Bartos Josef starsiVíce juniorů i koní do překážek
Jedním z rodinných tréninkových středisek v našem dostihovém sportu jsou již řadu let Nebužely, kde působí za pomoci příslušníků své rodiny Josef Bartoš starší. Loni zaznamenal zásluhou Omnibuse druhé jedničkové vítězství a do letošní sezóny vstupuje s ještě vyšším počtem koní než loni.

Důležitým pro středisko byl i podzimní návrat syna Josefa, díky kterému se v Nebuželích začali více orientovat na přípravu koní pro překážkové dostihy. Ale najdeme tu i více juniorů…

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

Počet koní v tréninku: 14

Koně, kteří odešli po sezóně: Cudak, Ofset (uhynul), Daneta (chov)

Koně přihlášení do klasik: žádní

Stájový personál: Josef Bartoš ml., Lucie Bartošová, vypomáhají Lenka Podrázská, Marie Bartošová, Kamila Bartošová, Hana Blažková, Barbora Šmejdová, Jitka Štrombachová, Tereza Mičová, David Štěpán

První jezdec stáje: Josef Bartoš ml. pro překážky

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

Josef Bartoš je odpovědný za přípravu pěti dvouletých koní. „To je největší počet dvouletků, co jsme kdy do dostihů chystali,“ podotýká na úvod našeho předsezónního povídání a vzápětí se dozvídám, že tři z nich jsou potomky běloušů Scyrise a Shalimixe, a dva byli importováni. Jedním z koní narozených v cizině je pro majitele Omnibuse, pana Kavku, zakoupený Němec Ostkonig (Peintre Celebre – Old Lips). „Byl nabízený na aukci v Baden-Badenu, ale tam se neprodal. Líbil se nám a tak jsme ho zakoupili přímo z Hřebčína Graditz. Je hlášený do větších německých dostihů. Exteriérově je pěkný a dobře se pohybuje.“

Raným by mohl být i druhý cizinec, Polák Usalan (Two-Twenty-Two - Usalia), zakoupený loni po Středoevropské aukci plnokrevníka v Pardubicích Barborou Šmejdovou. „Ten také vypadá dobře.“ Josef Bartoš je spokojený i s oběma potomky Scyrise, vlastní bělkou Latarmiss (z Latinity) a černým hnědákem Wyomingem (z Woodland Lodge), který posílí stáj Licehamr- Bartoš. „Jsou pěkní exteriérem a dělají na mne dobrý dojem i v práci,“ prozrazuje trenér a připadává informaci, že Wyominga si koupil synův bratranec k narozeninám.

Před týdnem přijel do Nebužel tmavý hnědák Numero Uno, potomek běloušů Shalimixe a Namolelly, čtvrté z Velké ceny turfu a Ceny prezidenta republiky. „Zatím se obsedá a tak k němu mohu říci jen to, že také vypadá po stránce exteriéru dobře. A zajímavé je, že i když jeho oba rodiče jsou bílé barvy, u něho není ani náznak bílé.“

Jediným koněm v klasickém věku je ve středisku Bartošových dosud nestartovavší Zibekar (Beccari – Zira) pana Vavrouška. „Je menší, tak jsme ho nechali dozrát. V tréninku hezky cválá. Chtěli bychom s ním na jaře vyběhnout v dostihu pro zatím nestartující koně a vyloučeny nejsou starty v proutěných překážkách na podzim. Jeho matka Zira dokázala vyhrát šest překážkových dostihů.“

Čtyřletí jsou ve stáji čtyři a před všemi je překážková budoucnost. S příchodem syna Josefa přišel do stáje od Josefa Váni i čtyřletý Partyspiel. „Začneme s ním nejprve na rovinách, ale těšíme se na něj do překážek.“ Z Polska byl pro stáj Licehamr-Bartoš zakoupený Virtuti Military (Desert King – Venus), loni dvakrát vítězný ve třetí kategorii. „Je to velký ryzák, také vyběhne nejprve po rovině, ale majitel s ním počítá do překážkového provozu.“ To samé platí i o dalším reprezentantovi této stáje, dosud nevítězném čtyřletém Soleadovi.

virtuti Military
Foto: Virturi Military, foto Vioda Racing

Zajímavým nováčkem ve středisku je Ed Starr Stáje Holubová. Tento pětiletý High Chaparralův syn byl v tréninku u Miroslava Rulce v Německu a loni startoval třikrát v rovinových dostizích bez úspěchu. „Je to lehčí elegantní koník, na dražbě stál kdysi asi 50.000 euro. Přejde také na překážky.“

Prvním koněm nové syndikátní stáje, která teprve vzniká, bude pětiletý Angličan Igo (Generous – Idea) dovezený z Polska. „Loni také jednou startoval u nás v Praze v dubnu, kdy se neumístil. V Polsku byl ve třech letech druhý v supervytrvalecké Nagroda Sac-A-Papier. Je z výborné rodiny, jeho matka je polosestrou vítězky derby Imprezji. Myslím, že by z něho mohl být nadějný kůň do překážek, doufám, že do Pardubic.“ Vrstevníkem Iga je Valiant z Dubé, na jehož první vítězství čeká stáj Černý – Černá. „Pravděpodobně začne po rovině, ale také počítáme s jeho přechodem na překážky.“

Igo
Foto: Igo, foto Vioda Racing

Překážkovému sportu se začne v osmi letech věnovat i druhý nejstarší kůň ve stáji, osmiletý Dubai Land. „Dobře skáče,“ prozrazuje trenér, "takže bychom ho chtěli vysílat do krosů na menších závodištích. Nyní je ale po operaci zánětu vzduchového vaku, takže bude mít v tréninku asi dvouměsíční skluz za ostatními, a tudíž se zapojí do sezóny později.“ V překážkové kariéře bude pokračovat i devítiletá reprezentantka stáje Agro Liblice Efezja. „To je osvědčená skokanka, měla by zase být směřována na pardubické závodiště.“

A to nejlepší jsme si nechali na konec – tedy hvězdu střediska a šestiletou chloubu stáje Zdeněk Kavka Omnibuse, u kterého také není v budoucnu vyloučený přechod do překážkového sportu: „Skáče super, myslíme si, že by to byl kůň do Merana na siepi,“ odtajňuje další možnosti dvojnásobného jedničkového vítěze trenér Bartoš. „Loni nás nejvíce potěšil úspěchem v Memoriálu Vlastimila Smolíka, druhým místem v rakouském Saint Legeru a ceníme si i jeho sedmého místa ve výtečně obsazené Listed v Baden-Badenu, kde porazil Dorian Crowna. Majitelé ho znovu letos přihlásili do rakouského Saint Legeru a také je v úvahu vytrvalecký dostih v Miláně.“

Bartos prace

Letošní průběh zimy si trenér Bartoš pochvaluje jako lepší než loni: „Loni byly holomrazy, to bylo horší. Letos jsme měli dlouho sníh, a i když ten už prakticky slezl, můžeme dobře pracovat. Klusali jsme a cválali celou zimu, a už i naši nejmladší koně mají za sebou několik cvalových prací.“ V sedle překážkových koní stáje bude Josef Bartoš ml., který by měl být dispozici, když nebudou dostihy v Itálii. „A počítáme s ním samozřejmě i pro bumpery a také pro více zatížené koně v rovinových dostizích.“ (mze) 


Předchozí části seriálu Trenéři před sezónou:
1. Allan Petrlík - Rád by získal umístění v klasických dostizích
2. Jaroslav Drlík - S perspektivními čtyřletými ve stáji
3. Tomáš Šatra - S elitními hřebci i zajímavými nováčky
4. Ing. Ivana Pejšková - Spoléhá na výhodné věkové složení stáje
5. Petr Juránek - Mezi tréninkem a budováním nového střediska
6. Jan Demele - Ve stáji s převahou starších koní
7. MVDr. Barbora Schillová - Malá stáj s českými odchovanci
8. Eduard Kotáb - Se čtyřletými hvězdami a zajímavou omladinou
9. Ivan a Petr Kubovi - Středisko s rodinnou atmosférou
10. Zdeněk Mimra - S Ediggiem, Tulumem i čtveřicí potomků Tiger Cafe
11. Tomáš Hurt - Jedničkový Charhizard a nadějné tříleté klisny ve stáji
12. Pavel Tůma - I po odchodu Mariydiho s dobrými koňmi
13. Lenka Horáková - Zajímavá junioři i nadějní koně do překážek
14. Lenka Syslová - Návrat Satera a nadějní dvouletí ve stáji
15. MVDr. Čestmír Olehla - S French Quebec a mnoha talentovanými překážkáři
16. František Holčák - s hvězdnými koňmi a řadou dovezených nadějí
17. Jozef Piruch - Jen mládí ve stáji a naděje v tříletém ročníku
18. Dalibor Török - Více koní nejen od fialovooranžových barev
19. František Mourek - Se zajímavým tříletkem a učňovským personálem
20. Jaroslav Votava - Na přihlášky do klasik je čas
21. Jan Blecha - Dvě střediska a převaha překážkových koní
22. Helena Vocásková - Silný tříletý ročník a irské nákupy







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net