Ve Zhoři budou spoléhat na silnou sestavu starších koní
Čtvrtým rokem bude letos působit v roli trenéra koní úspěšné stáje DS Pegas inženýra Trávníčka Grzegorz Witold Wroblewski.
Sezóna 2012 byla pro něho velmi úspěšná, koně v jeho tréninku vyhráli 30 dostihů, z nichž více než třetina byla dosažena v dostihu nejvyšší kategorie. To nejcennější vítězství samozřejmě přišlo zásluhou skvělé Orphee des Blins ve Velké pardubické, ale dařilo se i na rovinové scéně, kde například Pegas vybojoval prvenství v rakouské Velké jarní ceně.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Počet koní v tréninku: 30
Koně, kteří odešli po sezóně: Meteorit, Tamburin, Enrico, Makler
Koně přihlášení do klasik: Cedrik, Lumpik, Nidara, Sin and Rich
Stájový personál: Thomas Boyer, Rostislav Benš, Martin Liška, Jiří Plzák, Michal Mach, Marcel Vorlíček, Marek Jirucha
První jezdec stáje: Thomas Boyer na překážky
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Letošní ambice tréninkového střediska shrnuje na úvod trenér Wroblewski do informace, že stáj nemá letos tolik nadějných koní do rovin, jako v minulých letech, ale naopak že je ve Zhoři větší počet výborných koní na překážky.
Dvouletý ročník je tu zastoupen pěticí koní: „Tři z nich jsou vlastního chovu pana Trávníčka, jednu klisničku jsme zakoupili na dražbě v Deauville a jednoho koně jsme dovezli z Polska,“ představuje juniory trenér Wroblewski. Z chovu majitele tréninkového střediska se jeví jako raný kůň, tedy jako ten, který by měl být brzy připravený k zahájení kariéry, Honzik (Orpen – High Reservation) narozený koncem ledna. „A zahájit dostihovou kariéru letos by mohl i černý hnědák Kolin (Nowogrodek – Klimene) získaný z Polska.“
Jako exteriérově krásné koně hodnotí trenér další odchovankyni ing. Trávníčka Nonetu (Martaline – Nana d´Anjou) a také Francouzku Naviku (New Approach – Nanty po Nashwan): „To je obrovská krásná klisna, moc zajímavá.“
Foto: Loni za 80.000 euro zakoupená Navika je polosestrou německé listed vítězky Turning For Home
„Ve tříletém ročníku se nám nějak neurodilo,“ charakterizuje stručně ročník 2010 čítající sedm plnokrevníků trenér. „Je to oproti předchozím sezónám slabší.“ Na prvním místě jmenuje pan Wroblewski ve dvou pražských dostizích neporaženou Nidaru, dceru úspěšné Nana d´Anjou. „Jejím handicapem je ale menší vzrůst, od loňska bohužel nevyrostla. Bude tedy potřebovat pevnější podklad dráhy. Měly by jí vyhovovat delší dostihy.“
Foto: V klasickém ročníku má trenér Wroblewski i loňskou vítězku Fitmin Cupu Nidaru z chovu Jiřího Trávníčka, foto Lenka Janatková www.fotolen.wbs.cz
Loni zaujal také z dvouletých reprezentantů barev stáje DS Pegas Sin and Rich, který ze tří startů nejprve dvakrát doběhl druhý a poté na závěr sezóny vyhrál v Mostě. „Měl zdravotní problémy, takže se do sezóny zapojí až později. Proto jsme ho škrtnuli v únoru z derby. Má tedy jen přihlášku do Saint Legeru.“
Dobře se trenérovi jeví dosud nestartující Litera (Excellent Art – Lanaba): „Pokud půjde vše dobře jako dosud, chtěli bychom jí hlásit na první dostihovou neděli do Prahy. Její optimum vidím okolo 2000 metrů.“ Na přihláškách do derby figuruje dosud nestartující Cedrik (Marchand de Sable – Catoffle), ale o něm bohužel nejsou dobré zprávy: „Má veliké problémy s dýcháním, a v tuto chvíli nejsou velké šance na to, aby vůbec zahájil dostihovou kariéru.“
Naopak spokojený je trenér v tuto chvíli s Lumpikem, který loni zvítězil a dvakrát se umístil. Jeho jediný start mimo dotovaná místa přišel až v Ceně zimního favorita. "Je to šikovný kůň, ukazuje se dobře v práci. Letos by měl v dostihové kariéře progresovat. Bude to kůň do rychlých dostihů.“
Podobnou kariérou jako Lumpik se loni prezentovala Harfa, jen s tím rozdílem, že namísto jedničkového dostihu zakončila svou dvouletou sezónu neúspěchem v dostihu druhé kategorie. Od té ale trenér Wroblewski neočekává v sezóně tolik jako od Lumpika. „Harfa bude spíše jen koněm střední výkonnosti, taková užitečná.“
Ve tříletém týmu je i již valach Pan Kuky, loni jednou seznámený s dostihovým prostředím. „To je strašně pozdní kůň, stále roste. Teď už konečně začíná být dostihovým koněm, tak uvidíme, kam se v sezóně dokáže zařadit.“
Silně nazbrojeno před sezónou má stáj DS Pegas mezi čtyřletými a staršími koňmi – a to pro obě dostihové discipliny. Účastník Českého derby Bionic Face byl ve druhé půlce sezóny převedený na překážky a dokázal získat dvě druhá místa na siepi v Meranu. „To je velmi dobrý kůň, vidím v něm velkou budoucnost pro překážkové dostihy na delších tratích.“ V překážkové kariéře bude také pokračovat sedmiletý Blesk, který loni skončil se starty v polovině sezóny. „Už je v pořádku, věřím, že to bude lepší než loni.“
Vítěz z Itálie Broker se loni na dráze vůbec neobjevil. „Je to pozdní kůň a měl loni zdravotní problémy. Ale je to výborný steepler, budeme ho připravovat na Velkou pardubickou.“ Pro pardubické závodiště trenér počítá i s Esem: „To je kůň pro krosy a myslím, že s dobrou budoucností," říká na konto někdejšího jedničkového mílaře trenér.
Vysokou rovinovou třídu tři roky prokazuje Dorotka, která našla svou parketu na sprinterských tratích. Dva jedničkové dostihy už vyhrála a v mnoha se umístila, např. loni získala těsné třetí místo v bratislavské Ceně Mysa. „Bohužel má horší charakter, moc často se jí nechce bojovat. Ještě nevíme, zda-li zůstane na rovinách, anebo zda s ní už zkusíme překážky.“ Na rovinách zůstává loni pátý v klasické Velké jarní ceně Hyacint, který se etabloval na sprinterských tratích, ale jeho výkony nebyly zcela vyrovnané. „Prodělal kastraci a doufáme, že bude nyní předvádět stabilnější výkony.“
Špičkovým tříletkem loni byla i Iceni Girl, která na rozdíl od Hyacinta po vítězství v předzkoušce jarních klasických dostihů uspěla i v „hlavní zkoušce“, tedy byla těsně druhá v Jarní ceně klisen. „To je dobrá klisna, měla by patřit k oporám naší stáje.“ Na rovinové scéně spoléhá trenér i na Pegase, který byl v zimní přestávce vykastrovaný. „Vypadá nyní moc dobře, doufám, že se na dostihy více soustředí.“
Trenér Wroblewski nezastírá, že se v sezóně těší na Gejzira, který za poslední dva roky vyhrál šest překážkových dostihů. Loňskou sezónu uzavřel snadným úspěchem v Listed, Stříbrné trofeji. „To je talentovaný kůň, počítáme s ním do velkých klasických dostihů.“
Jako největší překážkovou naději pro zahraniční starty zmiňuje trenér Wroblewski šestiletou Francouzku Kamelii, která předloni loni předváděla výborné výkony na italských drahách a loni koncem dubna velmi snadno pod vedením Rostislava Benše vyhrála dostih ve francouzském Strasbourgu, Prix Wolfberger na trati 4200 metrů, ale od té doby se na dráze neobjevila. „Bohužel loni utrpěla zranění, měla prasklou kopytní kost. Ale už je v pořádku a těšíme se na ni.“ Zahraniční starty jsou v plánu i u Kenyi Dance, která loni přivezla tři umístění z francouzských a německých závodišt. „Doufám, že ukáže, co umí. To je klisna do krosů.“
Dobře přezimovává také hlavní překážková hvězda stáje, Orphee de Blins, před kterou samozřejmě stojí úkol obhajoby vítězství v našem největším překážkovém dostihu. „To je pohodářka, je neustále v dobré náladě. Dobře pracuje a snáší trénink,“ říká trenér o jedenáctileté Francouzce a dodává, že před Velkou pardubickou by měla absolvovat asi tři dostihy.
Čtyřletý Pierot je trojkovým vítězem na rovinách, ale trenér doufá, že více talentu předvede na překážkách, kam bude letos již výhradně vysílaný. Této disciplině se bude druhým rokem věnovat i jeho o rok starší polosestra Pikardie.
Skarabeus toho hodně dokázal na rovinách, předloni doslova rozdrtil konkurenci v rakouském Kincsem-Preis. Loni se mu ale již tolik na rovinách nevedlo a tak na závěr sezóny byl poslán na start dostihu přes proutěné překážky v Pardubicích. Ten proměnil ve snadné dvanáctidékové vítězství a je tedy jasné, kudy se bude ubírat jeho další cesta. „To je třídový kůň a jde mu i skákání, na toho se také v letošní sezóně těším.“
O velké síle překážkových koní stáje DS Pegas vypovídají i poslední dva koně, o kterých se budeme ještě zmiňovat. Bělouš Sokol dokázal loni vyhrát i Zlatý pohár. „Měl ale zdravotní problémy, takže se zapojí do sezóny až v její druhé polovině,“ upozorňuje trenér. Roční dostihovou pauzu měl Sorbon, který v předloňské sezóně vyhrál tři dostihy v Itálii a v dalších třech byl na stupních vítězů. „Měl zdravotní problémy s nohama, ale už je normálně v tréninku a chystáme ho pro sezónu, to je také velmi dobrý překážkář.“
Po lednovém odchodu Petra Foreta přišla stáj o prvního jezdce do rovinových dostihů. „Určitě dostane šanci Michal Mach a budeme využívat služeb i dalších jezdců. Na překážkách je naší jedničkou Thomas Boyer a druhým jezdcem Rostislav Benš,“ prozrazuje na závěr našeho předsezónního povídání Grzegorz Witold Wroblewski, který si svými trenérskými výsledky v oblasti rovinových i překážkových dostihů během čtyř sezón vydobyl v českém turfu velký respekt. (mze)
Předchozí části seriálu Trenéři před sezónou:
1. Allan Petrlík - Rád by získal umístění v klasických dostizích
2. Jaroslav Drlík - S perspektivními čtyřletými ve stáji
3. Tomáš Šatra - S elitními hřebci i zajímavými nováčky
4. Ing. Ivana Pejšková - Spoléhá na výhodné věkové složení stáje
5. Petr Juránek - Mezi tréninkem a budováním nového střediska
6. Jan Demele - Ve stáji s převahou starších koní
7. MVDr. Barbora Schillová - Malá stáj s českými odchovanci
8. Eduard Kotáb - Se čtyřletými hvězdami a zajímavou omladinou
9. Ivan a Petr Kubovi - Středisko s rodinnou atmosférou
10. Zdeněk Mimra - S Ediggiem, Tulumem i čtveřicí potomků Tiger Cafe
11. Tomáš Hurt - Jedničkový Charhizard a nadějné tříleté klisny ve stáji
12. Pavel Tůma - I po odchodu Mariydiho s dobrými koňmi
13. Lenka Horáková - Zajímavá junioři i nadějní koně do překážek
14. Lenka Syslová - Návrat Satera a nadějní dvouletí ve stáji
15. MVDr. Čestmír Olehla - S French Quebec a mnoha talentovanými překážkáři
16. František Holčák - s hvězdnými koňmi a řadou dovezených nadějí
17. Jozef Piruch - Jen mládí ve stáji a naděje v tříletém ročníku
18. Dalibor Török - Více koní nejen od fialovooranžových barev
19. František Mourek - Se zajímavým tříletkem a učňovským personálem
20. Jaroslav Votava - Na přihlášky do klasik je čas
21. Jan Blecha - Dvě střediska a převaha překážkových koní
22. Helena Vocásková - Silný tříletý ročník a irské nákupy
23. Josef Bartoš - Více juniorů i koní do překážek
24. František Zobal - Velké středisko se zbraněni do překážek
25. Radim Bodlák - Line Honey, Fantazia Mia a zajímavé nákupy
26. Stanislav Popelka - Comeback Avereho a silná sestava překážkových koní