nikeandnemesisJiří Odcházel je jediným majitelem, který bude mít na startu letošního Českého derby dva zástupce. Zatímco Angkor Wat bude pravděpodobně do dostihu odskakovat jako první favorit dostihu, NIKEANDNEMESIS nastupuje s mnohem menšími ambiceni. Reprezentuje zcela jinou centrálu a v kraji není příliš obvyklé, aby do dostihu směřovala s cílem pomoci svému stájovému ale nikoliv tréninkovému kolegovi.   

dres  NIKEANDNEMESIS (IRE) 
Xtension - Takaliya, Darshaan
Majitel
: Joly
Chovatel: M. Mantovani
Trenér: František Holčák
Jezdec: ž. Zdenko Šmida
Vývoj handicapu v ČR:  /75 - 74 - 73

Kariéra:
Nikeandnemesis byla zakoupena privátně v Irsku poté, co v tamních dostizích získala 2 vítězství z 8 startů jako dvouletá.

Nejexponovanější z účastníků letošního derby hnědka Nikeandnemesis běhala jako dvouletá v Irsku, kde absolvovala již zmíněných 8 startů na distancích 1100 - 1600 metrů, dva mílové dostihy vyhrála. Ve středoevropském prostoru se uvedla vítězstvím působivým vítězstvím v Cene trojročných kobýl (I.k., 1700 m) (video), kde nastoupila v cílové rovině ze zadních pozic, ale skvělým finišem získala triumf. Slibný vstup do sezóny však v následujících startech nepotvrdila. V Jarnej cene kobýl (video) skončila čtvrtá, ale blízko vítězky, jejíž náskok stále zkracovala na konečnou jednu délku. V o 100 metrů delší Ceně Arvy (video) skončila pátá, ale s podstatně větší ztrátou na vítězku, byť i tehdy v závěru náskok zkracovala.

Rodokmen:
Nikeandnemesis pochází z prvního ročníku dvojnásobného Gr.1 vítěze v Hongkongu na mílové distanci hřebce Xtension (Xaar), působícího na irském Rathbarry Stud, kde připouští za 4.000 €. Zatím žádný z jeho potomků nedokázal zvítězit či umístit se v blacktype dostizích, ti nejlepší mimo blacktype kategorii běhají dostihy od 1200 metrů do míle, nicméně vesměs jsou z klisen po raných a rychlých hřebcích.
Matka Takaliya (Darshaan) běhala jen jednou, v chovu zatím dala 6 vítězů ze 7 startujících potomků. Nejlepší z nich valach Amazingly (Shamardal) vyhrál 2 dostihy na 2100 metrů, naopak druhý nejúspěšnější potomek Takajan (Barathea) sbíral úspěchy na tratích 1200 metrů, byť v úvodu kariéry zkoušel i jednu míli.Bába Takariya (Arazi) se umístila v listed, prabába Takarouna (Green Dancer) vyhrála Pretty Polly Stakes (Gr.2) a dala 4 blacktype vítěze.  

Resumé:
Zatímco u řady jejích soupeřů forma v průběhu sezóny rostla, Nikeandnemesis podala nejlepší výkon při prvním letošním startu. Je nevyzkoušená na delší trati, od otce nelze moc očekávat vytrvalecké vlohy, ale matka je dcerou Darshaana a distance by nemusela být pro klisnu limitujícím faktorem. Otázkou je, zda má dostatek třídy. Ač může překvapit, a velkokarlovický lišák už pár překvapení s podceňovanými uchazeči předvedl, moc nevěříme v zisk dotovaného umístění. (miv)

Předchozí vizitky účastníků 99. Českého derby:
1. AMAZING GANGSTER
2. DALANDI

3. IGNACIUS REILLY
4. OUTBACK RIDER
5. URAN
6. ARCTURUS

7. RAMSSIO
8. PACIFIC HILL
9. TULARKA
10. CHIOUBOUCAR

11. ANGKOR WAT
12. MILITARY RESPECT
13. KRISTIANO

14. BIG BEN
15. WELL ABSOLUT
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net