Holcak Radek derbypredavackaNa počet vítězství byla loňská sezóna pro trenéra Radka Holčáka stejná jako rok předtím, mezi 15 triumfy ale byl větší počet úspěchů dosažených ve významných dostizích. Na prvním místě musíme jmenovat vítězství Pacific Hilla v Českém derby, zatímco o velké překážkové úspěchy se postarali Stuke, Flower Of Love a Hegnus, který se ale nakonec na start Velké pardubické nemohl postavit. Připravuje se ale na její další ročník a spolu s ním je v tréninku velmi perspektivní sestava koní do rovin i do velkých překážkových dostihů nejen u nás. Je mezi nimi také několik nových posil.  


Jako se všemi trenéry, tak se samozřejmě i s Radkem Holčákem nejprve ohlížíme za loňským dostihovým rokem. „Co se týče našich dostihových výsledků, tak jsem byl s loňskou sezónou nad očekávání spokojený. Vyhráli jsme největší rovinový dostih v Česku a dva dostihy grupy 1 v Itálii, kde jsme dosáhli i několika špičkových umístění. A v překážkovém sportu v Česku se také podařilo vyhrát kvalifikační dostih na Velkou pardubickou. Jsem ale perfekcionista a tak mne samozřejmě mrzí, že se Hegnus před Velkou pardubickou zranil. Byl i ve velmi dobré formě. Bohužel i tohle k dostihovému sportu patří. Je to sport, kde se hodně  trénuje, je to náročné na fyzičku a zátěž, jako ostatní běhavé sporty včetně těch humánních. I při sebelepší vůli a starostlivosti zranění při sportu byly, jsou a budou. Tak jako u fotbalu, hokeje a u jiných sportů…. Ale hodně šla dopředu veterinární péče a prevence, co se týče diagnostiky a léčby onemocnění pohybového aparátu a následná rekonvalescence. V tomhle nám hodně pomáhá MVDr. Vít Zatloukal. Kompletní veterinární servis našich koní obstarává ze svým týmem MVDr. Lucie Kalová.  Je velmi dobře vybavena na profesionální úrovni a kdykoliv k dispozici. Těchto služeb si velice cením a patří jim za to velké poděkování."

Tréninkové středisko: Velké Karlovice
Počet koní: 26
Odešli z tréninku po sezóně: Yordana a Saras (zakončili kariéru), Kubali
Přihlášky do klasických dostihů: Zoheyr, Renasi, Loriana of Jape
Stájový personál: Zuzana "Kokyna" Vokálková, Pavel "Čagara" Orság, Adam Čmiel, má nastoupit Patrik Bučík s přítelkyní (jsou toho času v Anglii a čekají, jak se vyvine situace s  koronavirem), vypomáhají Samuel Papaj, Romana Nevěřilová, Iris Tiefenbachová, Veronika Tomková, Maruška Martináková, Lenka Maňáková, Barbora Blažková, Lucie Brhlíková, Vendy a strejda Josef (má na starosti zemědělskou techniku a auta, vozí koně na dostihy, je to super šofér)
První jezdec: pro rovinové dostihy ž. Zuzana Vokálková,  pro velké rovinové dostihy se obsazování bude řešit operativně, ale víceméně je trenér dohodnutý s ž. Jiřím Palíkem,  pokud se nebudou krýt termíny s Německem. Pro překážkové dostihy má dohodu s ž. Lukášem Matuským, což je už dlouhodobá a úspěšná spolupráce, a záda mu bude krýt Adam Čmiel


Zatímco před rokem se trenér Holčák se svým spolehlivým týmem staral o dva koně nejmladšího dostihového ročníku, tak v letošním předjaří v jeho boxech podupává dokonce pětice dvouletků. Na svátek všech čarodějnic narozený Arion (Reliable Man – Anna Desta, Desert Style) za 20.000 euro rozšířil řady zástupců úspěšné stáje Meridian. Vítěz Francouzského derby a plemeník Reliable Man je u nás dostatečné známý, ostatně dobrou reklamu mu dělal loňský dvouletý šampion Rate. Klisna Anna Desta již dala v chovu dva blacktype vítěze – vítězku Gr. 3 Hamburger Stuten Preis Annu Katharinu (Kallisto) a také Atticu (Tai Chi), úspěšnou v Listed Henkel Stutenpreis. Arion je ale též polobratrem Akaby (Kallisto), který v Maďarsku vyhrál Velkou jarní cenu a St. Leger. „Arion vypadá úžasně a pracuje také úžasně, takže do něho vkládám už teď velké naděje. V tuhle chvíli se mi tedy líbí moc, ale samozřejmě dvouletí se někdy mění jak počasí na Islandu. Krásný exteriér a jeho výborná rodina ale dělají z Ariona nadějného dostihového koně. A dostihy jsou o nadějích...."

Další čtyři junioři jsou českého chovu. Chov pana inženýra Kochana zastupuje po polovině března narozená Dasja (Age of Jape – Dánská Princezna, House Rules), která se může pochlubit o čtyři roky starší úspěšnou polosestrou Dajukou (Jukebox Jury).  „Říká se, že Age of Jape dává pozdnější koně, ale tahle kobylka mi tak nepřijde,“ upozorňuje trenér. „Pracuje dobře a ochotně, mám z ní dobrý pocit. Jestli a kdy letos vyběhne, samozřejmě ještě nemohu říci.“  Dalším českým odchovancem je dubnový bělouš Resort (Rosensturm – Ring Of Love, Rainbows For Life) vlastní chovu pana Frančáka. Matka hřebečka startovala na rovinách i na překážkách a je dcerou jedničkové Rozkošné (Perugino).  „Resort byl drobnější a dělá dojem pozdnějšího koně, takže se vykastroval, obsednul, popracovalo se sním a teď dostane volnější program a pastvu, jak se zazelená. Má dobrou povahu je to pohodář. Čas mu prospěje.“ 

HolcakR Arion HolcakR Dasja
Arion Dasja


Další dcerou Age of Japea je Ria of Jape (z Ryanica, Egerton) stáje ELPAM CZ. Její matku Ryanicu před časem trenér dovedl ke třem vítězstvím ve steeplechase a dvouletá klisna je jejím prvním počinem v chovu. „Ria je menší a drobnější klisna. Ta bude určitě také potřebovat čas na dozrání. Platí u ní to samé co u Resorta.“  Stáj Mikon by měl v budoucnu zastupovat na dráze Skyfall (Shamalgan – Stubborn Love, New Approach) z chovu MVDr. Kubíčka. Jeho starší sestra Sense of Destiny (Foxwedge) měla velmi krátkou, ale zajímavou kariéru. Po debutovém třetím místě v Ceně Muscatite vyhrála dostih v Praze a poté se ještě zúčastnila Ceny zimní královny. „Skyfall je velký a silný hřebec s dobrým pedigree. Myslím si, že ještě hodně poporoste. Zatím je dost zelený, děláme jen lehoučko. Těším se na to, až si o to řekne. K dvouletým jinak těžko co říct, dneska je to tak  zítra jinak.“

Velmi zajímavá je u trenéra Holčáka kolekce koní v klasickém věku. Dvěma starty loni zahájila kariéru zástupkyně stáje Syndikát 2007 Loriana of Jape (Age of Jape). „Oba její rodiče trénoval táta a byli moc dobří,“ upozorňuje Radek Holčák. „Na první pohled tahle kobylka působí nenápadně, ale pod sedlem ukazuje, že v ní něco je. Přihlásili jsme ji proto do Oaks a tajně doufám a věřím, že se mezi nejlepší klisny zařadí. Na Lorianu se těším.“ Na zahájení kariéry čeká trenérův odchovanec Professor (Age of Jape – Play Bonita, Astarabad), jehož o šest let starší polobratr Playstarabad (Look Honey) měl velkou třídu, kterou prokázal nejen doma, ale i v Itálii. „Professor je strašně velký, takže loni to na běhání nebylo. Děláme na něm, zatím je to polínko, ale sílu má za tři… Je to typický pozdní překážkový kůň. Teď absolvuje přípravu na hale.“ Dodejme, že Professor patří do koňského portfolia stáje ELPAM CZ.

Na přihláškách do obou dlouhých klasických dostihů figuruje Renasi (The Bogberry), tedy první potomek sestry vícenásobného šampiona Renny Storma Renessie. Za stáj Mikon manželů Michalcových měl loni na podzim dva starty – po seznamovacím běhání v Bratislavě se jistě prosadil mezi osmi vrstevníky v Ceně EBF ve Slušovicích. „Renasi je pravým opakem Professora, už loni dokázal vyhrát. Je přihlášený do klasických dostihů, otázkou je nakolik je to odvážné, ale někdy je potřeba trochu zariskovat. V práci je to nezmar, má plno energie a elánu. Ale jeho třída se ukáže při intenzivnějším tréninku a hlavně při konfrontaci s vrstevníky. Čas tedy ukáže, jakou má třídu a kde se zařadí, ale musím říci, že se mi líbí.“

HolcakR Stuke NyceBoy HolcakR Zoheyr
Stuke a Nyce Boy Zoheyr


Naději do Klasických dostihůi má také stáj AGA-Vlachovice pana Garguláka. Je jí Irčan Zoheyr (Born to Sea – Zaralanta, Danehill Dancer). Ten loni v tréninku Dermora Welda absolvoval 3 starty. První dva dostihy neměl úspěšné, ale poté získal druhé místo v maiden v Gowran Parku na míli na těžké půdě. Jeho rating je 92 liber. „Zoheyrův třetí start byl dobrý, porazil ho jen Arthur´s Kingdom (Camelot), který následně doběhl druhý v grupa 1 Criterium de Saint Cloud. Zoheyr vypadá dobře a myslím, že bychom v něm mohli mít hodně kvalitního koně.  Pan Gargulák ho ale zakoupil naprosto nečekaně. Už jsme měli na podzim nakoupeny nové posily a nepředpokládali jsme, že by ještě některý z majitelů chtěl nakupovat koně, ale pan Gargulák se „splašil“ a během dopolední návštěvy u nás a vypití jedné kávy jsme to domluvili. Doufám, že angažování Zoheyra přinese ovoce.“

V povídání s Radkem Holčákem se dále dostáváme k jeho čtyřletým svěřencům. Před rokem byl ve Velkých Karlovicích nováčkem Always Running (Elusive Pimpernel ), kterého jako tříletého zakoupila do překážek Stáj Březová. Hnědák se loni ale objevil na dráze jen jednou, a to na proutěných překážkách v polovině června v Meranu, kde doběhl čtvrtý. „Když jsme Alwayse kupovali, tak vypadal být v pohodě, ale u nás se bohužel ukázal jako hektický kůň. Loni se nám úplně nepovedlo usměrnit ho, ještě je na něm hodně práce. V terénu se  chová luxusně, ale na dráze to nebylo ještě úplně ono... Měl taky zranění, pro které jsme ho už nepouštěli do dostihu. Když se srovná, bude to dobrý kůň.“  Jeho stájový kolega Nyce Boy (Jukebox Jury) už loni zahájil překážkovou kariéru dvěma starty v siepi v Meranu, kde skončil shodně pátý. „Nyce Boy je šikovný a přitom hodně velký koník. Zkoušeli jsme s ním loni proutí, ale je to na něho moc rychlé. Suprově skáče, ale potřebuje velké a těžké skoky, pomalejší a delší dostihy. Je ale dobře, že loni běhal pro získávání zkušeností. Jsem s ním spokojený, pracuje dobře. Je to charakterní koník.“

Cestou velkých ročníkových zkoušek šel loni v první půlce sezóny Bluegrass Boy (Siyouni) patřící panu Gargulákovi. Mezi nejlepší se dostal nejvýše pátým místem v Ceně trojročných žrebcov a od července už nestartoval. „Jako dvouletý se Bluegrass Boy ukazoval nadějně, ale jako tříletý zůstal za očekáváním. Měl totiž v třísle nesestouplé varle a to způsobilo jeho horší ovladatelnost. Pro koně to někdy není příjemné s tímto handicapem běhat. „Kulka“ mu byla vyoperována a doufám, že to pomůže k jeho lepším výkonům, a bude to kůň pro nejvyšší kategorii dostihů.“  Trenéra a jeho tým loni potrápil i zástupce K-K Metal a.s. Calorific (Aussie Rules). Byl sice čtvrtý ve Velké jarní ceně a třetí mezi staršími soupeři v Tattersalls Mile, ale celkově se od něho čekalo více. „Calorific byl předloni nejlepší ze všech dvouletých koní u nás včetně těch, co trénoval táta. Jevil se fakt dobře. Jenže po Velké jarní ceně šla jeho kariéra z kopce dolů. Choval se až příliš jako hřebec, zajímaly ho jen klisny. Ty jeho hormony byly pro nás čím dál víc složitější zvládat. Na podzim už to s ním bylo tak neúnosné, že jsme ho už do dostihů neposílali. Calorific je po kastraci a doufám, že konečně na dráze prodá to, co v něm je.“  

HolcakF Renasi HolcakR Hegnus
Renasi Hegnus


Klisnu Eternity (Age of Jape – Earlien, Varadar) čeká teprve zahájení kariéry. Není bez zajímavosti, že je vnučkou výborné dostihové a chovné klisny Emlah (Elmaamul) a že je spolu se svou matkou jedinou nadějí na zachování této rodiny. „Eternity je pro mne výzvou. Nikdy ještě neběhala a přišla k nám ve druhé polovině loňského roku. Byla dostihovým tréninkem nepolíbená. Trénuje a chceme zjistit, co v ní je. Patří Vendy Ordeltové, která nám pomáhá.“ Dalším nováčkem ve stáji Radka Holčáka je Wise Ruler (Dawn Approach – Bint Almukhtar, Halling). „To je náš krasavec, “ říká spokojeně o zástupci stáje Meridian trenér. „Má krásnou postavu, perfektní charakter a ještě pěkně pracuje. Měl jsem na něho dobré doporučení a paní Poledníkové padl do oka, tak si ho koupila. V Anglii ukázal slušnou výkonnost, takže asi na nás bude tlak v očekávání dobrých výsledků na dráze. Ale mám z něho moc dobrý pocit, věřím mu.“ Wise Ruler byl v tréninku Simona Crosforda a jako dvouletý a tříletý absolvoval v každé sezóně po třech startech. Až na debut byl vždy na tabuli a loni koncem prázdnin zvítězil na all-weatheru v Newcastle v dostihu na 2050 metrů. Přijel na Moravu s ratingem 92 liber.

Nováčka nacházím i mezi pětiletými koňmi. Ryzák Red Oak (Bach – Mayflair, Black Sam Bellamy) posílí modrobílé barvy DS RE & LA Frančák. „Red Oaka si koupil pan Frančák a je dosud dostihy nepolíbený. Těžko se k němu dá říci něco více. Pracuje  v pohodě, ale když přijel, byl to takový zelenáč. Ale zase pěkný a zdravý koník. Moc toho neuměl, asi prodělal ve Francii jen základní trénink. Začíná se mi líbit, ukazuje skokový talent a tak jeho uplatnění by mělo být v překážkových dostizích.“ Stáj K-K Metal a.s. pana Kochana loni navnadil vítězstvím při svém prvním startu v cross country a následným čtvrtým místem ve steeplechase v Meranu Ronaldo King (Stormy Jail), ale při dalších čtyřech startech už vyšel naprázdno. „Ronaldo King měl stejně jako Bluegrass Boy "kulku" zarostlou v třísle. Byl vykastrovaný, ale bohužel zůstal polovičním hřebcem a je stále dost sveřepý. Umí si postavit hlavu a dělat si z nás legraci. A když se mu v dostihu nechce závodit, tak nezávodí. Je to s ním takové psychologické cvičení, pořád přemýšlím a vymýšlím, jako ho přechytračit. Ale takoví koně jsou kořením života, kdyby vše fungovalo bez problémů, byla by to nuda. Je to pro mne výzva a zpestřuje mi to ten trenérský život. On buď vyhraje nebo je pryč.“ 

Starosti, ale zcela jiného rázu, dělala trenérovi i Ronaldova stájová kolegyně Weltweit (Jukebox Jury). Loni se totiž vůbec nedostala na dráhu a zatím její kariéru tvoří dva starty – ve Slovenském Oaks a v jedničkové Ceně Quissisany. „Loni neběhala pro problém s imunitním systémem. Pan Kochan je velký srdcař a všechny své koně má opravdu rád, takže jim neváhá platit drahou léčbu. Weltweit špatně snášela zátěž, museli jsme jí dát pauzu, pak se přeléčila a jsem rád, že teď funguje a neztrácí nic na váze. Čekáme, až se uklidní situace, je třeba udělat vyšetření, vzít vzorky a zjistit jak její imunitní systém funguje při zátěži, abychom mohli pokračovat dál. “

HolcakF WiseRuler HolcakR Eternity
Wise Ruler Eternity


Velmi kvalitní sestavu tvoří dva šestiletí koně, které už několik sezón výborně reprezentují stáj K-K Metal a.s. a kteří jsou vlastního chovu pana inženýra Kochana. Bělka Dajuka (Jukebox Jury), která se loni přehoupla přes půl milionu zisku, se na podzim našla v Pardubicích, kde byla nejprve třetí a poté získala druhé místo za Silk v Ceně Laty Brandisové. „Dajuka je sice malá, ale silná klisna, je to taková tryskomyš. Dělá radost a budeme ji znovu vozit do pardubických krosů. Myslím, že má šanci vyrůst ve výbornou krosařku.“Stuke (Jukebox Jury) se loni už dostal přes dvoumilionovou hranici výher a až téměř do konce září byl neporažený (vyhrál i mj. i Gd-1 Gran Corsa siepi d´Italia), ale při posledním startu v Gran Corsa Siepi di Merano se do cíle nedostal. „Stuke je moc vděčný koník. Asi se málo ví, že jako hříbě měl problémy s močovým měchýřem, a pan Kochan mu zaplatil operaci v Německu. Zachránil ho tím a Stuke mu to oplácí. Je totiž prototypem špičkového koně. V boxe nezaujme, v práci je takový průměr, ale na dráze je super. Při posledním startu v Itálii špatně skočil jeden skok, prostě „i mistr tesař se někdy utne...“ a Honza Faltejsek ho raději zastavil. Stuke si tehdy pohnul se zády, ale je naštěstí v pořádku a měl by opět cestovat do Itálie.“

Jestliže jsem před okamžikem chválila šestileté koně, tak musím napsat, že i mezi sedmiletými a staršími koňmi se ve stáji Radka Holčáka skrývá nejedna velká překážková zbraň. Nováčkem tu je zástupce stáje manželů Poledníkových Albe Back (Archipenko), který sice loni nestartoval, ale středisko Velké Karlovice zná z minulost dobře. „Albe Back byl jako tříletý u taťky, pak byl v tréninku u Myškových. Takže udělal takový trip Morava – Čechy – Morava. Je to hektický koník, ale skáče dobře, Jarda Myška s ním vyhrál kros v Pardubicích. Měl ale zdravotním problém s pohybovým aparátem, takže u něho hlavně aby mu vydržely nožky. Měl by to být kůň pro kratší krosy v Pardubicích.“ Od podzimu je také ve Velkých Karlovicích jeho vrstevník a stájový kolega Apple´s Kamikaze (Agnes Kamikaze), který se v sezóně 2018 umístil ve Francii a vyhrál Cenu Jana Kašpara. Loni už se mu tolik na dráze nedařilo. „To je krásný velký kůň, takový koráb. Pěkně skáče a hezky se na něm jezdí, je to typický francouzský překážkář. Je to pohodlný koník. Od května neběhal, ale to nevím proč. Prý špatně snášel cestování, tak s ním začneme běhat tady, a když tak mu zkusíme postupně přidávat kilometry.“ 

Na dráhu by se měl po roční přestávce také vrátit vítěz LIsted v Auteuil, rovněž "meridianský" Capferret (Day Flight), který naposledy startoval, ještě samozřejmě za středisko Valy, v říjnu 2018. Po sezóně 2017 byl vyhlášený Nejlepším steeplerem sezóny. „Capferret je bezesporu jedním z našich nejlepších steeplerů, dokázal toho hodně, o tom není pochyb. Má osm let a prodělal si taky nějaká zranění. Teď absolvoval vyšetření a vyšel z nich dobře, takže pracuje a je v pohodě. Můj úkol zní jasně: navázat na jeho předešlé výkony. Pracuje perfektně, a je vidět, že je to kůň někde jinde.“

HolcakR ApplesKamikaze HolcakR Capferret
Apple´s Kamikaze Capferret


Necelou první sezónu byl loni v přípravě trenéra Holčáka Direct Lagrande (Anzillero) hájící barvy DS RE & LA Frančák. Ještě z tréninku Jaroslava Brečky vyhrál při svém prvním startu ve Střední Evropě na závodišti v Šuranech a poté se na Slovensku ještě dvakrát umístil. Radek Holčák ho vyslal na dráhu dvakrát během podzimu v Pardubicích a mezi špičkovými koňmi se Direct Lagrande rozhodně neztratil. „Myslím, že se nám ho podařilo posunout, jeho výkon ve druhé kategorii za Hegnusem i třetí místo v Ceně Vltavy byly dobré. Je to hodně dobrý kůň, ale je špatně živitelný. Je chudý až škaredý, ale vyšetření nám neodhalila žádný závažný problém, takže je to asi jen takový typ koně.“  Jako nováčka ve Velkých Karlovicích jsme před rokem také představovali Bugsie Maloneho (Mahler). Loni se valach pohyboval mezi nejlepší tuzemskou a italskou společností. Byl mj. třetí v Memoriálu Evy Palyzové a v Listed v Meranu uzavřel tabulový doběh. „Trochu mě zklamalo jeho šesté místo v Gran Premiu, ale je pro to omluva. Okolo třetiny dostihu mu sjelo sedlo do slabin a tady se ukázal Bugsieho charakter. Všechno s tím přeskákal, ale samozřejmě ho Niklas nemohl v závěrečné fázi dostihu vyjíždět ani jinak podporovat, aby vůbec dojeli do cíle. Bugsi Malone je zdravý a jsou u něho možné dvě cesty – buď do Itálie a jako vrchol Gran Premio Merano, a nebo pardubická cesta a pak Velká pardubická. Skokan je to dobrý,“ chválí trenér zástupce stáje AGA - Vlachovice.

Skvěle rozjetou sezónu měl loni Hegnus (Magnus) stáje Ševců, který ovládl hned první kvalifikaci na Velkou pardubickou a v září se před ní rozcvičil druhým místem v Ceně Irakliona pro na něho krátké trati 4500 metrů. Zdravotní problémy mu ale nakonec znemožnily ve Velké pardubické startovat. „Loni nám Hegnus po celou sezónu ukazoval v práci krásnou formu, ale před Velkou ho začal trápit kloubek a bylo po nadějích. Nedávno prošel vyšetřením a prošel na jedničku, takže se může připravovat na Pardubice o sto šest. Má sice 12 let, ale je vitální a při velké chuti. Letos do něho vkládám opravdu velké naděje, protože si uvědomuji, že brzy i kvůli věku půjde forma dolů, a flexibilita kloubů bude jen horší.“

Trenér Radek Holčák nikdy nezapomíná zdůraznit, že se  při přípravě koní může spolehnout na kvalitní a spolehlivý pracovní tým. „Chci vyzdvihnout práci všech mých zaměstnanců. U všech výsledků v sezóně, a nebylo jich málo, je gró práce na nich. Musí se starat o koně a jezdit na nich ať prší, sněží, fouká vítr nebo praží slunce. Alfou a omegou úspěchu je pro mne pracovní jezdec, který odvede na koni práci a podá pak o něm trenérovi nezbytné informace. Jsou to hrdinové v pozadí té slávy.  Nejvíce chci vyzdvihnout obětavou a zodpovědnou práci Zuzky Vokálkové, Adama Čmiela a Pavla Orságha, kteří na zimu nikam nejezdí a 12 měsíců v roce odvádí práci na maximum. To jsou naše pilíře držící most.“ 

HolcakR trenink
Pohled na tréninkovou dráhu v krásné přírodě Velkých Karlovic

Vzhledem k pandemii koronaviru a jejích dopadech nejen na dostihový sport se nelze při rozhovoru s trenérem Holčákem nedotknout i tohoto tématu. „Já to vnímám takto: ve stáji mám super nabito na sezónu, máme šancové koně do klasik, koně do velkých pardubických krosů i do italských grupových zkoušek. Situaci ale nevidím moc růžově. Start sezóny se o měsíc posunul, myslím si, že se nebude běhat ani v květnu, a co bude dál nikdo zatím neví. Nechci být poslem špatných zpráv, chytám se jen statistik z Číny, tam se s toho dostávali 3 měsíce a něco. Dnes píšou, že ekonomika už běží na 95 procent, ale jsou to pořád přes 3 měsíce od vypuknutí pandemie. Právě jsem to řešil s panem inženýrem Kochanem. A i když se to rozjede, kdo ví, jak to bude s cestováním. Jsou to těžké časy.

Na druhou stranu musím říct, že mnozí lidé byli nepokorní a nerespektovali zákony přírody. Spoustu věcí brali jako samozřejmost, nevážili si hodnot.  Mysleli si, že můžou vše. Kapitola sociálních sítí je sama o sobě. Silně zasažené i v naší branži, kdy někteří lidé si myslí, že za obrazovkou monitoru jsou schovaní v úkrytu a dostatečně silní. Ze své praktické neschopnosti se naučili vykouzlit během minuty ve virtuálního znalce a odborníka. Tím často posilují své pozice, šíří nepravdivé zprávy bez kousku sebereflexe, lež se stává standardem, upřímné podání rukou fosílií... Jak říká herec Kemr v jedné známé pohádce: Pro pár špinavých zlaťáků, pro falešnou slávu,… Základní mravní standardy se ze společnosti vytrácely. Morálka byla pokleslá. A to vnímám jak v turfu tak i celkově. Pro nás, respektive pro lidi, kteří se živí sportem a zábavou, je to v tuhle chvíli také velice těžké, sport je zábava, proto vím, že prioritu dostanou při rozjezdu důležitější věci. Děti musí začít chodit do školy, lidé plnohodnotně do práce, musí se rozjet podnikání a  ekonomika, musí se začat žít.

Přál bych si, aby byli lidé k sobě ohleduplní a nesobečtí. Přál bych si, aby v tom tichu, které nám ta izolace přinesla, lidé přišli na to, co je v životě doopravdy podstatné. Aby se co nejdříve rozjela ekonomika, bez které se samozřejmě nerozjedou ani dostihy. Aby se všichni zodpovědně zapojili proti boji s pandemií koronaviru.  Čím dřív a zodpovědněji začneme, tím dřív to skončí. A to všichni moc potřebujeme. Taky děláme vše proto, aby majitelé byli s našimi službami spokojení, já jím za důvěru děkuji. Taky chci poděkovat svým rodičům, že mi v životě ukázali tu správnou životní cestu a co jsou opravdové hodnoty. Vyrůstali jsme se sourozenci v obyčejných poměrech a vážím si toho, co rodiče dokázali a jsem hrdý na to, že v tom mohu pokračovat. Dík patří i  mé nejbližší rodině, která mě také podporuje a toleruje hodně času, který trávím s koňmi,“ říká na závěr Předsezónního rozhovoru trenér Radek Holčák.

Michaela Zemanová
Fotografie: Romana Nevěřilová - její fotoalbum koní trenéra Holčáka si můžete prohlédnout zde, Ondřej Carda a archiv Radka Holčáka

Předchozí díly seriálu S trenéry před sezónou:
Josef Váňa ml.
Petr Kantek
Zdeněk Seménka
Pavel Poles
Lenka Kvapilová
Hana Kabelková
Jiří Chaloupka
Václav Hulínský
Jana Nováková
Ivana Pejšková
Dušan Andrés
Arslangirej Šavujev
Michal Tajmr
Karel Germič
Martina Havelková
Jiří Brož
Miroslav Nieslanik
Pavlína Baštová
Radim Bodlák
Pavel Hlavatý
Lenka Horáková
František Holčák
Stanislav Popelka
Tomáš Váňa
Radek Žalud
Zdeněk Mimra
Michal Kalčík
Jana Junková
Čestmír Olehla
Josef a Pavla Váňovi

 







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net