englicovi a Kulhánkovi. „Pan Chudáček nakoupil mladé koně a tak musejí někteří koně z jeho stáje odejít. Little Tokyo je hodný, zdravý, tak mu chtějí dát noví majitelé šanci na překážkách.“ Ohledně Tasmánského Čerta doporučovali Vocáskovi Englicovým jeho prodej, nakonec ale ryzák narozený na svátek všech čarodějnic zůstává ještě ve zdejším týmu. „Je to kůň slabší kategorie, ale poctivý a hodný. Majitelé se rozhodli dát mu ještě rok hájení. Má překážkový původ, tak dostane šanci ukázat se v lepším světle na překážkách.“

Tiger baner article

O dalším koni manželů Englicových Zeusovi, vítězi ve třech letech v Pardubicích na proutí, Ladislav Vocásek hovoří jako o velmi nadějném koni do budoucna. „ Skončil loni sezónu už po svém květnovém pardubickém vítězství. Englicovým se moc líbil a koupili ho od nás. Chtěli mu dopřát čas na dozrání, slibují si od něho. Takže i když byl Zeus zdravý, chodil loni větší část sezóny do výběhu. Je to velmi nadějný kůň, budeme ho připravovat pro pardubické krosy.“

Ladislav Vocásek prozrazuje i to, že výčet zdejších dostihových koní není ještě kompletní: „Máme tu ještě čtyři posily z Irska s překážkovými původy, které ještě nejsou zaregistrovány.“ Dozvídám se i informaci, že se v tuto chvíli rodina Vocáskových spolu se svým personálem stará celkem o 60 koní, samozřejmě včetně chovných, hříbat a ročků. „Pan Chudáček má u nás dvanáct koní, manželé Englicovi čtrnáct, Englicovi a Kulhánkovi společně šest koní a v majetku naší rodiny je asi 35 koní.“

Důležitou událostí pro Vocáskovi bylo zakoupení plemeníka Pop Rocka (Helissio), kterému velmi věří a chtějí mu dát hned ze začátku velkou příležitost v chovu, což znamená, že připustí všechny jejich chovné klisny. „A z tohoto důvodu jsme zařadili do chovu i naši loňskou úspěšnou tříletou klisnu Sicilii, která nás po třetím místě v Oaks potěšila i čtvrtým místem na proutěných překážkách ve Vichy. A od pana Chudáčka Pop Rock dostane šanci s White Angel.“ V Němčicích letos očekávali narození celkem šesti hříbat. „Už přišla na svět tři, Apaska má hřebečka, dále se narodil bratr Sicílie, tedy hřebeček ze Sisi, a Play Station nám dala kobylku.“

Co se týče zimních prací, tak vzhledem k mrazivému počasí pracovali reprezentanti zdejšího střediska hlavně na objemové přípravě. „Teprve nyní začínáme cválat na cvalovce, takže možná naši koně nebudou připraveni vyběhnout na úplný začátek sezóny.“ (mze)


Předchozí části seriálu Trenéři před sezónou:
1. Allan Petrlík - Rád by získal umístění v klasických dostizích
2. Jaroslav Drlík - S perspektivními čtyřletými ve stáji
3. Tomáš Šatra - S elitními hřebci i zajímavými nováčky
4. Ing. Ivana Pejšková - Spoléhá na výhodné věkové složení stáje
5. Petr Juránek - Mezi tréninkem a budováním nového střediska
6. Jan Demele - Ve stáji s převahou starších koní
7. MVDr. Barbora Schillová - Malá stáj s českými odchovanci
8. Eduard Kotáb - Se čtyřletými hvězdami a zajímavou omladinou
9. Ivan a Petr Kubovi - Středisko s rodinnou atmosférou
10. Zdeněk Mimra - S Ediggiem, Tulumem i čtveřicí potomků Tiger Cafe
11. Tomáš Hurt - Jedničkový Charhizard a nadějné tříleté klisny ve stáji
12. Pavel Tůma - I po odchodu Mariydiho s dobrými koňmi
13. Lenka Horáková - Zajímavá junioři i nadějní koně do překážek
14. Lenka Syslová - Návrat Satera a nadějní dvouletí ve stáji
15. MVDr. Čestmír Olehla - S French Quebec a mnoha talentovanými překážkáři
16. František Holčák - s hvězdnými koňmi a řadou dovezených nadějí
17. Jozef Piruch - Jen mládí ve stáji a naděje v tříletém ročníku
18. Dalibor Török - Více koní nejen od fialovooranžových barev
19. František Mourek - Se zajímavým tříletkem a učňovským personálem
20. Jaroslav Votava - Na přihlášky do klasik je čas
21. Jan Blecha - Dvě střediska a převaha překážkových koní







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net