Bošovické tréninkové středisko pod vedením Ing. Václava Luky mladšího ze svých vydobytých pozic v loňské sezóně nikterak neustoupilo. Na počet významných vítězství vyrovnalo výsledky z roku 2011, kdy se podařilo zvítězit v devíti velkých dostizích. Václav Luka ale zaznamenal i další vítězství v klasických dostizích – a to hned ve třech zemích. Talar bodoval ve Velké jarní ceně a skvělá Ley Percy získala klasické úspěchy v Bratislavě a v Ebreichsdorfu. Na zahraniční scéně se podařilo úspěšně startovat na významných francouzských závodištích Chantilly a Deauville. Letošní sezóna bude pro trenéra Luku jubilejní desátá a na jejím počátku se již povedlo vítězství se So Easy v Chantilly. Bošovice budou do Francie postupně posílat i další koňě, ale dobře nazbrojeno mají i do velkých českých dostihů včetně klasických zkoušek.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Počet koní: 60
Přihlášky do klasických dostihů: Alhaartca, Basic Bara, Hallingova, Maruschka, Little Rainbow, Nine ou Four, Simply Ozzy, Yonas Art, Alfa Wolf, Glosa, Polonaise, Yashadream, Mesi, Hallingova
Stájový personál: Luboš Urbánek, Tereza Kučerová, Vendula Korečková, Marek Drtina, Lucie Kabátníková, Ivana Polanská, Lucie Petrželová, Petra Koutníková, Martina Luková, Martin Luka, externě: Tomáš Janda, Kristina Frintová, Denisa Klempířová, Barbora Holečková
První jezdec stáje: stáj nemá určeno
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Trenér Luka se svým stabilním týmem připravuje pro letošní sezónu koně 25 majitelům dostihových stájí. Nejdříve v abecedě je stáj projektu AE Sale, kterou toho času zastupují dvě dvouleté zatím nepojmenované klisny, dcera plemeníka Bushrangera a Moss Vale. „Obě klisny jsou samozřejmě na prodej, jen je otázkou, jestli budou prodány na breeze-up dražbě, nebo ze stáje. Obě to jsou pěkné a silné klisny a vůbec bych se nezlobil, kdyby po prodeji zůstali u nás.“
Šestiletý Primus Pastoralus stáje Autosklo Toro loni absolvoval dvanáct startů, z nichž většinu proměnil v umístění. „To je srdeční záležitost majitelů. Je po operaci anulárního vazu, trápil ho celý rok. Je to hezký kůň a věřím, že udělá majitelům opět nějakou radost.“ Dostihové barvy stáje Conseq budou hájit dva odchovanci jejího majitele inženýra Vedrala, dvouletá Lucie (Suteki Shinsukekun – Latinira) a tříletý Lynyrd (Forever Bond – Latinira). „Oba vypadají slušně, ale nepatří mezi rané koně. Na běhání to zatím u nich nevypadá. Lynyrd má nějaké problémy, ale na dráhu ho určitě dostaneme.“
Label Five stáje DS Go je živoucí vzpomínkou na začátky bošovického tréninkového střediska, jako jediný ze svěřenců trenéra Luky je tu totiž od samého začátku. „Je to i navíc první kůň majitelů,“ říká trenér a dodává, že doufá, že letos opět udělá radost. Loni totiž s výjimkou posledního startu v sezóně byl pokaždé na tabuli a koncem září i zvítězil. Stájovou kolegyní sedmiletého tmavého hnědáka je loňská šampionka sprinterů Waka Laura, loňská čtyřnásobná vítězka včetně tří dostihů nejvyšší úrovně. „Spíše se tu asi neukáže, budeme jí hledat starty v zahraničí. Měla by v Česku velké penality a běhala by o 40 tisíc korun… Samozřejmě kdyby se tam neuplatnila, vrátit se na české dráhy může vždycky.“
FOTO: Dvouletá Agnes Seice brzy zahájí dostihovou kariéru
Nejsilnějším majitelem koní v Bošovicích je DS Maentiva s plným tuctem plnokrevníků. Třetinu tvoří nastupující generace - tedy ročník 2012. Dobře vypadá klisna Agnes Seice (Strategic Prince – Colomone Cross): „Agnes byla zakoupena jako odstávče na dražbě, ale byla odchována v Česku. Je to pěkná silná klisna, pracuje bez problémů, měla by se ukázat na dráze. A bude směřována, věřím, do zahraničí. Budeme se opět držet trendu – koně, co na to mají, budeme směřovat na zahraniční dráhy.“
Březnový hřebec Halcyon Charm (Halling – Seeking Solace) zahájí kariéru až později: „Dobře vypadá a dobře se pohybuje, ale podle původu není ranný, takže letos s ním moc do dostihů nepočítáme.“ Naopak velmi ranně se ukazuje dosud nepojmenovaná Francouzka po Naaqoos z Reine Amandine. „Vyřizujeme administrativní záležitosti s jejím pojmenováním a měla by být jedním z prvních našich dvouletých, co zažije dostihový křest. Mohlo by se tak stát během měsíce.“ To samé platí i o čtvrtém dvouletkovi DS Maentiva, zástupkyni tuzemského chovu Sheika Zuza (Suteki Shinsukekun – Serena). „Je velmi raná, už jsme s ní chtěli běhat, ale nevyšlo to. Je to subtilní klisna, ale velmi pracovitá, takže letos bude víc exponována.“
Loni jednou pátý Alfa Wolf byl přes zimu vykastrovaný. „Je to rošťák, ale má dobré polosourozence, úspěšné v black-type dostizích. Loni byl hodně dětský a vyspívá. Měl by to být vytrvalec.“ Rovněž tříletá Alhaartca zahájila kariéru v Česku, ale poté dvakrát startovala ve Francii. I ona má klasické přihlášky. „U ní zřejmě budeme kombinovat běhání v Česku a v zahraničí. Předvedla dva velmi kvalitní výkony loni, a mohla by patřit do tuzemské špičky.“ Další tříletka Hallingova startuje pouze na francouzských drahách a velmi pravděpodobně tomu tak zůstane. „Je to velmi kvalitní klisna. V Deauville prohrála jen o krátkou hlavu. Poté byla po nešťastném průběhu dostihu šestá. Do Francie se vrátí v dubnu.“
FOTO: Hvězdní Donn Halling a Ley Percy
Dangerous Gleam je stále nezvítězivší, ale patří do jedničkové třídy. „Loni absolvoval těžké starty v těžkém stylu a podepsalo se to negativně na jeho přístupu k dostihům. Zaskákali jsme ho a pokusíme se o změnu discipliny, aby ho začaly dostihy opět bavit. Skáče velmi dobře, myslím, že je to do budoucna velmi zajímavý kůň do překážkového sportu.“
Největší hvězdou stáje a bošovického tréninkového střediska je šestiletý Donn Halling, loni startující v grupové společnosti ve Francii, Německu a Bratislavě. „Loni absolvoval starty v nejvyšší lize, letos mu budeme hledat „slabší“ dostihy. Itálie je bohužel stále průšvihová, co se týče vyplácení, takže bychom s ním zřejmě zkusili Francii na úrovni Listed nebo i velké dostihy v Česku. A taktéž by mohl obhajovat vítězství ve Velké ceně Slovenska,“ prozrazuje o plánech se skvělým vytrvalcem trenér Luka.
Čtyřletá Kobi loni potěšila pátým místem v Jarní ceně klisen a stříbrem ve Velké ceně BBAG. „Běhala i venku v prosinci a potřebovala si odpočinout. Nyní má pauzu a na dráhu by se měla vrátit v polovině sezóny.“ Sedmiletý Laran poslední dvě sezóny startoval i na překážkách. „Bohužel z jednoho dostihu si odnesl nepříjemné zranění. Pak se vrátil na roviny a byl dvakrát druhý, naučil se zase závodit. Takže zůstane na rovině.“ Zatím neumístěný Winrocco je pozdní kůň. „Musel absolvovat operaci, měl problém s chipy. Už je ale zpět v plném tréninku. Zatím bohužel kvůli svým problémům nemohl ukázat, co v něm je. Měl by začít běhat hned na jaře v Česku.“
Další bošovickou hvězdou je milionářka stáje Ekols Skalica ČR Ley Percy, jinak trojnásobná klasická vítězka. „Loni měla super sezónu, a za dva týdny by měla běhat v zahraničí. Pan majitel rád vidí své koně běhat v cizině a navíc by to zvedlo i její chovnou hodnotu, takže i před Ley Percy by letos měly být hlavně zahraniční dostihy. A také asi bratislavský derby mítink.“
FOTO: Tříletý Little Rainbow hlášený do klasických dostihů
Stáj Equivet MVDr. Zdeňka Krupila disponuje tříletou Marushkou, která debutovala prvního března v Deauville. „Ještě není úplně dospělá, ale je to korektní klisna a dobře pracuje. Chtěli bychom jí dostat do Jarní ceny klisen, takže jsme na ní trochu natlačili a ještě bude mít start ve Francii. Její optimum je okolo 1600 metrů.“ Novým majitelem v českém turfu je stáj FarrLog, kterou bude hájit na dráze dvouletá klisna po plemeníkovi Yeats. „Její otec byl supervytrvalec. Je to velká a silná klisna. Myslím, že s tímto původem asi letos nevyběhne.“
Stáj majitelky zdejšího tréninkového střediska paní Mikulášové, tedy GM-Electronic, bude spoléhat na kvarteto koní včetně hvězdy Talara, jarního klasického vítěze a druhého v derby. „To je pan kůň,“ mluví trenér o Talarovi s uznáním. „Začne běhat ve Francii, s handicapem 42 bude muset do těžkých dostihů, ale myslím, že na to má.“ Velmi zajímavou klisnou je tříletá Glosa (Saddex – Globuli), sestra výborných Glorious Eagle a Gloriosa. „Byla v prosinci na operaci a je pozdnější. Už je ale zpět v plném tréninku. Je hlášená do klasik ve druhé části sezóny. Naznačovala již něco v práci a vzhledem k jejím sourozencům doufám, že ji tam dostaneme.“
Paní Mikulášová je chovatelkou dvouletého Lady´s Man (Midships – Latibela). „Jeho maminka byla naším prvním vítězem,“ podotýká Ing. Luka. „Hřebec vypadá dobře, budeme ho hlásit do seriálu Fitminu.“ Po více než roce se bude vracet do dostihového dění jedničkový vítěz, dnes už sedmiletý Peerless Squeak. „To je velmi dobrý kůň, ale měl problém na šlaše, stejně jako měla Orphee des Blins. Je už také v plném tréninku. Paní majitelka preferuje roviny, bojí se o své koně, tak doufám, že se nám podaří vybrat vhodnýé dostihy, aby dělal dále radost.“
FOTO: Dvouletý Lady´s Man
Delší dostihovou pauzu měl také steepler Lerak stáje Janda Bloodstock. „Jeho zranění nebylo nic zásadního. Pokud zůstane zdravý, věřím, že je to kvalitní kůň pro pardubické krosy.“ Stáj Leram pana Kříže, kterou ještě nedávno výborně reprezentovala Merbela, má v Bošovicích v tréninku šest koní včetně čtyř benjamínků. Mandrage (Duke of Marmalade – Sweet Irish) získal své jméno po známé skupině. „Je to velmi silný hřebec, letos se asi na dráze neobjeví, bude potřebovat čas a trpělivost.“
Naopak jeho stájová kolegyně Retouched (Verglas – Lady Pitrizza) by se měla zapojit do dostihového dění velmi brzy. „Je jedním z posledních potomků po Verglasovi. Měla problém s kopytem, jinak by se ji asi nepodařilo koupit. Ukazuje se dobře a chystáme ji ke startu.“Na dráhu by se mohla brzy dostat i nepojmenovaná Francouzka po Astronomer Royal z Flying Mille. To samé ale neplatí o dceři Tertulliana a Alphabetique. „Klisna po příchodu nebyla v úplně dobrém stavu a vyrostla za tři měsíce o více než šest centimetrů a zesílila. Je z velmi dobré matky, ale asi bude pozdnější.“
Klasickou naději má stáj Leram v Simply Ozzym, loni debutujícím vítězně v Bratislavě a poté již startujícím čtyřikrát ve Francii. „V posledním startu ve Francii měl velkou smůlu, dostih se nepovedl. V dubnu by měl běhat ve Francii a pak jsou otevřenou záležitostí klasické dostihy, má přihlášky tady i na Slovensku.“ Čtyřletá So Easy je velmi úspěšná ve Francii, z pěti startů dvakrát vyhrála a třikrát se umístila. „Zůstane ve Francii, není důvod s ní něco měnit. Koncem března by měla startovat ve velkém handicapu.“
Stáj Luka Racing syndicate budou propagovat dva koně. Intikhabka je registrovaná k zahraničním startům a ten zatím absolvovala jediný – v prosinci. „Po tomto startu měla problém. Bude zase pokračovat ve Francii ve sprinterských dostizích.“ Visenya vyhrála loni hned svůj debut a kromě toho se třikrát umístila. „Měla dost nevyrovnané výkony, a nyní má pauzu. Je to takový užitečný kůň pro handicapové dostihy.“
Dvojici koní mají také modrožluté barvy stáje Philiphof.cz. Tříletá Girl of Fire má zatím na svém kontě jednu dostihovou zkušenost z Cagnes-Sur-Mer. „Přišla až na podzim do tréninku. Bude běhat v Česku.“ Pětiletá Lamiranda zakončila svou loňskou sezónu vítězstvím s Martinou Lukovou v Karlových Varech. „Dostala se loni na nohy. Možná jí zkusíme obnovit i handicap ve Francii. Majitelé mají zájem běhat i v zahraničí. Ještě ale přesně nevím, kde bude běhat.“
FOTO: Dvojnásobná vítězka ve Francii So Easy
Yeatsova dcera Yashadream majitele PMA Racing Syndicate na sebe loni upozornila čtvrtým místem ve Svatováclavské ceně zimní královny. „Je to vytrvalá klisna. Začne běhat v klidu u nás, a jestli bude dobrá, může i do zahraničí. Je také hlášená do klasických dostihů doma i na Slovensku.“
Z trojice koní stáje Quartis-Zámecký vrch je nejmladším tříletý Yonas Art, startující loni dvakrát. „Přišel do tréninku na podzim. Není to úplně ranný kůň, měl by běhat v tuzemsku.“ Naopak jeho stájoví kolegové Iraklin a Myron se již dobře etablovali na francouzských závodištích a budou pokračovat v dostizích právě tam. „Z Iraklina se stal profík, vše dobře zvládá. Ve Francii má handicap a daří se mu. Myron měl teď menší pauzu, a do Francie se vrátí v dubnu.“
Pan inženýr Ševčík má v Bošovicích svého odchovance, tříletého Mesiho. „Loni mě zklamal, má dobrý původ. Vykastrovali jsme ho a bude běhat dostihy nad 2000 metrů, je to vytrvalec. Uvidíme, jak se zapojí do dostihů, případně může přejít na překážky.“ Stáj Luka trenérova otce bude hájit dvouletý Maison Rouge (Look Honey – Morganetta), tedy potomek klisny, kterou Václav Luka dovedl ke třetímu místu v Oaks. „Přišel až v prosinci, ale hodně vše dohání. Vypadá dobře, a předpokládám, že možná vyběhne na podzim.“
Debutovat bude tříletá Polonaise (Look Honey – Polly For Life) Stáje Mikon. „Je to hodně těžká a problémová klisna. Její polobratr Prego di Polly je úspěšný v italských překážkových black-type dostizích. Polonaise pochází z kvalitní rodiny a bude s ní potřeba hodně trpělivosti, ale už je u ní znát velký posun.“
Před Vánocemi přijeli do Bošovic dva koně Syndikátu V3J. „Basic Bara se loni dvakrát umístila, ale prý dost marodila. V dostihu, kde byla třetí, měla silný závěr. Je hlášená do Jarní ceny klisen, 1600 metrů by jí mělo vyhovovat.“ Také její kolega Nine ou Four se loni ukázal, pod vedením Dalibora Töröka, slibně. V Memoriálu Františka Huleše porazil snadno řadu kandidátů klasických dostihů. „Je hlášený do Velké jarní ceny a doufám, že naváže na svůj předvedený výkon.“
Zatím nepopsaným listem je kariéra tříletého Abreta (Bretigny – Arista) stáje Šťastná hvězda. „Je to velký kůň spíše s překážkovým potenciálem. Ale doufám, že udělá šťastnou svou majitelku.“ V únoru přišel do stáje od trenérky Baštové čtyřletý Khalidor stáje Valgroup. „Bude běhat roviny, ale zatím si potřebuje zvyknout na jiné prostředí, musí dostat čas. Ale dobře se pohybuje.“
FOTO: Dvouletá Retouched
Dvěma vítězstvími a pátým místem v jedničkovém dostihu v Mostě loni potěšil stáj Vysmátí a spokojení Freddie Merc. „To je naše stálice, dělá své majitele pravidelně “vysmáté a spokojené”... Loni vyhrál dvakrát dvojku. Jen je tu pro něho málo dostihů, potřebuje dlouhou rovinu a silnějšího jezdce na hřbetě.“
Čtveřici koní najdeme u trenéra Luky v přípravě pro stáj Westminster Race Horses. Čtyřletý Gloriosose domácímu publiku nikdy neukázal a sbírá eura ve Francii. V šesti startech se pokaždé umístil a získal tak v přepočtu více než 600 tisíc korun. „Je to super kůň, budeme s ním samozřejmě ve Francii pokračovat.“ O rok mladší Glorena má zatím jen dva absolvované starty (včetně druhého místa v Deauville) a trenér Luka lituje toho, že nemohla mít z administrativních důvodů více startů jako dvouletá. „Byla ranná. Je to velmi kvalitní klisna. Ta se tu také neukáže, vrátí se do Francie koncem března.“
Další tříletek pana Ziburskeho, dosud nepojmenovaný hřebec po Hurricane Run z Nebiola, se také bude orientovat na zahraniční starty, i když trenér uvádí, že by mohl být zajímavým koněm i pro české klasiky. „Začne běhat příští měsíc.“ Jeho o rok mladší polosestra je dcerou Authorizeda a ta se zřejmě ukáže dostihovému publiku až příští rok.
Stáj www.trdelnik.com-Luka byla posílena šestiletým synem Galilea jménem Brisk Moos, vítězem jedničkového Jesenného handicapu ze sezóny 2011. „Loni měl zdravotní obtíže, kupovali jsme ho s cílem překážkového provozu. Možná s ním zkusíme ještě nějakou rovinu a pak následně přejde na překážky.“ Jeho stájová kolegyně Loire bude pokračovat na pardubickém závodišti, kde vyhrála dva dostihy druhé kategorie.
Stáj Zámecký Vrch má své zlato v Iryklonovi, u kterého trenér Luka věří, že i v osmi letech může potěšit výbornými výkony. „Po zranění je zase v plné kondici a trénuje. Už bude běhat jen v Česku. Začne v nižších kategoriích, ale své kvality stále má.“ Tříletý Little Rainbow je hlášený do klasických dostihů a prvního března absolvoval ve Francii debut. „Měl by běhat ve Francii ještě jednou a pak se rozhodne, jestli bude mířit do klasických dostihů.“ Nejmladším koněm této stáje je zatím nepojmenovaná dcera Orpena a vítězky Ceny ČSCHMPDK Charmillon. „Je hodně narostlá, ale pěkná. Její matka je po Jape nebyla ranná, takže spíše s ní počítáme až pro tříletou kariéru.“
Atypické podmínky letošní zimy trenér Luka nijak neřeší: „Naše středisko zažívá celoroční sezónu každoročně, protože skupina koní trénuje a startuje i během zimy. Klimatické podmínky letošní zimy pro nás tedy nebyly z hlediska tréninku koní nijak důležité, i když já osobně rád příliš zimu nemám. V takovéto zimě je snad každému příjemněji.“
A co trojnásobný šampion trenérů očekává od letošní sezóny? „Hlavně si přeji, aby se v Česku dostihový provoz ustálil, aby to tu nedopadlo jako u klusáků…A za naše tréninkové středisko bychom se rádi posunuli zase dále ve Francii. Není to snadné, postupujeme krůček po krůčku a už se podařilo zabodovat na velkých závodištích. Padesát procent našich startů ve Francii končí finančním ohodnocením, tak to je také pozitivní.“ Dodejme, že se tréninkové středisko v Bošovicích připravuje také na tuto sobotu, kdy tu bude od 10 do 15 hodin probíhat již tradiční den otevřených dveří. (mze)
FOTO: Tereza Kučerová
Předchozí části seriálu Trenéři před sezónou:
2. Helena Vocásková
3. Helena Blažková
4. Radek Holčák
5. Ivana Pejšková
6. Jaroslav Drlík
7. Tomáš Šatra
8. Greg Wroblewski
9. Josef Bartoš
10. Hana Kabelková
11. Karel Germič
12. Ivan a Petr Kubovi
13. Eduard Kotáb
14. Jiří Chaloupka
15. Tomáš Hurt
16. Filip Neuberg
17. Jan Blecha
18. Čestmír Olehla
19. Lenka Syslová
20. František Holčák
21. Arslangirej Šavujev
22. Jan Demele
23. Zdeno Koplík
24. Barbora Schillová
25. Pavel Tůma
26. Oliva Horová
27. Milan Theimer
28. Pavlína Baštová
29. Jiří Uhl
30. Dalibor Török
31. Martin Suchánek
32. Ilona Hronová
33. Tomáš Váňa