Wroblewski greg4V loňském roce se koním, které připravoval Greg Wroblewski, podařilo vyhrát 12 dostihů a dva jeho svěřenci zvítězili v grupových překážkových dostizích v Itálii, přičemž tehdy tříletý Isatis de l'Ecu dokonce uspěl v Meranu v dostihu klasifikovaném jako Gr.1. Ač, jak sám říká, 95% jeho stáje tvoří překážkoví koně, tříletý Locomotive patřil ke špičce ročníku a po druhém místě v Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera přišel "za peníze" i v Českém derby. Polský rodák se i nadále hodlá soustředit hlavně na kvalitní koně a nerozšiřovat svoji stáj, a to i kvůli stále se zostřujícím problémům s hledáním stájového personálu.


Ve stáji neměl v době našeho rozhovoru žádného dvouletka, ale v čase, kdy budete tyto řádky číst, už to bude asi jiné. "Má přijít hřebec Triton, syn Mikhaila Glinky a Traviolly, pravý bratr Top One," říká trenér, který měl v přípravě i Top One, jehož největším úspěchem bylo třetí místo ve Velké červnové ceně.

Tréninkové středisko: Ralsko - Ploužnice
Počet koní: 15
Přihlášky do klasických dostihů: Little Streak (JCK)
Stájový personál: Ivana Porkátová (asistentka trenéra), Jan Huk, jezdci s licencemi David Dygrýn a Barbora Hejnová, dále Naďa Lacinová - Husáková, Broňa Hellierová, Tereza Papežová, Barbora Papežová a Jana Košťálová  
První jezdec: Smlouva s ž. Pavlem Složilem na koně stáje Kartus


Klasický ročník je zastoupen klisnou Little Streak (Hot Streak), hlášenou do Jarní ceny klisen. "Zatím neukázala nic zajímavého," říká na konto klisny, která získala dvě čtvrtá místa ve trojkách a brala dotaci i za sedmé místo v Ceně zimní královny, ale rozhodně ji nijak neodepisuje. "Koně se hodně mění, ze špatného dvouletka může být dobrý tříletek a i Little Streak musí dostat šanci. Má rychlý původ, výborně skáče, v boxech se uklidnila a když jí to na rovině nepůjde, bude skákat."

Mimořádně silná je Wroblewského kolekce čtyřletých koní. Hvězdou Gregova lotu je už v úvodu zmíněný Isatis de l'Ecu (Barthyrhon), který loňskou sezónu zakončil vítězstvím v Gr.1 Gran Criterium d'Autunno. Do letošní sezóny vstoupil trochu nečekaně startem v bumperu ve Fontaiunebleau, v němž se však neumístil. "Měli jsme tu zimu bez sněhu, koně hodně pracovali v kopcích, což jim trochu bere rychlost a protože má hodně vydělaných peněz, zkusil jsem s ním první start v bumperu. Ještě nebyl tak připravený, ale po dostihu udělal obrovský progres a příště by měl startovat v proutěnkách v Auteuil," plánuje trenér. 

Isatislecu
Největší hvězda stáje Isatis de l'Ecu. Foto Jan Huk

Druhého grupového vítěze v trenérově lotu Ocean Life (Estejo), který asistoval Isatisovu Gr.1 vítězství a ve zmíněném dostihu finišoval na druhém místě, čekají letos náročnější dostihy. "Začne v hirdách, ale pak by měl přejít na steeplechase," říká trenér.

Přechod do steeplechase čeká i šestého z loňského Derby Locomotive (French Fifteen), který loni na podzim absolvoval v Itálii a Polsku dva starty v dostizích přes proutěné překážky. "Je to ostrý, frontový kůň typu Almanzora, teď je po kastraci a čeká jej nová disciplína - steeplechase."

Z jedničkových rovin (šestá v Ceně tříletých klisen) do dostihů přes proutěné překážky přešla loni také stejně stará Kubera (Silvaner), stejně jako tři výše zmínění valaši reprezentující stáj největšího majitele ve stáji trenéra Wroblewského Wieslava Kartuse. "Běhala už letos ve Francii, nebylo to špatné, ale Francie je na ní asi moc vysoko. Myslím ale, že má dost třídy na Itálii či do Wroclawi," uvažuje si trenér.

Ocean life Locomotive Kubera


Šestiletý San Marino (Rajsaman), další z koní Wieslawa Kartuse, loni vyhrál proutěnky v Bratislavě a doběhl třetí za Sternkranzem a Capivarim ve Zlatém poháru EŽ Praha a.s. "Může ukázat víc, než dosud předvedl," míní trenér. "Měl ortopedický problém, ale už to má za sebou." Jako smolaře hodnotí trenér desetiletého Green Rocks (Red Rocks). "Když zůstane zdravý, je to kůň obrovské třídy na velké dostihy."  
K třídovým koním patří bezesporu i šestiletý valach Avestan (New Approach), který má na svém kontě mj. druhé místo v listed steeplechase v Trevisu a třetí z Gr.3 Premio Staffe d'Oro v Miláně. Na jedničkové úrovni dokázala už bodovat i ukrajinská rodačka Piraniya (Tchavsar), která loni skončila čtvrtá v Ceně Laty Brandisové.  

Wilantos avestan
Wilantos a Avestan. Foto Jan Huk

Devítiletý Portorikos (Intense Focus), vítěz osmi jedničkových dostihů na rovině, přešel loni do překážkového provozu. "Už to není žádný mladík, proto začal s překážkami. Věřím, že i na nich bude majiteli dělat radost."

S překážkami už koketuje i Amazing Gangster (Tai Chi), který změnil majitele a nyní bude hájit modrobílé barvy Karla Zatloukala a jeho stáje Nýznerov, nicméně naposledy startoval loni počátkem července. "Je to velmi zajímavý kůň, už je zdravý a věřím, že ho  zdraví neopustí," říká trenér. 

Novým koněm ve Wroblewského stáji je šestiletá Metlakatla (Alaska River - Merbela, Bully Pulpit). "Na rovinách toho zatím moc neukázala," říká trenér o předloňské vítězce čtyřkového sprintu v Chuchli, "ale věřím, že z ní bude kůň, který bude dělat radost. A když ne, zkusíme jako poslední šanci překážky," plánuje.

Procházku stájí v Ploužnici ukončíme u devítiletého valacha Personal Coach (Motivator), reprezentující stáj Nýznerov. Ten do Česka přišel jako vítěz point-to-point z listopadu 2019, během dvou sezón v českém tréninku ale zatím žádné vítězství nezaznamenal. Nutno dodat, že nejde zrovna lehkou cestou, loni běhal jen v Itálii kde získal 4 umístění z 6 startů a podle trenérových slov ukázal progres.   
 
lot greg
foto Pavla Pechmanová

Tím představení Wroblewského svěřenců končí. Trenér, jak jsme již uvedli v úvodu, nepředpokládá vzhledem k situaci, jaká panuje v nabídce stájového personálu, rozšiřování stáje, zvláště když většinu jeho koní tvoří překážkoví matadoři. Sice si je plně vědom toho, že problémy s pracovními i dostihovými jezdci řeší takřka celý svět, přece jen vidí i možnosti zlepšení. Jako příklad země, kde se alespoň částečně daří s nedostatkem lidí ke koním bojovat, uvádí rodné Polsku. "Polsko zachraňují lidé z Kazachstánu, Kyrzgyzstánu, Uzbekistánu a dalších post-sovětských republik. Jsou to lidé, kteří na koních jezdí od mala. Polákům se daří je získat, tady se bohužel zatím nepodařilo nikomu něco podobného zorganizovat," smutně uzavírá předsezónní rozhovor.

Miloslav Vlček
Foto Jan Huk a Pavla Pechmanová

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Michal Kalčík   Pavel Poles   Ingrid Janáčková Koplíková
 Jiří Chaloupka  Ing. Ivana Pejšková     Tomáš Váňa
 Karel Germič  Zdeněk Seménka  Martin Liška
 Lenka Kvapilová         Allan Petrlík  Pavlína Baštová
 Hana Kabelková             Arslangirej Šavujev          Lenka Horáková
 Jozef Piruch  Radim Bodlák  Dalibor Török
 Martina Havelková  Radek Holčák  Jiří Brož
 Stanislav Popelka  Jan Demele  Zdeno Koplík
 Josef Váňa jr.  Luboš Urbánek  

 







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net