V loňském roce byli svěřenci Ing. Baštové opět k vidění nejen na domácích drahách, ale též na francouzských závodištích, odkud přivezli pěkná umístění Hetman Polny a New Jape. Po delší době také trenérka zaznamenala prostřednictvím Khalidora vítězství na rovině. V největších překážkových dostizích loni nebyli koně z Osvinova příliš k vidění, navíc k plánovanému startu Hetmana Polnyho v jednom z dílu Poháru Josefa Váni nakonec nemohlo dojít pro jeho zrušení. Do letošní sezóny vstupuje trenérka Baštová se všemi překážkovými oporami z posledních let a také novou nadějí, čtyřletým Polákem Justinem. A za zaznamenání stojí i skutečnost, že první kompletní překážková sezóna čeká na čtyřleté plnokrevníky narozené na Osvinově.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Počet koní: 18
Odešli po sezóně: Camparo, Song For Ray, Saunus (na parkury), Khalidor (pro pokračování rovinové kariéry odešel do Bošovic), The Big, Carlos Ray
Přihlášky do klasických dostihů: nejsou
Stájový personál: Vladimír Vrzáček, Ondřej Hlaváček, Petra Kandalíková, Renata Ludvíková, Jiří Dvořák
První jezdec stáje: stáj nemá
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na úvod našeho předsezónního povídání o koních ve stáji se zkušená trenérka ještě na okamžik zamýšlí nad loňskou sezónou. “Nedá se říci, že to byl špatný nebo dobrý rok, on byl takový divný… Naše koně potkalo několik zranění a to ne vinou jezdců. Přišli jsme bohužel o Sonodu, která uhynula březí, když měla u sebe pětiměsíční hříbě a nepodařilo se vůbec zjistit, co bylo příčinou jejích problémů. Trápily nás i propozice a také zrušení posledního dílu Poháru Josefa Váni. Připravovali jsme Hetmana na tento dostih jako jeho sezónní vrchol a nakonec jsme s ním museli běhat trojku o 80.000 korun,“ říká trenérka a doufá, že letošní rok bude mnohem lepší.
Nejmladší dostihové koně najdeme v Osvinově celkem tři. Je jim společné to, že jsou hřebci a že se narodili ve zdejším středisku. Jedná se o Archeeho (Moonjaz – Aptéka), Scare Crowa (Scater – Sonoda) a Turlocka (Scater – Tourelle). „Všichni mají klasické překážkové původy,“ upozorňuje u kolekce dvouletků trenérka. „Archee vypadá nejraněji ze všech. Turlock je hodně velký, už teď má okolo 160 centimetrů v kohoutku. Nebudeme na naše dvouleté pospíchat.“
Ve tříletém ročníku budou s výjimkou Akuhaty stáje Moravol všichni reprezentovat domácí stáj manželů Baštových. Všechny čtyři tříletky čeká dostihový křest. „Chtěla bych se všemi našimi tříletými zahájit kariéru rovnou na bumperech. Jejich budoucnost je na překážkách a nechci je tedy honit ze startovacích boxů, když běhat roviny nebudou. A také to nejsou koně na 1000 metrů, nad dva kilometry cválají mnohem lépe.“ O ryzce Te Aroha prozrazuje Ing. Baštová, že je to velká pozdní klisna. „Je pozdní ze strany otce i matky, proto zatím nestartovala. Myslím, že ve věku čtyř let se od ní dají očekávat větší výkony.“
Trenérka se těší na druhého potomka Sonody, Silver Streaka (Scater). „Je oproti svému staršímu bratrovi takový živější, vypadá více dostihově.“ A očekávání netají ani u Duranga (Moonjaz – Dunka), který byl obsednutý teprve před Vánocemi. „Do té doby to s ním nebylo úplně jednoduché, ale od obsednutí se z něho stal pracovitý kůň. Je korektní a silný, těším se na něho.“
Reprezentant stáje AF Turf Avec Charme loni startoval pětkrát a nejlepší výsledek, čtvrté místo, docílil v bumperu. „Byl kupován pro uplatnění na překážkách. Oba jeho rodiče jsou překážkáři a jeho otec dává koně ukazující se dobře od čtyř let výše. Avec Charme letos tedy již bude jen skákat a myslím, že spíše než na proutěných překážkách najde uplatnění na živých plotech.“ Už jen překážkovým dostihům se bude věnovat také Amfora stáje Moravol. „Je to pracovitá klisna, v práci skočí cokoliv. Začne na proutěných překážkách.“
Dalším reprezentantem domácí stáje DC Osvinov-Baštová je Simon Set, o kterém trenérka prozrazuje, že má povahu a vzhled quartera. „Je pracovitý, ale je svůj. Bude potřebovat delší dostihy, nejspíše vidím jeho cíl v krosech.“ Podobné využití Ing. Baštová předpokládá i u Armitage stáje pana Mikulčáka. „Loni jsme s ní zkusili jeden start v proutěných překážkách s cílem přeskákat v klidu dostih a to se povedlo. Je dobře voditelná a bude to spíše kůň do krosů. Její budoucnost by měla být na těžkých skocích.“
Nováčkem v Osvinově je posila stáje Jan Červenka, čtyřletý Justin (Nowogródek – Jesienna Aura), který loni v rodném Polsku zvítězil na 1800 metrů a dvakrát se umístil jako druhý. „Na podzim jsme ho ještě stihli zaskákat. V současné době pracujeme ještě na objemech, takže zatím nemohu hodnotit jeho výkonnost, ale byl kupován s cílem účasti v zahraničních dostizích. Pan majitel by ho rád viděl ve Francii. Justin je pracovitý, učenlivý a ochotný, vše zvládá, problémy s ním nejsou.“
O rok starší další zástupce červenobílých barev JUDr. Jana Červenky Noblefred Deruins loni startoval jen jednou – v rovinovém dostihu ve Strasbourgu. „Kupovali jsme ho od Pavla Vítka. Byl registrovaný k zahraničním startům a tak jsme stihli na podzim již jen start v rovinovém dostihu. Ale v práci skáče všechno. Ještě nevíme, zda-li ho budeme registrovat i k domácím dostihům. Rozběhání v Česku by bylo ale jednodušší.“
Výsady nejúspěšnějšího koně ve stáji se těší desetiletý Hetman Polny, loni vítězný a druhý v Mostě a taktéž třetí ve Strasbourgu. „Jeho cílem jsou starty ve Francii. Loni nás třetím místem moc potěšil. Výborně ho provedl dostihem Ondra Velek, který jezdil ve Francii vůbec poprvé. Zimní přípravu Hetman absolvuje ve zdraví. Jeho majitel už poslední tři roky mluví o konci jeho kariéry, a tak je možné, že Hetmanovi letos vybereme nějaký dostih v Auteuil pro zážitek a abychom měli hezkou vzpomínku.“
FOTO: Hetman Polny s kolegy ryzáky ve výběhu
Posledním koněm stáje Jan Červenka je specialista na mosteckou dráhu Dalmacio, který loni ze čtyř startů dokončil jediný dostih, ale ten dokázal vyhrát. „Dalmacio loni po posledním dostihu prodělal operaci šlachy, která ho trápila. Po operaci jsme ho vodili, poté pracoval a teď chodí do výběhu, přičemž do tréninku se vrátí za dva týdny a bude pracovat na objemech. Potřebuje pomalejší dostihy a více točení, takže pravděpodobně už letos bude jezdit jen do Pardubic.“
Devítiletý New Jape je slepý na jedno oko a s tímto handicapem nemůže v tuzemsku běhat překážkové dostihy. Proto poslední dvě sezóny startuje ve Francii, kde z šesti startů se jen jednou neumístil mezi prvními pěti. „Jeho cílem budou opět dostihy přes proutěné překážky ve Francii. Měl smůlu při posledním dostihu, kdy se kolo před cílem praštil do nohy a měl problém se šlachou. Ale teď už je v pořádku.“ Kariéra reprezentanta stáje Mikulčák Calvery měla v posledních dvou sezónách stoupající tendenci. „Loni začal dobře v Mostě, ale pak ho ve výběhu kopl kůň do hlavy a to si vyžádalo delší pauzu. Potřebujeme také pro něho hodně zkušeného jezdce. Calvera je ale v pořádku a jeho letošním cílem by měly být dostihy na mostecké a pardubické dráze.“
Nejstarším dostihovým koněm v Osvinově je dvanáctiletý Datiffo hájící barvy stáje Statek Stráž inženýra Vraného. „Vypadá pořád dobře,“ chválí tmavého hnědáka trenérka Baštová. „Přeskáče všechno bez problémů, ale vzhledem ke svému věku už nemá ten závěr. Uvidíme, jestli tedy ještě vůbec bude běhat. Spíše se nabízí možnost dát ho do dostihu nějakému žákovi. Ale Datiffo nám také hodně pomáhá při tréninku s mladými koňmi.“
Také v tréninkovém středisku Osvinově v Krušných Horách zažili atypickou zimu bez sněhu. „Sníh byl u nás jen chvilku. V prosinci a lednu koně u nás odpočívají a chodí jen do výběhu, ale poté již probíhala zimní příprava. Ta byla převážně na blátě, což není ideální, mnohem raději bychom měli sníh, na cválání je lepší. Také jsme se museli vypořádat se zmrazky, ale teď už je dráha oschlá a pracujeme bez problémů. Samozřejmě uvidíme, co nám umožní v předjaří počasí, ale vzhledem k tomu, že je naše stáj plná překážkových koní, máme ještě čas. Předpokládám, že zahájíme sezónu začátkem května,“ prozrazuje na závěr trenérka Pavlína Baštová, která se už několik let může spolehnout na stabilní a spolehlivý pracovní tým, a také pomoc manžela Ing. Miroslava Bašty a otce Ing. Vraného, který zajišťuje hlášení koní do dostihů a obsazování jezdců. (mze)
FOTO: Monika Preislerová
Předchozí části seriálu Trenéři před sezónou:
1. Allan Petrlík
2. Helena Vocásková
3. Helena Blažková
4. Radek Holčák
5. Ivana Pejšková
6. Jaroslav Drlík
7. Tomáš Šatra
8. Greg Wroblewski
9. Josef Bartoš
10. Hana Kabelková
11. Karel Germič
12. Ivan a Petr Kubovi
13. Eduard Kotáb
14. Jiří Chaloupka
15. Tomáš Hurt
16. Filip Neuberg
17. Jan Blecha
18. Čestmír Olehla
19. Lenka Syslová
20. František Holčák
21. Arslangirej Šavujev
22. Jan Demele
23. Zdeno Koplík
24. Barbora Schillová
25. Pavel Tůma
26. Oliva Horová
27. Milan Theimer