Josef Váňa dosáhl loni o polovinu vítězství méně než v sezóně 2018, ale to má logické vysvětlení, protože trénink koní Scuderia Aichner SRL byl už loni na bedrech jeho syna Josefa. Pokud bychom vítězství jejich svěřenců sečetli, dostali bychom 83 vítězství a to znamená vůbec nejúspěšnější sezónu v historii jejich středisek. Překážkový šampion trenér Josef Váňa st. měl bezpochyby skvělý rok o čemž svědčí osm vítězství v dostizích nejvyšší kategorie včetně Velké pardubické a dvou kvalifikací. Mezi tříletou elitou navíc bodoval Angkor Wat. Z opor posledních sezón odešel jen Zarif, naopak přišly nové posily, a tak mají manželé Váňovi opět silně nazbrojeno.
V prvním Předsezónním rozhovoru jsme si povídali s Josefem Váňou mladším o padesáti koních Scuderia Aichner SRL. Dnes bude řeč o dalších čtrnácti stájích a čtyřiceti koních, které najdeme na tréninkových listinách Josefa Váni a jeho manželky Pavly. Nejprve se ale pana Váni ptám na jeho spokojenost se sezónou, ve které jím připravovaný Theophilos vyhrál Velkou pardubickou? „Vyhráli jsme Velkou pardubickou a také jsem vyhrál šampionát trenérů na překážkách, s čímž jsem nepočítal. Nemáme totiž moc koní, kteří vyhrají dostih páté kategorie a pak jdou vyhrát čtvrtou kategorii. Koní pro nejnižší kategorie u nás moc není a v dostizích nejvyšší kategorie musím často stavět proti sobě nejen dva koně, ale někdy i tři nebo dokonce čtyři. Proto si myslím, že bylo náročné stát se znovu šampionem a jsem rád, že se to povedlo. Jak jsem už řekl, vyhráli jsme Velkou pardubickou a Angkor Wat byl druhý v derby, takže to nebyla špatná sezóna, lepší jak rok 2018.“
Tréninkové středisko: Bohuslav, Mlýnce Počet koní: 41 Odešli z tréninku po sezóně: Zarif (zakončil kariéru), Saint Sanka (do chovu) Přihlášky do klasických dostihů: Giorgione, Theresie Stájový personál: Jan Kratochvíl, Josef Bartoš (dojíždí na práce 2x týdně), Jiří Kousek, Jiří Adamec, Věra Grabowská, Eva Hamalová, Zuzka Kopecká, Terka Křížková, Lenka Laubeová, Adéla Hubáčková, Honza Bujanský, nově nastoupili Barča a Tomáš Hurtovi, žákyně Lucka a Eliška a také vypomáhá řada slečen z Chyše, bez kterých by to nešlo První jezdec: pro překážky žokej Jan Kratochvíl, k dispozici jsou také Josef Bartoš a Jiří Kousek |
Zástupců nejmladšího ročníku je ve střediscích Váňových pět a najdeme je na tréninkové listině paní Váňové. „Inženýr Odcházel má u nás tři dvouletky. Hřebec po Australia je přerostlý.“ Dalším juniorem je v srpnu v Deauville za 25.000 € zakoupený hřebec z prvního ročníku vítěze Francouzkého derby New Baye (Dubawi) z klisny Williamine (Elusive City), pravé sestry vítěze grupy 3 Prix du Bois Vedeuxe. „To je zase naopak malý koník, teď má 147 cm v kohoutku,“ prozrazuje Josef Váňa. „Je ale z našich dvouletých nejmakavější.“ A na konto ryzáka po Siyouni z Gotlandia (Anabaa) trenér Váňa říká: „Ten má zase zajímavého polobratra Roayl Lytham (Gleneagles), který byl loni nejlepším dvouletým v Irsku. Má ale jiného otce. Náš dvouletek by se mohl jmenovat Gott a na to, co stál, se zatím neukazuje tak dobře, ale až zasvítí slunko a slezou mu chlupy, mělo by to být lepší.“
Dva juniory tu má v přípravě stáj KarBoBau s.r.o. 14.500 euro stál před koncem února narozený ryzák Persian Prince (Sir Percy – Kelamita, Pivotal), jehož bába Keladora (Crafty Prospector) se umístila v Listed a je matkou šesti vítězů, a blacktype koně najdeme i v dalších dvou generacích rodiny. „Od toho má pan Bosek velká očekávání, rád by s ním za rok uspěl v derby,“ prozrazuje Josef Váňa ml. „Ještě je v předtréninku a jeví se prý jako lepší z dvouletých pana Boska. Měl by mít letos start na seznámení.“ Quartius (Free Eagle – Pearlitas Spirit , Iffraaj) byl pořízený Bohumilem Boskem za 20.000 euro. Je synem začínajícího plemeníka, mj. vítěze Prince of Wales Stakes, Free Eagle (High Chaparral) s dvěma blacktype potomky v úvodním ročníku potomstva, a polosestry v Listed umístěného Wychwood Warrior (Lope de Vega). Velké kvality najdeme i v dalších generacích rodiny. „To je pěkný a silný kůň. Má dobrý původ, je prochovaný na High Chaparrala . Zatím je šikovný, zvládá všechno, a jeví se jako raný, takže bychom s ním chtěli mít letos dva starty. S žádným z našich dvouletých ale nijak intenzivně nepracujeme, spíše je šetříme.“
Quartius a zatím nepojmenovaný hřebec po Siyouni | ještě jednou dvouletý Quartius |
V kolekci tříletých se Josef Váňa nejprve zmiňuje o duu s přihláškami do klasických dostihů. Giorgione (Poet´s Voice) má z loňska tři dostihové zkušenosti a zúčastnil se také Pražského zimního favorita. „Zatím se neukázal moc dobře, ale věřím, že se přes zimu mohl zlepšit a že se probere.“ Tento tmavý hnědák stáje Jasna je přihlášený do Českého derby a Saint Legeru, stejně jako klisna Stáje Statek Blata Český ráj Theresie (Footstepinthesand), která se loni při druhém startu umístila na závěr sezóny třetí v dostihu EBF. „Terezka je krásná a velká klisna, má tedy určité předpoklady. Pan Dufek má ostatní tříleté koně u trenérů specializovaných na rovinové dostihy, takže bych se nezlobil, kdyby se nám ji podařilo dostat do lepší společnosti. Vyzkoušíme, jestli nebude lepší, jak ostatní tříleté klisny Dufkových,“ usmívá se Josef Váňa.
„Máme tu také ještě několik tříletých zahraničních majitelů,“ doplňuje informaci o koních ročníku 2017. „Je to například Kamran (Outstrip – Königin Shuttle, Big Shuffle), kterého si pan majitel vybral na aukci v Baden – Badenu. Jako dvouletý nebyl k běhání, ale přes zimu zmohutněl. Uvidíme, jak mu to půjde. Klisna Hurricane Sun (Maxios – High Heat, Boreal) je v tuto chvíli u slečny Jirátové, se kterou spolupracujeme. Klisna se loni zranila, proto ještě nevyběhla. A u pana Havlíčka se nachází Lucky Valentine (Calming Influence – Lymondka, Black Sam Bellamy). Jemu jsme plánovali debut 8. května v Pardubicích v dostihu pro koně českého chovu a pak se měl vrátit k nám. Měl by být dalším koněm syndikátu, který má Theophila.“
Velice zajímavou skupinu mají manželé Váňovi mezi čtyřletými koňmi. Nejznámějším z nich je zástupce stáje Joly Angkor Wat (Nathaniel), korunní princ Českého derby a vítěz jeho dvou předzkoušek. „Jeho optimum je spíše 2000 metrů, ale vyzkoušeli jsme si před tím už u Roches Crosse, že s takovým koněm se dá uspět v derby… Angkor Wat byl po sezóně vykastrovaný a měl začít letošní sezónu startem ve Velké dubnové ceně. Pokud se mu start povede, a byl bych tomu rád, tak zůstane ve velkých rovinových dostizích. Ale má navíc i velký skokový talent.“ Stáj Scuderia Tania tu má v přípravě Arzu (Shamardal), který zahájil svou kariéru letos v zimě dvěma starty na rovinách v Trevisu, na nichž skončil shodně na pátém místě. „Očekávali jsme, že jako syn Shamardala bude kanón na rovinách. Byl kupovaný od šejka v Deauville. Měl ale zlomeninu kyčelnokřížního spojení, což prodělal i Tiumen. Už by měl skákat a docela mu věřím.“
Giorgione | Arzu |
Mimo trénink je nyní Kaloneg (Montmartre) DS Paragan, který zahájil kariéru loni dvěma starty na překážkách, od července ale už v dostihovém provozu chyběl. „Kaloneg je v rekonvalescenci, v Pardubicích bohužel zchromnul na obě nohy. Za dva až tři měsíce uvidíme, jestli se bude moci vrátit do tréninku." Čtyřmi starty na italských drahách vč. čtvrtého místa v dostihu Graded 2 započal svou překážkovou kariéru Poet´s Shadow (Poet´s Voice), předtím už ale startoval v italském tréninku na rovinách. „Má stejného otce jako Giorgione, zaujal mě jako tříletý. Věřím, že si na skocích svoje místo najde. Jezdím ho v tréninku a líbí se mi. Měli jsme pro něho vyhlédnutý pěkný dostih v Miláně.“
Start v letošní sezóně proměněný ve čtvrté místo ve steeplechase v Pise má už v nohách zástupkyně stáje Statek Chyše – Váňa Saint Shine (Saint des Saints). „Je po nejlepším překážkovém francouzském plemeníkovi a na rozdíl od své starší sestry Saint Sanky má normální povahu. Byli jsme spokojeni s jejím debutem ve steeplechase loni v prosinci. Myslím, že z ní bude super krosařka, docela jí věřím.“ A čtyřletý je také zástupce stáje rodiny Dufkových World Speed (Jukebox Jury), který loni vyhrál siepi v Meranu určené tříletým koním a kromě toho se ještě v sezóně pětkrát umístil včetně třetího místa v Gd-3 Premio Ettore Tagliabue, který vyhrál výborný Grand Sud a World Speed za ním tehdy byl v cíli o dvě délky. „World Speed je synem irského vítěze Saint Legeru, po kterém potomci umí skákat, a nachází se nejen u nás, ale i ve stájích Macairea. World Speed už byl loni dobrý a věřím, že ještě ukáže progres. Myslím si, že jako pětiletý nebo šestiletý to bude kůň pro velké dostihy v Česku.“
Mezi pětiletými svěřenci Josefa Váni rozhodne zaujme polobratr světoběžníka a vítěze Breeders Cupu Talismanica (Medaglia d´Oro) Edef Xam (New Approach). Ten už letos stihl dva starty a při tom druhém 22. února dokonce bojoval v dostihu amatérů pod vedením Jindřicha Fabrise o vítězství. „Edef Xam samozřejmě nemá tolik rovinové třídy jako Talismanic a je to spíše stále děcko. Navíc ho občas něco bolelo. Až jednou dospěje, mohl by to být dobrý kůň.“ Dodejme, že hájí barvy Scuderia Tania – Váňa. Další reprezentant stáje Statek Blata Český ráj Forever Dry (Jukebox Jury) se loni třikrát umístil na překážkách a sezónu zakončil čtvrtým místem v jedničkové Ceně ČASCH v rámci mítinku s Velkou pardubickou. „Vrátil se k nám od Dufkových do tréninku a podle sona je v pořádku. Forever Dry má rovinou třídu a už nám udělal hodně radosti. Dobře skáče a mohl by i do zahraničí.“
Poet´s Shadow | Ideal Choc |
Překážkovou kariéru započal loni také King Kong (Kamsin) stáje Jokr – Váňa, přičemž v obou startech byl druhý. Až letos 2. února v Pise se nevešel na tabuli. „King Kong je kůň nervák, u něho hodně závisí na tom, jak mu vše sedne. Pepča ho kupoval z Berlína a asi tam neměl moc lehké mládí. Od příchodu k nám se rovná, a myslím, že je nadějí do překážek.“ Reprezentant růžovobílých barev stáje Statek Blata Český ráj Mahe King (Adlerflug) má velice zajímavou kariéru na překážkách – ze čtyř startů třikrát zvítězil – na proutí, ve steeplechase i v krosovém dostihu. A v dalším dostihu byl jen o půl délky poražený Ronaldo Kingem. „Mahe King je v tuto chvíli u trenérky Křídlové v předtréninku a za dva až tři měsíce by se měl vrátit k nám. Je to moc dobrý kůň, a pokud mu vydrží zdraví, mohl by stát za dva až tři roky na startu Velké pardubické.“
Postupně jsme se v našem rozhovoru dostali ke skupině šestiletých plnokrevníků. Josef Váňa prozrazuje, že téměř každý kůň má ve stáji přezdívku. Není se čemu divit, zvláště když mají koně cizí jména a ještě často složená z více slov. Zástupce stáje Statek Blata Český ráj Aeneas (Galileo) sice dlouhé jméno nemá, ale hůře se vyslovuje a tak se mu říká „Ananas“. Až do loňska byl nevítězný, ale loni vyhrál dvakrát - s Janem Kratochvílem dokonce ovládl Memoriál Evy Palyzové rozdílem sedmi délek. „Ananas je super kůň, šlo mu to i po rovině. Postavou je to drobnější koník, ale s velkým srdcem. Měl náročnou tříletou sezónu, takže se teď snažíme, aby se mohl i trochu flákat. Je to kůň pro Pardubice, ale je možná i jeho cesta do zahraničí. Bude záležet na tom, jak se pan Dufek rozhodne.“ Vyhrát dokázal loni i polokrevný valach East River (Irish Wells), který ovládl koncem května kros čtvrté kategorie v Pardubicích a neztratil se ani na závěr sezóny ve dvojkovém Memoriálu Jana Kašpara, kde byl druhý za Mr Spexem. „Jeho dýchací aparát bohužel není stoprocentní, ví to i pan majitel. Naše zkušenosti s operací hlasivek bohužel nejsou moc dobré. Zatím v práci vše zvládá, je to taková polokrevná mašina.“
Rovněž zástupce Scuderia Tania Fly Filo Fly (Kingsfort) loni vyhrál. Ovládl cross country v Meranu a špatné nebylo ani jeho následné druhé místo v Gd-3 Grande Steeple Chase di Roma za Broughtonem. „Fly Filo Fly je ještě trochu mimino, dokonce měl loni šimbajny. Až ho tyhle problémy opustí, bude určitě ještě lepší.“ Ani jeho vrstevník a stájový kolega Cheap Thrill (Ramonti) loni nevyšel, co se týče vítězství, naprázdno. Vyhrál dokonce dvakrát - v květnu a v říjnu v Meranu. Také on již má letos start v nohách. „To je užitečný koník, dělá radost. Je menšího vzrůstu a pod sedlem veselý.“
Mushrae | Saxo Sol |
Dalším koněm, který zaznamenal loni vítězný double, byl bělouš stáje Pure Nutrtion Ideal Choc (Kendargent). Ten ale startoval na domácích drahách a podařilo se mu vyhrát v Netolicích a v Mostě dostihy nízkých kategorií. „Ideal Choc byl kupován panem Köhlerem po vítězství v Deauville v dostihu na 2500 metrů. Ze začátku byl problém s jeho ovladatelností, ale už se trochu usadil. Má dobrý původ a projev, a do budoucna by to možná mohl být i kůň do Velké pardubické.“ Dvěma vítězstvími loni potěšil i König Samur (Samum), který dokázal vyhrát v německém Bad Harzburgu i v prosinci v Trevisu. „O König Samura projevili zájem Švédové, že by ho chtěli koupit pro start v jejich Velké národní. Ale já si ho pro ni natrénuji sám, ve Švédsku jsem ještě nebyl a mohla by to být zajímavá zkušenost. König Samur by také letos mohl startovat za Dostihový klub iSport-Váňa.“
Dalším koněm, pro kterého už letos začala sezóna, je zástupce stáje Michael Grimminger Saxo Sol (Enrique). 22. února byl v Trevisu třetí. „Saxo Sol má původ jako „prase“, německý majitel do něho investoval velké prachy. A taky běhal Saxo Sol v sezónách 2017 a 2018 grupové dostihy. Loni v Meranu ale začal špatně dýchat, postihla ho lehká obrna hlasivky. V Německu začala fungovat nová klinika a její doktor má zkušenosti z Francie s novou metodou pro tento problém. Po půl roce byl Saxo Sol vyšetřený a jeho hlasivka je mrtvá. Dobře přezimoval a v Trevisu běžel dobře, takže pokračuje v tréninku.“ Do nejlepší společnosti zamířil loni reprezentant stáje Jokr – Váňa Almost Human (Le Havre), čtvrtý ve dvou steeplechase Graded 1. „Almost Human byl v zimě na aktivním odpočinku u svého majitele, který ho jezdil. Loni se Almost zlepšoval, tak jsem zvědavý, jak mu to půjde letos.“ Jeho stájovým kolegou je o rok starší Mushrae (Kalanisi), který loni dokázal vyhrát v Meranu siepi i steeplechase. „Je to dobře jezditelný koník, který občas udělá radost.“
Jinak výborný Dusigrosz (Full of Gold) si loni vybral slabší sezónu, když ze tří startů se dostal do cíle jen jednou, a to v Listed v Meranu. „Dusigrosz mě zklamal v Gran Premiu, Honzík z něj vypadl asi 600 nebo 700 metrů po startu. A pak se nedostal do cíle ani v Pardubicích. Je to dobrý kůň a měl by letos jít cestou přes kvalifikaci do Velké pardubické,“ říká na konto zástupce stáje Joly trenér Váňa. Oslovení „Moula“ patří už několik let bílému Le Moulleau (Silver Frost), který loni pro Scuderia Tania vyhrál steeplechase v Meranu a ještě v Itálii získal čtyři umístění, rovněž v krosu. „Le Moulleau je miláček, takový dámský koník, je dobře jezditelný. Je to krosař i steepler, a poslední sezóny často běhal dostihy pro amatéry a jezdil ho dobře Michal Mikšovský. Takže až se dá Michal dohromady, Le Moulleau tu na něho čeká…“
Cote Mer (Crossharbour) stáje Statek Chyše loni vyhrál v Mostě a byl třetí v Listed v Bad Harzburgu, v německé Velké národní, ale Josefu Váňovi dělá už dva roky starosti. „Byl zakoupený z prodejního dostihu ve Francii. Bohužel má artrózu a už jsme na něho vyzkoušeli všechny dostupné přípravky. Začal zase kulhat, takže je aktuálně ve výběhu. Ještě je naší nadějí humánní lékař, který se věnuje sportovcům. Chceme to ještě zkusit, zda by Cote Merovi nepomohl.“ Jeho stájový kolega Father Frost (Rip Van Winkle) platí u nás od sezóny 2016 za špičkového koně pro tratě okolo míle, ale loni si na závěr sezóny vyzkoušel v Pardubicích dostih přes proutěné překážky. „Už se bude věnovat naplno skákání. Musíme ho trochu přibrzdit, potřebuje si trochu srovnat hlavu. Honza Kratochvíl ho jezdí pravidelně v práci, tak snad se Father Frost dobře ukáže v dostizích přes proutěné překážky.“
Theophilos | Ange Guardian |
Stáj Chládek & Tintěra se loni radovala z vítězství Sottoventa (Fastnet Rock) v krosu třetí kategorie a hnědák se neztratil ani při svém prvním měření sil v nejlepší společnosti, když byl třetí Ceně Labe. „Sottovento je adeptem na Velkou pardubickou pro příští rok. Byl to školní kůň Patricka Boekhouta, a na podzim z něj dokázal Pepča Bartoš dostat slušné výkony.“ Stáj Anděl strážný má u Váňových jediného koně a tím je výborný Ange Guardian (Banyumanik), který se loni přehoupl přes tři miliony zisku, když vyhrál tři velké dostihy včetně dvou kvalifikací a ve Velké pardubické uzavřel tabulový doběh. “Věk na Ange Guardianovi není vidět, je to pořád syčák… Uvidím ještě, jak se domluvíme s majitelem, ale myslím si, že by byla pro něho vhodnější Cena Labe než Velká pardubická," domnívá se zkušený trenér. "Ukázalo se, že sedm kilometrů je na něho moc.“
Celou loňskou sezónu na dráze chyběl kůň s vysokou rovinovou i překážkovou třídou Buonarroti (New Approach). „Buonarroti je v rekonvalescenci, je v předtréninku v Mostě. Udělali jsme, co bylo možné, aby se vrátil zpět. Pojedu se pak na něho podívat a uvidíme, jestli ho vrátíme zpět k nám do tréninku. Pan Nesládek ho má moc rád, tak snad se to povede.“ Zástupce úspěšných barev Köi Dent Mazhilis (Country Rell), vítěz Gran Premio Merano ze sezóny 2016, se loni poprvé vydal na trať Velké pardubické a počínal si v ní dobře, cílem proběhl na čtvrtém místě, osm délek za Theophilem. „Ten je tlustý, jako každé jaro,“ směje se Josef Váňa. „V práci ho jezdí Jan Kratochvíl, zimu strávil v pohodě, takže ho budeme znovu směrovat do Velké pardubické. Teď jsem dvakrát třikrát sednul na No Time To Lose (Authorized), ten má taky pěkný pupík, byl 24 hodin denně ve výběhu. Nohy se mu srovnaly a jeho cestu vidím jako u Ange Guardiana – kvalifikace a pak možná Velká pardubická nebo kratší dostih.“
Power Zar (Desert Prince) Scuderia Tania loni na úvod sezóny ovládl Prvomájovou steeplechase, ale pak už jezdil do Itálie, kde byl čtyřikrát druhý. „To je unikátní kůň, suprový krosař, ten zvládl hravě krosy v Itálii a i u nás. Původně měl Power Zar startovat v Trevisu ve velkém krosu, který ale samozřejmě byl zrušený. Takže by zase mohl absolvovat Prvomájovou steeplechase. Do Velké pardubické to asi kůň není, trať už by byla pro něho délkou moc a potřebuje taky pevnější podklad dráhy.“ Ve středisku Váňových je minimum klisen, ale Silk (Hernando) stáje Jasna si určitě zaslouží pozornost. Loni byl mj. druhá ve Velké mostecké steeplechase a následně se rozloučila se sezónou vítězstvím v Ceně Laty Brandisové. „Silk je oblíbený koník u dámského osazenstva stáje. Velká pardubická by asi byla na ní moc, spíše může jít zase třeba Velkou mosteckou a dostih pro klisny. Nebo i může zkusit nějakou kvalifikaci.“
S Josefem Váňou jsme při probírání koní postupovali chronologicky od těch nejmladších k ostříleným matadorům a tak je přímo symbolické, že na závěr nám zůstal loňský hrdina Velké pardubické, chlouba mnoha členů syndikátního Dostihový klub iSport – Váňa Theophilos (Elusive City). „Theophilos přezimovává dobře a paní Váňová říká, že je nažhavený na sezónu. Ale on je vlastně nažhavený celý život…“ Před koněm, který se blíží k pokoření hranice zisku 3 mil. Kč snad ani nemůže být jiný sezónní cíl, než je obhajoba loňského vítězství ve Velké pardubické.
Závěr Předsezónního rozhovoru obvykle patří přáním a cílům v sezóně, ale vzhledem k tomu, v jaké těžké a nejisté době jsem si s panem Váňou povídala, jeho závěrečná slova patří aktuální situaci. „Myslím si, že ještě bude hůře, ale nakonec koronavirus přepereme jako v Číně. Je ale hodně důležité, aby se lidé chovali zodpovědně. Nosím roušku už dlouho a začal jsem ji nosit v době, kdy v ní skoro nikdo nechodil. A lidé z toho hned usuzovali, že jsem nemocný…“
Michaela Zemanová
Fotografie: Kateřina Vojáčková, další její snímky nejen z přípravy koní trenérů Váňových si můžete prohlédnout zde
Předchozí díly seriálu S trenéry před sezónou:
Josef Váňa ml.
Petr Kantek
Zdeněk Seménka
Pavel Poles
Lenka Kvapilová
Hana Kabelková
Jiří Chaloupka
Václav Hulínský
Jana Nováková
Ivana Pejšková
Dušan Andrés
Arslangirej Šavujev
Michal Tajmr
Karel Germič
Martina Havelková
Jiří Brož
Miroslav Nieslanik
Pavlína Baštová
Radim Bodlák
Pavel Hlavatý
Lenka Horáková
František Holčák
Stanislav Popelka
Tomáš Váňa
Radek Žalud
Zdeněk Mimra
Michal Kalčík
Jana Junková
Čestmír Olehla