krasava3Za 155 tisíc korun, kolik letos stálo dohlášení koně do Českého derby v posledním možném termínu 14. června, pořídíte v last minute nabídce třeba rodinnou (tedy pokud nejste zrovna Hujerovi) dovolenou v Karibiku v pětihvězdičkovém hotelu. Nejsou to malé peníze a my se podíváme, jak se taková investice v posledním tuctu ročníků našeho derby vyplatila majitelům, kteří tuto cestu do derby absolvovali. 


Jak jsme uvedli, není to malá investice a letos to platí dvojnásob. Ještě před dvěma lety, ačkoliv tehdy byla celková dotace Českého derby stejná jako letos, zaplatil majitel za dodatečnou přihlášku v posledním možném termínu o 55.000 korun méně, tedy rovných 100 tisíc korun. Na vině je nejen zvýšení celkového zápisného ze 3,2% dotace dostihu na 3,8%, ale i jiné rozdělení plateb v jednotlivých termínech. Vrátíme-li se však zpět o další dva roky, dospějeme k částce 120 tisíc korun. V řadě zemí finance, zaplacené za dodatečnou přihlášku, nekončí na účtu pořadatele, ale posilují celkovou dotaci dostihu. Má to svou logiku - zvýšená dotace dostihu je odškodněním těch majitelů, kteří nesli riziko dlouhodobých přihlášek a své naděje přihlásili v řádném termínu.

Důvodů k přihlášce v posledních možném termínu je několik a soudě dle posledních 12 ročníků, existují tři hlavní. Tím prvním je později projevený talent, který u do té doby méně výrazného jedince přesvědčí jeho majitele, že by s ním přece jen derby zkusit mohl. Nejlepším příkladem z posledních let je předloni druhá Krasava (Moonjaz) Stanislava Chudáčka, která na jaře vyhrála dva dostihy IV. a III. kategorie, ale o start v Českém derby si řekla až třetím místem ve Velké červnové. Právě výkon v hlavním trialu bývá nejčastějším impulzem k dodatečné přihlášce, tak jako je tomu letos u Saula (Champs Elysees) Hany Horčičkové a Top One (Mikhail Glinka), hájícího barvy stáje TVD a.s.. Ale jsou i jiné dostihy. Pro Bionic Face (Authorized) z DS Pegas v roce 2012 byl spouštěcím impulsem triumf v Červnovém poháru, ovšem v tom s původní propozicí - tedy s distancí 2400 metrů a otevřeným pouze tříletým koním. 

Normen derby
Normen sice v Českém derby skončil "až" druhý, ve Slovenském ale triumfoval. Foto Filip Kalka

Druhým důvodem k dodatečné přihlášce bývá pořízení nového koně. Podíváte-li se na tabulku s přehledem všech koní, dohlášených v posledním termínu v posledních 12 ročnících, je specialitou na tento postup trenér Zdeno Koplík, který takto dohlásil tři své svěřence. A bilanci nemá špatnou - dva z nich dodatečnou přihlášku zaplatili. Normen (Lord of England) stáje YOKO, zakoupený krátce před derby ze stáje trenéra Schiergena, nestačil v derby pouze na Laureata, ale vše si vynahradil na Slovensku, kde tamní derby jistě opanoval. Dekatmie (Hurricane Run), kterou stáj Lokotrans získala po jejím vítězství v prodejce v Compiegne za 38.500 €, skončila pátá. Nepodařil se jen Irish Heroes (Dr Fong), polobratr tehdejšího napajedelského plemeníka Fairlypiho, kterého stáj YOKO získala za 23.000 € po triumfu v prodejce na 2400 metrů v Saint-Cloud, ale který v derby doběhl poslední.           


Koně dohlášení do Českého derby v posledním termínu a jejich výsledky v derby

rok kůň trenér umístění zisk
2016  KRASAVA Vocásková  2. 550.000 Kč
  RUMPL CIMPR CAMPR Váňa T.  7. 75.000 Kč
  GOLDEN DEVIL  Juránek  8.  
  ERUPTION Koplík  ZN  
2014  DEKATMIE  Koplík  5. 175.000 Kč
2012  BIONIC FACE  Wroblewski  16.  
2011  WALLISTO  Koplík  5. 175.000 Kč
  NUCALS STAR  Holčák R.  16.  
2010 IRISH HEROES Koplík 16.  
2009 NORDOST Kinský 14.  
2007 ESPARANTO Steinmetz (GER) 3.  450.000 Kč
  PERDONO Wöhler (GER)  6.  
  MAGNIFICENT von der Recke (GER) 8.  
2006 NORMEN Koplík 2.  690.000 Kč


Třetím důvodem je přihláška ze zahraničí. Z posledních 12 ročníků jsme ji zaznamenali jen v jediném, ale zato trojnásobnou. V roce 2007 byli takto dohlášeni němečtí Esparanto (Silvano), Wöhlerův svěřenec Perdono (Lear Fan) a Magnificent (Sternkönig), ale na dotaci dosáhl jen Esparanto, který skončil třetí za Medeem (Monsun) a Charleym (Rainbows for Life).

Pokud necháme mluvit statistiku, tak ze 14 koní, dohlášených "last time" v posledních 12 ročnících, se 5 tato dohláška finančně vyplatila. Žádný z takto dohlášených koní nezvítězil, dva koně však získali druhá místa. Na druhou stranu tři skončili na místě posledním. Do které skupiny se zařadí Saul s Top One, to budeme vědět v neděli kolem páté hodiny. (miv)  

Další články k 98. CPI PG Českému derby


Vizitky účastníků
 
Res Judicata Mon Cheri Thisisthekey Golden Alighieri Darkolva Dragon Top One Carmella Poldi's  Liebling Black Bard Saul Blessed Kiss Forever Dry Oriental Glory King Heart
Jak to vidí trenéři?
1. část (Endaltsev, F. Holčák, Koplík, Šavujev, Török, Vocásek, Wroblewski)
2. část (Haris, R. Holčák, Tůma, Urbánek, Váňa, Wöhler)
Rozhovor
Jiří Trávníček: Až derby ukáže, jestli Dragonova výkonnost poporostla
Chov
České derby a coolmorští plemeníci
Sázky
Saulův kurz klesá, mon Cheriho roste
Z historie

Poldi's Liebling a jeho předchůdci aneb blacktype koně na startu Českého derby    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net