Zobal FrantisekVelké středisko se zbraněmi do překážek
Druhou desítku triumfů na nejvyšší překážkové scéně načal loni prostřednictvím O’Keye zkušený trenér František Zobal, který již pátým rokem řídí přípravu koní v Chotouni poblíž Českého Brodu.

Pro letošní sezónu chystá většinu koní pro překážkové dostihy.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

Počet koní v tréninku: 35

Koně, kteří odešli po sezóně: žádní

Koně přihlášení do klasik: žádní

Stájový personál: Ondřej Velek, Pavel Szikora, Marie Zobalová, Jolana Kratochvílová, Lucie Šubrová, Miroslav Mikšovský

První jezdec stáje: dohoda s Josefem Bartošem pro překážky

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

Koně ročníku 2011 najdeme ve zdejším středisku jen jednoho a jedná se o napajedelského odchovance, kterého zakoupil majitel zdejšího střediska, Ing. Václav Luka. „Olmaius je synem Magnuse a nebudeme proto na něj spěchat, jeho budoucnost by měla být později na překážkách,“ říká trenér Zobal o hnědákovi ze Sholokhovovy dcery Olmaii.

Tříletých je v choutouňském týmu šest. „Není mezi nimi žádný kůň vyšší třídy, aby mohl běhat klasické dostihy. Všichni naši tříletí budou později směřováni do překážkového provozu.“ Z těchto koní většina již loni zahájila dostihovou kariéru. Takeela stáje Luka a Mandak se loni jednou umístila, dvakrát třetím místem potěšila Cailean v barvách stáje Ež Praha a jedno třetí místo ze závodiště v Lysé nad Labem si odvezla domů Laurie An stáje Conseq inženýra Vedrala. A dvakrát se divákům na dráze představila také Vysmata Bara hájící barvy stáje Vysmátí a spokojení.

Naopak zahajovat dostihovou kariéru budou Linton (Rosensturm – Lenina) a Noddy (So Long Slew – Nidda). „Měli by začít kariéru nejprve na rovinách. Zkusíme s nimi na jaře nějakou trojku či čtyřku, ale je také možné, že to budou bumpery. A pak počítáme s jejich přechodem překážky.“

Bully inzerce bigbanner

Dvě třetiny koní ve stáji tvoří čtyřletí a starší. Z nich se zjara objeví na rovinách jen sedmiletý Bailando stáje Luka – Mandak a o rok mladší Sagaja v barvách Luka-Fechtner-Kábrt. „Ztrácejí na rovinách rychlost, ale jsou zaskákání, takže s nimi v sezóně vyzkoušíme nějaké překážkové dostihy.“

Už jen pro překážkové využití je připravováno osm čtyřletých koní. „Od Libertina a Pintoretta si na překážkách nejvíce slibuji, jsou v práci šikovní,“ prozrazuje František Zobal. „A Pintoretto uměl slušně i na rovině, měl generální handicap přes 70 kilogramů.“ Na překážky se chystá i nedávný reprezentant stáje Václava Neckáře Blackandgreen a také dosud nestartovavší odchovanec zdejšího zaměstnance Pavla Szikory (rozšířil v zimě kolektiv) Darebák (Magnus – Deprivace): „Ten byl jako dvouletý hodně syrový, a i loni se jevil ještě pozdní, počkali jsme na něho.“

V sestavě čtyřletých koní, kteří budou debutovat na překážkách, je i účastnice Jarní ceny klisen Lili stáje Syndikát V3J, a dále Tippolina a Džiddah.

Mezi kolekcí pěti koní ročníku 2008 vidí trenér Zobal největší naděje u Portenga stáje Syndikát V3J, který se loni blýskl dvěma úspěchy v proutěných překážkách, v Pardubicích a Praze. „To by mohl být dobrý kůň do klasické steeplechase.“ Jedno překážkové vítězství z Koles má již na svém kontě ryzák Danubius, zatímco na klisny Allanis, Akadu a valacha Romane Conti čekají první překážkové dostihy.

Trenér Zobal bude hlavně v letošní sezóně spoléhat na kvalitní sestavu šestiletých a starších steeplerů, mezi kterými se bude vracet po rekonvalescenci na dráhu několik zajímavých koní. Patří mezi ně i účastnice předloňské Velké pardubické Zulejka, která sezónu loni předčasně ukončila v červnu po snadném vítězství ve dvojkové Cross country Železníka. „Tu jedinou z našich překážkářů budeme směřovat do Velké pardubické.“ Pro velké dostihy počítá trenér Zobal i s druhým z jedničkové Ceny společnosti IRE z Pardubic Kyshantym a také dalším zástupem stáje Syndikát V3J O‘Keyem, který se neustále zlepšuje. Svou loňskou kariéru uzavřel triumfem v Poplerově memoriálu nad Borderlandem a Terebeszem.

Sezónu bez vítězství loni měl zástupce stáje Rabbit Trhový Štěpánov Rabbit Well, který dva roky předtím ukazoval veliký překážkový talent, ale bohužel i svou nechuť ke startům. Loni doběhl mj. druhý v Zlatém poháru Chládek a Tintěra: „Rabbit Well měl bohužel zdravotní problémy a zřejmě se bolest přenášela na jeho nervovou soustavu, bylo s ním špatné pořízení, točil hlavou. Doufám, že letos bude vše v pořádku.“

rabbit well
Foto: V Chotouni se připravuje i třídový, ale problematický steepler Rabbit Well, předloňský vítěz Zlatého poháru

František Zobal chystá návrat na dráhu u jedenáctiletého Fiftynine, vítěze Velké mostecké ceny a umístěného ve velkých dostizích v Pardubicích a Meranu. Naposledy ale startoval ryzák loni v květnu a sezónu předtím absolvoval jen dva starty. „Bohužel se u něj třikrát po sobě objevily problémy s kopytem. Loni si odpočinul a uvidíme, jak dokáže na svou kariéru navázat. Přece jen už má nějaký věk,“ upozorňuje trenér.

Spolehlivé výsledky předvádí v Pardubicích sedmiletý Renard Argenté, který stejně jako Fiftynine hájí barvy stáje Luka-Mandak, ale zatím čeká na své první vítězství. Stejná charakteristika – tedy nezvítězivší a dobrá umístění v Pardubicích - platí i o Gloverovi stáje Conseq. A užitečným koněm je i Perikles startující za stáj Luka–Sobotka, který loni zvítězil v Brně.

glover-perikles-oregonia
Foto: Glover a Perikles během léta 2011

Spolehlivé výsledky předvádí již více sezón Curator, který sice loni nevyhrál, ale při pěti startech na třech různých závodištích byl vždy za peníze. Po roce dostihové pauzy se bude vracet do dostihového dění bělouš osmiletý Polar Pond, který se naposledy ukázal na dráze předloni v zářijové kvalifikaci na Velkou pardubickou. O rok mladší Velbert se také loni na dráze pro zdravotní problémy neobjevil a ve své kariéře dosud nestartoval v dostihu přes 4200 metrů.

Zahraniční ambice v tuto chvíli nemáme,“ odpovídá trenér Zobal na mou otázku, zda-li s některým ze zkušenějších překážkářů připadají v úvahu starty v zahraničí. „V Itálii je navíc špatná situace s vyplácením výher.“ Co se týče průběhu zimní přípravy, tak trenér ji hodnotí jako komplikovanou. „Sněhu bylo bohužel málo, často byly zmrazky, takže teprve několik dní můžeme cválat. My bohužel nemáme k dispozici kopce, takže musíme vše nacválat. Naše složení stáje je ale převážně překážkové, takže naštěstí nemusíme vybíhat hned počátkem sezóny.“ (mze)


Předchozí části seriálu Trenéři před sezónou:
1. Allan Petrlík - Rád by získal umístění v klasických dostizích
2. Jaroslav Drlík - S perspektivními čtyřletými ve stáji
3. Tomáš Šatra - S elitními hřebci i zajímavými nováčky
4. Ing. Ivana Pejšková - Spoléhá na výhodné věkové složení stáje
5. Petr Juránek - Mezi tréninkem a budováním nového střediska
6. Jan Demele - Ve stáji s převahou starších koní
7. MVDr. Barbora Schillová - Malá stáj s českými odchovanci
8. Eduard Kotáb - Se čtyřletými hvězdami a zajímavou omladinou
9. Ivan a Petr Kubovi - Středisko s rodinnou atmosférou
10. Zdeněk Mimra - S Ediggiem, Tulumem i čtveřicí potomků Tiger Cafe
11. Tomáš Hurt - Jedničkový Charhizard a nadějné tříleté klisny ve stáji
12. Pavel Tůma - I po odchodu Mariydiho s dobrými koňmi
13. Lenka Horáková - Zajímavá junioři i nadějní koně do překážek
14. Lenka Syslová - Návrat Satera a nadějní dvouletí ve stáji
15. MVDr. Čestmír Olehla - S French Quebec a mnoha talentovanými překážkáři
16. František Holčák - s hvězdnými koňmi a řadou dovezených nadějí
17. Jozef Piruch - Jen mládí ve stáji a naděje v tříletém ročníku
18. Dalibor Török - Více koní nejen od fialovooranžových barev
19. František Mourek - Se zajímavým tříletkem a učňovským personálem
20. Jaroslav Votava - Na přihlášky do klasik je čas
21. Jan Blecha - Dvě střediska a převaha překážkových koní
22. Helena Vocásková - Silný tříletý ročník a irské nákupy
23. Josef Bartoš - Více juniorů i koní do překážek    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net