Tomáš Váňa loni zažil svou nejlepší sezónu v úloze trenéra dostihových koní. A to představuje nejen 25 vítězství dosažených v jedné sezóně, mezi kterými byla také tři velká vítězství, ale i další dva šampionské tituly pro Azteka. Ten byl hvězdou stáje na překážkách a dokázal se zařadit mezi elitu proutěnkářů v Itálii. Z rovinových koní musíme především zmínit skvělou Sašu, která loni zvítězila šestkrát včetně Velké ceny Prahy a podruhé v Ceně Whisky. Manželé Váňovi letos chystají pro sezónu celou řadu nováčků. Téměř dvě třetiny koní tu totiž v loňském předjaří nebyly.
Tréninkové středisko: závodiště Lysá nad Labem Počet koní: 27 Přihlášky do klasických dostihů: Febrienne, As de Treffles Stájový personál: Iveta Váňová, Vendula Korečková, Jiří Kousek, Markéta Horová, Láďa Ježek, vypomáhají Alena Škotová, Květka Kačírková, nestárnoucí amatérka Hanka Nikolos - Víšková, Baru Ladrová, sezóně Sára Slaměnová, paní Alena Brynychová První jezdec: pro rovinové dostihy ž. Vendula Korečková, dále spolupráce s ž. Janem Vernerem a pro překážky s ž. Jiřím Kouskem, pokud bude k dispozici |
Trenér Tomáš Váňa na úvod prozrazuje, že je potkala větší obměna koní. „Koní odešlo docela dost, většina z nich mimo dostihový provoz. Jako ztrátu však bereme úhyn Pikety a Kokina. To bylo smutné.“ Mládí ve stáji představuje osm dvouletků. Tři klisny jsou chovu společnosti Orling a budou tedy v budoucnu zastupovat její tradiční dostihovou stáj. Rodokmenem určitě čtenáře zaujme Vangellisa (Rosensturm – Vinnah, Look Honey). “To je pravá sestra Venillie. Zda půjde ve šlépějích své sestry, je ještě brzo hodnotit.“ Z rodiny pochází i Virgillia (Rosensturm – Vernaria, Scyris), jejíž matka neběhala a je jejím prvním hříbětem. „Tato bělka je trošku sveřepější. Zkoušela to i v práci, ale už povoluje. Obě se mi s Vangellisou líbí.“ A třetí zástupkyní rodiny Vinny je Vinny Marry (Mariydi – Vinny Risk, Security Risk). „Ta přišla jako nejslabší, ale je to bojovnice, která všechno dohání. Všechny klisny Orlingu jsou březnové, a když k tomu budou, tak vyběhnou.“
Nejmladším koněm stáje Michaela – Hruboš je Avignon (Pouvoir Absolu – Aurora, Stormy Jail). Hřebec je prvním potomkem dvojkové vítězky Aurory, polosestry výborné Airfare (Fairlypi). Narodil se v Napajedlích. „Avignon všechno moc prožívá. Na toho musíme opatrně, ale určitě Hrubošovi koupili dobře. Měl by patřit k nejranějším dvouletkům u nás ve stáji.“ Paní Jemelková k Váňovým poslala do tréninku Iscara (Alaska River – Irenka, House Rules), který se narodil u pana Vrby a je rovněž úvodním potomkem své matky. „Iscar k nám přijel minulý týden. Je to mohutný a nažraný hřebec při síle, kterého obsedáme.“ Doplňme, že s dvouletým hřebcem se vrací do českého turfu stáj KOVO Jemelka.
Dalším zástupcem tuzemského chovu je Fatra Glonka (Age of Jape – Fatra Line, Dara Monarch) chovatele Jana Černého. Jedničková vítězka a druhá z Jarní ceny klisen Fatra Line přivedla na svět ještě dalších šest hříbat včetně Fabiena (Security Risk), kterého měl Tomáš Váňa před časem v tréninku. „Fabien tak jednoduchý nebyl,“ svěřuje trenér. „Fatra Glonka se snad už se sedlem narodila… Spolupracuje s námi jak starý ķůň, a myslím, že se letos ukáže v dostihu. Klisna bude běhat za novou stáj pana Černého.“
Febrianne | Poker Run a Aztek |
Další dva dvouletí přijeli do Lysé nad Labem po zakoupení na zahraničních aukcích. Dosud nepojmenovaná klisna po Garswood z Princess Luna (Grand Lodge) byla pořízena v Irsku za 4000 guineí a je v majetku manželů Beránkových. Její matka dala už v chovu čtyři vítěze a výborná byla její bába Princess Nana (Bellypha), která mj. zvítězila v německé Jarní ceně klisen a prosadila se i v chovu. „Už by to byla velká smůla, kdyby tato narostlá klisna nic neuměla.“ Stáj Joly inženýra Odcházela za 30.000 euro posílil francouzský hřebec po Charm Spirit z Precious Star (Bold Fact). Jeho matka dokázala vyhrát dostih Listed a již dala potomka s blacktype výkonností jménem North Thunder (Invincible Spirit). „Dvouletek pana Odcházela je silným koněm. Trénink budeme muset přizpůsobovat terénu, neboť ho trápily sezamské kůstky.“
Koní v klasickém věku je ve stáji ještě více než juniorů. „Tříletý ročník vypadá slibně, ale stojíme nohama na zemi. Z devíti koní jich totiž pět neběhalo a do tréninku přicházeli postupně. Do klasik jsou z nich hlášeni dva,“ prozrazuje na konto tříletků trenérova manželka Iveta. Nejzkušenějšími z nich jsou dva koně se čtyřmi starty. Je to také Cenná Naděje (Age of Jape), která se ukázala na dráze od července do října čtyřikrát a postupně se zlepšovala. Sezónu zakončila třetí příčkou v dostihu Fitminu. „Tato menší klisna zesílela a budeme ji distanc určitě prodlužovat. Čas ukáže, na co bude stačit a je možné, že ji pak uvidíte na skocích,“ říká na konto reprezentantky Stáje Žďárský trenér Váňa.
Dvě umístění ze čtyř startů získal také Perseon (Gale Force Tan) hájící barvy stáje Alegres. „Valach Perseon v majetku rodiny Kašparových je pořád stejný. Za zimu de facto nic nenabral a ani nevyrostl. V dostizích nepředvedl nic takového, co ukazoval v práci. Takže zatím nám dělá více starostí než radosti.“ Ve startovním poli Gerschova memoriálu jsme loni viděli zástupce stáje Statek Blata Český ráj Power Angela (Dark Angel), který ale trávil část zimy ve své domovské stáji. „Toho manželé Dufkovi kupovali jako naději do klasik za nemalé peníze vloni zjara. Nemohl však pořádně pracovat, neboť stále pokulhával. Po rentgenech se zjistilo, že má artrózu. Budeme ho trénovat opatrněji, tak snad to bude stačit, aby udělal majitelům radost.“
Saša | Queentera |
Manželé Váňovi zahájili spolupráci se stájí Vocetka Kamil a to tréninkem dvou tříletých koní, které najdeme na přihláškách do klasických dostihů. Oba jsou dosud nestartující. O Febrianne (Blue Coral – Fabriana, Security Risk) trenér říká: „Tato pravá sestra dvojkového vítěze Fabrisca je dost narostlá a vypadá, že by si mohla poradit i s delší distancí. Ale první rychlé práce u nás má teprve před sebou.“ Ve stáji Váňových ještě najdeme jejího o tři roky staršího polobratra Fabryana (Ryan), který má na svém kontě již čtyři vítězství. Druhým tříletkem stáje Vocetka Kamil je bílý As de Treffles (Silver Frost – Don´t Look Back, Slickly). Jeho o rok starší sestra Seven Treffles (Literato) má na svém kontě čtyři vítězství ve Francii a také páté místo z Listed pro dvouleté koně. „Přišel k nám na konci ledna. To je poctivec, ale strašně lehounký koník. Je také hodně chytlavý, proto bychom mu chtěli prodloužit distanc. Uvidíme, jak to bude zvládat.“
Podle slov Ivety Váňové má další tříletý bělouš v jejich stáji Bently (Alhebayeb – Beyond The Sea, Fasliyev) zcela opačný exteriér než před okamžikem zmíněný As de Treffles. Bently bude běhat v barvách stáje CK Martin Tour. „Ten k nám přijel v srpnu a dlouho se jevil jako pozdní kůň. Začal se docela probouzet, a tak start je jako u všech nestartovavších zjara, zatím otazníkem.“ K premiéře je také chystána Ketty Fenomen (Pouvoir Absolu – Ketty Sharp, Sharp End), která by měla po třech letech připomenout příznivcům dostihů dres stáje Kovářství Buchta, o jehož propagaci se dříve výborně starala její matka Ketty Sharp. „Líbivá Ketty Fenomen je narozena až v červnu. Je u nás od května, takže jsme ji jako dvouletou nenaháněli, i když je přizpůsobivá. Ta by měla být dokola. A to si myslíme také o Venuši (Darsalam – Vespher, Security Risk) ze stáje Orling. S tou jsme začínali v červenci takzvaně od nuly. Má svoje vrtochy, ale pod sedlem spolupracuje. Paní Dušková nás upozornila, že tyto „véčkové“ klisny nejsou jednoduché…“
Queentera a Cenná Naděje | Vangellisa |
Novým majitelem ve stáji u manželů Váňových je pan Rosenfeld, který k nim dal do tréninku z Irska importovaného tříletého valacha Sea The Night (Born to Sea – Derval, One Cool Cat). „Přicestoval k nám v listopadu a s dostihy zkušenosti má. Zimu odpracoval a trochu přibral. Měl by být kůň maximálně do míle.“ Hnědák jako dvouletý absolvoval pět startů bez umístění. Běhal tratě od 1200 do 1400 metrů.
Zajímavé koně nacházíme ve zdejší stáji také mezi čtyřletými, kterých je pět. Quintero (Stormy Jail) Stáje Hradec už toho pod vedením Váňových hodně dokázal. Loni se zviditelnil druhým místem ve slovenské Velké jarní ceně. Sezónu ale ukončil už počátkem srpna po startu v německém Bad Harzburg. „Quintero je takový nenápadný rošťák, i když je vykastrovaný. Ten se neztratí a svoje určitě vydělá.“ Na své první vítězství čeká starší polobratr před okamžikem zmíněné Ketty Fenomen. „Kentucky Jack (Egerton) majitele i chovatele v jedné osobě pana Dvořáka už snad mentálně dozrál. Lehce cválá, tak ho ještě necháme na rovinách. Skoky mu zatím moc nejdou.“
Naopak procesem zaskakování prochází Queentera (Champs Elysees), která se loni objevila na startu také v obou klasických dostizích pro klisny, kde získala nižší dotovaná umístění. „Pomalu ji zaskakujeme, takže ji čeká asi první letošní start hned na skocích. Rodina pana Hruboše není proti, tak proč to nezkusit.“ A disciplínu také asi časem změní Vinny Agnes (Darsalam) stáje Orling, která loni zahájila kariéru třemi rovinovými starty. „Zkusíme u ní během sezony skoky. Vloni za naše středisko vyběhla jednou v říjnu a skončila poslední. Vinny Agnes ale má spoustu síly a vypadá to, že ji i skoky budou bavit. Všichni koně se během tréninku mění a od toho se pak odvíjí jejich běhání.“
Dalším zástupcem známých černožlutých barev stáje CK Martin Tour tu je zatím nevítězný Pampalini (Excelebration), který se naposledy ukázal na dráze loni v červenci. „Rekonvalescent Pampalni je u nás asi čtrnáct dní. Měl problém s pánví a dlouho proto odpočíval. Byla by škoda to s jeho původem nezkusit ještě na dráze. Pan majitel mu šanci dal, tak snad to zvládne.“
Aztek | Ketty Fenomen |
Kolekci pětiletých a starších tvoří ve stáji trenéra Tomáše Váni dalších pět koní, z nichž tři mají vysokou výkonnost. Mayda (Approve) stáje Riviera dokázala loni vyhrát dostih druhé kategorie v Mostě a umístila se dvakrát také v nejvyšší kategorii. „Mayda nás dokáže potěšit, ale i zklamat. Blýskla se rekordem na mosteckém oválu na 1200 metrů. Pak nám ale z Bratislavy přijela zagalupovaná. To naštve hodně, když je v poli jen pět koní... Propozice ji do nižších dostihu moc nepustí, tak že asi začneme stejně jako loni sezónu Gombou.“
Šestkrát se loni mohla hrát na závodištích v Česku a na Slovensku píseň skupiny Těžkej Pokondr „Saša jede.“ Přesně tolikrát totiž skvělá Saša (Makfi) ukázala soupeřům v cíli záda. A nedala jim sebemenší šanci také ve Velké ceně Prahy a Ceně Whisky. Jen o krk prohrála s dalším hvězdným jménem, slovenskou derby-vítězkou Zorianou v Ceně Pat´s Music. Jediný negativní start Saša zaznamenala v Hoppegartenu, kde ji jezdec odjel zcela proti ordre. „Kam nasměrujeme Sašu naší stáje Lascar, ještě netušíme,“ svěřuje paní Váňová. „Začínat v německém Listed pro klisny teď začátkem dubna je brzo. Něco jiného to bylo vloni, mohli jsme využít domácího závodiště. Saša je hodně dobrá, ale taky hodně svoje. Styl Venduly jí sedí a měnit to nechceme. I když naši kluci ji taky odjezdili bez problémů. Výlet do Německa jsme ale ještě nerozchodili…“
Dalším překážkářem v sestavě koní je Fabryan (Ryan) stáje Michaela – Hruboš. Ten loni získal na netolické dráze premiérové vítězství na skocích a kromě toho se ještě pětkrát umístil na překážkách i na rovinách. „Fabryanovou parketou budou i nadále překážky. Je to poctivec a i když ho žádná zázračná kariera nečeká, dobré dostihy se pro něj najdou. Pokud zvládne lépe transport, třeba zkusíme i nějaký start zahraničí. Ale chtělo by to psychicky vyspět. A toto bude platit i pro nováčka v našem tréninku Poker Runa (Areion). Toho nám svěřila majitelka Markéta Vinklárková v lednu, celou dobu si ho trénovala sama. Vloni si odbyl debut na proutěnkách, ale možná s ním zkusíme i těžší skoky. Nekoukáme moc dopředu, neboť se to všechno mění. Tak uvidíme...“
Fatra Glonka, Vangellisa a Virgillia | Vendula Korečková se Sašou |
Nakonec jsme si nechali při povídání s manželi Váňovými další hvězdu stáje, reprezentanta stáje Dr. Charvát Azteka (Moonjaz). Ten loni zahájil sezónu dvěma starty v Pardubicích, a i když si tu nepočínal špatně (mj. byl druhý za Mustamirem v jedničkové steeplechase), tak to nejlepší předvedl ve druhé části sezóny. Jako kometa totiž vlétl do italského překážkového sportu a zářil tam čtyři měsíce. Vyhrál i Graded 1 Gran Premio de Merano, kde kromě výborných svěřenců Josefa Váni dokázal i porazit francouzského Taupin Rochelais. A jeho výsledky také ocenili účastníci ankety o Nejlepší koně, kteří rozhodli o jeho dalších dvou šampionských titulech. „Jsme moc rádi, že Aztek už potřetí získal ocenění Nejlepší kůň českého chovu. A po boku výborného Anakinga získal společně cenu pro Nejlepšího proutěnkáře. Toho si opravdu vážíme. A co čeká Azteka letos? Máme nějakou představu, ale vše se bude odvíjet od něj, tak zatím nic odtajňovat nebudeme. Doktor už ví, že ho stále chráníme a že s námi taky není lehké pořízení, když jdeme takzvaně proti srsti…“
Ani zima zpravidla nijak významně nenaruší kontinuitu zimního tréninku ve středisku v Lysé nad Labem a Tomáš Váňa to potvrzuje: „Počasí v zimě vesměs bylo dobré, jen několik dní mrzlo. Takže dobré podmínky k tréninku jsme měli téměř pořád. Ale jak to tak sleduji u nás i v Německu, Itálii a v Anglii, tak všude je problém s jezdci v tréninku, je to doslova katastrofa. My máme výhodu, že s manželkou stále jezdíme, ale stejně by byla potřeba mít více jezdců. I když se seženou peníze do dostihů a závodiště budou fungovat, tak se obávám, že tu dostihový sport může v dohledné době skončit kvůli tomu, že už nebude nikdo, kdo by jezdil na koních. Stávající jezdci muži půjdou do důchodu, ženy na mateřskou… Tohle právě považuji za největší problém našeho dostihového sportu.“
A jaká má očekávání zkušený trenér od nové sezóny, která začne již za tři týdny? „Byl bych samozřejmě rád, aby se podobala loňské sezóně. Ale dopředu si nějaké velké cíle nekladu, jsem rád za všechna vítězství. S některými koňmi plánujeme také zahraniční starty.“ Iveta Váňová k tomu dodává: „Ještě naše poděkování patří všem spolupracovníkům včetně kováře Libora Kranáta, doktorky Schillové a Harryho Petrlíka, dále lidem na závodišti a samozřejmě našim majitelům. Spolupráce je důležitá, všechno u koní na sebe navazuje a to musíme akceptovat.“
Michaela Zemanová:
Fotografie: Katka Bartoňová (další snímky ze stáje trenéra Váni zde) a Pavla Pechmanová (její fotky ze stáje zde)
Předchozí díly seriálu S trenéry před sezónou:
Josef Váňa ml.
Pavel Poles
Pavel Kašný
Lenka Kvapilová
Ing. Pavlína Baštová
Radim Bodlák
Miroslav Nieslanik
MVDr. Petr Kantek
Štěpánka Myšková
Arslangirej Šavujev
Dušan Andrés
Luboš Urbánek
Zdeněk Seménka
Jana Junková
Lenka Horáková
MVDr. Čestmír Olehla
Karel Germič
Zdeněk Mimra
Zdeno Koplík
Jozef Piruch
Eva Záhorová
Ing. Ivana Pejšková
František Holčák
Jiří Chaloupka
Martina Havelková
Radek Holčák
Radek Žalud
Michal Kalčík
Martin Bělka