Haris Kopecky2Ludvík Haris loni druhou sezónu připravoval koně v tréninkovém středisku Krabčice a opět se jeho svěřencům dařilo. Vítězství bylo dosaženo celkem 23, z toho devatenáct bylo docíleno na rovině a to znamenalo třetí místo Ludvíka Harise v šampionátu trenérů. Benidiction vyhrála Cenu Jezdectví a skvělý výsledek se povedl na italské blacktype scéně, kdy nová posila stáje DAR Indian Eagle dokázala vyhrát v Římě vytrvaleckou Listed. Řada svěřenců trenéra Harise se prezentovala ve významných dostizích v Česku a na Slovensku a dva z nich získali umístění v klasických dostizích. Po sezóně proběhla větší generační obměna a třetinu sestavy tvoří junioři. Někteří koně mají cíle v zahraničních dostizích.



Tréninkové středisko: Krabčice
Počet koní: 32
Odešli z tréninku: Anshoa, Lareona, Luxia a Tialine (do chovu), Desirose (do německého tréninku k trenérovi Uwe Stechovi), Cunami, Cupuera, Darkas, Duke Of Darhorse, Finále, Finea, Inwin Spirit, La Valentine, Lombardino, New Game, New Family, Seep, Sirius Shine, Top Gun
Přihlášky do klasických dostihů: Big Ben
Stájový personál: Josef Bartoš ml., Adéla Klepetková, Ramil Děmidov, Kristýna Paulinová,  Giuseppe Virdis, Miroslav Gruber,Antonín Hofer, Antonieta Makarenko, vypomáhají Adriana Kopecká, Laura Kalinová
První jezdec: Giuseppe Virdis (pro hmotnosti 57 kg a více), dále chce trenér  spolupracovat s žokeji Jaromírem Šafářem a Milanem  Zatloukalem, pokud jim to pracovní závazky dovolí


Trenér se svým pracovním kolektivem pečuje o jedenáct dvouletých plnokrevníků, z nichž se až na jednu výjimku všichni narodili ve zdejším chovu. Onou výjimkou je zástupce stáje Candy & Aqua Absolutic (Pouvoir Absolu – Anjou, Sholokhov) narozený v napajedelském hřebčíně jako čtvrtý potomek třetí z Jarní ceny klisen Anjou. „To je takový velmi živý loupežník,“ usmívá se trenér Haris, "jeví se celkem slušně, práci zvládá bez problémů. Uvidíme ale, kdy si řekne o první start.“

Dalších deset juniorů posílilo stáj DAR rodiny Kopeckých a převahu mezi nimi mají klisny, kterých je osm. Polobratrem loni pátého z Ceny zimního favorita Big Bena (Mikhail Glinka) je Briten (Zazou – Brittany, Mujahid). „Hřebec pracuje bez problémů, a jeví se slušně. O první start si musí, jako všichni naši dvouletí, sám říct.“ Druhým hřebcem v kolekci dvouletých stáje DAR je Forte (Bully Pulpit – Freya, Ray Of Light). „Forte je pracovitý a snaživý kůň, takový dříč, nic nevzdá.  Uvidíme, kam se  v sezóně  výkonnostně zařadí.“

Z klisen se zatím nejlépe trenérovi ukazují v přípravě dvě. Je to také  Dargia (Mikhail Glinka – Dariane, Oratorio). „To je šikovná klisna, vypadá zatím vcelku raně, sám jsem na ni zvědavý, jak si povede na dráze. Co se týče klisen, tak Dargia s polosestrou Finiose (Midships) Finigou (Mikhail Glinka - Finity Run, Hurricane Run) prozatím vypadají nejlíp. Finiga mi spíš přijde, na rozdíl od svého bratra, vytrvalá a také její zahájení kariéry vidím pravděpodobněji až na druhou polovinu sezóny. Je ale šikovná.“Jako o rané klisně trenér hovoří také o Night Sky (Mikhail Glinka – Najinska, Areion), tedy prvním potomkovi šampionky Najinské. „Samozřejmě si ale bude muset o první start takzvaně říci.“

Haris BigBen Haris Sapienti
Big Ben Sapienti


Pozadu proti nim jsou v tréninku dvě klisny, Anzoa (Zazou – Anwilka, Dashing Blade) a Green Mane (Majestic Missile – Green Song, Green Tune). Trenér Haris vysvětluje, proč tomu tak je: „Sestra Anshoi Anzoa je sirotek a od toho se všechno odvíjí. Pracujeme s ní pomalu a dostane tolik času, o kolik si sama řekne. A co se týče Green Mane, tak ta teprve nedávno přišla do tréninku, protože je později narozená.“

Jako exteriérově krásnou klisnou vydzvihuje trenér Lagaru (Majestic Missile - Lady Kristinne, Night Shift): „Tu vidím spíše na kratších distancích a zcela určitě až ve druhé polovině sezóny.“ Jak jméno klisny napovídá, je polosestrou šampiona dvouletých a dvojnásobného klasického vítěze Lagara. Další klisnou je polosestra Lombardina a do Itálie prodaného Lemiena Legia (Mikhail Glinka - Lenka Top, Daliapour) . „Po zkušenostech s jejími bratry si myslím, že na ni bude třeba počkat, jeví se tak i v práci. Seznamovací start na podzim nevylučuji, ale spíše ji vidím jako koně pro příští rok.“

Kolekci dvouletých uzavírá Forea (Mikhail Glinka – Footsie, Footstepsinthesand). „Tato klisna bude asi spíš vytrvalá a předpokládám, že vyběhne až ve druhé polovině sezóny. Ale také je možné že se tak stane až příští rok, je to těžké nyní odhadnout.“

Haris TangoGlinka Haris Benidiction
Tango Glinka Benidiction


V klasickém věku najdeme u trenéra Harise šestici koní, z nichž samozřejmě bude převážná část k vidění v dostizích s jezdci oblečenými ve vínovooranžových barvách dresů. Nejdále to loni dotáhl Big Ben (Mikhail Glinka) stáje Gold & Turf, který debutoval druhým místem, následně zvítězil v dostihu Fitmin Cupu a poté doběhl pátý v Ceně zimního favorita. „Loni se Big Ben předvedl vcelku slušně, je hlášený do Velké jarní ceny i do Českého derby. Uvidíme, jak se s tím popere.“ Druhým tříletkem jiného majitele je trenérův odchovanec Garavaggio (Pouvoir Absolu - Grainnie Kelly, Magnus), který by měl startovat, podobně jako jeho úspěšná matka, za stáj Haris Galoppo. „Garavaggio je pořád tlustý, nic se mu nechce, je líný. Jenom by žral a chrápal, případně dělal majiteli samé špatnosti. Ku příkladu mu loni zlomil klíční kost…, svěřuje se smíchem trenér Haris. 

Tři dostihové zkušenosti má z loňska Lewis Gal (Bully Pulpit), který svůj nejlepší výsledek docílil na samotný závěr sezóny třetím místem v Kolesách. „Jeho budoucnost vidím ve vytrvaleckých dostizích s vyhlídkou přechodu na překážky.“ Další tři tříleté koně podobně jako Garavaggia teprve čeká dostihový křest. Valach Galios (Bully Pulpit – Ghalaphade, Galileo) je polobratrem šestinásobného vítěze a mj. druhého z jedničkové Velké ceny BBAG  Galise (Suteki Shinsukekun). „Galios byl loni ještě velké dítě. Dostal proto čas vyspět, teď ale konečně začíná přicházet na to, co po něm chceme. A totéž platí pro valacha Green Way (Bully Pulpit – Green Song, Green Tune).“ Pravou sestrou skvělé Najinské je Night Fairy (Areion – Najinskaja, Tannenkönig). „V tréninku pracuje uspokojivě, ale samozřejmě také počkáme, až si sama řekne o start v dostizích.“

Šest koní v krabčickém tréninkovém úseku Ludvíka Harise zastupuje ročník 2015 a jsou mezi nimi zajímaví koně. Totiž dokonce čtyři z nich byli loni k vidění mezi elitou. Skvělou sezónu měl valach Sapienti (Egerton) stáje Candy & Aqua, který od června do září vyhrál čtyři dostihy a hned při prvním výletu mezi elitu v Ceně prezidenta republiky udělal radost druhým místem. „Sapienti se loni postupně propracoval až k ultravytrvalecké špičce a dále tedy půjde cestou ultravytrvaleckých dostihů.“ Black Bard (Big Bad Bob) po druhém místě v Memoriálu profesora Michala a čtvrtém ve Velké jarní ceně nenaplnil na delších tratích očekávání, i když také absolvoval  české a slovenské derby. Jak trenér Haris prozrazuje, je už připravován do překážek. A to samé čeká i dalšího zástupce stáje DAR Tango Glinku (Mikhail Glinka), který loni dvakrát zvítězil v menších dostizích, ale společnost v Saint Legeru už na něho byla moc.

Haris HiddenFlame Haris Finios
Hidden Flame Finios


Bělouš Finios (Midships) loni na jaře získal čtvrtá místa ve slovenských Cene trojročných žrebcov a Velké jarní ceně, a ve druhé polovině sezóny mj. vyhrál dvojkový dostih na pražské dráze a rovněž se umístil na italských drahách. „Finios absolvuje podobný program jako loni, je to užitečný kůň do kratších dostihů.“ Valach Naex (Excelebration – Khobaraa, Invincible Spirit) stáje DAR se ještě na dráze neobjevil. „Dostal čas vyspět,“ vysvětluje trenér. „Pracuje uspokojivě a v nejbližší době ho čeká dostihový  křest.“

Teprve pár dní je u trenéra Harise Bombdiggity (Declaration Of War - Beyond Belie, Sadler´s Wells), kterého zakoupil pan Kopecký v lednu po druhém místě v dostihu na 2100 metrů v Pornichetu. Zůstal tehdy u trenéra Endaltseva, za něhož absolvoval 22. února start na trati 2700 metrů, kde byl osmý. Celkem zatím Bombdiggity startoval čtyřikrát a jednou vyhrál prodejní dostih. „Přijel tento týden z Francie od trenéra Endaltseva a teprve poznávám, jak na tom je. Těžko o něm v tuto chvíli cokoli říci.“

Zajímavou kolekci koní nacházíme taky mezi devíti pětiletými a staršími koňmi. Velkou radost udělala loni na podzim nová akvizice stáje DAR Indian Eagle (Adlerflug). Hned při prvním startu za zdejší tréninkové středisko dokázal vyhrát Listed na 2800 metrů Premio Vecchia Roma. „Jeho parketou budou zahraniční ultravytrvalecké dostihy.“ A „vytáhla“ se taky další nová posila, francouzský rodák Au Pied Leve (Apsis), který pro stáj DAR ve dvou dostizích na siepi v Meranu nenašel přemožitele. „Je připravovaný pro  překážkové dostihy, první start by měl být na proutkách, pak by měl přejít na steeply,“ prozrazuje trenér Haris.

Pětiletá  Benidiction (Zebedee) loni zvítězila dvakrát včetně Ceny Jezdectví a kromě toho se šestkrát umístila, a to i v Miláně. „Benidiction zůstává na dráze i letos, pravděpodobně půjde zahraniční cestou.“ Vysokou výkonnost si stále drží Bonys (Intense Focus). Loni například vyhrál v Meranu, kde byl ještě třikrát druhý a pokaždé se také umístil při startu v nejlepší tuzemské společnosti. Jen o hlavu zaostal za Autorem ve Zlatém poháru v rámci derby-dne. „Bonys bude pokračovat ve vytrvaleckých dostizích a měl by mít program podobný jako minulé roky.“ V nastavené kariéře bude pokračovat také Galis (Suteki Shinsukekun) stáje ALPEJ, loni dvakrát vítězný a umístěný ve Velké ceně BBAG a také na italských drahách. „Je to slušný kůň pro provozní a amatérské dostihy.“

Haris Galis Haris Trinis
Galis Trinis


Nejstarším trenérovým svěřencem je desetiletý  Hidden Flame (Barathea), který se loni dokázal po půldruhém roce přestávky úspěšně vrátit na dráhu a vyhrát ještě tři dostihy. „Hidden Flame už má svůj věk a podle toho se budeme přizpůsobovat dostihům, tak aby se mu to líbilo a měl z nich radost.“Lagaro (Dalghar) měl loni trochu slabší sezónu, na středoevropských drahách se mezi nejlepší nedokázal prosadit, ale v Meranu se dvakrát umístil. Trenér věří, že letos bude dělat více radosti. „Lagaro pracuje uspokojivě, měl za sebou dost náročné sezóny, potřeboval si pořádně odpočinout. Nyní je v pořádku a těší se na sezónu.“

Platným členem sestavy také byl loni dvakrát vítězný Trinis (Bully Pulpit). „Trinis je v pořádku a je to typický sprinter. Mám pocit, že čím je starší, tím je  lepší…“ Pětiletý Nerud (Bernardini - Night Lagoon, Lagunas) se na dráze naposledy objevil v červnu 2017 ještě v tréninku v Německu, kde mj. obsadil druhé a páté místo v derby-trialech hodnoty Listed. „Neruda zkoušíme po zranění, které si přivezl z německého tréninku, vrátit na dostihové dráhy.“

Sezóna pro trenéra Harise a stáje DAR a ALPEJ už začala čtyřmi starty v Trevisu, kdy Finios a Galis získali po dvou umístěních na rovinách. Jak ale jsou jeho svěřenci připraveni na tuzemskou sezónu a kdy bychom měli první z nich vidět na startu? „Jak jsme připraveni, to ukážou až dostihy. Snad ale nejlíp jak to šlo. Udělali jsme s týmem pro to všechno, co bylo v našich silách. Zahájíme pravděpodobně první dostihovou neděli ve Velké Chuchli.“ A jaká jsou trenérova očekávání od třetí sezóny, kdy připravuje koně ve středisku Krabčice? „Přeju si zdravé a rychlé koně, spokojené majitele, bezproblémovou sezónu, pohodu v týmu a kvalitně připravené dráhy. Doufám, že se podaří tak úspěšná sezóna, jak byly ty minulé. A nebo i o dírku lepší...  A taky doufám, že se potomci Zazou a Glinky ukážou v tom nejlepším světle. Chtěl bych poděkovat mému týmu za odvedenou práci a majitelům za jejich bezmeznou podporu,“ uzavírá Předsezónní rozhovor Ludvík Haris, který díky svým italským kontaktům angažoval do týmu italského profesionála Giuseppe Virdise, který jezdí dostihy od roku 2005 a bude rovinovou jedničkou stáje.

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová

Předchozí díly seriálu S trenéry před sezónou:
Josef Váňa ml.
Pavel Poles
Pavel Kašný
Lenka Kvapilová
Ing. Pavlína Baštová
Radim Bodlák
Miroslav Nieslanik
MVDr. Petr Kantek
Štěpánka Myšková
Arslangirej Šavujev
Dušan Andrés
Luboš Urbánek
Zdeněk Seménka
Jana Junková
Lenka Horáková
MVDr. Čestmír Olehla
Karel Germič
Zdeněk Mimra
Zdeno Koplík
Jozef Piruch
Eva Záhorová
Ing. Ivana Pejšková
František Holčák
Jiří Chaloupka
Martina Havelková
Radek Holčák
Radek Žalud
Michal Kalčík
Martin Bělka
Tomáš Váňa
Tomáš Hurt
MUDr. Václav Hulínský
Jan Demele
Greg Wroblewski
Ivan a Petr Kubovi
Ing. Václav Luka

 








    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net