Kalcik MichalPo sezóně 2018, kdy cvaloví koně z Levína získali 19 vítězství, byl loňský rok pro středisko na počet prvenství hubenější. Bylo sice dosaženo jen šesti vítězství, ale poprvé byl kůň v péči manželů Moniky a Michala Kalčíkových k vidění v nejvyšší kategorii dostihu a rozhodně tam nebyl jen pro účast. Tropical Bond se totiž mezi elitou čtyřikrát umístil. Zmiňme alespoň jeho druhou příčku v Memoriálu J. Maška a třetí místa z Velké květnové ceny a Ceny Jezdectví. Hvězda střediska navíc dokázala i podruhé vyhrát Dostih trenérů na Evropském poháru žokejů. Pro letošní sezónu bylo učiněno několik změn, našli si sem cestu i další majitelé a polovina koní je tu nových.


Stejně jako ostatních trenérů, tak i Michala Kalčíka se ptám, jak byl spokojený s loňskou sezónou? „Po sezóně 2018, kdy jsme dosáhli 19 vítězství, to byl na prvenství trochu útlum,“ přiznává. „Koně ale v dostizích nechodili špatně, vydělali slušné peníze a měli jsme docela dost druhých a třetích míst. A taky nám chybělo někdy více štěstí v dostihu. Aby se nám letos dařilo více, odešli koně, co nám takzvaně kazili průměr. Další změnou u nás je posílení našeho týmu o Zuzanu Míčovou, se kterou nyní jezdíme práce ve dvojici. Zuzka dostane hodně šancí v dostizích, má to ve svých rukách… Pokud budeme my s manželkou Monikou a naši majitelé s ní spokojení, bude jezdit ještě více našich koní.“
 

Tréninkové středisko: Levín
Počet koní: 16
Odešli z tréninku po sezóně: Lakar, Roony a Detekce (zakončili kariéru)
Přihlášky do klasických dostihů: nejsou
Stájový personál:  Monika Kalčíková (asistentka trenéra), Zuzana Míčová, Jarda Slabý, vypomáhají Marta Bieliková, Jakub Ledvina a Kim Charvátová
První jezdec: středisko nemá. Více šancí letos dostane Zuzana Míčová

 
Dále už se bavíme s trenérem Kalčíkem o zdejším majitelském portfoliu. „Většinu koní u nás má náš stabilní majitel, stáj FVE – Relay JK Levín, ale jsme moc rádi, že si k nám do střediska Levín našli cestu i další majitelé. Připravujeme tedy nyní koně i pro další čtyři majitele. Už loni započala spolupráce s panem Josefem Sallerem mladším, který u nás má už tři koně, všechno potomky skvělého Sharpoura.“  Zmíněná spolupráce započala loni skrze tříletého Azbuka, který na jaře vyhrál dostih ještě za přípravy Tomáše Hurta. Z tréninku manželů Kalčíkových se pak po pětiměsíční dostihové pauze pětkrát umístil včetně prosincových dostihů na německých závodištích v Neussu a Dortmundu. „Azbuk k nám loni přišel po zranění a dobře se začlenil, dělal radost nám i majiteli. V Mostě měl velmi blízko k vítězství a v Německu nás taky moc potěšil. Myslím, že se ještě letos zvedne. V poli koní chodí dobře, má koncovku a je to bojovník. V Německu šel na extrémně těžké dráze pěkným koncem, a proto se domníváme, že může běhat dostihy okolo 2000 metrů, 1600 metrů se zdá být pro něho málo.“

Na prahu kariéry jsou tříletí reprezentati stáje The Sons of Sharpour, Azbukův bratr Arwax (Sharpour – Arabesca, Fairlypi) a Flex (Sharpour – Fey Fortune, Antonius Pius). „Oba k nám přijeli loni koncem sezóny, takže vlastně mají rok zpoždění. Arwax je podobný Azbukovi, v tréninku je hodný, ale jakmile nemá na sobě sedlo, je to rošťák. Doufám, že se také dobře zařadí do dostihového provozu. Flex je fyzicky úplně jiným koněm. Je velký, těžký a nohatý, takže by měl být pozdnější. Ke všemu je to smolař. Měl vážné zranění, kvůli kterému pobýval dva měsíce v nemocnici, je to tedy pořád začátečník. Ale už pracuje pravidelně, nicméně ho pobolívají nohy a svaly, pracujeme tedy s ním opatrně. Zapojí se určitě do sezóny později.“  

Kalcik Azbuk PanDarcy Kalcik Suchastar
Azbuk a Pan Darcy Such a Star


Loni v průběhu sezóny také vznikla spolupráce s panem Bohumilem Boskem, majitelem stáje KarBoBau s.r.o., za kterou bude běhat tříletá Such a Star (Anjaal – Tereed Elhawa, Cadeaux Genereux). Ta už měla mít dostihovou zkušenost z loňska, ale pro problémy ve startovacích boxech je zatím bez kariéry. Klisna stála jako roček 6.000 euro a je zajímavá i svým původem. V jejím rodokmenu totiž najdeme neobvyklé 3x2 prochování na dvojnásobného evropského šampiona sprinterů Cadeaux Genereux (Young Generation) a má pět vítězných sourozenců. Její matka je navíc polosestrou v Listed dostizích přes proutěné překážky umístěného European Dream (Kalanisi), který navíc dokázal vyhrát tři dostihy na rovině a čtyři na překážkách. „Such a Star k nám přišla jako problémová klisna, byla předtím u Vocáskových a u pana Váni. Její zdravotní problém odhalila naše fyzioterapeutka. Teď klisna vypadá moc dobře, ale nebudeme na ni spěchat, protože je narozená až v květnu. Musíme s ní opravdu opatrně, do ničeho jí nenutit. Měli jsme ji už na práci ve Velké Chuchli a šla moc dobře. Po otci by měla být sprinterka, ale nejeví se nám tak. Měli jsme původně s ní v plánu vyběhnout první dostihový den v Mostě. S manželkou Monikou si myslíme, že je třídová klisna a pokud to v dostizích potvrdí, není vyloučena ani její dohláška do klasických dostihů. Musí ale začít běhat v klidu a také samozřejmě, chodit do startovacích boxů. Pokud by se to nedařilo, může přejít do překážkového provozu.“

Třetí sezónou pokračuje spolupráce s inženýrem Václavem Lukou starším. Nováčkem ve zdejším středisku je pětiletý Pan Darcy (Footstepinthesand), dosud nezvítězivší kůň. Jako tříletý se zúčastnil také Velké jarní ceny, ale poté byl příslušníkem dostihů třetí a čtvrté kategorie. Loni se čtyřikrát umístil. „Zatím ho moc neznáme, ale něco jsem si o něm zjišťoval. Vypadá jako klasický sprinter, maximálně do 1600 metrů. Loňskou sezónu končil ve čtvrté kategorii, ale rádi bychom ho dostali o kategorii výše. Je hodný a klidný, dobře žere. Napohled ale nevypadá jako plnokrevník, je hodně dlouhý, spíše by zapadl mezi naše klusáky.“ Doplňme, že Pan Darcy bude reprezentovat stáj Luka – Vedral. Dalším dosud nevítězným koněm, který je ve zdejším středisku nováčkem, je zástupkyně stáje Hromasová, Tykal Wemma (Tullamore), která zahájila kariéru loni a jednou se umístila ze sedmi startů. „Wemma je malá klisna a kůň do handicapových dostihů. Majitelé chtěli zkusit změnu, aby zapomněla na chuchelský režim. A zdá se, že jí pravidelný pohyb ve výběhu a pohyb na kopcovitých drahách prospívá.“

Kalcik Thailand NeartobeRich2 Kalcik treninkoveboxy
Thailand a Near to be Rich Tréninkové startovní boxy


Jak se ještě od trenéra Kalčíka dozvídám, každým dnem očekává příjezd čtyřletého dosud nestartující Frama (Bully Pulpit – Freya, Ray of Light) majitelky paní Pešlové. „Fram byl u pana Bartoše, ale před sezónou měl zranění a moc toho nenatrénoval. Měl problém s hleznem a stál proto loni ve výběhu. Budeme s ním muset začít od začátku, jako s hříbětem.“

Dalších deset koní bude na dráze hájit oranžovočerné barvy s emblémem klusáka tradičního majitele u manželů Kalčíkových, stáje FVE – Relay JK Levín. Tu posílili čtyři koně a tak poprvé tu vlastně nacházíme i zástupce nejmladšího dostihového ročníku. Je jím před polovinou dubna narozená Komtesa Kamila (Stormy Jail – Kind Girl, Look Honey), první potomek vítězky čtyř dostihů na tratích 1400 až 1780 m. „Kamila je hodně svéhlavá a tvrdá klisna, je s ní těžší pořízení. Je ale hezká a kompaktní. Plně pracuje a cválá hezky. Uvidíme, kdy přijde její čas k vyběhnutí, ale myslíme si, že by letos mohla startovat,“ říká Michal Kalčík.

Velmi zajímavá je další posila, čtyřletá Near to be Rich (Planteur), kterou najdeme zapsánu v listině vítězů Ceny Masise v sezóně 2018. Tříletá sezóna jí bohužel nevyšla dobře kvůli její horší ovladatelnosti, i když při posledním startu v listopadu na závodišti Le Mans obsadila čtvrté místo. „Doufám, že Nearka je dobrý kup za dobrou cenu,“ usmívá se trenér. „Je to třídová klisna, ale loni toho moc nepředvedla, proto byla nabídnuta k prodeji. Po příchodu s ní nebyl žádný problém a není ani nyní, když už více trénujeme. V práci chodí za koněm, a pokud bude pokračovat tak dobře jako dosud, dostane na ní šanci Zuzka Míčová. Near to be Rich je zdravá a pokud se jí podaří uklidit v dostihu a nebude ji zlobit hlava, věřím, že by to mohla být dobrá klisna. Začne sezónu v dostihu druhé kategorie, je vysoko v handicapu.“


kalcik MonteChristo
 Kalcik Wemma
Monte Christo  Wemma


Další nováčkem v koňském týmu Moniky a Michala Kalčíkových je pětiletý bělouš Sorbet (Silver Whistle), polobratr výborného Sorose (Ecosse), derby - vítěze v Polsku a u nás vítěze čtyř steeplechase nejvyšší kategorie. „Sorbet už loni skákal, myslím, ale že to není typický vytrvalec pro dostihy na 3 až 4 kilometry, spíše ho vidím v dostizích na 1800 až 2400 metrů. Je to vysoký kůň, zdravý, a dobře se jezdí. Nemá na rovině handicap, takže bude muset začít startovat ve třetí kategorii. Myslím, že poté, co získá handicap, bude užitečným koněm ve stáji.“ Vlastně staronovým koněm je Thailand (Lord Of England), který pouze změnil majitele a i on už bude reprezentovat stáj FVE – Relay JK Levín. Loni zvítězil v Mostě ve dvojkovém handicapu s Janem Rájou a v první polovině sezóny ještě získal dvě druhá místa. „Ve druhé části sezóny mu to už tak nešlo, ale bylo to také tím, že nemá rád tvrdo, pak bývá bolavý. Letos se tedy s ním soustředíme na měkké dráhy. Jde o to, udržet ho zdravého. Thailand je hodným koněm a dělá nám také vodiče pro mladé koně.“

Stařešinou zdejšího dostihového koňského osazenstva je jedenáctiletý Dodybud (Soviet Star), který loni zvládnul 12 startů. Koncem srpna v Mostě potěšil svůj tým vítězstvím za asistence Václava Janáčka.  „Dodybud vypadá moc dobře, je na jaro docela nafrčený... Běhá lépe po tvrdších drahách. Uvidíme, jak na tom bude v létě, i s ohledem na jeho věk. Je tu tak trochu podmínečně, je možné, že pak skončí.“ O dva roky mladší Stormico (Stormy Jail) absolvoval loni rovněž tucet startů a čtyřikrát byl jen kousek za vítězem. Celkem se umístil devětkrát na tabuli. „Na něm už asi nic nezměníme, ten si drží to svoje. Je to specialista na kratší dostihy a malé dráhy. A navíc mu to jde lépe na levou ruku, protože měl jako malý zranění na plecích, má díru ve svalu. Udělal nám radost loni také svým výkonem v Dostihu trenérů na Evropském poháru žokejů, Tropík s ním měl co dělat…“

Nejvytíženějším koněm ve zdejší cvalové stáji byl Monte Christo (Tiger Cafe) se třinácti starty na kontě. Vyhrál o mítinku konaném na Mezinárodní den dětí v Praze a čtyřikrát získal dotované místo. „Monťák se pohybuje na rozhraní třetí a až čtvrté kategorie. Je to klasický handicapový kůň. Vyhrál, když byl v handicapu níže. U nás se mu líbí, je rád hodně venku, což plníme všem našim koním. Zdravotně je v pořádku, tak snad nás zase potěší vítězstvím.“

Kalcik Flex kalcik Stormico PanDarcy
Flex Stormico a Pan Darcy


V přípravě na sezónu jsou i dvě sestry, čtyřletá dosud nevítězná Papaya Paya (Durante Alighieri) a o rok starší bělka Provence, která ale loni měla kvůli zdravotním problémům jen čtyři starty. „Papaya dělá partnera mladým koním v tréninku. U ní byl otazník, zda u nás zůstane, a zůstala tu takzvaně podmínečně. Půjde cestou dlouhých dostihů a snad se dokáže alespoň trochu zvednout, vypadá před sezónou dobře. Provence má skvělou povahu a je příjemná na ježdění, ale bohužel předloni utrpělo její zdraví startem v Mimoni, kde bylo tvrdo. Loni celou sezónu laborovala se zraněním a prodělala operační zákrok. U Provence je v tuto chvíli alfou – omegou zdraví a otázkou tedy je, kdy bude moci vyběhnout. Vrací se do pracovního procesu, počkáme na ni, máme ji s Monikou rádi.“

Nejúspěšnějším koněm v přípravě manželů Kalčíkových je devítiletý Tropical Bond (Forever Bond), se kterým se loni dostali do velkých dostihů. Hnědák dokázal být druhý v Memoriálu Jaroslava Maška, třetí ve Velké květnové ceně a Ceně jezdectví a pátý ve Velké dubnové ceně. A jak jsme již zmínili, podruhé vyhrál Dostih trenérů v rámci Evropského poháru žokejů. „Je škoda, že Dostih trenérů není letos vypsaný, těšili jsme se, že ho vyhraje potřetí za sebou,“ svěřuje trenér.  „Čas nikdo nezastaví, takže Tropík už asi lepší nebude. Předloni vyhrál šestkrát, to byla skvělá sezóna, byl předtím takzvaně seběhaný. Za rok stoupnul v handicapu o 20 kg, takže to bylo znát a musel loni zjara do první kategorie. Nakonec si v ní nepočínal špatně. Ale pak měl útlum, už neběhal s takovou radostí. Museli jsme mu změnit styl běhání, aby chodil zařazený v poli a pak přišel koncem. V Dostihu trenérů zase kraloval, je to silný kůň a je mu úplně jedno, kolik nese. Hodně dobrý výkon podal na závěr sezóny, kdy s 65,5 kily byl druhý ve dvojkovém handicapu, přičemž nesl nejvyšší váhu v poli. Ted se ale už do dvojek nevejde, takže zase bude muset začít hodně vysoko. Když tak počkáme, až spadnou penality. Stále je to náš nejlepší kůň ve stáji.

A jaká má trenér Kalčík v současné době, kdy je začátek sezóny odložený, přání? „Aby se vůbec běhalo, snad se sezóna rozeběhne později… Je pro nás samozřejmě důležité, aby byli koně zdraví a majitelé spokojení. Udělali jsme změny ve stavu koní, zůstali povětšinou jen ti, se kterými jsou určité ambice. A jak jsem již říkal na začátku, díky personální posile Zuzce Míčové můžeme pracovat více a lépe. Zlepšili jsme také povrchy pracovních drah a nechali jsme zhotovit tréninkové startovací boxy. Změnili jsme také krmení. Zima nebyla prakticky žádná, takže máme napracováno dobře. Díky manželce Monice se nám dobře daří kombinovat trénink koní pod sedlem s jejich pohybováním na kolotoči a na stroji, plaváním v bazénu a pobytem ve výběhu,“ upozorňuje na důležité aspekty v přípravě na novou sezónu Michal Kalčík a dodává: „ V neposlední řadě bych chtěl poděkovat majitelům stáje FVE – Relay JK Levín, kteří nás dlouhodobě podporují a vytvářejí nám v tréninkovém středisku výborné podmínky, moc si toho vážíme. A děkujeme i ostatním našim majitelům za projevenou důvěru v téhle těžké době a doufáme, že jim udělají koně hodně radosti.“

Michaela Zemanová
Fotografie: Viktor Král a Andrea Zavadilová

Předchozí díly seriálu S trenéry před sezónou:
Josef Váňa ml.
Petr Kantek
Zdeněk Seménka
Pavel Poles
Lenka Kvapilová
Hana Kabelková
Jiří Chaloupka
Václav Hulínský
Jana Nováková
Ivana Pejšková
Dušan Andrés
Arslangirej Šavujev
Michal Tajmr
Karel Germič
Martina Havelková
Jiří Brož
Miroslav Nieslanik
Pavlína Baštová
Radim Bodlák
Pavel Hlavatý
Lenka Horáková
František Holčák
Stanislav Popelka
Tomáš Váňa
Radek Žalud
Zdeněk Mimra







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net