Druhá sezóna v tréninkovém středisku ve Zhoři čeká zkušeného trenéra MVDr. Olehlu. Ta první přinesla jeho svěřencům 14 vítězství. O vítězství ve Velké dubnové ceně se zasloužil populární Black Canyon a leaderem dvouletého ročníku se stal Rate, který deklasoval soupeře v Gerschově memoriálu. Získal s přehledem také titul Nejlepšího dvouletého hřebce. Třetí jedničkové vítězství pro středisko zařídil úspěchem ve Zlaté sponě tříletých talentovaný Benjamin. Velkých dostihů se ale zúčastnilo mnohem více koní DS Pegas. Kromě osmi juniorů aktuálně najdeme ve Zhoři naděje do klasických dostihů, osvědčené starší koně do rovin a také kvalitní překážkáře.
S doktorem Olehlou jsem si povídala den poté, co byl v Česku kvůli koronaviru vyhlášený stav nouze a bylo jasné, že začátek tuzemské dostihové sezóny se odkládá a nejsou možné ani cesty na zahraničí dostihy. „Je to samozřejmě velmi vážná situace, která zasáhne citelně celý svět. V zimě jsme plánovali, že začneme s koňmi startovat ve Francii ve druhé polovině března. Koně mají napracováno více než loni, podmínky k tréninku máme ve Zhoři ideální, cváláme celou zimu. Dnes netuším, kdy se svět znovu rozjede, ale vidím to spíš na odklad o několik měsíců.“
Tréninkové středisko: Zhoř Počet koní: 29 ve Zhoři a 4 v Brtnici Odešli z tréninku po sezóně: Nauplios (do Polska), Near to be Rich a Pusky to the Core (prodány), dále jsou Colombina, Darina a Natiqua nabízeny k prodej Přihlášky do klasických dostihů: Rate, Nigel, Ida, Palomina, Sterli Stájový personál: Jiří Plzák, Ing. Eva Kopečná, Thomas Boyer, Daniel Vyhnálek, Jakub Spáčil, Veronika Olehlová, Milan Zatloukal, Sabina Mokrošová, žákyně Anička Poláková První jezdec: ž. Milan Zatloukal pro rovinové dostihy, na nízké váhy domluva s Michalem Hroudou a šanci dostane Daniel Vyhnálek. Pro překážky je dohoda s ž. Lukáškem Matuským, k dispozici jsou také Thomas Boyer, Jakub Spáčil a Daniel Vyhnálek |
„Měl jsem před rokem trochu jiné představy,“ odpovídá na mou otázku ohledně hodnocení loňské sezóny trenér Olehla. „Ale nakonec bylo vše jinak. Startovali jsme také ve Francii, ale tam se člověk musí nejprve rozkoukat a najít vhodný dostih. A také vzít v úvahu, že někteří koně, třeba jako Black Canyon, nemládnou. Naše středisko má super podmínky, koně také super, ale bylo třeba některé lidi vyměnit. Teď tu máme dobrý kolektiv a je to znát i na atmosféře v maštali, která je vynikající a panují tu normální vztahy. Když to všechno sečtu, nebyla z mého pohledu loňská sezóna taková hrůza, ale z pohledu šéfa jako podnikatele ano.“
Nejprve si samozřejmě představíme koně stojící ve středisku ve Zhoři. „Máme úplně plnou stáj, další koně stojí v Kravsku, kde jsou rekonvalescenti anebo ti určení k prodeji.“ V tréninkovém centru ve Zhoři nacházíme osm juniorů. Většina z nich pochází z úspěšného chovu majitele zdejšího tréninkového střediska Ing. Jiřího Trávníčka a přišla na svět v Normandii v Haras de Beaufay. Nejprve si ale probíráme dva koně zakoupené na dražbách. Druhého února se narodila Amazonka (Camelot – Amazone, Adlerflug) pořízená za 70.000 euro ze srpnové dražby v Deauville. Její polosestra Apadanah (Holy Roman Emperor) byla mj. čtvrtá v grupě 2 Oaks d´Italia. Významným jménem je bába Amarette (Monsun), vítězka Gr. 1 Prix de Diane a matka vítěze grupy 3 Amazona (Dubawi). „Od dcery Camelota, která pochází z dobré rodiny, se očekává, že v budoucnu posílí chovné stádo. Amazonku připravujeme, ale pak odjede k trenéru Chappetovi do Francie, aby měla větší šanci stát se blacktype koněm. Je to velká a hezká klisna, taková loď, a dobře se pohybuje.“ 32.000 euro stál o prvním jarním dnu slavící narozeniny Vert Liberte (Muhaarar – Rose et Noire, Dansili), jehož bába Royal Highness mj. vyhrála Gr. 1 Beverly D Stakes a Gr. 2 Prix de Malleret a v chovu dala vítěze tří grupových dostihů ve Francii včetně vPrix Hocquart úspěšného Free Port Lux (Oasis Dream). „Vert Liberte byl pojmenovaný až u nás. Byl kupovaný první den aukce Arqana, což mluví samo za sebe. A je to úžasné zvíře. Nádherně se pohybuje a je pohodář, podobně jako jeho otec. Nakolik bude raný, to ještě nedokážu říct.“
Amazonka | Platina |
Chov inženýra Trávníčka zastupuje mj. klisna Dakota (Elvstroem – Dorotka, So Long Slew), tedy druhý potomek matky úspěšné na rovinách i na překážkách. „Martina Bartheldy, která pro nás ve Francii pracuje, mi o ní říkala, že to je super klisna. Hezky se pohybuje. Není tak velká, ale je udělaná. Aktuálně je z našich dvouletých klisen nejlepší. Obecně bych chtěl říct, že letošní dvouletí vypadají ještě lépe, než ročník před tím.“ Zajímavou klisnou a dcerou jedničkové matky je také Platina (Manduro – Pikardie, Sholokhov). „Její o rok starší polosestra Palomina je obrovská, ale Platina je menší a subtilnější klisna. A vypadá výrazně ranější, než sestra.“
Polokrevná Ironika (Kapgarde – Partoutatou, Ungaro) je potomkem klisny, která dává dobré překážkové koně. „Ironika teď pracuje, ale pak odejde na pastvu, protože s polokrevným koněm není kam spěchat. Fyzicky je menší, ale silná a udělaná klisna, takový malý tank a očekávám, že ještě poporoste. Těším se na ní,“ říká trenér a dodává: „Je zajímavé, že potomci Partoutatou jsou každý jiný, spíše se u nich prosadil otec.“ Dodejme, že z jejích potomků toho zatím na dráze nejvíce dokázal nejstarší Casper (Martaline), vítěz kromě tuzemska i na drahách v Itálii a ve Francii. Další klisnou narozenou na Haras de Beaufay je Scarlet (Amaron – Sibyla, Invincible Spirit). Jedná se o prvního potomka klisny z dobré rodiny zakoupené za 29.000 guineí, která měla dva starty jako dvouletá. „Se Scarlet nebylo dlouho pořízení, nechtěla s námi spolupracovat. Poslední týden ale už začíná fungovat, tak snad to bude tak pokračovat i dále.“
King of Beaufay (Great Pretender – Nana d´Anjou, Nashamaa) je už devátým potomkem jedničkové vítězky, a také vítězky jedné steeplechase, Nany d´Anjou, v jejíž produkci je i klasická vítězka Nidara (Kallisto) a vítězka jedničkového dostihu ve dvou letech Near to be Rich (Planteur). „Z Kinga jsem nadšený, nebyl s ním nikdy žádný problém a pracuje velmi dobře. Je úžasný, takový čertík a vypadá kupodivu ranější.“ Dalším zajímavým mladým hřebcem je posledního března narozený bělouš Tcheque King (Montmarte – Kamelie, Martaline) s atraktivním překážkovým původem. Je druhým potomkem Kamelie, kterou netřeba příliš představovat. Stačí jen připomenout její vítězství v Grande Steeple – Chase d´Europa v sezóně 2015, když předtím dokázala vyhrát i v Auteuil. „Je velká škoda, že první dcera Kamelie nepřežila operaci koliky, ale Tcheque King to vynahradí. Je to boží zvíře, na obsedání nebyl jednoduchý, ale dnes je vyrovnaný pohodář. Bude to pozdnější kůň, proto na něj nebudeme spěchat, protože jeho budoucnost by měla být jednoznačně na překážkách. Moc se na něho i kvůli jeho mamince těším.“
Kolekci plnokrevníků v klasickém věku také zastupuje osm koní, z nichž pět figuruje na přihláškách do klasických dostihů. Čtenáře bude určitě nejvíce zajímat dvouletý šampion Rate (Reliable Man), který po dvou dobrých startech ve Francii zvítězil v Gerschově memoriálu konaném v rámci Evropském poháru žokejů o sedm délek. Je přihlášený do klasické Trojkoruny „Přes zimu ještě dospěl, hlavně mentálně. Je to sebevědomý, ale velmi příjemný hřebec, který snese hodně práce. V tréninku je to rváč, nic svým sparingpartnerům nedaruje. Těším se na sezónu s ním. Náš plán byl rozběhat ho 8. dubna ve Francii, pak další úvaha, že půjde do Velké jarní ceny bez startu, teď netuším, kdy vlastně sezóna začne. Očekávám velké přesuny v termínech, ta nejistota nikomu nesvědčí…“ Do obou vytrvaleckých klasických dostihů byl přihlášený Nigel (Makfi – Navika, New Approach). „To je obrovský kůň, proto ještě neběhal. Když to ale v práci rozbalí, tak je vidět, že kvalitu má. Tomu odložení začátku sezóny jistě prospěje.“
Do Oaks a Saint Legeru mají přihlášky dokonce tři svěřenkyně doktora Olehly, dosud nestartující Ida (Muhtathir – Iceni Girl, Iceman) a Palomina (Planteur – Pikardie, Sholokhov), a také třetí z Ceny zimní královny Sterli (Intello). „Ida nebyla raná, ještě loni poporostla. Svým pohybem budí dojem překážkáře. Přihlásili jsme ji i do Slovenského Oaks, uvidíme ale předtím, jak jí to půjde. Co se týče Palominy, tak ta také raná nebyla a hodně vyrostla. Ale asi bude středotraťařka. Je také přihlášená i do Slovenského Oaks. Pracuje v pohodě, ale je na sebe opatrnější, nebude to tvrdá klisna. A Sterli je takové naše malé turbo. Má hluboký hrudník a kratší krk. Je to vyrovnaná klisna, a uvidíme, jak bude v klasikách stíhat...“
Ve skupině tříletých dále je v jednom startu neporažený tmavý hnědák Dark Sun (Age of Jape). „To je živé stříbro po tatínkovi. Dělá při tréninku bordel, ale není tak tvrdý, takže s ním pracujeme opatrně. A už v tréninku pěkně skáče. Jeho cesta povede do překážkového provozu, ale předtím se ukáže na rovině.“ A zapomenout nesmíme ani na polokrevného High in the Sky (Manduro – Partoutatou, Ungaro), polobratra dobrých překážkářů Draca a Caspera. „High in the Sky je sympatický dareba, který má na polokrevníka dost rychlosti. Ten zahájí kariéru v dostihu pro tříleté proutěnkáře.“
Dakota | Vert Liberte |
Početnou skupinu tvoří i čtyřletí koně. Benjamin (Teofilo) byl loni zjara k vidění ve významných zkouškách tříletého ročníku, ale od srpna startoval třikrát na proutěných překážkách a může se pochlubit tím, že je na nich neporažený. Přezimovává jako osmidélkový vítěz Zlaté spony tříletých. „Benjamin je obrovský kůň, má hodně třídy. Je to kůň do zahraničí a pro lepší dostihy u nás.“ Darina (Exciting Life) zahájila kariéru na jaře výborně vítězstvím o první chuchelské neděli, ale pak se vrátila na dráhu až v září. „Utrpěla zlomeninu kopytní kosti a její návrat na dráhu se moc nepovedl. Přes zimu byla ve výběhu a byla nabízena k prodeji. Před pár týdny se vrátila do tréninku, je ještě chlupatá, ale skáče úžasně, takže ji budeme směřovat do skoků.“
Polokrevný Godfrey (Great Pretender) začal svou kariéru rovnou na proutěných překážkách, kdy se dvakrát umístil na nižším dotovaném místě. „Godfrey se přes zimu ještě povytáhl, ale je to delikátní kůň. Nádherně skáče, vysoko a elegantně, a může tedy přejít z proutěnek do těžších skoků. Myslím, že v něm máme zajímavého koně pro Pardubice i pro zahraniční starty.“ Dva první starty, ale na rovinách, také loni absolvovala Luneta (Jukebox Jury). V Kolesách na závěr sezóny si připsala druhé místo. „S Lunetou se nám podařilo hodně dobré práce. Nejenže jsme odstranili její psychické problémy a může chodit bez blinkersu, ale i nádherně skáče a dobře se pohybuje. Na tu se v českých dostizích těším.“
Ryzák Nemo (Planteur) loni vyhrál koncem října v Praze dostih s Veronikou Olehlovou na 1800 metrů, a poté se dvakrát vydal na start ve Francii. V Nancy byl pátý, v kontaktu s vítězem. „Ten stoprocentně zůstane ještě v rovinovém provozu,“ prozrazuje trenér. „V minulosti měl pár problémů, začal tedy pracovat později. Teď ale chodí jako brus, ani se mi nechce věřit, že se ze všeho tak vykřesal. Hodně se proti minulému roku zvednul. Zkusíme s ním prodejní dostihy ve Francii.“ Kolekci čtyřletých koní ve Zhoři uzavírá Svenson (Blame), který mezi nimi vyčnívá výkony v rovinovém provozu. Kariéru totiž zahájil vítězstvími ve Wroclawi a v Karlových Varech, a poté ve velmi dobře obsazeném dostihu druhé kategorie při měření sil se staršími koňmi doběhl čtvrtý. Sezónu pak zakončil druhý místem v St. Legeru. „Svenson v zimě trochu odpočíval a začali jsme se ním skákat na hale. Je na sebe opatrný, ale věřím, že za pár let to může být druhý Tzigane du Berlais. Je tedy už chystaný do překážek. Je to obrovský kůň, takže kvůli tomu ho budeme směřovat na měkčí dráhy.“
King of Beaufay | Tcheque King |
Skupina pětiletých koní sice čítá jen tři plnokrevníky, ale velmi zajímavé. Čtvrtá z Českého derby v roce 2018 Carmella (Campanologist) byla loni v přípravě Fabrice Chappeta, a i když jednou bojovala o vítězství na málo známé dráze Lignieres en Berry, celkově svými výsledky ve Francii nezaujala, stejně jako ve Velké ceně českého turfu, na kterou tehdy přijela. „Carmella je trochu nešťastné zvíře,“ lituje klisnu trenér. „Přijela z Francie bolavá na hřbet a stále to není ono. Do překážek nemůže, uvidíme, jestli se chytí na rovinách.“ Další účastník derby v sezóně 2018 Dragon (Planteur) byl následně převedený na proutěné překážky a dokázal se třikrát umístit v Auteuil a v Compiegne. Naposledy startovalo loni v dubnu. „Dragon je další velice zajímavý kůň, kterého máme do překážek. Na dráhu se vrátí ve druhé polovině sezóny.“
Dvouletý šampion Sagar (Excelebration) loni absolvoval sedm startů v Česku a ve Francii a nejvýše se dostal ve Velké ceně Prahy a v EJC Lokotrans Middle, kde získal stříbra. „Myslím, že Sagar v porovnání s rokem 2019 nic neztrácí. Pokud vše dobře dopadne, mohl by střídat starty ve velkých tuzemských dostizích s francouzskými drahami.“
Zřejmě ještě silnější sestavu tvoří dva šestiletci. Miláček mnohých příznivců turfu Black Canyon (Manduro) vstoupil do loňské sezóny triumfem ve Velké dubnové ceně, ale poté se mu dařilo více až na podzim, kdy doběhl čtvrtý v EJC Lokotrans Middle a dvakrát se umístil ve Francii. „Black zůstává na rovinách. Dostal trochu více práce, ale bude asi těžké ho posunout ve výsledcích výše, stárne. Loni sice vyhrál Velkou dubnovou, ale první půlka sezóny ve Francii mu moc nevyšla, konec sezóny už měl lepší. Je to úžasný charakter, v práci, když o nic nejde, je to flegmatik, ale stále je strašně rychlý. Má hodně dobrou kostru, asi by zasloužil odejít do polokrevného chovu.“ Noble Cliffsovi (Canford Cliffs) se naopak více loni dařilo na jaře, kdy byl třetí v Memoriálu Jaroslava Maška a druhý ve Velké květnové. „Noble Cliffs je bolestínek, na Evropském poháru žokejů ho bohužel bolelo kopyto. Dali jsme mu pauzu a vrací se do tréninku. Pěkně skáče, takže je zatím otevřená otázka, zda zůstane na rovinách, anebo půjde skákat.“
Sedmiletí a starší zástupci DS Pegas už mají všichni překážkoví program. Santos (Fastnet Rock) se vrátil loni na podzim po roční odmlce na dráhu a po druhém místě v Pardubicích ve steeplechase za Korfu o půldruhého měsíce později si doslova pohrál s devíti soupeři na proutěných překážkách a zvítězil o sedm délek. Starty měl mít původně ale tři: „Je to rošťák, pořád ho vidím v televizi, jak se schovává v křoví, když ho všichni hledají,“ vzpomíná s úsměvem doktor Olehla. „Od minulého rolu ale udělal obrovský pokrok, chodí jak brus. Myslím, že je Santos nyní v takovém laufu, jako ještě nebyl.“
Rate | Nigel |
Dalším potomkem polokrevné Partoutatou, kterého budeme zmiňovat je, osmiletý Casper (Martaline), kterému se loni dařilo na pardubickém závodišti, kde vyhrál v červnu kros a sezónu zakončil druhou příčkou v Ceně Vltavy. „Povedlo se ho dostat do pravidelného režimu, i když měl pauzu a je to starší pardál. V letošním roce ho zkusíme dotáhnout přes kvalifikace do Velké pardubické, uvidíme…“ Koňské portfolio DS Pegas rozšířil loni na podzim trojnásobný vítěz steeplechase na francouzské dráze Granville Polo Rouge (Croco Rouge), který v Česku stihl ještě dva starty. Po čtvrtém místě ve Zlatém poháru Elektrizace železnic Praha a.s skončil třetí ve Stříbrné trofeji, osm délek za Anakingem a délku za Dangerous Gleamem. „Udělal od té doby pokrok ve stylu skákání a už se lépe vodí. Nemá sice kolem sebe moc rád společnost, ale je to hodně kvalitní kůň. Takže s ním také počítám ven.“
V rekonvalescenci je, jak se dále dozvídám, neúspěšný účastník Velké pardubické Beau Rochelais (Goldneyev) a v tréninku v tuto chvíli není ani naposledy v srpnu 2018 startující Forman (Youmzain). „Měl problémy s kopytem, už mu dorůstá a po posledním kutí by to mělo být v pořádku. Měl by se vrátit do tréninku koncem března. Kvalitu určitě má,“ říká na konto už šestého potomka klisny Partoutatou trenér. Jen na jaře běhal loni Nick (Soldier of Fortune): „Prodělal úraz. Už je v pořádku a čeká, až se ve Zhoři uvolní místo, aby se mohl vrátit do tréninku.“
A na závěr předsezónního povídání se přesouváme do Brtnice. Místa, které je vzdáleno od Zhoře asi 22 kilometrů a kde pobývají další čtyři svěřenci trenéra Olehly, o které se každý den stará jeho dcera Veronika. Prvním z nich je tříletý dosud nestartující Brexit (Age of Jape – Beautiful Directa, Paolini), který by měl hájit barvy stáje Hudec – Olehla. „Brexit je krásný velký a silný kůň, se kterým počítáme do budoucna do překážek. Čeká ho kastrace.“ O rok starší a odznaky velmi nápadný polobratr Charme Looka (Look Honey) Christiano (Egerton) zahájil kariéru loni a dělal syndikátu Cross club 55 radost. S výjimkou jednoho startu se pokaždé umístil a ve Zlaté sponě tříletých byl čtvrtý. „Christiano je obrovský kůň v typu huntera. Začne sezónu trochu později a stejně jako Brexit by měl být koněm do Pardubic.“
Sterli | Polo Rouge |
Trenér Olehla chystá comeback vítězky tří jedničkových krosů Izynky (Look Honey) patřící stáji Hudec – Olehla. „Izynce bohužel loni v předjaří praskla kost a dostala sádru. Léčba byla úspěšná a noha je v pořádku, takže se čile chystá na sezónu. Jejím cílem je kvalifikační dostih a pak Velká pardubická.“ A na závěr si představíme nejmladšího koně ve středisku v Brtnici, kterým je pokračovatelka úspěšné Poinsettie ve stáji Syndikát hvězda – Olehla, Ramsya (Egerton – Rabbit Dream, Dream Well), která je sestrou jedničkových vítězů Ravielly (Pop Rock) a Rivertona (Egerton). „Je potěšující, že se syndikát už čtvrtým rokem stále rozrůstá, členů máme zase o pár více a je to skvělá parta lidí. Ramsya k nám přišla z hřebčína až v půlce února poté, co nenašla zájemce o koupi. Už je obsednutá a začíná fungovat, budeme ji hlásit do seriálu Fitmin Cupu. Uvidíme, jak jí to půjde, může přejít později do překážek.“
V rozhovoru se trenér Olehla zmínil, že jeho svěřenci jsou připraveni na novou sezónu díky skvělým podmínkám ve Zhoři a práci celého kolektivu dobře, ostatně podle původního plánu již měli s některými koňmi ve druhé polovině března zahájit sezónu v zahraničí. „Jsem ale smutný z vývoje českého dostihového sportu, který se ani za 31 let od sametové revoluce neposunul z oblasti hobby k uznávanému podnikání v zemědělství. Nikdo z vedení - a nějakou dobu jsem byl u toho - nedokázal pro náš sport vylobovat způsob systematického financování, přestože je podle sázkových kanceláří třetím nejhranějším sportem v Česku. A obávám se, že současná situace s celosvětovou pandemií koronaviru zatlačí problémy našeho sportu ještě více do pozadí. Nechtěl bych se dožít konce dostihového sportu v České republice… Ale abych nekončil tak pesimisticky, i tuhle nelehkou zkoušku s koronavirem přežijeme. Chtěl bych poděkovat majitelům i členům syndikátu za skvělou příležitost věnovat se této nádherné práci s koňmi, mančaftu za jejich každodenní péči o koně…,“ zakončuje svoji úvahu o současných problémech českého turfu MVDr. Čestmír Olehla.
Michaela Zemanová
Fotografie: Ing. Eva Kopečná
Předchozí díly seriálu S trenéry před sezónou:
Josef Váňa ml.
Petr Kantek
Zdeněk Seménka
Pavel Poles
Lenka Kvapilová
Hana Kabelková
Jiří Chaloupka
Václav Hulínský
Jana Nováková
Ivana Pejšková
Dušan Andrés
Arslangirej Šavujev
Michal Tajmr
Karel Germič
Martina Havelková
Jiří Brož
Miroslav Nieslanik
Pavlína Baštová
Radim Bodlák
Pavel Hlavatý
Lenka Horáková
František Holčák
Stanislav Popelka
Tomáš Váňa
Radek Žalud
Zdeněk Mimra
Michal Kalčík
Jana Junková