Zástupcům tréninkového střediska Malá Víska vedeného trenérem Zdeno Koplíkem se loni dařilo dobře. Mezi devíti dosaženými vítězstvími byl i triumf Wagrama v Tattersalls Mile a především o čtyři měsíce později další úspěch Subway Dancera z kategorie snů – jeho triumf v pařížské grupě 2 Prix du Conseil de Paris. Škoda ztráty Wagrama, který se posléze dokázal pod trenérovým vedením rovněž stát blacktype koněm. Dařilo se také Efily v její poslední sezóně, která se šestkrát umístila v nejlepší společnosti na krátkých tratích. Do letošní sezóny vstupuje trenér Koplík s částečně obměněnou sestavou koní včetně zajímavých posil. Hlavní hvězdou stáje by ale měl být multimilionář Subway Dancer.
Také trenér Zdeno Koplík určitě může být s loňskou sezónou spokojený. „Byla to pro nás dobrá sezóna. Podařilo se nám koupit dobré koně, kteří se prosadili v dostizích, bohužel nás všechny mrzí ztráta výborného a úspěšného Wagrama. Jinak jsme také vyhráli Rakouské derby, Subway Dancer ovládl dostih grupy dvě v Longchamp a měli jsme více umístění v dostizích blacktype, takže myslím, že můžeme být s loňským rokem spokojení.“
Tréninková střediska: Malá Víska Počet koní: 24 Přihlášky do klasických dostihů: Redhead Lady, Fazoul, Vindicator, Tos Sia Stájový personál: Ingrid Koplíková (trenérova dlouholetá manželka je jeho pravou rukou), Radek Koplík, René Koplík (3x týdně jezdí na práce), Ingrid Janáčková Koplíková, Kateřina Fialová, Bára Pihavková, Bára Matějsková, Aneta Filipová, žákyně Lucie Schrimpfová, nejmladšími jezdci, kteří jezdí dostihové koně, jsou Viki Janáčková a Isabela Knyblová, řidiči na dostihy: Marek Friedmann a Josef Žirovnický, přípravu dostihových věcí na zahraniční cesty a pro české dostihy, a rozdělování vodění koní mají na starost Markéta Lázničková a Pavla Pechmanová, na zemi pracují Pavel Stankoš a Kristina Kocourková, kovář Milan Dones, údržbář Pavel Kokeš První jezdec: ž. Radek Koplík, druhý jezdec ž. Ingrid Janáčková Koplíková a k dispozici je též ž. René Koplík, pro překážkové dostihy Filip Koplík |
Letos vůbec nenacházím u zkušeného trenéra nejmladší dostihový ročník. „Dvouleté letos nemám, ale má je v přípravě dcera Ingrid, která je od letoška také trenérkou,“ vysvětluje Zdeno Koplík. „Odešla tak od nás stáj Bella horse, za kterou stojí naši přátelé Petra Čapková a Petr Knybl, kteří dali se svými koňmi šanci jako trenérce Ingrid Janáčkové Koplíkové.“ Středisko Malá Víska je stejně jako v uplynulých letech postaveno na více majitelích. Nejvíce koňmi tu jsou zastoupeny dvě tradiční stáje, Meridian a Václav Slovák. Pro oranžovočerné barvy dostihové stáje manželů Poledníkových je tu aktuálně připravováno kvarteto koní, z nichž tři patří ke tříletému ročníku. Dva z nich najdeme na seznamu koní přihlášených do některého z klasických dostihů. Z chovu manželů Poledníkových pochází třetí potomek jedničkové klisny Eastern Light (Danehill Dancer), klisna Eastern Princess (Soldier Hollow), která bude letos debutovat. „Klisna byla pozdní, proto se loni nedostala na dráhu. Ale rozhodně nevypadá špatně.“ Dalším odchovancem majitelů stáje Meridian je rovněž neběhající Fazoul (Zazou – Francais Balle, Kheleyf), jehož starší sestra Fable (Age of Jape) běžela před dvěma roky Oaks. „Fazoul byl přihlášený do Velké jarní ceny a do Českého derby. Ještě neběhal, tak uvidíme, jak mu to na dráze půjde, ale v tréninku se ukazuje slušně.“
Jako nadějného koně do klasických dostihů označuje Zdeno Koplík Vindicatora (Mastercraftsman – Vindication People, Vindication). Ten zatím také nevyběhl a najdeme ho na soupisce koní přihlášených do všech dostihů klasické Trojkoruny. „Ještě je to trochu děcko, ale asi bude něco umět. Mezi našimi tříletými vypadá být nejlepší, v práci se mi opravdu líbí.“ Dodejme, že hnědý hřebec stál jako roček 65.000 euro na aukci v Deauville. Jeho hodnotu udělal nejen úspěšný otec, ale i jeho polosestra Freedom Holder (Holy Roman Emperor), vítězka Listed Premio Merano a vícekrát umístěná v dostizích Listed. Navíc blacktype koně najdeme i v další generaci rodiny. Čtvrtým koněm stáje Meridian stojícím v Malé Vísce je osvědčený borec, vítěz tří jedničkových dostihů Henrytheaeroplane (Henrythenavigator), který se k trenéru Koplíkovi loni na podzim po necelých dvou letech vrátil. Henrymu je osm let a loni byl už po účasti na Evropském poháru žokejů směřovaný do nižších kategorií (a také si zkusil start ve Fontainebleau). Nejvýše se loni dostal na druhá místa v dostizích druhé a třetí kategorie. „Henrythaeroplane je matador, přišel k nám vyléčený. Uvidíme, do jakých dostihů se nám vejde, může začít v nižších kategoriích.“
Vindicator | Sinop |
Už dlouho pojí rodinu Koplíkových spolupráce s majitelem Václavem Slovákem, který tu má v tréninku také čtyři koně. Pětiletý Penseur (Intello) měl loni více startů v cizině, ale první vítězství v kariéře si připsal na dráze ve Velké Chuchli, kde zvítězil v mílovém dostihu s Radkem Koplíkem. Při svých startech v zemi galského kohouta uspěl nejvíce čtvrtým místem na dráze v Cavaillonu. „Penseur bohužel předloni utrpěl zlomeninu pánve. Loni se už v dostizích ukazoval lépe a věřím, že letos bude podávat ještě lepší výkony.“ O rok starší Ultimate Fight (Muhaymin) potěšil loni úspěchem na dráze v Chantilly, kde ho trenérův bratr Radek dovedl k téměř dvoudélkovému vítězství v handicapu, za nějž byla výhra pro vítěze po přepočtu 331 tisíc korun. Ryzák se ještě loni umístil v Ebreichsdorfu a v Le Lion d´Angers. „Ultimate Fight měl pokračovat v kariéře starty ve Francii, ale uvidíme podle situace, kde bude možné nejdříve začít běhat. Je tu tedy i možnost, že zahájí sezónu v Česku.“
Naději do klasických dostihů má inženýr Slovák v klisně Redhead Lady (Hot Streak), která loni získala dostihovou zkušenost dvěma starty, v Bratislavě a v Chantilly. Byla přihlášena do Jarní ceny klisen a do Velké jarní ceny. „Redhead Lady loni hodně rostla. Vypadá dobře a věřím, že se letos naplno ukáže.“ Novou posilou žlutomodrých barev je tříletý Irčan běhající loni dvakrát bez umístění ve Francii Creator (Dawn Approach – Rockatella, Rock of Gibraltar). Jak trenér Koplík prozrazuje, s ním jsou jiné plány než s Redhead Lady. „Dosáhne na francouzské prémie, takže by měl startovat ve Francii.“ Creator byl zakoupený letos v únoru za pouhých 2.500 euro, ale jako roček stál svého tehdejšího majitele 60.000 euro. Jeho matka vyhrála Listed Premio Royal Mares a dále mj. získala druhé místo v grupě 3 Jacobs Stutenmeile.
Redhead Lady a Zariyannka | Go Canada |
Za stáj Lokotrans Slovakia CZ už nebude startovat výborná Efily, kterou se podařilo prodat do Anglie do chovu. Majitel inženýr Cvik ale omladil svou stáj dvěma zajímavými tříletky. V listopadu byl zakoupený za 4.500 euro bílý Go Canada (Alhebayeb – Zain Joy, Survivalist), který zvládl jako dvouletek mezi červnem a koncem října deset startů se šesti umístěními: „Go Canada vypadá dobře, byl kupovaný pro starty v klasických dostizích. To by mohl být hodně užitečný kůň.“ A v únoru byla za 5.500 euro pořízena Zariyannka (First Defence – Zaridiya, Duke of Marmalade), která je prvním potomkem matky umístěné na druhém místě v Listed. „Zariyannka pochází z chovu Aga Khana a je z rodiny Zarkavy. Nestartovala, ale byla v tréninku Rougeta a přišla k nám připravená, líbí se mi.“
Další dlouholetá spolupráce pojí trenéra Koplíka se stájí Byliny – Kindl, která tu má dva dostatečně prověřené koně. Desetiletý Everest Hill (Tiger Hill) loni startoval první půlku sezóny ve Francii, kde v minulosti dokázal na menších drahách čtyřikrát vyhrát. „Everest zůstává na rovině a opět bychom s ním chtěli jezdit na menší francouzské dráhy. Naproti tomu jeho stájový kolega Street Singer (Stimulation), přejde už letos na překážky. V tréninku skáče dobře,“ prozrazuje trenér Koplík. Stejně jako Street Singer je zatím nevítězný také čtyřletý Beautiful Vision (Rajsaman), který loni stáj Oslavy na míru nejvíce potěšil při posledním startu v sezóně. Tehdy totiž v listopadu v Ebreichsdorfu bojoval o vítězství a nakonec skončil jen o délku třetí. „Beautiful Vision k nám jako dvouletý přišel pozdě. Je to už valach a na podzim se docela na dráze chytnul. Doufám, že letos bude dělat majitelce Zuzaně Kranátové větší radost.“
Dva koně tu má stáj Nico, za kterou stojí dlouholetý majitel dostihových koní Josef Mellen. Jeho ryzák Fils de l´Air (Areion) loni bohužel mohl mít jen dva starty v létě. „Loni kulhal. Teď ale vypadá dobře a připravuje se na sezónu.“ Jeho stájovou kolegyní je zatím nestartující tříletá Visix (Montmartre – Vingt Six, Octagonal), jejíž polobratr Vitex (Enrique) se umístil v sezóně 2012 na druhém místě v Listed v Auteuil. „Visix byla jako dvouletá zraněná a moc toho nepotrénovala. Začala tedy s tréninkem naplno až letos a postupně by se měla zařadit do dostihového provozu.“
Creator | Trenér Koplík dohlíží na trénink ze sedla koně | Visix |
Nejstarším trenérovým svěřencem je dvanáctiletý Kendy (Ransom O´War ), vítěz deseti dostihů včetně šesti zkoušek nejvyšší kategorie. Tento borec stáje Áďa a Emmča Friedmannovy se loni v srpnu vrátil po více než čtyřech letech na dráhu. „Kendy je náš matador. Pokud vše půjde dobře, může se ještě ukázat na dráze. Ale pokud by to už nešlo, tak to vůbec nevadí, má ve stáji důležitou úlohu jako vodič při tréninku mladých koní," svěřuje Zdeno Koplík. Stejně jako ve svých předchozích sezónách, tak i loni potěšila Manolla (Tiger Cafe) stáj MUDr. Dagmar Dostálová a svého chovatele Jaroslava Kunčara vítězstvím. Klisna v plném zdraví absolvovala 13 dostihů a kromě výhry se ještě pětkrát umístila mezi kvintetem nejlepších v cíli. Zvláště ve druhé polovině sezóny se jí dařilo, mj. také bojovala o vítězství v listopadu v Ebreichsdorfu, kde nakonec byla jen o půl délky třetí. „Původně jsme plánovali Manolle start v Gomba handicapu, ale ten asi nebude. Je to užitečná klisna, každý rok vydělá okolo 100 tisíc korun a její třída se pohybuje mezi první a druhou kategorií.“
Stáj Viktor Timoshenko umístila do Malé Vísky tříletou Romashku (Intello – Brioniya, Pivotal), která je zatím bez dostihové kariéry. Její matka prokázala nejprve solidní výkonnost pátým místem v Polském derby a třetím v Nagrodě Liry - Oaks. Na podzim ve třech letech ale už začala startovat ve Francii a umístila se pětkrát v dostizích Listed včetně zisku druhých míst v Prix Casimir Delamarre a Prix Maurice Zilber. Romashka je jejím prvním potomkem. „Romashku připravujeme na běhání ve Francii, uvidíme, jak se jí tam bude dařit.“ Pětiletý Royal Town (Wootoon Bassett) je aktuálně bez stáje. Loni vyhrál dostih nižší kategorie v Bratislavě a možnosti naznačil pátou příčkou ve Zlatém bičíku v kontaktu s nejlepšími. „Royal Town loni ukázal, že by to mohl být kůň pro větší dostihy, uvidíme ale, kde nakonec začne sezónu.“
Nejsledovanějším svěřencem trenéra Koplíka bezesporu je Kůň roku 2018 Subway Dancer (Shamardal), který v loňském roce majitele stáje Bonanza, trenéra a celý tým tréninkového střediska Malá Víska dokázal potěšit pokořením další mety. Třetí sezónu strávenou v blacktype dostizích totiž korunoval dosud největším vítězstvím své kariéry. V grupě 2 Prix du Conseil de Paris za asistence svého stálého jezdce Radka Koplíka dominoval o téměř dvě délky a za tři minuty tak připsal na konto svého majitele výhru 1,9 milionu korun, což zároveň znamenalo překonání hranice zisku 10 milionu korun na dostihových výhrách! Subway Dancer se ještě navíc loni v nejlepší evropské společnosti pětkrát umístil. „Subway Dancer dobře přezimovává, vypadá jak čtyřletý,“ spokojeně říká Zdeno Koplík. „Samozřejmě je v tuhle chvíli ve hvězdách, co bude běhat, ale vzhledem k tomu, že je to kůň s podzimní formou, tak není kam spěchat. Důležité je, že je v cajku.“
Romashka | Everest Hill, Street Singer, Fils de l´Air a Tos Sia |
Novou posilou stáje Bonanza je tříletý nestartující hnědák Sinop (Sea the Stars – Samba Brazil, Teofilo), který byl zakoupený na již zmíněné únorové aukci v Deauville za 5.000 euro. Pochází z dobré rodiny – jeho matka je vítězkou Gr. 3 Grosse Europa Meile a je příslušnicí rodiny směřující k nejúspěšnější matce v německém chovu na počátku tisíciletí, klisně Sacarina (Old Vic). „Sinop je exteriérově krásným koněm. Měl zranění, takže bych ho viděl spíše jako koně pro podzimní část sezóny.“
Debut také čeká tříletou Tos Siu (Gale Force Ten - Wicked Maria, Daylami), která bude na dráze hájit barvy Dostihové stáje Sedrik Lucie Bláhové. Bělka má v českém turfu o dva roky staršího sourozence Boba Hearta (Big Bad Bob), který sice dosud absolvoval jen tři starty, ale dva z nich vyhrál. „Tos Sia je zajímavá kobylka. Je narozena až koncem května, proto loni neběhala. Pracuje ale velice dobře, takže jsme ji nahlásili do slovenských klasických dostihů pro klisny. Nezastírám, že se na ní těším.“
V tréninku také zůstává dvojice reprezentantů stáje KELLY, pětiletá Summer Dress (Bated Breath a jedenáctiletý Toxic (Kornad). „Oba dobře přezimovali, jsou to užiteční koně do menších dostihů.“ Dodejme, že se loni Toxic třikrát ve druhé polovině sezóny umístil do třetího místa na slušovickém závodišti. A na závěr jsme si nechali další posilu střediska trenéra Koplíka, která je zástupcem francouzského překážkového plemene AQPS. Za 5.000 euro na červencové aukci Arqana získaný Gange Lises (Archange d´Or – Volga Esqua, Lavirco) jako polokrevník samozřejmě ještě neběhal. Je synem vítěze Prix Eugene Adam (Gr.2) Archange d'Or (Danehill), mj. otce Gr.1 umístěného proutěnkáře Buiseness Sivola. Matka Volga Esqua vyběhla pouze dvakrát, jednou se umístila a Gange Lises je jejím prvním potomkem. Bába Kemia je polosestrou v Listed steeplechase umístěného Qaut'Car. „Gange Lises jsme pořizovali s cílem startů na překážkách v zahraničí. Bude startovat za stáj pana Slováka.“
Subway Dancer | Beautiful Vision s Viki Janáčkovou |
Trenér Koplík více let úspěšně spolupracuje s majiteli stájí Bonanza, Lokotrans Slovakia CZ, Meridian, Václav Slovák a dalších. Pro více jejich koní spřádal plány na starty v zahraničí a ve velkých tuzemských dostizích. Teď momentálně ale na něho samozřejmě dopadá nejistota způsobená pandemií koronaviru, která způsobila odklad či přerušení dostihové sezóny, a to v celé Evropě. „Stále čekáme, jak to dopadne. Pro ty trenéry a majitele, kteří mají koně pro zahraniční starty, je to velký průser. Čekáme tedy na otevření hranic, ale pokud by se mohlo začít běhat u nás, můžou někteří koně, se kterými jsme původně počítali jen do dostihů v zahraničí, začít sezónu i tady. A můžeme také pak natáhnout koním sezónu i přes zimu v zahraničí.“
Určité slabiny trenér Koplík vidí také ve fungování a vedení Jockey Clubu. „Nejsem spokojený s fungováním Jockey Clubu ČR. Po panu doktoru Charvátovi se stal jeho prezidentem velice inteligentní člověk, pan inženýr Bečvář, který by se ale měl obklopit lidmi, kteří dobře znají dostihový sport a také turf ve světě. Takovými podle mého názoru jsou Michal Lisek a Dalibor Török. A rád bych viděl ve vedení Jockey Clubu inženýra Václava Chaloupku, který by se mohl stát zástupcem prezidenta Bečváře. Byl schopný dobře řídit slušovické závodiště a také pořádal několik let dostihy v Tochovicích. Jeho zkušenosti ze všech oblastí dostihového sportu by určitě byly přínosem. Myslím si, že některé lidi by bylo potřeba v Radě Jockey Clubu vyměnit, bohužel co mám tak zkušenost, tak se jim „povedlo“ otrávit některé nové majitele, které jsme my trenéři sehnali, aby si zakoupili dostihové koně. A také se domnívám, že by bylo potřeba posílit pracovní tým Jockey Clubu o dva zaměstnance tak, aby dobře fungovala veškerá agenda okolo zahraničních startů a importu koní. Jinak si ale moc vážím lidí pracujících dlouhodobě na Jockey Clubu, kterými jsou paní Chaloupková a Pínová a pánové Plachý a Fabris,“ říká Zdeno Koplík a dodává, že novému prezidentovi Jockey Clubu hodně věří. „Spoléhám na prezidenta Bečváře, že bude ve své funkci a pozici silný, a také na to, že se zasadí o prodloužení sezóny a posune i termíny klasických dostihů. Vzpomínám si, že jsme před časem s Tullamorem běhali Polské derby v srpnu a nic hrozného se nestalo… Jak jsem se dočetl na Jockey Clubu, tak pořadatelé říkají, že jim už sponzoři ustupují od sponzorství dostihů. Domnívám se, že by v této nečekané a krizové situaci bylo potřeba také udělat pro dostihy něco zadarmo. Například by mohli členové Dostihové komise, dostihoví funkcionáři, veterináři, zavaděči u boxů vykonávat svou práci na dostihovém dni zadarmo. Naši trenéři a jezdci také jezdí na dostihy za své vlastní prostředky, a hned by bylo vidět, kolik lidí má v době krize zájem pro dostihy udělat něco zdarma. A takto ušetřené peníze by mohli pořadatelé použít na jiné nutné náklady a výdaje spojené s dostihovým dnem. Navíc si myslím, že z ekonomického hlediska by bylo dobré na áčkových závodištích konat dostih minimálně při 10 koních na OSK. A při změnách v termínovce by bylo dobré využít i volné dny během léta, kdy se původně nemělo běhat a myslím, že by nebylo nic proti ničemu uspořádat dostihový den třeba i v pátek odpoledne.“
Kdy ale letošní tuzemská sezóna začne, je samozřejmě v tuto chvíli ve hvězdách. „Já si myslím, že zahájení sezóny je reálné až v červnu. Pokud vláda prodlouží karanténu, resp. nouzový režim, tak samozřejmě není možné začít běhat dříve, a nejprve bude uvolněný režim pro obchody a některé služby, a až v poslední řadě budou uvolněny sportovní a zábavní akce. Je tedy zbytečné, aby se v této době Rada Jockey Clubu kvůli tomu scházela, zvláště když navíc většina pořadatelů dostihů se už vyjádřila, že nechce pořádat dostihy bez diváků. Držme si ale palce, ať to vše dobře dopadne jako při povodních pod vedením tehdejšího prezidenta Václava Luky, který tenkrát sezónu zachránil na jedničku,“ uzavírá Předsezónní rozhovor trenér Zdeno Koplík.
Michaela Zemanová
Fotografie: Pavla Pechmanová, Zenon Kisza a archiv trenéra Koplíka
Předchozí díly seriálu S trenéry před sezónou:
Josef Váňa ml.
Petr Kantek
Zdeněk Seménka
Pavel Poles
Lenka Kvapilová
Hana Kabelková
Jiří Chaloupka
Václav Hulínský
Jana Nováková
Ivana Pejšková
Dušan Andrés
Arslangirej Šavujev
Michal Tajmr
Karel Germič
Martina Havelková
Jiří Brož
Miroslav Nieslanik
Pavlína Baštová
Radim Bodlák
Pavel Hlavatý
Lenka Horáková
František Holčák
Stanislav Popelka
Tomáš Váňa
Radek Žalud
Zdeněk Mimra
Michal Kalčík
Jana Junková
Čestmír Olehla
Josef a Pavla Váňovi
Radek Holčák
Martin Bělka
Luboš Urbánek
Greg Wroblewski
Ivan a Petr Kubovi