Na počet vítězství vyrovnali loni svěřenci trenéra Popelky svou nejúspěšnější sezónu 2011, když získali 13 prvenství. Ta nejcennější mezi nimi získali Bremen Plan úspěchem v úvodní kvalifikaci na Velkou pardubickou a Nejlepší proutěnkář sezóny 2012 Čáriray. Jeho snadný triumf ve Stříbrné trofeji znamenal i první velké vítězství ve steeplechase pro tohoto syna Ray of Lighta. Cenná umítění na nejvyšší scéně zaznamenali Nikas, Godea, Borderland a Ursan. Absolutorium zaslouží Nikas, kterého porazila ve Velké jen skvělá Orphee des Blins. Před Nikasem pochopitelně stojí úkol obstát v dalším ročníku dostihu. Je ale možné, že ho doprovodí na start 124. Velké pardubické některý z tréninkových kolegů.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Počet koní: 34
Přihlášky do klasických dostihů: nejsou
Stájový personál: devítičlenný kolektiv a vypomáhají amatérští jezdci
První jezdec stáje: spolupráce s Dušanem Andrésem a Markem Stromským
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Stanislav Popelka se se svými týmy stejně jako v posledních sezónách stará o chod dvou středisek - Hvozd a Olešnice. Ve Hvozdě je v přípravě pro dostihovou sezónu 25 koní, zatímco v Olešnici je trénováno devět reprezentantů stáje Nýznerov.
Koní nejmladšího dostihového ročníku tu najdeme celkem pět. Čtyři jsou vlastního chovu Stanislava Popelky a tím pátým je polokrevný Norvino, syn Norvegienne, tedy vítězky nejvýznamnější švýcarské steeplechase, Velké ceny na závodišti Arau. „Bude vykastrovaný. Je to obrovský kůň, tak vyběhne až ve třech letech. Bude reprezentovat Stajňu Corinne a začne asi běhat v bumperech.“
Mezi odchovanci trenéra mají početní převahu hřebci. Jedinou klisnou mezi nimi je Tequila (Suteki Shinsukekun – Thessalonike). Z připuštění v Česku se narodil i Manol (Suteki Shinsukekun – Mikeila), tedy již vnuk velmi úspěšné chovné klisny Mesti. A právě pilíř svého chovného stáda, dnes již dvacetipětiletou Mesť, a spolu s ní Larii, poslal Stanislav Popelka před třemi roky na připuštění do Německa k Sholokhovovi. Stáj se tak mohla rozšířit o nyní dvouleté hřebce Maximusa a Lambroziniho. „Obsedali jsme je všechny na podzim. Samozřejmě, že by před všemi měla být překážková budoucnost, ale pokud budu vidět, že jim to neublíží, nechám je proběhnout už ve dvou letech.“
Tříleté koně připravuje Stanislav Popelka čtyři. Nováčkem ve stáji je dosud nestartující Felice (Layman – Artema) stáje Lokotransu. „Od pana Jalového tu máme osm koní, pan Zatloukal má devět koní, takže stáje Nýznerov a Lokotrans jsou tu dva největší majitelé. Felice přišla až počátkem zimy spolu s polobratrem Avereho Al Bustanem. Na rozběhání se proběhne po rovině, ale pak bude skákat.“ Dostihový debut čeká také na Mesiashe stáje Hvozd-Popelka a Lombarginiho (Enjoy Plan – Laria), který bude hájit úspěšné barvy EŽ Praha a.s. „Lombargini je moc pěkný kůň, stejně jako jeho tříletá sestra Lorieta. Mesiash moc nenarostl. Jsou to pozdnější koně, proto loni nestartovali. Větší naděje vkládám do Lombarginiho.“ Jediným tříletkem s dostihovými zkušenostmi je Segal stáje Nýznerov, který loni absolvoval dva seznamovací starty.
Téměř všichni čtyřletí a starší koně ve zdejších dvou tréninkových střediscích budou skákat. Výjimkou jen pouze pětiletý ryzák Stajně Corinne ČR Pet´s Gold, vítězný na závěr sezóny ve Slušovicích. „Zůstává na rovině na přání majitelů. Mají ho moc rádi a bojí se možného zranění.“
Již zmíněný účastník Saint Legeru Al Bustan přišel do střediska k zahájení překážkové kariéry. „Původ má dobrý, ale na rovinách ho to už asi nějak nebavilo, běhal těžké dostihy. Když zatím nejsou propozice, nevím co mu vybereme na začátek za dostih. Jestli třeba na provinčním závodišti…“
Další čtyřletek Jamil v majetku Stajně Corinne ČR loni zvítězil v bumperu a dvakrát se umístil na proutí. „Začne běhat již ve steeplechase, chtěli jsme s ním do Brna.“ Exteriérově velmi pěkná Lorieta stáje Lékárna Konice-Popelka má jen jedno oko a tak v Česku musí běhat jen po rovině. „Můžeme s ní ale do Polska na překážky,“ naznačuje její možné směřování v letošní sezóně trenér. Téměř všechny mladé překážkáře chce vozit na provinční dráhy pro získávání zkušeností a výjimkou není ani Pegy stáje Hvozd-Popelka-Hanák. „Ta by mohla také do Koles nebo do Brna.“ A novou posilou stáje Nýznerov je ještě loňský svěřenec Grega Wroblewskiho Sin An Rich, který se naposledy startoval v rakouském Saint Legeru.
Mezi pětiletými je zajímavou posilou vnuk Nory Jeane Mainly Rocco, který se ve všech osmi startech na rovině umístil. „Přišel k nám na podzim a vyběhl dvakrát, s Pet´s Goldem prohrál o krk ve Slušovicích. Začne běhat zjara po rovině, ale ve druhé části sezóny už asi půjde na překážky,“ prozrazuje plány s reprezentantem stáje Kubíček-zahradní realizace trenér. Jako jednoho z nadějných koní do budoucnosti označuje trenér Popelka pětiletého Romantique Rouge stáje Lokotrans, vítězného v Brně a umístěného v Pardubicích. „Je velmi šikovný.“
Loni rozšířil kolektiv koní ve Hvozdě i další zástupce růžovobílých barev Lokotransu Scalando. „Přišel k nám v létě a trochu neposlouchal. Byl horší na ovládání. Marek Stromský ho musel v Lysé zadržet, protože mu chytnul koutek a lepší projev předvedl až při třetím startu. V Kolesách se tehdy povedlo ze zadních pozic postupným zlepšováním ho dostat na třetí místo.“
Čtvrtý ze Starohájského kritéria Tarant loni přešel na skoky a po sérii čtyř umístění bohužel spadl v jedničkové ceně ČASCH. „Nýznerovští měli v loňské sezóně hodně smůly, mnoho dostihů jejich koně nedokončili. V mítinku při Velké pardubické to hodně koním klouzalo, ujíždělo… Doufám, že letos budou mít více štěstí, mají opravdu dobré koně.“ To samé jako o Tarantovi platí i o vítězi z Pardubic Jam Takim, který měl pád v Ceně Vltavy, nebo Amaragonovi, který nedokončil Cenu Labe. „Byl kupovaný pro stáj Maxa-Nýznerov pro Velkou pardubickou, takže do té ho letos budeme směřovat.“
Další zástupce stáje Nýznerov Acer se loni dobře ukázal ve Wroclawi a trenér Popelka říká, že i letos počítají se starty na tomto polském závodišti. „Máme to sem blíže než do Prahy, pokud tu budou pro nás dobré propozice, rádi sem pojedeme.“
Příbuzná Registany Rosi se loni pětkrát umístila ve steeplechase na třech závodištích. „V dostizích se ukazuje jako průměrná klisna, ale má na víc, než předvádí v dostihu. Rajťáci se na ní docela nadřou, nechává si pro sebe rezervu, musí se na ni hodně tlačit v dostihu.“ Stájový kolega Hawa Bali také zatím není bezproblémovým překážkářem: „Hlava ho žene, musíme zapracovat na tom, aby byl lépe ovladatelný.“
Z koní Lokotransu nejvíce trenér Popelka očekává od osmiletého Borderlanda, loni čtvrtého v Ceně Labe. „Je to výborný kůň, ale je otázkou, jak se srovná se superdlouhými dostihy. Přiznám se, že jsme na něho pomýšleli v souvislosti s Velkou pardubickou. Zkusíme s ním na jaře nějaký velký dostih a pak eventuelně kvalifikaci.“ Ohledně dlouhých tratí má trenér jasno u dalšího adepta letošní Velké Nikase stáje Castor, který v ní loni podal skvělý výkon a s výjimkou Orphee des Blins přemohl všechny koně. Jako o třídovém koni hovoří Stanislav Popelka i o Modeně stáje EŽ Praha, vítězce z Pardubic a čtvrté z Vltavy. „Je to velice dobrá klisna, a pokud bude v pořádku, mohli bychom s ní pomýšlet na Cenu Labe.“
Nejstarším koněm v tréninku pana Popelky je nýznerovský jedenáctiletý Ursan, který loni vyhrál ve Wroclawi po boji s Kamelií Nagrodu Tiumena. „Ursan měl poté zdravotní problémy, a pokud bude v pořádku, může být směřován do Pardubic i do Polska." Dvakrát se dobře loni prezentoval také šestiletý Burbon. Talentovanou překážkářkou určitě je další stájová kolegyně sedmiletá Sun Belina. „Občas ale vyrobí chybu a některé dostihy proto nedokončí. Je to ale dobrá klisna.“
Sice jediného koně tu má v tréninku Ing. Ševčík, ale o to zajímavějšího. Čáriray byl v sezóně 2012 zvolený proutěnkářem roku a loni zvítězil dvakrát, mj. i s náskokem devíti délek ve Stříbrné trofeji. „Není to zrovna jarní kůň. Chtěli bychom ho zkusit v pardubických krosech, má rád měkko, takže oranice by mu nemusela vadit. Ale tím, že má hodně peněz vyděláno z loňska, musel by rovnou do velkých dostihů. Takový to skok z menších dostihů rovnou do pardubických krosových skoků se povedl jen s Mandarinem, který se toho zhostil dobře. Ale raději koně k velkým dostihům postupně propracovávám z nižších kategorií, kde nasbírají zkušenosti.“
I v nadmořské výšce cca 550 metrů ve Hvozdě zažili celou zimu bez sněhu. „Byl tu jen chvíli sněhový poprašek, chvíli mrzlo, pak to zase roztálo. Obvykle cváláme v únoru na sněhu, takže letos jsme cválali na lesních cestách. Napracováno máme dost, počítáme s některými koňmi na vyběhnutí začátek sezóny,“ říká na konec našeho předsezónního povídání úspěšný trenér. (mze)
Předchozí části seriálu Trenéři před sezónou:
1. Allan Petrlík
2. Helena Vocásková
3. Helena Blažková
4. Radek Holčák
5. Ivana Pejšková
6. Jaroslav Drlík
7. Tomáš Šatra
8. Greg Wroblewski
9. Josef Bartoš
10. Hana Kabelková
11. Karel Germič
12. Ivan a Petr Kubovi
13. Eduard Kotáb
14. Jiří Chaloupka
15. Tomáš Hurt
16. Filip Neuberg
17. Jan Blecha
18. Čestmír Olehla
19. Lenka Syslová
20. František Holčák
21. Arslangirej Šavujev
22. Jan Demele
23. Zdeno Koplík
24. Barbora Schillová
25. Pavel Tůma
26. Oliva Horová
27. Milan Theimer
28. Pavlína Baštová
29. Jiří Uhl
30. Dalibor Török
31. Martin Suchánek
32. Ilona Hronová
33. Tomáš Váňa
34. Václav Luka
35. Přemek Kejzlar
36. Pavlína Sůrová
37. Lenka Horáková
38. René Vinklárek
39. Tamara Křídlová
40. Jaroslav Votava