Od loňského roku je z hlediska sestavy koní stáje Grega Wroblewského více zaměřena na překážkové dostihy. O tom svědčí i skutečnost, že z dosažených 17 vítězství byla jen tři v rovinovém provozu. Jedno z nich ale stojí za připomenutí – Master of Gold totiž dokázal už podruhé triumfovat v Gomba handicapu. Z řady překážkových úspěchů jmenujme alespoň úspěch Santo Cerra ve steeplechase Graded 2 v Meranu a dokonce tři triumfy Sztorma na wroclawském závodišti včetně Crystal Cupu a Velké wroclawské. Pro blížící se sezónu má trenér ve stáji polovinu nových koní. S více koňmi je počítáno pro starty v zahraničí.
Tréninková střediska: Pavlin Dvůr, Ploužnice Počet koní: 19 Odešli z tréninku po sezóně: koně stáje Vocetka (do střediska majitele), Mystical Wind Přihlášky do klasických dostihů: nejsou Stájový personál: Broňa Hellier, Jirka Henych, Rostislav Benš, Marco Innocenti (manažer), pomáhá trenérka Ivana Porkátová První jezdec: stáj nemá, obsazování koní do dostihů bude probíhat po dohodě s majiteli |
Jméno trenéra Wroblewského bylo v předchozí sezóně spojováno s tréninkovým střediskem v Mimoni, ale to už neplatí. „Bohužel v Mimoni se zhoršily podmínky a tak jsem to musel řešit. Část koní mám ustájených na Pavlině Dvoře a část v Ploužnici,“ vysvětluje změny ve svém působišti úspěšný trenér. „Také se nám hodně obměnila sestava koní. Polovinu tvoří koně, kteří přišli do stáje v poslední době.“
Překážkovou hvězdou tréninkového úseku Grega Wroblewského loni byl zástupce stáje Nýznerov Sztorm (Enjoy Plan). Nebyl totiž nikým poražený a postupně zvítězil v Nagrodě Tiumena, Crystal Cupu a Velké wroclawské. Po sezóně byl oceněný titulem Kůň roku 2018 ve Wroclawi. „Loni Sztorm vydělal milion korun, ale měl také problémy s nohama, bohužel nemá moc pevné zdraví. Ale jakmile se do toho dá, je to výborný kůň. Pokud bude letos zdravý, budeme ho vozit na pardubickou dráhu. Když by mu to na ní nešlo tak, jak si představujeme, vrátí se na trávu,“ říká na konto letos už desetiletého borce trenér.
Své kvality už vícekrát dokumentoval také sedmiletý zástupce stáje Enrico Borroni Green Rocks (Red Rocks). V posledních čtyřech startech nenašel přemožitele a byla mezi nimi také Listed v Mannheimu. Od loňského osmidélkového triumfu v Nagrodě Masiniego loni v červnu se ale na dráze neobjevil. „O něm bohužel platí to samé jako o Sztormovi, také mu chybí železné zdraví. Doufám, že se ale letos objeví ve velkých dostizích.“ Stáj Nýznerov loni posílila bělka Caline de Juilley (Al Namix). V Česku stihla v říjnu dva starty. Nejprve ji v Pardubicích potkal pád, ale pak obsadila čtvrté místo v Ceně města Pardubic. „Napoprvé ji potkala smůla, uklouzla na mokrém terénu. Já ale myslím, že ještě hodně ukáže. Je to talentovaná klisna a měla by startovat v Pardubicích.“ Není bez zajímavosti, že tuto bývalou svěřenkyni trenéra Quintona před odchodem do Čech jezdil v posledním dostihu Tomáš Vodrážka, který jí dovedl do cíle krosu na 4500 metrů v Brehalu na třetím místě.
Master of Gold | Amazing Gangster |
Anglický majitel stojící za stájí St Johns tu má v tréninku mj. pětiletého Father Paula (Halling). Ten loni startoval ve třech zemích a nejvíce zaujal při svém posledním startu, kdy obsadil druhou příčku v jedničkové Ceně ČASCH. „Father Paulo je rozený krosař. Už je o rok starší a dospěl. Doufám, že alespoň trochu napodobí svého staršího bratra Sergeant Thundera.“ Dva starty již stihla absolvovat v aktuální sezóně klisna stáje Jarek Zalewski Western Perk (Westerner). V Pise dvakrát svému majiteli získala dotaci za třetí místo. „Vrátila se k nám do tréninku. Je to zajímavá klisna a myslím, že její dvě třetí místa v Itálii po více než roční dostihové přestávce vůbec nebyla špatná. Věřím, že ukáže v dostizích třídu.“ Dvakrát také již letos startovala (jednou na rovině v Dortmundu a začátkem března v Trevisu) zástupkyně stáje St Johns Lancaster Rose (Windsor Knot). V obou startech byla za peníze, ale trenér ji vysoko nehodnotí. „Zatím toho moc neukázala. Je to s ní spíše takové čekání na zázrak.“
V rovinovém odvětví toho loni z trenérových svěřenců nejvíce dokázal zástupce stáje TVD a.s. Master of Gold (Gold Away), který v sedle s polským šampionem Szczepanem Mazurem úspěšně obhájil vítězství v Gomba handicapu ze sezóny 2017. „Master of Gold by měl znovu běžet Gomba handicap a doufám, že v něm znovu uspěje.“ Jeho stájový kolega Top One (Mikhail Glinka) loni mj. obsadil třetí příčku ve Velké červnové ceně, ale v samotném České derby skončilo jeho úsilí dvouciferným výsledkem. „Je to třídový kůň, ale do špičky tříletého ročníku nakonec nepatřil. Zkusíme s ním více uspět v překážkovém provozu.“
Čtyřikrát se loni jako dvouletý ukázal na startu zástupce stáje AMP Invest sp z oo, líbivý Amazing Gangster (Tai Chi). Na domácích drahách se třikrát umístil, ale v listopadu v Mnichově se mu již dostat na tabuli nepodařilo. „Loni jsme ho testovali na delších tratích, ale nebude to kůň pro start v Českém derby. Jeho parketou budou kratší tratě. Pokud na nich nebude patřit do špičky, přejde v sezóně na překážky.“
Až dosud jsme si s trenérem Wroblewskim povídali o koních, které vysílal do dostihů už loni a také letos v zimě. Nyní ale bude řeč o celé řadě nováčků v jeho zajímavém koňském portfoliu. Českým turfmanům je dobře známá nová posila stáje TVD a.s., šestiletý hřebec Portorikos (Intense Focus), který před pár dny přijel ze Slovenska od trenéra Stančíka. Loni měl výbornou sezónu, když z posledních pěti startů třikrát dominoval na tratích 1800 až 2400 metrů. A jen o délku byl poražený v maďarské Kincsem díj. Za tyto výsledky mu patří slovenský titul Nejlepšího vytrvalce a také Nejlepšího starší hřebce/valacha. „Loni patřil Portorikos k nejlepším koním na Slovensku a začne běhat u nás také na rovinách. Pokud by na nich už tolik nezářil, je možný jeho přechod do překážkového provozu.“
Top One | Caline de Juilley |
Několik posil přicestovalo z Polska. Nejstarším z nich je sedmiletý Rakisz (Cloword – Rosiczka, Stelvio). Ve své domovině běhal roviny nižších kategorií a je vítězem dvou dostihů . Loni častěji absolvoval vytrvalecké dostihy a na závěr sezóny ve Wroclawi právě získal vítězství na 2400 metrů. „Rakisz vypadá dobře. Zkusíme ho ještě na rovině, ale majitel ho kupoval pro překážkový sport.“ Dodejme, že Rakisz rozšířil kolekci koní stáje Nýznerov.
Pro italského majitele byly v Polsku angažovány dvě klisny a jeden hřebec, které čeká debut na překážkách. Čtyřletá Trenta (Camill – Tangara, Canadian Winter) stejně jako Rakisz zakončila loňský dostihový rok vítězstvím, v jejím případě premiérovým. Vyhrála dostih IV. kategorie ve Varšavě. Kromě toho se devětkrát umístila. O rok starší Banja Luka (Sorbie Tower – Baia Mare, Great Lakes) je dosud nevítězná, ale často se umísťovala na tratích 1600 až 2000 metrů. Další posila, tříletý bělouš Mr Kossak (Ruten – Melissa´s Missile, Golden Missile) byl loni u trenéra Borkowského a v obou svých startech byl čtvrtý.
Turfmané sledující italský a německý překážkový sport určitě znají jméno Icarium (Medicean – Delfinia, Drastikos). Loni s ním získal dvě umístění Jiří Kousek, mj. i v Seejagdrennen v Hamburgu, kde ho tehdy o třičtvrtě délky porazil Peintre Elusif (Elusive City) s Janem Faltejskem. „U nás bude samozřejmě pokračovat v překážkové kariéře.“ Ryzák se narodil před osmi lety ve Francii Z této země přišli do stáje Grega Wroblewského další nováčci, které zakoupil majitel stáje Nýznerov Karel Zatloukal.
Sedmiletý Ramdam (Turtle Bowl – Ahdaaf, Bahri) byl v přípravě známého trenéra Bertran de Balandy. Valach pod jeho vedením vyhrál tři dostihy přes proutěné překážky. Na svém kontě má také čtvrté místo v Listed a páté z dostihu grupy 3 v Auteuil, za které dosáhl ratingu 69. Naposledy startoval v květnu 2017. „Od toho čekáváme nějaký success,“ svěřuje trenér. I další nová akvizice Her Him (Kendargent – L´exploratrice, Trempolino) byl v tréninkovém středisku před okamžikem zmíněného předního francouzského trenéra. Čtyřletý hnědý valach je dosud nevítězný, běhal delší roviny a má už také jednu zkušenost z překážkového dostihu. „Myslím, že by to mohl být na Česko slušný kůň. Začne startem v delším rovinovém dostihu.“
Sztorm | Green Rocks |
Novou naději má také stáj St Johns. Je jí blízká příbuzná Father Paula, dosud nepojmenovaná čtyřletá klisna po Sulamani z Argento Luna (Mtoto). Její matka, která vyhrála na ostrovech tři překážkové dostihy přes proutěné překážky, je totiž jeho polosestrou a samozřejmě také výborného Sergeant Thundera. Svou stáj posílil i majitel Jaroslaw Zalewski, který angažoval dvouletého nepojmenovaného hřebce po Diamond Green z Interior (Fusaichi Pegasus). Jeho bábou je výborná sprinterka německého chovu Binya (Royal Solo), která jako tříletá běhala ve Francii. Dokázala tu vyhrát dvě Listed a třetí místo získala v Gr. 3 v Maisons Laffitte.
Jak jsme již zmínili v úvodu, trenér Wroblewski se k prvnímu lednu se svými svěřenci a rodinou přestěhoval. „Neměli jsme optimální podmínky pro trénink a já neumím sedět na jednom místě a čekat, až se to možná někdy zlepší. Chci mít pro své koně co nejlepší podmínky, takové co mají ti nejlepší trenéři. Někteří majitelé mne nechápou, ale já to dělám pro dobro koní. Koním stěhování neuškodí, nemají stereotyp a jsou zvyklí na změny prostředí, což je při ježdění na dostihy dobře. Stěhoval jsem se často, ale nikdy jsem neměl špatnou sezónu. Umím se rychle zadaptovat na nové prostředí, nedělá mi to problém. V Pegasu jsem ukázal možnost zimní přípravy koní na dostihy, takže není problém posílat koně na dostihy ani v zimě.“
Greg Wroblewski patří k trenérům, kteří toho hodně dokázali v dostihovém sportu. Přesto má před sebou ještě jeden velký cíl. „Už několik let mám jedno přání stejné, a tím je vyhrát Gran Premio Merano. To je pro mne navíc docela sentimentální dostih, je spojený s tím, že jsem v Itálii dlouhou dobu žil a trénoval. Dalším mým přáním pro novou sezónu je vyhrát potřetí za sebou s Master of Goldem Gomba handicap. A samozřejmě by mě potěšilo, kdyby se sezóna ještě povedla více než loni a koně předvedli progres.“
Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová, Hana Vytopilová a Agata Wladyczka
Předchozí díly seriálu S trenéry před sezónou:
Josef Váňa ml.
Pavel Poles
Pavel Kašný
Lenka Kvapilová
Ing. Pavlína Baštová
Radim Bodlák
Miroslav Nieslanik
MVDr. Petr Kantek
Štěpánka Myšková
Arslangirej Šavujev
Dušan Andrés
Luboš Urbánek
Zdeněk Seménka
Jana Junková
Lenka Horáková
MVDr. Čestmír Olehla
Karel Germič
Zdeněk Mimra
Zdeno Koplík
Jozef Piruch
Eva Záhorová
Ing. Ivana Pejšková
František Holčák
Jiří Chaloupka
Martina Havelková
Radek Holčák
Radek Žalud
Michal Kalčík
Martin Bělka
Tomáš Váňa
Tomáš Hurt
MUDr. Václav Hulínský
Jan Demele