Loni dosáhli svěřenci Pavlíny Sůrové připravující koně v domovské stáji na závodišti v Kolesách tří vítězství. Mezi nimi bylo i premiérové vítězství na zahraniční dráze. Fairy World totiž triumfoval v září v polské Wroclawi a jak trenérka Sůrová prozradila, letos by měli s koňmi na toto pěkné a nepříliš vzdálené závodiště jezdit častěji. Plány ale v koleském tréninkovém středisku mají i pro domácí velké dostihy. Do stáje totiž přišla osmiletá Wyona, která již před dvěma roky absolvovala Velkou pardubickou. Kromě ní ale stáj posílili zajímaví mladí koně polského a francouzského chovu.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Počet koní: 18
Odešli po sezóně: Nigra (do chovu v polském Iwně), Malhart, El Viento ( v tréninku u Radka Holčáka)
Přihlášky do klasických dostihů: nejsou
Stájový personál: Jakub Kocman, Pavel Macek, Pavel Kaluža, žáci Lukáš Vymazal a Ondřej Babčík
První jezdec stáje: Jakub Kocman
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dvouletý dostihový kůň ve stáji zaměřené na překážkové dostihy chybí, ale mládí ve stáji představují tři tříletí koně. Jedinou klisnou mezi nimi je napajedelská rodačka Purgetta (Egerton – Purbecca). „Loni neběhala, přišla až v polovině sezóny, a obsedali jsme ji. Začne běhat v bumperech a pak se rozhodneme, jestli zamíří na proutěné překážky anebo rovnou do steeplechase. Purgetta se ukazuje ranně a jeví se jako velice nadějná.“
FOTO: Talentovaná tříletá Purgetta
Další dva valaši přicestovali z Polska, tedy ze země, se kterou rodinu Sůrových pojí dlouholeté dobré kontakty. Hnědák Chodów (Masini – Chryzolda) je synem hvězdného Masiniho a loni v říjnu absolvoval ve Wroclawi seznamovací start. „Pořizovali jsme ho samozřejmě se záměrem překážkových dostihů. Dobře skáče a je to velký kůň, nespěcháme na něho.“ Polobratr svěřence trenéra Popelky Burbona Baltyk (Jam Hetman – Blyskotka) má z loňska dvě rovinové zkušenosti. „Je to velmi pozdní kůň a silný. Pravděpodobně také začne startovat v bumperech a na konci sezóny přejde na proutěné překážky. Má charakter, je to velmi dobře jezditelný kůň, ale nespěcháme na něho.“
FOTO: Tříletý syn Masiniho Chodów
Dalším nováčkem ve stáji trenérky Sůrové je klisna Dark Diamond (Grand Presidium – Dakata), kterou loni připravoval trenér Siwonia pro stáj Vasury Kolesa v rodném Polsku. Klisna jako dvouletá neběhala a loni ze sedmi startů dvakrát zvítězila a pětkrát se umístila. „Loni běhala sprinty, ale u nás začne již skákat. Je to velká klisna s dlouhým cvalovým skokem. Povezeme ji asi do Mostu,“ prozrazuje trenérka a přidává informaci o tom, že Dark Diamond je velká oblíbenkyně prvního jezdce stáje Jakuba Kocmana. Dalším novým členem týmu je další čtyřletek polského chovu Irvington (Royal Court –Ivrea), loni jednou umístěný. „Je to velice dobrý skokan. Stavbou těla je to jemnější koník. Ještě nevíme, které závodiště pro něho bude optimální. Měl by vyběhnout okolo poloviny sezóny.“
FOTO: Dark Diamond loni zvítězila dvakrát v Polsku
To nejlepší by měl mít před sebou Apartmon, který zažil loni dvě dostihové zkušenosti. „Apartmon je ještě takové hříbě, Moonjazové se ukazují jako pozdní koně. Je to silný kůň a dobrý skokan, a v práci se ukazuje opravdu dobře. Měl by to být kůň do těžkých krosů do budoucna.“Další velmi zajímavou posilou z Polska je Francouzka Ricordami (Keltos-Rugiada Point). Měla velmi dobrou kariéru jako dvouletá, kdy ji trenér Siwonia pro stáj Sůrových přivedl k vítězství a čtyřem umístěním. Loni na jaře startovala dvakrát. „Měla bohužel zánět v těle, tak proto měla jen minimum startů,“ prozrazuje Pavlína Sůrová. „ Odpočívala, ale už od podzimu pracuje na plný plyn. Měla by startovat hlavně v zahraničí, jeví se jako dobrý kůň pro těžké skoky.“
Dva roky běhal v Polsku také další Francouz v majetku Sůrových Byrabay, který ale loni na podzim absolvoval již pod vedením Pavlíny Sůrové starty v Pardubicích a v Kolesách. „Bohužel se při posledním dostihu zranil na těch nešťastných proutěnkách. Překážka mu vlítla pod nohy a utrpěl zranění zadní nohy. Nyní už zase chodí pod sedlem, ale nechceme na něho spěchat. Prochází výcvikem sportovního koně a později se vrátí do plné práce.“
Pětiletá Cervara loni potěšila druhým místem ve Wroclawi koncem června, ale pak už neběhala. „Ukázala, že umí skákat. Mohla by být na střední tratě. Měla zdravotní problém a tak vyběhne ve druhé polovině sezóny. Máme rozděleny koně v tréninku na skupiny, v té druhé jsou právě koně po zdravotních problémech, kteří se zapojí do sezóny později.“ Na druhou poloviny sezóny je připravován i pětiletý Point Time. „Je to dobrý skokan, ale trochu hůře ovladatelný, musíme zapracovat na jeho přiježděnosti. Měl by běhat v Pardubicích.“
FOTO: Čtyřletý Irvington
Šestiletý Nebrius loni potěšil vítězstvím na závěr sezóny v Kolesách, když předtím v Ceně Vltavy doběhl devátý. „Vítězství nebylo úplně čekané, potěšil nás. Měl by běhat v dubnu na naší dráze, ale ještě přesně nevím, jakou se cestou se bude ubírat. Zřejmě to budou krosy, ale nevím, jaké kategorie.“ Neicer loni doběhl dvakrát druhý v Mostě, ale od prázdnin už také na závodištích chyběl. „Bohužel prodělal koliku a musel být operovaný. Už je v pořádku a připravujeme ho pro jarní starty. Buďto začne v dubnu ve Wroclawi, anebo v květnu v Mostě.“
Radost loni dělal sedmiletý Fairy World, vítěz nejen na domácí dráze, ale i ve Wroclawi. „Počítáme s ním hlavně do Polska. Jako sezónní vrchol mu plánujeme Velkou wroclawskou.“ O rok starší Cudna Sprawa bude běhat hlavně na domácím závodišti, ale až od druhé poloviny sezóny. Úspěšný Miraino loni absolvoval jen jeden start. „Mireček měl také nešťastné zranění. Ted je ale v plném tréninku a měl by začít běhat od července v Kolesách.“
Od trenéra Josefa Váni přišla do Koles předloňská účastnice Velké pardubické a loni druhá ve Velké wroclawské Wyona. „Dala se od příjezdu z Německa hodně do pořádku, zklidnila se, je vidět, že byla ve správných rukou. Uvidíme, jak bude v sezóně vypadat, ale pokusíme se ji kvalifikovat do Velké pardubické. Měla by tedy začít sezónu o druhém pardubickém mítinku.“ V dostihové stáji rodiny Sůrových jsou i další dva koně, kteří letos běhat nebudou, ale je s nimi počítáno pro příští sezónu. Jedná se o Jatara a Francouzku Lingarry, kterou připravoval Radek Holčák.
Pavlína Sůrová loni vyslala pětkrát svého svěřence na start dostihu ve Wroclawi a na toto závodiště vzdálené z Koles jen 150 kilometrů se chystá vypravit v tomto roce vícekrát. „Pro některé naše koně by to mělo být prioritní závodiště,“ svěřuje. „Máme úzkou spolupráci s wroclawským závodištěm. V Kolesách by měly být uspořádány dostihy pro koně polského chovu a my jsme zase partnery některých dostihů na wroclawském závodišti. V úterý jsem tam byla s českým zahradníkem, který jim bude předělávat skoky co se týče rostlin. Zdejší pořadatelé se k nám chovají velmi mile a přátelsky, neváhají nám kdykoliv pomoci.“
Co se týče letošní zimy, tak ta nebyla pro trenérku Sůrovou nijak výjimečná. „U nás nikdy nebývají velké zimy a navíce můžeme pracovat v hale. Spíše jsem se musela trochu hlídat, abych toho nechtěla po koních moc. Pracovali jsme celou zimu a dalo se i více cválat,“ říká trenérka a doufá, že si do střediska na závodišti v Kolesách brzy najdou cestu i další majitelé, pro jejichž koně tu jsou momentálně volné čtyři boxy. (mze)
FOTO: archiv Pavlíny Sůrové
Předchozí části seriálu Trenéři před sezónou:
2. Helena Vocásková
3. Helena Blažková
4. Radek Holčák
5. Ivana Pejšková
6. Jaroslav Drlík
7. Tomáš Šatra
8. Greg Wroblewski
9. Josef Bartoš
10. Hana Kabelková
11. Karel Germič
12. Ivan a Petr Kubovi
13. Eduard Kotáb
14. Jiří Chaloupka
15. Tomáš Hurt
16. Filip Neuberg
17. Jan Blecha
18. Čestmír Olehla
19. Lenka Syslová
20. František Holčák
21. Arslangirej Šavujev
22. Jan Demele
23. Zdeno Koplík
24. Barbora Schillová
25. Pavel Tůma
26. Oliva Horová
27. Milan Theimer
28. Pavlína Baštová
29. Jiří Uhl
30. Dalibor Török
31. Martin Suchánek
32. Ilona Hronová
33. Tomáš Váňa
34. Václav Luka
35. Přemek Kejzlar