Surova PavlinaSvěřenci trenérky Pavlíny Sůrové byli v loňské sezóně k vidění v obou dostihových odvětvích. Na rovinách potěšil vítězstvím nestárnoucí Malq, který se také zúčastnil dostihů dvou nejvyšších kategorií. Na překážkách se dokázali vítězně prosadit Nine a Neicer.  Během loňského roku prošla stáj větší obměnou a najdeme tu více koní nestartujících, anebo jen s minimem zkušeností. Poprvé je také v tréninkovém středisku rodiny Sůrových připravován větší počet koní jiných majitelů. Pavlína Sůrová se vedle své trenérské praxe rovněž věnuje rehabilitaci koní a společně s JUDr. Janou Fialovou a pod lékařským dohledem MVDr. Jany Mezerové otevřely v Kolesách rehabilitační centrum.

 

Tréninkové středisko:  Kolesa 
Počet koní: 16
Odešli z tréninku po sezóně: Nine, Rainbow Rakti (kvůli problémům s cestováním a pro uplatnění na závodišti ve Wroclawi odešel z koleského tréninku do Polska ke kamarádovi Sůrových Robertu Swiatkowi)
Přihlášky do klasických dostihů: nejsou
Stájový personál: Jiří Henych, Lucie Pálková, Radek Man, žákyně Barbora Michalciová a vypomáhá parta skvělých žákyň SŠCHK Kladruby nad Labem 
První jezdec stáje: stáj nemá


V tréninkovém středisku závodiště Kolesa nad Labem se poslední sezóny nepřipravují pouze reprezentanti domácí stáje Vasury Kolesa, ale našli si sem cestu i další majitelé dostihových koní. Nejvíce plnokrevníků totiž chystá trenérka Sůrová se svým týmem pro stáj Estrella manželů Fialových. Pro známé fialovožluté dostihové barvy se připravuje na novou sezónu polovina zdejších dostihových koní. 

V osmičlenné sestavě stáje Estrella jsou také dva junioři francouzského chovu, kteří byli zakoupeni na podzim. Hnědák Chiouboucar (Rail Link – Elo Yole) má z mateřské strany překážkový původ. Matka Elo Yole sice startovala jen na rovinách, kde zvítězila v dostihu na 1600 metrů, ale je dcerou výtečného producenta překážkových koní Astarabada (Alleged) a polosestrou výborného Young Poli (Poliglote), vítěze 12 dostihů se ziskem přes 480 tisíc euro. Young Poli dokázal na rovině vyhrát jako tříletý Listed Derby de l´Ouest – Grand Prix de l´Asselco a ještě lépe si vedl později na překážkách. Najdeme ho totiž v listinách vítězů překážkových black-type dostihů včetně proutěnkářské  Gr. 2 Prix la Barka v sezóně 2010 v Auteuil. „Chiouboucar je menší zavázaný hřebec, je podobným typem koně, jako byl Miraino. Kupovali jsme ho do překážek, ale určitě se seznámí s dostihovým provozem na podzim v nějaké rovině.“  Trenérka Sůrová zmínila svého bývalého úspěšného překážkového koně Miraina, který tráví důchod u Opočna společně s Ninem, jenž loni zakončil kariéru. „Jsem ráda, že se podařilo najít výborné majitele, mají se tam moc dobře.“ 
Druhou posilou z Francie je hnědka Miss Glaces (Fuisse – Starglas, Verglas).  „I ona pochází z překážkové rodiny. Je to narostlá a silná klisna. Bude pozdní a nebudeme na ní spěchat, ale možná bude mít nějaký start v rovinovém dostihu pro seznámení.“

Surova Chiouboucar
Dvouletý hřebec francouzského chovu Chiouboucar pochází z výborné překážkové rodiny (foto: archiv tréninkového střediska Kolesa)

Tříletých ročník ve středisku v Kolesách zastupuje dosud nestartující Sforza (Fast And Furious – Still Band, Diktat) vlastního chovu majitelů stáje Estrella. „ Sforza je menší zavázaná klisna. Chtěl bychom ji vyzkoušet na dráze v dubnu u nás v Kolesách. A podle toho se rozhodneme, jestli bude nadále pokračovat v tréninku, anebo odejde k využití při rekreačním ježdění.“ Na dráze bude letos absentovat o rok starší Macario (Amico Fritz), který byl zakoupený loni v polovině sezóny ze střediska Újezd. „Nechali jsme ho vykastrovat a moc pěkně skáče. Potřebuje si ale restartovat hlavu, takže se bude rok věnovat všestrannosti a vrátí se na dráhu v příštím roce. Rovinové zkušenosti má a teď jde o to, aby byl dobře ovladatelný. A navíc ve všestrannosti si dobře zažije skoky.“

Manželům Fialovým loni udělala radost dvěma předními umístěními jejich odchovankyně Swan Dancer (Suteki Shinsukekun). “Je to lehčí klisna s trochu psychickými problémy, musíme s ní tedy pracovat v rukavičkách. Bohužel nedávno se v boxe zranila a potřebuje tedy čas na doléčení. Zřejmě se vrátí na dráhu až ve druhé půlce sezóny.  Swan velmi dobře skáče a loni v Mimoni nám ukázala, že by nemusela být marná na provinční závodiště. Vzhledem k její konstituci jí nebudeme posílat do pardubických krosů, ale necháme ji na provinčních závodištích.“

Velmi zajímavým koněm je šestiletý Brother Grimm (Rip Van Winkle), který byl jako tříletý v tréninku u Josefa Váni a po třetím místě v mosteckém Memoriálu Dr. Frankenbergera se také zúčastnil Velké červnové ceny, kde se ale již neumístil. A v dalších dvou startech v dostihu druhé kategorie se mu rovněž nedařilo. Předloni již absolvoval dva starty na překážkách bez umístění a od září 2016 se žádného dostihu nezúčastnil. „Brother Grimm měl větší zdravotní problémy. Nyní ale první zimu pracuje úplně bez problémů a doufám, že mu zdraví vydrží a veškerou péči majitelům vrátí. Dobře se vodí a skáče, měl by to být kůň do krosů. Těším se na něho.“ Jeho vrstevník My Sunny Boy (Stormy River) se bude věnovat překážkovým dostihům již čtvrtou sezónu. Loni měl jen jeden start. „Potřeboval si takzvaně vyčistit hlavu a tak měl odpočinkovou sezónu. Byl u kamarádky v horách, kde působil jako rekreační kůň. Na podzim startoval u nás v krosu. Po dostihu jsme si řekli, že to s ním ještě letos zkusíme. Nyní pracuje celou zimu bez přestávky a čekají ho těžké skoky a krosové dostihy, na pardubické dráze a taky u nás na závodišti.“

Nejstarším svěřencem trenérky Sůrové je obdivuhodný jedenáctiletý Malq (Prince Kirk), který také loni dokázal potěšit svůj tým vítězstvím – na úvod sezóny v Praze. „Na Malqovi je vidět, že ho dostihy a trénink pořád baví, takže jsme mu odchod do důchodu oddálili o rok,“ svěřuje s úsměvem trenérka. „Už ale nebude běhat tak těžké dostihy jako v loňském roce. U něho to letos bude na pohodu – když se bude cítit dobře, tak poběží. Má totiž ještě  jedno poslání - odvádí v tréninku důležitou práci při vodění mladých koní.“ 

Surova Malq
Nestárnoucí Malq loni opět potěšil vítězstvím

Loni započala spolupráce trenérky s DS Šance Franko Mikule pánů Franka a Mikuleho prostřednictvím sedmileté klisny francouzského chovu  Elen (Falco). Ta přijela od trenérky Řezáčové a naposledy startovala loni v květnu v Pardubicích. „Máme ji tu od léta a po dohodě s majiteli jsme ji ponechali bez dostihů. Pracovali jsme ale v tréninku na skákání, aby se na překážkách zlepšila a získala větší jistotu. Elen by měla začít sezónu na provinčních závodištích.“

Mezi sedmi plnokrevníky stáje Vasury Kolesa je nejmladším tříletý Alabafast (Fast And Furious – Alabasca, Law Society), kterého čeká debut. „Brali jsme ho od pana Kubíčka. Alabafast je takový rošťák. Loni se potýkal s růstovými problémy a prodělal šimbajny, a museli jsme ho vykastrovat. Zjara se proběhne na rovině a ve druhé polovině sezóny by se již mohl věnovat překážkám.“ Novou posilou tradičních domácích černobílých barev je čtyřletá Makeitorbreakit (Byron – Amankila, Revoque), která je irského chovu, ale byla zakoupena Sůrovými na aukci ve Varšavě. Klisna jako dvouletá neběhala a loni v péči trenéra Romanowského startovala devětkrát. Zvítězila v nižší kategorii na 1400 metrů a kromě toho se čtyřikrát umístila na tratích 1000 až 1600 metrů.  „Je to velice silná klisna. Pracuje a zaskakujeme ji. Zatím ale nevím, jaký typ dostihů by jí mohl  svědčit. Není u nás tak dlouho a navíc podle mých zkušeností si většina koní dovezených z Polska potřebuje odpočinout. Nebudeme na ni letos nijak tlačit, myslím, že bude zajímavá až příští sezónu.  “

Černá hnědka Kremonna (Tiger Kafe) se loni seznámila s dostihovým děním dvěma pátými místy na překážkách v Mostě a v Pardubicích, ale pak již více nestartovala. „Postihly ji zdravotní problémy. Je to obrovská klisna pro delší tratě. Doufám, že bude zdravá. Do budoucna by mohla být oporou naší stáje. Věřím ji.“  Minimum startů má na svém kontě rovněž pětiletý Darkhany (Shakespeare). „Zatím běhal jen po rovině a špatně, je to veliký smolař. Trénuje a uvidíme, zda-li  bude ještě běhat.“ 

Trochu starosti dělá trenérce také Tesstino, který je potomkem bývalého velmi úspěšného zástupce stáje Hrubý, vítěze šesti významných dostihů Terssia (Trans Island). Tesstino se loni dvakrát umístil na proutěných překážkách. „Je to velice dobrý kůň, ale bohužel až moc respektuje skoky. Skáče hodně do výšky a ztrácí tak na překážkách. Díky tomu, že ho jezdec znal dobře z práce, tak dostih dokončil. Díky své koncovce, se kterou seběhl vždy cílovou rovinu, dosáhl na dotovaná umístění. Pokud by se odstranily jeho skokové problémy, byl by to ideální koník pro závodiště Most, Lysá nad Labem a Wroclaw.“

Do Koles loni přišla bílá Shelly (Tiger Cafe). „Zkusili jsme ji loni ve dvou startech. Je to dobrá skokanka, ale měla problémy s voděním v dostihu a špatně žrala. Po vyšetření jsme zjistily vážné  problémy se zuby, a to takové, že byla nutná operace. Začíná teprve nyní znovu pracovat a vrátí se na dráhu ve druhé polovině sezóny. Je vytrvalá, tak doufám, že bude časem dělat radost.“ Třikrát se loni umístil Byrabay (Librettist), kterému je letos osm let. „Soustředíme se s ním na dostihy klasické steeplechase a budeme ho vozit na závodiště do Pardubic, Mostu a Karlových Varů." 

Surova Tesstino
Zástupce stáje Vasury KolesaTesstino se loni umístil na dráze v Mimoni na druhém a třetím místě 


Trenérka Sůrová chystá comeback desetiletého Nebriuse (Belenus), který od účasti v kvalifikačním dostihu na Velkou pardubickou v červnu 2016 nestartoval. „Bohužel se mu obnovilo zranění, které utrpěl v říjnu 2015 při Velké pardubické po pádu na Taxisu. Celou loňskou sezónu měl tedy relaxační program, užíval si volna a rehabilitoval. Nyní pracuje v pořádku od podzimu. Měl by startovat na naší dráze a také v Pardubicích. Doufám, že  mu zdraví vyrží.“

Jak jsme již zmínili v úvodu, Pavlína Sůrová má v tréninku 16 koní. Jak ale sama říká, na dnešní dobu je to až moc. „Bohužel v českém turfu chybí zaměstnanci do stájí. Nevyrůstá nová generace opravdových koňáků a také překážkových jezdců do dostihů. Do učení přicházejí samá děvčata, která později zjistí, že mít ráda koně je hezké, ale pracovat u nich je dřina. Pravá koňařina se nějak vytrácí. Také chybí zapálená mládež v jezdeckých oddílech, která by měla koně opravdu ráda a chtěla by s nimi pracovat. Odráží se to nejen v dostihovém sportu, kde má většina trenérů, včetně těch z velkých stájí, problém s nedostatečný počtem kvalitních zaměstnanců.“ 

Co se týče zimní přípravy, tak svěřenci trenérky Sůrové mohli trénovat nepřetržitě. „Máme k dispozici halu, takže jsme mohli pracovat i v době, kdy byly holomrazy. Dobrý by samozřejmě byl sníh, ale ten u nás téměř nebývá.“  A co si přeje trenérka do nové dostihové sezóny? „Samozřejmě zdraví koní, hlavně, aby je nic neohrožovalo na životě. Majitelům přeji pevné nervy, zdraví, a aby byli v dostihové sezóně spokojení.“ 

Novinkou ve středisku v Kolesách je spolupráce trenérky s MVDr. Janou Mezerovou.  "Společně s manželi Fialovými jsme založili Rehabilitační centrum V&E. Nechci v žádném případě přebírat trenérům koně. Jak jsem uvedla, koní v tréninku tu máme dost. Jde nám o to pomoci majitelům a trenérům s doléčením a rehabilitací koní pro úrazech a budu spokojená, když se tito koně vrátí ke svým trenérům a budou pokračovat v kariéře. Naším cílem tedy je dát koně zdravotně dohromady a vrátit je zpět na dráhu. A myslím, že tu máme opravdu dobré podmínky pro tento náš záměr. A nade mnou bdí ten nejlepší veterinární dozor, který mohu u nás mít. Máme k dispozici speciální přístroje, které urychlí a zkvalitní léčení pohybového aparátu koní, dále chladící bazén pro koně a vibrační pás a jiné. Pomalu vše rozvíjíme a budujeme. Chceme tedy majitelům a trenérům pomoci s urychlením léčebného procesu jejich koní, aby pro ně bylo vše bez starosti,“ říká na závěr Předsezónního rozhovoru Pavlína Sůrová, která samozřejmě už také pracuje na zajišťování prvního dostihového dne na závodišti v Kolesách, jenž by se měl uskutečnit už v sobotu 14. dubna.

Michaela Zemanová

Fotografie: Andrea Zavadilová, další její snímky si můžete prohlédnout zde

Dosud zveřejněné díly seriálu S trenéry před sezónou:
Pavel Poles
MVDr. Petr Kantek
Dalibor Török
Lenka Syslová
Pavel Tůma
Martina Růžičková
Radim Bodlák
Lenka Horáková
Pavel Kašný
Jozef Piruch
Dušan Andrés
Radek Holčák
Radek Žalud
František Holčák
MUDr. Václav Hulínský
Karel Germič
Jana Junková
Zdeněk Mimra
Miroslav Nieslanik
Luboš Urbánek
Ing. Ivana Pejšková
Jaroslav Drlík
Tomáš Šatra
Lenka Kvapilová
Arslangirej Šavujev
Jan Demele
Hana Kabelková

František Zobal
Ing. Václav Luka







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net