Comeback Avereho a silná sestava překážkových koní
O chod dvou blízkých tréninkových středisek se stará Stanislav Popelka se svým týmem. Loni se koním připravovaným ve Hvozdě a Olešnici dařilo, mj. Nikas a Čáriray získali trenérovi další jedničková vítězství.
A zmíněný odchovanec Ing. Pavla Vrby byl dokonce zvolený proutěnkářem sezóny. Oba jsou v sestavě i pro letošní rok, ale v obou střediscích stojí i další úspěšní či nadějní koně…
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Počet koní v tréninku: 30
Koně, kteří odešli po sezóně: Mandarino (zůstává na „důchod“), Le Royal, Matheo
Koně přihlášení do klasik: žádní
Stájový personál: devítičlenný kolektiv a vypomáhají amatérští jezdci
První jezdec stáje: Marek Stromský pro stáj Nýznerov
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Celkem šest juniorů bude chystat k prvním dostihovým krůčkům trenér Popelka. Čtyři z nich jsou ustájeni ve Hvozdu a dva budoucí reprezentanti stáje Nýznerov obývají boxy v Olešnici, kde na ně dohlíží Pavel Poles: „Jsou oba polského chovu a oba se narodili v dubnu. Jedná se o hřebce jménem Nick (Jape – Niacyna) a Segal (Jape – Sun Queen).“
Ve středisku ve Hvozdu je vlastní odchovankyně Františka Prokopa, na svátek práce narozená Tessa (Egerton – Thessaloniké), a majitel stáje Lokotrans Ing. Jalový sem umístil svůj chovatelský počin, květnového hnědáka Gornyho (Look Honey – Gorizia). A tradičně nemohou ve zdejším středisku chybět vlastní odchovanci trenéra. Těmi nejmladšími jsou Mesiash, který je synem skvělé Mesti, a Lombargini (z Laria). „Oba jsou syny Enjoy Plana, který dává pozdnější koně. Vlastně všichni naši dvouletí by měli později najít své uplatnění na překážkách, mají k tomu původy. Exteriérově vypadají dobře a všichni už po sněhu cválali,“dozvídám se o nejmladších nadějích.
V klasickém věku jsou ve středisku tři koně, kteří jsou ale bez ambicí pro významné dostihy ročníku. Loni se na dráze prezentoval dvěma pátými umístěními Jamil, který bude letos nově startovat za Stajňu Corinne ČR. Odchovankyně pana Hanáka Pegy stihla loni tři starty a jednou se dokázala umístit. „Za začátku se objeví na rovinách, ale pak by měla zkusit dostihy přes proutěné překážky.“ Za vlastní stáj trenéra bude hlášena do dostihů dosud nestartující Lorieta (In Camera – Laria): „Bohužel má jen jedno oko, přišla o něho jako hříbě, takže může u nás startovat jen v rovinových dostizích.“
Dvě třetiny koní, o které Stanislav Popelka se svým týmem pečuje, jsou starší tří let. Pouze dva z nich se ještě ukážou na rovinách. Za Stajňu Corinne ČR bude startovat loni dvakrát v Lysé nad Labem vítězný Pat's Gold, který se dobře dokázal popasovat s mílovými tratěmi, ale i těmi vytrvaleckými.
Druhou „starší“ zbraní do rovin bude zajímavý import stáje Lokotrans z Polska, pětiletá Khilona (In Camera – Kantaya), která se může pochlubit výbornou rovinovou třídou: „Jako dvouletá vyhrála jedničkovou Nagrodu Jaguara a jako tříleté se jí dařilo na vytrvaleckých tratích. mj. doběhla třetí v polském Oaks a dokonce druhá v rakouském. Fyzicky je to líbivá klisna, taková akorátní, dobře osvalená,“ prozrazuje o klisně zakoupené loni na aukci ve Varšavě trenér.
Foto: Khilona ukázala v Polsku velmi dobrou třídu
Stáj Lokotrans loni měla u trenéra Popelky tři koně a letos jich je již sedm. „Dva koně loni vyhráli a pan Jalový se rozhodl k nám poslat více koní do tréninku.“ Tím, který má zatím přívlastek nezvítězivší, je čtyřletý Romantique Rouge, který si loni již vyzkoušel dvakrát dostihy přes proutěné překážky. „Měl by přejít na těžší skoky.“ Od trenéra Kotába po sezóně přišel loňský dvojnásobný trojkový vítěz Hawa Bali, který také už bude skákat, stejně jako druhý z Českého derby 2011 Avere. „Je to šikovný kůň s vynikající rovinovou třídou. Ale téměř dva roky neběhal a tak je vše u něj otázkou zdraví.“
Stáj Lokotrans tak ve zdejším středisku asi bude více spoléhat na příbuznou Registany Rosi, která loni ukončila sezónu vítězstvím v Brně. „Je šikovná, ale potřebuje ještě získávat zkušenosti. Loni ji bohužel potkalo několik problémů v dostizích. Jednou ji vytáhl ven z dráhy kůň, který bočil, a podruhé před ní spadl po skoku kůň a srazil ji, když se zvedal ze země. Vlastně první bezproblémový dostih měla koncem září v Brně a ten vyhrála.“
Velký překážkový talent loni předvedl sedmiletý Borderland. „Chodil dostihy spíše kratší, protože má stále dost rychlosti. Na jaře s ním také počítáme na dostihy do 4500 metrů a v další části roku ho vyzkoušíme na delších tratích. Uvidíme, zda-li opět bude mít Borderland jako sezónní vrchol Poplerův memoriál, kde byl loni těsně druhý, anebo již nějaký delší dostih v Pardubicích.“
Dalším velkým majitelem využívajícím služby trenéra Popelky je úspěšná stáj Nýznerov Karla Zatloukala, která má v Olešnici jedenáct koní. O dvouletých koních jsme se již zmínili, ale trenér podotýká, že má stáj zastoupení prakticky ve všech věkových kategoriích koní. Jedním z mladých nadějných překážkářů je Saluti, který potěšil v říjnu druhým místem v Ceně ČASCH za Ohiem. Dobře si počínala i čtvrtá z Křišťálového poháru Sun Belina, která bohužel ale o své jediné vítězství přišla: „V září bohužel Jan Korpas podjel vendefánu, takže byli diskvalifikováni.“ V Pardubicích se dokázal umístit Jam Taki.
Foto: Sztorm, foto vioda-racing
Také pan Zatloukal posílil svou stáj zajímavými koňmi z Polska. Sedmiletý Toten (Enjoy Plan – To Ta) sice ještě nikdy neběhal, ale je polobratrem Terebesze. „Toten běhal military, takže dobře skáče a je vytrvalý. Jsem moc zvědavý, jak mu to půjde v překážkových dostizích.“ Další trojice polských posil se podle slov trenéra může pochlubit dobrou třídou. „Čtyřletý Sztorm (Enjoy Plan – Smyrna) si loni už vyzkoušel i dvakrát dostihy přes proutěné překážky a získal třetí místo. Pětiletý Acer (Belenus- Appasionata) loni startoval v Polsku ve větších vytrvaleckých dostizích, kde se čtyřikrát umístil. A od trenéra Olehly přišel Tarant, čtvrtý ve Starohájském kritériu.“
Do Olešnice se přestěhoval z Velkých Karlovic desetiletý Bremen Plan, šestinásobný pardubický vítěz a šestý ve Velké pardubické z roku 2011, který v loňském ročníku dostih měl pád. „Je v tréninku, a počítáme s ním do větších dostihů.“ Pan Zatloukal bude určitě také spoléhat na jeho vrstevníka Ursana, vítěze pěti velkých steeplechase a také úspěšného v Meranu. „To je další hvězda stáje, nejúspěšnější kůň v posledních letech na krátkých tratích. Měl by být menežovaný podobně jako v předchozích sezónách. Za poslední roky toho dokázal hodně,“chválí trenér polského rodáka.
Pokračuje i spolupráce se stájí EŽ Praha a.s., kterou ze zdejšího střediska v minulosti úspěšně reprezentovali např. Hirsh, Korrinka nebo ještě loni Mandarino. Posledně jmenovaný steepler ale je již v důchodu, a pro letošní rok zatím nejsou registrováni koně, kteří budou ze zdejšího střediska za stáj běhat. Trenér Popelka ale prozrazuje, že to pravděpodobně budou Larizano a sourozenci Monticello a Modena.
Nejmladší z tohoto trojlístku čtyřletý Monticello běhal jen jako dvouletý. „Měl úraz, proto se na dráze loni neobjevil,“ vysvětluje trenér, „půjde rovnou skákat, je to silový kůň, vhodný spíš do krosů. Je to pravý bratr Maldiniho, o kterého jsme bohužel přišli v Itálii. To byl do krosů lepší kůň než Mandarino. Hodně jsem si od něho sliboval…“ O dva roky starší Monticellova polosestra Modena si loni na podzim poprvé vyzkoušela pardubickou dráhu a v obou startech se umístila. „Je to dobrá klisna, myslím, že zamíří do lepších dostihů. Zvlášť považuji za dobrý výsledek její čtvrté místo na závěr sezóny v Pardubicích, v naprosto extrémních podmínkách. Navíc jsem tehdy musel narychlo shánět rajťáka a Adam Čmiel ji provedl dostihem dobře.“
Japeův syn Larizano loni skákal prvním rokem. První dva starty nedokončil, ale pak vyhrál v Brně, a následně v Kolesách doběhl nedaleko druhý. „Zpočátku ukazoval jen doma v práci, že skákat umí, ale v dostizích měl smůlu, a až ve druhé polovině sezóny to bylo dobré.“
Tři koně připravuje trenér Popelka se svým týmem i pro Stajňu Corinně ČR manželů Pavla a Corinne Šeniglových žijících ve Švýcarsku. Trenéra s nimi pojí dlouholeté přátelství a tak nedávno ve společnosti manželů navštívil White Turf, kde se mohl spolu s nimi radovat ze třetího místa jejich koně Exchange v dostihu na 1300 metrů. „Byl to obrovský zážitek, moc se mi tam líbilo.“ Kromě již zmíněných Jamila a Pat´s Golda se bude angažovat za jejich stáj i překážková klisna Blue Jaz.
Další majitelé již mají ve Hvozdě po jednom koni. „Nikas pana Petra Kupky je letos naší jedinou nadějí do Velké pardubické,“ prozrazuje trenér o předloňském vítězi Ceny Labe, jehož loňská první účast ve Velké skončila pádem jezdce v poslední čtvrtině dostihu na nadějném čtvrtém místě, po klopýtnutí při nerovnosti v oranici. Nadějného koně má i Ladislav Ježek. Jeho Concord totiž začal s překážkovým sportem až loni a přesto v Pardubicích vyhrál a třikrát se umístil.
Pan inženýr Pavel Vrba měl loni radost z výsledků svého odchovance Čáriraye, který byl zvolený Nejlepším proutěnkářem sezóny. Jeho téměř dvacetidélkový triumf v Křišťálovém poháru byl impozantní. „Na jaře pro něho asi budeme dostihy přes proutěné překážky těžko hledat, takže se zkusíme zaměřit na klasickou steeplechase.“
Ve stáji je i devítiletá Godea Josefa Jančara, která se loni mimo čtyř tuzemských překážkových dostihů, mezi nimiž byla i Cena Labe, zúčastnila v polovině června také Grand National ve Švédsku. „Ještě nevím, za jakou bude startovat stáj, ale zůstává u nás.“
Středisko Hvozd je plné, ale kdyby se našel nějaký zájemce, mohl by mu trenér uvolnit místo. Chovné koně totiž může umístit u někoho ze sousedů. „Jsem rád, že máme stabilní tým majitelů. Chtěl bych jim všem poděkovat za důvěru, kterou v nás mají, a já doufám, že se o koně staráme dobře a že jim udělají v sezóně radost.“ Co se týče připravenosti koní na sezónu, trenér říká, že letošní zima nebyla ideální. „Bylo tu hodně málo sněhu, takže leden byl na práce špatný. V únoru sice napadlo asi 40 centimetrů sněhu, ale ten poměrně rychle roztál. Objemové práce jsme ale i tak zvládli, naši koně by koncem dubna měli být připraveni vyběhnout.“ (mze)
Předchozí části seriálu Trenéři před sezónou:
1. Allan Petrlík - Rád by získal umístění v klasických dostizích
2. Jaroslav Drlík - S perspektivními čtyřletými ve stáji
3. Tomáš Šatra - S elitními hřebci i zajímavými nováčky
4. Ing. Ivana Pejšková - Spoléhá na výhodné věkové složení stáje
5. Petr Juránek - Mezi tréninkem a budováním nového střediska
6. Jan Demele - Ve stáji s převahou starších koní
7. MVDr. Barbora Schillová - Malá stáj s českými odchovanci
8. Eduard Kotáb - Se čtyřletými hvězdami a zajímavou omladinou
9. Ivan a Petr Kubovi - Středisko s rodinnou atmosférou
10. Zdeněk Mimra - S Ediggiem, Tulumem i čtveřicí potomků Tiger Cafe
11. Tomáš Hurt - Jedničkový Charhizard a nadějné tříleté klisny ve stáji
12. Pavel Tůma - I po odchodu Mariydiho s dobrými koňmi
13. Lenka Horáková - Zajímavá junioři i nadějní koně do překážek
14. Lenka Syslová - Návrat Satera a nadějní dvouletí ve stáji
15. MVDr. Čestmír Olehla - S French Quebec a mnoha talentovanými překážkáři
16. František Holčák - s hvězdnými koňmi a řadou dovezených nadějí
17. Jozef Piruch - Jen mládí ve stáji a naděje v tříletém ročníku
18. Dalibor Török - Více koní nejen od fialovooranžových barev
19. František Mourek - Se zajímavým tříletkem a učňovským personálem
20. Jaroslav Votava - Na přihlášky do klasik je čas
21. Jan Blecha - Dvě střediska a převaha překážkových koní
22. Helena Vocásková - Silný tříletý ročník a irské nákupy
23. Josef Bartoš - Více juniorů i koní do překážek
24. František Zobal - Velké středisko se zbraněni do překážek
25. Radim Bodlák - Line Honey, Fantazia Mia a zajímavé nákupy