Royal word3Je to cesta, jakou v historii ještě nikdo nezkusil. Vítěz Velké jarní ceny Royal Word neabsolvoval před Českým derby žádný z českých či slovenských trialů, aby si vyzkoušel svou vytrvalost, nýbrž stanul na startu francouzského derby. Nebudeme dehonestovat francouzskou klasiku tím, že bychom ji považovali za přípravu na České derby, tak samozřejmě tento start míněn nebyl, byl to však historický krok. Kam až Royal Worda zavede?

dres  ROYAL WORD (FR)
Wootton Bassett - Monarquia (Danehill Dancer)

Kariéra:
Royal Word je vlastním odchovancem Valentina Buchtojarova.

Impozantní hnědák zahájil kariéru loni v srpnu v EBF dostihu na míli ve Varech, v němž finišoval druhý za Dragon Arrow, ale předstihl Tcheque Kinga či Zoriymana. Poté absolvoval ještě jeden start mezi nezvítězivšími na míli v Chuchli, kde skončil třetí, 1 1/4 délky před Mandarinem.
Že je koněm nemalých schopností naznačil už v prvním letošním startu, kdy chuchelské čtyřce na 1800 metrů převzal už v oblouku vedení a do cíle přišel s pětidélkovým náskokem. Že umí i v podstatně kvalitnější společnosti pak ukázal ve Velké jarní ceně, v níž možná zbytečně brzo přešel v cílové rovině do vedení a chyběl mu kontakt se soupeři, nicméně své vedení jistě o 1 1/4 délky udržel. Pak vyrazil do jámy lvové, ve francouzském derby bez světlejšího momentu doběhl předposlední. Jak ale trenér Šavujev uvedl pro Dostihový svět, šance na úspěch mu sebral už transport. "Byla to pro něj první takto  dlouhá cesta, a bohužel se vůbec nepovedla. Byl nervózní, celou cestu hrabal a potil se. Když jsme ho v Chantilly vyložili, vypadal hodně špatně. Uvažovali jsme i nad možností ho z dostihu škrtnout.“

Rodokmen:
Vítěz Velké jarní ceny Royal Word je synem jednoho z aktuálně nejsledovanějších evropských plemeníků Wootton Bassetta (Iffraaj), v loňském roce zakoupeného irským Coolmorem. Hřebec, který měl ve svém prvním nepočetném ročníku evropského šampióna Almanzora, je ve dvou letech neporaženým francouzským šampiónem, který vyhrával na distancích 1200 - 1400 metrů.
V chovu se ukazuje distančně výrazně flexibilnějším a tato flexibilita zřejmě ještě naroste, až mu coolmorští dají příležitost s plejádou Galileových dcer. Nicméně už dnes mezi jeho 4 Gr.1 vítěze nenajdeme jen vítěze francouzského derby na 2100 metrů Almanzora, ale také vítězku Breeders' Cup Filly and Mare Turf (Gr.1, 1900 m) Audarya či v Prix Saint-Alary (Gr.1, 2000 m) úspěšnou Incarville.
Matka Monarquia vyhrála ve třech letech handicap v Maisons-Laffitte na 2100 metrů. V chovu už dala 5 startovavších potomků. Nejlépe si z nich dosud vede čtyřletý Moderator (Rio de la Plata), letošní listed vítěz z Toulouse na distanci 2000 metrů, který však dokázal vítězit i na tratích 2400 metrů. Distance 1800 - 2000 metrů sedí nejlépe dalšímu z jejích vítězných synů Motorsport (Motivator), který část kariéry strávil v Česku, vytrvalý je šestinásobný vítěz Royal Bown (Turtle Bowl), zatímco dcera Royal Harbour (Rio de la Plata) byla mílařka.

Resumé:

Exteriérově je to kůň, jemuž by vavřínový věnec z celého pole asi slušel nejvíce. A dost možná má i nejvyšší třídu v poli. Vyhrál ale jen na míli a podle startu ve francouzském derby na 2100 metrů těžko hodnotit, zda prostojí i 2400 metrů. Rodokmenem je to spíše kůň s optimem do 2 kilometrů. V tomto směru je podle nás Hazarder větší jistota, ale Royal Word mu přinejmenším může roli favorita pořádně ztížit. (miv)