Úspěšnou sezónu má za sebou trenérský tým Ivana a Petra Kubů, připravujících společně již 17 let (Petr sám o 7 let déle) koně v rodinném středisku v Mladém Smolivci koně. Jejich svěřenci získali loni 6 vítězství, nejvíce potěšila napajedelská odchovankyně Gilienne (Stormy Jail), která po dvou triumfech v dostizích IV. kategorie zakončila sezónu lehkým šestidélkovým vítězstvím ve dvojkovém handicapu ve Velké Chuchli. Čtyřletá hnědka nadále zůstává v tréninku a měla by opět být oporou smoliveckého týmu, který však pro novou sezónu počítá i s dalšími slibnými koňmi. 

 
Tréninkové středisko: Mladý Smolivec
Počet koní: 10
Odešli po sezóně:  Sonyatta (chov), Echo Rules (chuchelské učiliště), Dudlik (rekreace)
Přihlášky do klasických dostihů: nejsou
Stájový personál: Ivan Kub, Petr Kub, Zuzana Míčová, vypomáhá Marek Klozar
První jezdec stáje: stáj nemá vlastního jezdce, trenéři by rádi spolupracovali s tradičními partnery, šanci dostane i Zuzka Míčová


Stejně jako loni posílilo tamní čtyřnohou sestavu duo dvouletků, oba reprezentují domácí chov. Starším z nich je v lednu narozený Sheik (Pouvoir Absolu - Sheikra, Security Risk) napajedelského chovu. "Strašně se mi líbil, když jsem jej loni na podzim v Napajedlích viděl, ale neměli jsme majitele, který by si jej koupil. Napajedla jej ale nakonec neprodala a paní Benková nám jej pak nabídla do pronájmu," líčí Ivan Kub cestu hřebce, který bude hájit barvy stáje Spedica Logistic s.r.o., do smolívecké centrály. "Je to nádherný kůň, pracuje jako stroj a na dvouletka už je z něj velká osobnost. Nebude moc raný, ale vyběhnout by letos mohl."  

S druhým dvouletkem si našel cestu do Smolivce nový majitel - bývalý prezident Jockey Clubu Václav Luka. "Moc si toho vážím, že nám dal důvěru," glosuje příchod nového majitele Ivan. Ten se tak nyní společně s bratrem stará o Lukovu vlastní odchovankyni Lavigne (Durante Alighieri - Lili, Cockney Rebel), která bude běhat ve slavných barvách Syndikátu V3J. "Když přišla, nic na ní nebylo, ale strašně rychle se začala dělat," hodnotí ji trenér. "Teď vypadá dobře, moc pěkně pracuje a zdá se, že bude i raná," říká Ivan na konto klisny, která by se měla ocitnout na přihláškách do Fitmin Cupu.

Lavigne Sheik
 Lavigne z chovu Václava Luky  Napajedelský odchovanec Sheik

 
Do klasických dostihů sice centrála žádné přihlášky neposlala, přesto v Mladém Smolivci stojí tři zástupci klasického ročníku, z nichž dva by mohli míchat kartami i ve větších dostizích. Jedním z nich je v Irsku narozený hnědák Marios (Starspangledbanner), který se do Smolivce přesunul z Bošovic. "Vojtěch Martin jej koupil od stáje Westminster," vysvětluje Ivan. Syn špičkového sprintera australského chovu, kterého však v chovu trápí problémy s plodností, loni vyběhl třikrát - ve dvou jedničkách doběhl poslední, v chuchelské trojce na 1200 metrů skončil třetí. "Myslím, že na jedničky ještě nebyl dost vyspělý," hodnotí loňské kroky svého nového svěřence trenér, který podle něj přes zimu vyrostl a zesílil. "Hezky pracuje, jeho výhodou bude, že může začít mezi nezvítězivšími. Distanční optimum vidím kolem míle."  

Marios
Marios

Jako hodně pozdní se ukazuje druhý zástupce klasického ročníku narostlá bělka Bjetka (Kingston Hill), zakoupená Tomášem Jandou pro stáj DUE-daně, účetnictví, ekonomika jako ročka v Irsku. Klisna, o níž panuje ve Smolivci navzdory loňským dvěma startům bez umístění vysoké mínění, však nedávno přišla o svého majitele. "Před necelým měsícem bohužel zemřel její majitel pan Kameš, výborný člověk a skvělý majitel, tak nyní doufáme, že mu Bjetka bude posílat radost alespoň tam někam nahoru," říká s rozechvělým hlasem Ivan a vzpomíná na člověka, který v době, kdy už věděl, že se jeho dny na tomto světě krátí, zaplatil raději trénink na půl roku dopředu, aby její opatrovatele ani klisnu samotnou nepřivedl do složité situace. "Pan Kameš si přál, aby Bjetka pokračovala, a díky jeho sestře i synovci Jiřím Štičkovi bude běhat tak, jak si představoval." Klisna loni vyběhla dvakrát, v prvním dostihu doběhla poslední, druhý start už byla ale o něčem úplně jiném. "Neumístila se, ale skončila šestá s hezkým projevem," říká trenér. "Přes zimu zase narostla, ale jsem přesvědčen, že je to velmi slušná kobyla, co bude dělat radost." 

Bjetka20
Bjetka, foto Andrea Zavadilová

Méně ambicí mají smolivečtí s již vykastrovaným ryzákem Matey (The Bogberry), jehož matka i bába byly připravovány právě zde. Ale zatímco matka Matter For Love (Rainbows for Life) získala pod Ivanovým a Petrovým vedením titul šampiónky dvouletých klisen, Matey patřil loni podle handicapu k nejhorším dvouletkům, kteří u nás startovali. "Je to zatím velké zklamání," říká Ivan. "Matka byla raná, on ale vůbec ne, navíc není moc pracovitý a pořád jej víc zajímá všechno kolem jen ne práce. Ale trochu se to lepší, a ikdyž od loňska moc nevyrostl, ale alespoň zesílil a věřím, že se jeho výkony zlepší."

Mezi staršími zůstává jedničkou čtyřletá hnědka stáje ŠIMI Gilienne (Stormy Jail), která, jak jsme uvedli v úvodu, zakončila sezónu dvojkovým vítězstvím. "Patří mezi nejlepší koně českého chovu na našich drahách a má dostatek třídy, aby se objevila i v jedničkách. Možná i bude muset," říká trenér. "Přes zimu ještě vyrostla a zmohutněla," hodnotí už tak narostlou klisnu trenér. "Není s ní vůbec lehká práce, ale díky bohu v dostizích to vrací. Běhala zatím především dvanáctky, ale věřím, že by letos už mohla prostát i 1400 metrů."

Fisteo gilienne
Fisteo a Gilienne, foto Andrea Zavadilová

Vedle tříletého Mariose má Vojtěch Martin, majitel stáje CK Martin Tour, u Kubů také pětiletou Alhamru (Cat Junior), která loni přišla do Smolivce jako nezvítězivší, ale během sezóny získala dvě vítězství a 4 dotovaná umístění. "Udělala velkou radost a myslím, že letos by mohla být ještě lepší. V práci by se přetrhla, spíš ji musíme brzdit." 

Vítězství si loni připsala i nyní pětiletá Derniera (Canford Cliss) stáje Sauter. "Je to moc dobrá kobyla, vyhrála loni těžký trojkový handicap a měla i na víc. V té formě, co měla, jsme ji poslali do dvojkového handicapu v Praze, bohužel skončila poslední, ale po dostihu se ukázalo, že jak se 2 dny před dostihem praštila do kloubku a vše se zdálo v pořádku, když nijak neotekl, tak po dostihu v něm měla zánět. Přezimovala ale dobře, ještě zmohutněla a věřím, že bude majitelce dělat radost."    

V tréninku zůstává i devítiletý veterán stáje Sedrik Winner Stars (Security Risk), který od loňského července nestartoval. "S paní majitelkou Lucií Bláhovou jsme se dohodli, že mu dáme ještě šanci. Dlouho odpočíval, ale od ledna pracuje a pokusíme se o restart, nicméně bude to jeho poslední sezóna. Výhoda je, že může začít v pětkách, má na to, aby něco ukázal, ale musí být zdravý," hodnotí jeho šance trenér.

Desítku svěřenců bratří Kubů uzavírá nový kůň ve stáji, francouzský odchovanec neplnokrevného plemene AQ, pětiletý ryzák valach Fisteo (Gentlewave), který přišel do českého turfu s bilancí  dvou pátých míst ze 4 startů ve francouzských překážkách a ziskem 1475 €. "Majitel si jej ve Francii vybral sám a když k nám přišel, docela jsem se zhrozil. Dostal tam asi hodně zabrat a přišel hodně rozlámaný. Dnes už vypadá o hodně lépe, ale pořád jsme s ním nezačali pracovat naplno a nevíme, co to s ním udělá."     
  
smolivec4
Trénování pod metelskou horou. V pozadí rybník Metly, symbol povodní 2002

S desítkou koní, která společně dává dohromady velmi solidní sestavu, smolivečtí vyhlížejí start nové sezóny, o němž zatím nikdo neví, kdy přijde.
"Děláme hlavně objem, rychlou práci jsme ještě nešli, ale až sezóna začně, budeme nachystaní," říká Ivan. "To, co se děje, je určitě zvláště pro dostihy velký průser, ale všechny krize, kterými náš turf prošel, dokázal překonat a věřím, že překoná i tuto, i když to bude hodně bolet. O to víc si je třeba vážit majitelů, kteří to drží a moc bych chtěl poděkovat těm našim. Řada z nich je s námi dlouhá léta, z mnohých se stali naši přátelé, v syndikátech jsou i členové naší rodiny a i proto jsem rád, že nyní máme sestavu koní, u níž jsem přesvědčen, že jim dokáže vrátit radost. Stejně tak bych chtěl poděkovat i našim spolupracovníkům, Zuzce Míčové, co k nám pravidelně jezdí a všem dalším i kováři Liboru Kranátovi. Ve chvílích, jako jsou tyhle, si mnohem více uvědomíte, jak jsou lidé, kteří ve Vaši práci ale i v celý český turfu věří, důležití," uzavírá předsezónní rozhovor Ivan Kub.

Miloslav Vlček

Předchozí díly seriálu S trenéry před sezónou:
Josef Váňa ml.
Petr Kantek
Zdeněk Seménka
Pavel Poles
Lenka Kvapilová
Hana Kabelková
Jiří Chaloupka
Václav Hulínský
Jana Nováková
Ivana Pejšková
Dušan Andrés
Arslangirej Šavujev
Michal Tajmr
Karel Germič
Martina Havelková
Jiří Brož
Miroslav Nieslanik
Pavlína Baštová
Radim Bodlák
Pavel Hlavatý
Lenka Horáková
František Holčák
Stanislav Popelka
Tomáš Váňa
Radek Žalud
Zdeněk Mimra
Michal Kalčík
Jana Junková
Čestmír Olehla
Josef a Pavla Váňovi
Radek Holčák 
Martin Bělka
Luboš Urbánek
Greg Wroblewski    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net