Vana TomasTrenérský úsek Tomáše Váni na závodišti v Lysé nad Labem opět dokázal naplnit standard a docílit více než desetiprocentní úspěšnosti na vítězství. Mezi třinácti trefami do černého byla většina zaznamenána v rovinových dostizích. Zástupkyně špičky klasického ročníku Saša zvítězila v bratislavské jedničkové Ceně Whisky a velké úspěchy docílili také dvouletí koně. Za všechny jmenujme alespoň Quintera. O všechna tři prvenství v překážkovém odvětví se postaral výborný Aztek, který vybojoval i své první velké vítězství. Dokázal porazit výborné překážkáře v Křišťálovém poháru. Všechny opory zůstaly v přípravě na novou sezónu a kromě nejmladších koní přišlo do stáje také několik plnokrevníků s jedničkovou minulostí na rovinách. Složení stáje tedy budí před novou sezónou optimismus.  

 

Tréninkové středisko:  závodiště Lysá nad Labem
Počet koní: 27
Odešli z tréninku po sezóně: Jenny Walker
Přihlášky do klasických dostihů: Queentera, Quintero, Mandachal, Drakyáda 
Stájový personál: Iveta Váňová, Bára Ladrová, Vendy Korečková, vypomáhají Viera Riepaňová, Jiří Kousek, Alena Brynychová, Květa Kačírková, nestárnoucí Hanka Nikolos Víšková, v sezóně se zapojí Sára Slaměnová 
První jezdec stáje: do překážek ž. Jiří Kousek, pro rovinové dostihy ž. Vendula Korečková, další jezdci na přání majitelů


Pro letošní sezónu je připravováno u manželů Váňových pět juniorů a každý z nich má jiného majitele. Stáj Žďárský tu má v tréninku lednovou hnědku jménem Cenná Naděje (Age of Jape – Cenná Panenka, Laroche), tedy druhého potomka klisny s dobrou výkonností na rovinách i překážkách. „Klisna v majetku rodiny Žďárských je menší, ale silná. I když je na kratších nohách, moc dobře se pohybuje. Nic nenasvědčuje tomu, že by měla být pozdní. Nijak žhavit na dvouletou sezónu ji nebudeme, ale brzdit taky ne,“ říká na konto prvního z juniorů trenér Tomáš Váňa. 

VanaT SenseofDestiny
Dvouletá klisna Sense of Destiny přijela do Česka v břiše matky

Dalším dvouletkem narozeným v Česku a zároveň jedním z koní, kteří přišli k manželům Váňovým do stáje mezi posledními, je Piketa (Sharpour – Pavie, Elnadim) v majetku paní Tomčalové. „Piketa k nám přišla zhruba před měsícem se základním výcvikem. Je hrubší exteriérově i povahou. Práci zvládá jako její sparingpartnerky bez problémů.“ Pan Urban stojící za stájí DB Logistic zakoupil hnědku Sense of Destiny (Foxwegde – Stubborn Love, New Approach) chovatele MVDr. Kubíčka. Květnová klisnička je prvním potomkem nestartující matky, která byla prodávána březí a jejíž matka se umístila v blacktype dostizích. „Tahle jemná klisna je sympaťanda. Už od začátku spolupracovala a chovala se jako všeuměl. Akorát je citlivá na sedlání, ale to už máme vychytané.“

VanaT Perseon
Dvouletý hřebec Perseon

Další duo dvouletků byl do Česka importováno. Manželé Beránkovi posílili svou stáj o Yuditu (Elzaam – Yurituni, Bahamian Bounty) pořízenou na zářijové aukci Tattersalls za 4.000 euro. Klisniččina o dva roky starší sestra Hochinawa (Kheleyf) dokázala v Itálii vyhrát dva dostihy jako dvouletá a tříletá, a v objevila se také na startu jedné zkoušky Listed. Jak trenér Váňa prozrazuje, tak mu svým chováním dělala trochu starosti. „Yudita je fyzicky klisnou na delších nohách. Po příjezdu s námi spolupracovala výborně, jako starý kůň. Vůbec nebyl v ničem problém. Pak se jí ale podařilo několikrát za sebou sundat jezdce a veškerá práce byla pryč. Poté si ještě zlomila kořen ocasu a bylo po spolupráci. Hodná teď je, ale už ji jezdíme jen já a Jirka Kousek.“

VanaT Yudita
Dvouletá Yudita s Jiřím Kouskem (foto: archiv Ivety Váňové)

Na říjnové aukci Tattersalls byl pro rodinu Kašparových za 4.200 euro angažovaný březnový hnědák Perseon (Gale Force Ten – Paper Dreams, Green Desert). “To je takový lehčí hřebec. Rošťák, který využívá chvilku nepozornosti. Je asi zbytečně až moc pracovitý a musí se na něj opatrně. Perseon vypadá, že by měl vyběhnout mezi prvními,“ říká na konto v březnu narozeného hnědáka trenér. A ještě dodává: „Pro dvouleté koně je určitě lepší, když do tříleté sezóny vkročí s nějakým tím startem. Pokusíme se o to, ale nechceme to řešit pod tlakem. Příprava je o čase a mladý kůň musí projevit i talent.“

V kolekci tříletých koní je chystáno šest klisen. Velká spolehlivost provázela loni ve všech pěti startech ryzku MVDr. Barbory Schillové Drakyádu (Egerton), která startovala v dostizích seriálu Fitmin. „Tato klisna se do tréninku zapojila v únoru. Po sezóně odjela, aby takzvaně vypnula. Změna prostředí ji nevadí a vrátila se, jakoby ani neodešla. Paní majitelka si na to dohlížela. Drakyáda je poctivá a pracovitá klisna. Chtěli bychom ji postupně propracovat mezi nejlepší klisny. Je přihlášena do slovenského Oaks a když to půjde, třeba ji dohlasíme i do českého Oaks.“

VanaT Lusinda
Tříletá Lusinda bude debutovat 

Nováčkem ve zdejším tréninkovém úseku je Kostiya (Dark Angel – Kastania, Gone West), která byla zakoupena za 6.000 euro v polovině února v Deauville pro stáj Statek Blata Český ráj manželů Dufkových. Kostiya dosud nestartovala, ale pochází z velmi dobré rodiny. Její o rok starší sestra Katasena (Azamour) se mj. umístila v Listed dostihu ve Francii. A bába Kastoria (Selkirk) dokázala vyhrát pět blacktype dostihů včetně Irish St Leger. Výborná byla i prabába Kassana, která zvítězila v grupě 3, Prix Minerve. „Jestli jsme se s panem majitelem trefili do černého, uvidíme až v dostizích. Koupit zjara na dražbě nestartovavšího koně je vždycky otazník. Kostiya je hrubá a hodně silová klisna. Zkusíme s ní běhat míle a pak uvidíme, zda to prodloužíme či zkrátíme. I s ní máme v plánu Oaks, ale na Slovensku.“

VanaT Wlastina2
Trenér Tomáš Váňa v sedle Wlastiny, kterou čeká comeback

Debut bude čekat také klisnu z rodiny šampiona Mark of Esteema (Darshann) Lusindu (Havana Gold – La Soie, Barathea), stáje Michaela-Hruboš. „Měla by taky začít starty okolo míle a čas ukáže, kam ji zařadíme. Jako dvouletá byla zraněná, tak jsme na ni už nespěchali. Stačila dorůst a snad i dospět. Od ní si pan majitel hodně slibuje.“ Naopak čtyři starty loni měla její stájová kolegyně Queentera (Champs Elysees). Objevila se i v Ceně zimní královny, ale větší radost udělala koncem října na mostecké dráze, kde získala své první vítězství. „Queentera půjde cestou pro klisny. Je hlášena do klasik, ale jara se trochu obáváme, zda to nebude na ni všechno rychlé a taky asi krátké. Ještě máme nějaký ten čas na rozhodování. Je to na ni, jak to bude snášet.“

Třetí tříletou klisnou pana Hruboše je v jednom startu neporažená Wlastina (Makfi). Její vítězství počátkem července na závodišti v Lysé je o to cennější, že v něm dokázala porazit dvouletou šampionku Love Connection (Amico Fritz). Od té doby ale nestartovala. „Tato velká klisna měla před sebou budoucnost. Po jediném startu a hned vítězném, kdy dokázala porazit Love Conection, jsme si od ní hodně slibovali. Bohužel ji v červenci praskla spěnková kost. MVDr. Schillová ji dala dohromady, tak mohla začít letos znova pracovat. Rodina Hrubošova dala Wlastině šanci, tak snad nám vydrží.“

VanaT Quintero
Dvojnásobný vítěz Quintero patřil loni ke špičce ročníku

Kolekci tříletých klisen uzavírá nestartovavší hnědka Speed Limit (Authorized – Speed of Sound, Zafonic), která byla pořízena za 4.000 euro na únorové dražbě Arqana. Její polosestra Green Speed (Green Tune) se umístila třetí v dostihu Listed v Maisons-Laffitte.  „Určitě je to pozdní klisna a je vidět, že měla manko v tréninku. Podle práce uvidíme, kdy bude schopna vyběhnout. Majitelem této slibné klisny je pan Hradec, který dokáže být trpělivý.“

Tříleté hřebce nacházíme u manželových Váňových tři. Nejznámějšímz nich je Quintero (Stormy Jail), rovněž v majetku rodiny Hradcových. Hřebec první dva starty vyhrál (dokázal porazit i dvouletého šampiona na Slovensku King Hearta) a poté nezklamal ani mezi elitou vrstevníků. Postupně doběhl třetí v Ceně Masise, druhý v Karpatské ceně a pátý v zimním favoritovi. Nepřekvapuje proto jeho přihláška do Velké jarní ceny. „Quintero je takový bourák. Houževnatý hřebec, který se všemu přizpůsobí. Začne Memoriálem profesora Michala a poté zamíří do slovenské Velké jarní ceny. Kratší rovina je pro něj lepší, ale konkurence samozřejmě bude silná.“ 

VanaT Mandachal
Tříletá posila stáje Statek Blata Český ráj Mandachal

Zajímavým tříletkem je také akvizice manželů Dufkových jménem Mandachal (Manduro – Achtal, Sadler´s Wells), angažovaný loni za 10.000 euro.„Mandachal je mohutnější hřebec a pozdní kůň, ale zkusíme ho rozjet už doma na Velikonoce.  Neradi bychom na něj tlačili, ať si ho sami nezkazíme. Měl by být do dlouhých klasik.“ Debut čeká taká na zástupce stáje Marpet HK Trans s.r.o.  Kentucky Jacka (Egerton – Ketty Sharp, Sharp End). „To je dost citlivý, ale pracovitý koník. Necháme ho asi taky doma proběhnout, ať nabere zkušenosti, pokud s tím pan majitel Dvořák bude souhlasit.“  Jeho o rok starší pravý bratr Kokin má zatím na svém kontě dvě účasti v dostizích. „ Kokin se zařadil do tréninku až letos a na dráze by se tedy měl objevit později. Na pohled si praví bratří podobní nejsou, ale jejich povahy jsou jako přes kopírák,“ říká s úsměvem trenér Váňa.

VanaT Mayda
Mayda i přes zdravotní problémy loni ukázala několikrát své kvality

Tímto druhým zástupcem stáje Marpet HK Trans s.r.o. jsme se zvolna přesunuli do kategorie čtyřletých koní, kterých je u manželů Váňových připravováno na sezónu celkem pět. Změna disciplíny čeká šestou ze slovenské Jarní ceny klisen Fifinku (Arcano). „Vloni se nám to moc nepovedlo a Fifinka byla na prodej. Z ekonomických důvodů se kupci začali ozývat až skoro po zimní přípravě. Pan Bareš se tedy rozhodl, že už ji neprodá a smířil se s překážkovým koněm. Rovin si však může užívat s Maydou (Approve), kterou vlastní jeho paní. Jako všichni naši koně, tak i Mayda přezimovala bez problémů. Vloni ale během sezóny prodělala operaci, protože nemohla dýchat. Opět nám pomohla MVDr. Schillová, která včas určila diagnózu a poslala Maydu k MVDr. Jahnovi. Tato malá klisna s velkým srdcem zahájí sezónu Gomba handicapem.“ Dodejme, že zástupkyně stáje Riviera i přes zmíněné peripetie dokázala dvakrát vyhrát (vč. zkoušky druhé kategorie) a umístit se ve třech zkouškách nejvyšší kategorie včetně třetího místa v Tatranské ceně. 

VanaT Sasa
Saša, vítězka Ceny Whisky a umístěná ve třech klasických dostizích 

Loni po sezóně umístil k Váňovým do tréninku dva koně inženýr Odcházel. Jedním z nich je dosud jednou startující líbivý Schemiik (Zamindar). „Bohužel ho problémy s pohybovým aparátem zastavily ve slibné kariéře. Zkusíme s ním Karlovy Vary koncem dubna, abychom viděli, jak se popral se zimní přípravou a ovladatelností. Pan Odcházel v něm vidí stejně jako my dobrého koně.“  Vysokou výkonnost i v klasickém věku dokázala udržet šampionka dvouletých klisen ze sezóny 2016 Saša (Makfi), která hájí barvy Stáje Lascar. Zmiňme alespoň její snadný triumf v Ceně Whisky v konkurenci rovněž starších klisen, a také tři umístění do třetího místa v klasických dostizích. „Letos je to úplně jiná klisna. Věříme, že bude patřit mezi ty nejlepší. Chová se pořád stejně a dává nám důrazně najevo, kdo je tady kvůli komu. Budeme ji směřovat více do Bratislavy, ale nevylučujeme ani start doma.“  

VanaT Timekeeper
Vítěz Slovenského derby Timekeeper by měl zahájit sezónu hned první dostihový den v Lysé nad Labem

Prostřednictvím Epocha loni započala spolupráce s úspěšnou stájí Statek Blata Český ráj manželů Dufkových. Dnes, tedy o necelý rok později, je u Váňových již pět plnokrevníků této stáje a dva z nich patřili v minulosti mezi rovinovou elitu. Timekeeper (Galileo) dokázal před necelými dvěma roky vyhrát Slovenské derby v sedle s Václavem Janáčkem. I přes několik dalších dobrých výsledků včetně dostihu v Miláně ale na tento výkon už pak nenavázal. „Po rekonvalescenci se Timekeeper docela rychle dával dohromady, a tak si objemy v zimě odpracoval. Bude běhat svoje rovinové distance. Je to takový věčně naštvaný koník, ale už se dokáže i pomazlit,“ svěřuje trenér Váňa. „To Epoch (Oasis Dream) je neskutečný mazel. Je to dobrák od kosti a je velká škoda, že je indisponován dýcháním. I tak podává stabilní výkony a mohlo by se podařit ho dostat výše.“ Doplňme, že Epoch loni na domácím závodišti dvakrát nenašel přemožitele.

VanaT StepStar
Užitečná sedmiletá Step Star

Velmi kvalitním koněm je šestiletý Tamarind Cove (Galileo). Jeho nejúspěšnějšími roky byly sezóny 2015 a 2016, kdy vyhrál tři Listed dostihy. Loni se mu nejvíce dařilo právě v Lysé nad Labem, kdy ovládl dostih druhé kategorie, ale mezi špičkou se již prosadit nedokázal. „Tamarind Cove toho má hodně za sebou. Než se objevily zdravotní problémy, patřil mezi elitu. A jestli ho do elitní společnosti vrátíme, ukáže až čas. Stejně jako Timekeeper a Epoch by měl zahájit sezónu dostihem hned v dubnu v Lysé nad Labem.“  Kvarteto starších koní stáje Statek Blata Český ráj doplňuje rovněž šestiletý Journey  (Shirocco). Ten se věnuje od sezóny 2015 překážkám a loni absolvoval jen jeden start. „Journey je u nás krátce. U něj to bude taková zkouška, jestli mu vydrží šlachy. Začíná teprve cválat a kam bude směřovaný se rozhodneme, až co vydrží jeho nohy.“

Čtvrtou sezónu u Váňových absolvuje zástupce stáje Michaela-Hruboš Fabryan (Ryan). „Fabryan je užitečný handicapový kůň a loni nás velice potěšil vítězstvím v rámci Evropského poháru žokejů.“  Nejstarším rovinovým koněm ve stáji je osmiletý Nyani Tomba (Excellent Art), tedy zástupce stáje Joly. Loni ještě pod vedením Heleny Blažkové jednou vyhrál a šestkrát se umístil včetně německého Hoppegartenu. „Nyani Tomba už má svoje odběháno. Je to takový subtilní koníček, takže zůstane na rovinách. Víme sami, že vyvíjet se už nebude, ale měl by ještě něco vydělat.“

VanaT NyaniTomba
Vítěz čtyř dostihů Nyani Tomba 

O rok mladší Step Star (High Extreme) loni běhala po českých závodištích a také v Německu. „Naše jediná starší klisna Step Star bude opět běhat za stáj VB. Paní majitelka Květa Kačírková zůstává po narození dcerky Markétky stále akční a skoro denně nám pomáhá. Původně už chtěla Stepku poslat do důchodu, ale ještě asi rok počká.“

Ve výčtu svěřenců trenéra Tomáše Váni už nám chybí jediné jméno a to velmi známé a populární. „Mladými nadějemi jsme začali a nejstarší nadějí to ukončíme,“ usmívá se paní Váňová. „Modrožluté barvy stáje pana Charváta bude prezentovat sedmiletý Aztek (Moonjaz). Naše citlivá duše vypadá v současné době moc dobře. Od startu ve Varech byl Aztek zablokovaný a měl problémy s kopyty. Musím moc poděkovat kováři Liborovi Kranátovi, který vždy na Azťu přijel, když byl problém. Podařilo se nám ho tak udržet v kondici až do Pardubic, kde vítězstvím potvrdil své kvality. Po odpočinku jsme ho nechali zrentgenovat a napravit chiropraktikem, aby se mohl připravovat na další sezonu. Chceme ho nechat v klasické steeplechase. Pepča Bartoš a Jiří Kousek nám sami řekli, ať ho nepředěláváme. Potřebuje cválat, nemá rád změnu tempa a točení. Je to citlivka i mezi koňmi. Snad nás pan majitel pochopí a nebude naléhat. Aztek začne sezónu pravděpodobně prvními Pardubicemi.“

VanaT Aztek
Iveta Váňová s Aztekem, který loni dokázal vyhrát svůj první velký překážkový dostih

S letošní poněkud náladovou zimou nemají manželé Váňovi žádný problém. „Na podmínky zimní přípravy si nestěžujeme. Od toho je to zima a ta si vždycky s námi hraje. Udeřila zrovna nevhod tenhle týden a stejně to nezměníme. Aby koně zaběhli, musí být zdraví a celou sezonu máme před sebou.“ Problémy ale spatřují v personální otázce, kterou vnímají jako ožehavou v celém turfu. „Všichni na zimu odjedou za lepším. Když se vrátí, chtějí málo práce, ale hodně peněz. Kde je máme brát po zaplacení nájemného, krmení, kováře, elektriky a podobně? Jestli český turf zahyne, tak jen proto, že nikdo nechce u koní dělat. Naše poděkování proto patří všem, kteří s námi stále jsou, i když ví, že nezbohatnou…Ve stínu majitelů závodiště je správce Tomáš Pleskač, který tam prostě patří. Pořád něco po něm potřebujeme a pořád ho naháníme. Snad to s námi do důchodu doklepe...,“ říká se smíchem Tomáš Váňa a vzápětí odpovídá i na naši tradiční závěrečnou otázku. „Vždycky máme vysoké ambice, kdo by je neměl. Každý chce být nejlepší. A kdo ne, tak lže. Děláme pro koně všechno, tak od nich taky něco očekáváme. Kolik toho bude, to ale neví nikdo.“

Michaela Zemanová

Fotografie: Monika Vodičková, další její snímky si můžete prohlédnout zde

Dosud zveřejněné díly seriálu S trenéry před sezónou:
Pavel Poles
MVDr. Petr Kantek
Dalibor Török
Lenka Syslová
Pavel Tůma
Martina Růžičková
Radim Bodlák
Lenka Horáková
Pavel Kašný
Jozef Piruch
Dušan Andrés
Radek Holčák
Radek Žalud
František Holčák
MUDr. Václav Hulínský
Karel Germič
Jana Junková
Zdeněk Mimra
Miroslav Nieslanik
Luboš Urbánek
Ing. Ivana Pejšková
Jaroslav Drlík
Tomáš Šatra
Lenka Kvapilová
Arslangirej Šavujev
Jan Demele
Hana Kabelková

František Zobal
Ing. Václav Luka
Pavlína Sůrová







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net