EruptionPřed deseti lety se Eruptionův děd Elmaamul chystal na Moravu, aby na sklonku své úspěšné chovné kariéry posílil napajedelský chov. K již dohodnutému pronájmu vskutku elitního hřebce ale nedošlo - Elmaamul nečekaně skonal. Otec Fantasy Friend či Emlah si dobré jméno u nás vybudoval ještě před plánovaným příchodem, Eruption se pokusí jej znovu připomenout, jen o generaci dál.
dres dostalova  ERUPTION (FR) 
Muhtathir - Sepia (Dansili)
Majitel: MUDr. Dagmar Dostalová
Chovatel: T. De la Heronniere, Lugon & C. de Moubray 
Trenér: Zdeno Koplík
Jezdec: ž. Ingrid Janáčková Koplíková
Vývoj handicapu v ČR: 74.0

Kariéra:
Valach Eruption vyběhl jako dvouletý jen jednou, počátkem září obsadil v Prix de Fontenoy (Class F, 1600 m) v Longchamp páté místo v poli šesti koní. 

Letos v únoru byl na February Mixed Sale v Deauville zakoupen za 4.000 euro.

První start v péči trenéra Koplíka absolvoval Eruption ve Francii na provinční dráze Chatillon-sur-Chalaronne, kde v dostihu o 11.000 euro Class G na 1600 metrů doběhl v poli 12 koní sedmý. Českým divákům se představil poprvé ve Velké jarní ceně, kde doběhl šestý. Dobrý výkon podal ve Velké červnové, kde se držel blízko čela a v závěru skončil pátý (video). 

Rodokmen:
Otec Muhtathir byl úspěšným mílařem, jehož největšími úspěchy byla vítězství v Prix Jacques le Marois (Gr.1, 1600 m), Premio Vittorio di Capua (Gr.1) či druhé místo v klasické Poule d'Essai des Poulains (Gr.1, 1600 m). V chovu patří k předním francouzsklým plemeníkům, schopným dávat koně úspěšné na distancích 2400 metrů, jako je jeho nejlepší syn Doctor Dino.
Matka Sepia, dcera sprintera Dansili (Danehill), běhala jen jednou. V chovu dala dvě vítězky - L'Artiste, která vyhrála jako dvouletá maiden v Beverly na 1500 metrů a All Blues, která též získala své jediné vítězství jako dvouletá, kdy vyhrála ve Vivaux dostih na 950 metrů.

Resumé:
Dodatečně za 100.000 Kč dohlášený Eruption předvedl v Velké červnové solidní výkon, ale musel by jít ještě výrazně s formou nahoru, aby uspěl i v derby, kde mu zřejmě dalších 200 metrů navíc nebude vyhovovat. Navzdory dohlášce mu moc nedůvěřujeme. (miv)

Eruption
foto Petr Nowicki
 
Předchozí vizitky koní startujících v 96. Mercedes-Benz Českém derby:
1. RUMPL CIMPR CAMPR
2. BONYS
3. ALBE BACK
4. URBAN JOY
5. TIMEKEEPER
6. ALPHEUS
7. PARTYDAY
8. KRASAVA
9. JOHNNY WHISTLE
10. GONTCHAR
11. SECRETIVE LORD
12. SEDMIKRASKA

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking