SedmikraskaPřed 4 lety stáj Pegas zkoušela v derby štestí s ryzákem Pegasem, který po vítězství ve Velké červnové ceně odskakoval jako druhý favorit. Vítěze pomalého trialu v derby zastavila distance, doběhl hluboko v poli poražených. Potká stejný osud i dalšího potomka Excellent Arta ve službách Pegasu ryzku Sedmikrasku?

dres pegas  SEDMIKRASKA (GB) 
Excellent Art - Starlit Sky (Galileo)
Majitel: DS Pegas
Chovatel: Mrs H.B. Raw                   
Trenér: Michal Lisek
Jezdec: ž. Petr Foret
Vývoj handicapu v ČR: 68 - 70 - 73,5 - 74

Kariéra:
Sedmikrasku získala stáj Pegas už jako odstávče na Tattersalls December Foals Sale v Newmarketu, kde za ní zaplatila 8.000 gns.

Na dráze se Sedmikraska představila poprvé v polovině srpna loňského roku, a debut to byl úspěšný. V dostihu na 1600 metrů velmi lehce zvítězila, mezi poraženými byli i Trip to Sydney a Secretive Lord. Poté se postavila na start Ceny zimní královny, kde nestačila jen na neporaženou dvouletou šampiónku Skaru.
Do letošní sezóny vstoupila jistým jednodélkovým triumfem v Memoriálu Rudolfa Deyla (video), v Jarní ceně klisen podlehla Partyday a přišla druhá. (video).

Rodokmen:
Sedmikraska je dcerou špičkového mílaře Excellent Art, syna sprintera Pivotala, vítěze St. James's Palace Stakes (Gr.1, 1600 m), či ve dvou letech úspěšného v Mill Reef Stakes (Gr.2, 1200 m), který mj. získal druhá místa v Sussex Stakes (Gr.1, 1600 m) i Breeders' Cup Mile (Gr.1, 1600 m). Chovnou kariéru zahájil v Coolmoru, ale po neuspokojivých výsledcích byl po sezóně 2012 prodán do Indie. V chovu dal dosud 16 blacktype vítězů včetně Gr.1 vítězů Under The Louvre, úspěšného na distancích 1100 - 1400 metrů a valacha Tropaiose, vítěze Singapore Gold Cupu (Gr.1, 2200 m). Většina jeho blacktype produkce byla úspěšná na mílových či kratších tratích, výjimkou je Hazel Lavery, polosestra naší Leo Gali, která zřejmě díky vlivu Darshaana na mateřské straně pedigree zvládla i delšítratě viz vítězství v St Simon Stakes (Gr.3, 2400 m) či druhé místo v Park Hill Stakes (Gr.2, 2900 m).   
Matka Starlit Sky, dcera vítěze Epsom Derby Galilea, nikdy neběhala. V chovu dala vedle Sedmikrasky další 4 vítěze. Nejlépe si vedl Sky Khan po Cape Cross, vítěz handicapu na 2000 metrů, později úspěšný v proutěnkách. Dcera Starlit Cantata po Oratorio vyhrála 4 dostihy na all-weatheru na distanci 2000 metrů, syn Green Warrior po Invincible Spirit vyhrál jeden handicap na 1000 metrů a dcera Merry Dancer po Duke of Marmalade zvítězila dvakrát na trati 2300 metrů. Bába Starlet, dcera vítěze Epsom Derby Teenoso, byla šampiónkou starších klisen v Anglii, jejím optimem bylo 2000 metrů.
Ač na mateřské straně najdeme pár vytrvaleckých vlivů, rodokmen neukazuje, že by Sedmikraska měla prostát 2400 metrů.

Naše resumé:
Vedle vítězky JCK Partyday další klisna, která od Jarní ceny klisen nestartovala a nikdy nezkusila distanci delší než míle. V předchozích startech poměrně chtivá klisna nemá rodokmen vytrvalce a ani její projev zatím nic takového nenaznačil, neměla by zasáhnout do boje o dotovaná umístění. (miv)

Sedmikraska
foto Petr Nowicki

Předchozí vizitky koní startujících v 96. Mercedes-Benz Českém derby:
1. RUMPL CIMPR CAMPR
2. BONYS
3. ALBE BACK
4. URBAN JOY
5. TIMEKEEPER
6. ALPHEUS
7. PARTYDAY
8. KRASAVA
9. JOHNNY WHISTLE
10. GONTCHAR
11. SECRETIVE LORD
12. SEDMIKRASKA    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net