Ruzickova Martina 2Scyrisovi dvouletí a Rubín před důležitým úkolem
Osmnáctou dostihovou sezónu v roli trenérky prožije letos Martina Růžičková, která již mnoho let vysílá své svěřence do dostihů z tréninkového střediska Pohoří u Jílového.

Jako v předchozích letech připravuje do dostihů rovinové a překážkové koně, mezi kterými je nejznámějším účastník Velké pardubické Rubín. A letos má zdejší středisko i zajímavou kolekci dvouletých koní českého chovu.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

Počet koní v tréninku: 17

Koně, kteří odešli po sezóně: Devil Algarhound, Skydancer

Koně přihlášení do klasik: Regemon

Stájový personál: čtyřčlenný kolektiv

První jezdec stáje: Bohuslav Mátl pro překážky

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

Letos máme oproti minulým ročníkům lepší sestavu koní, ale stejně bychom potřebovali takovou oporu, jako byla Glorietta,nebo Latinira. To byly zlatý poctivý holky,“ říká na začátek našeho rozhovoru Martina Růžičková. Při představování čtyřnohých reprezentantů na prvním místě jmenuje překážkovou hvězdu stáje Rubína, reprezentanta bíložlutých barev stáje Orling, která má na Pohoří v přípravě u trenérky osm dostihových koní. Laténův jedenáctiletý syn mělo loni jako sezónní vrchol Cenu Labe, kde doběhl na pátém místě: „Myslím, že se zasloužil o krásný dostih, přetáhl koně přes Irskou lavici, která je každoročně průšvihem dostihu. U nás máme Irskou lavici zařazenu v tréninku, takže to není žádný problém. Šel opravdu moc dobře,“ chválí Rubína trenérka a prozrazuje, že letos by ráda zamířila s Rubínem výše, tedy opět na start Velké pardubické. „Bavila jsem se s doktorem Krupilem, a on si myslí, že ani v jeho věku by neměl být problém zaměřit trénink na ultravytrvalost, takže to určitě zkusíme.“

Vysoké mínění má trenérka o čtyřletém, zatím nevítězném, Floridasovi, který se loni na proutěných překážkách dobře uvedl, i když ho provázela smůla. „To byl nešťastník sezóny. Až do jeho startu v Pardubicích ve Zlaté sponě tříletých jsem si myslela, že už jsem na dostizích zažila vše možné, ale to jsem se mýlila. To, co mu provedli dva jezdci, tedy jak ho sevřeli sto metrů před cílem v boji o vítězství do kleští, až z toho upadl, to jsem ještě opravdu neviděla,“ smutně vzpomíná na okamžik, kdy možná přišla o další jedničkové vítězství Martina Růžicková. „Naštěstí ale zůstal Floridas v pořádku a nadále ho baví práce a skákání. Je to skutečně dobrý kůň.“ Překážkovou kariéru už loni zahájil také jeho vrstevník a kolega ve stáji Venturio a bude v ní pokračovat.

Tiger baner article

Podobnou cestu v tříleté sezóně absolvoval i další zástupce stáje Mr Louise. „Měl zdravotní problémy, ale jako synovi Magnuse mu na překážkách věřím. A vlastně i jeho matka Madonna Louise nebyla na dráze špatná. Mr Louise ale neutíká po měkku, jak je velký narostlý, tak se o sebe bojí. Takže to bude kůň pro pevnější dráhy.“

Ve zdejším tříletém ročníku má stáj Orling paní Duškové dva koně. Sherridon Risk loni startoval dvakrát a jednou se umístil. „Je pořád přestavěný,“ upozorňuje trenérka, “ale přitom je šikovný. Je to hodně dobrý kůň a do budoucna se skokovými předpoklady.“ Od trenéra Neuberga přišla dosud nestartující Vera Cruz (House Rules – Vinnyca): „To je kůň, na kterého je potřeba čekat a pohrát si s ním, ale mě to nevadí. Má totiž špatný postoj končetin. Ale je to vnučka Vinny…“

Ve dvouletém ročníku je zastoupena stáj Orling dvěma zajímavými koňmi. „Takovou dvouletou jsem ještě neměla,“ říká na konto bělky Valencia Sky (Scyris – Vinny Pond) trenérka. „Je to nejčipernější dvouletek, co mám. Scyris to v jejím rodokmenu určitě pozvedl, i když má skvělou krev i z matčiny strany. Sama Vinny Pond na dráze úspěšná nebyla, ale nebyla to její vina. Mě osobně překvapilo, že si ji paní inženýrka Dušková dala do chovu, ale teď vidím, že dobře věděla, co dělá. Inu u koní se denně něco naučím...“ Naproti tomu u Charrose (Rosensturm – Charlene) z rodiny Chalca trenérka brzké zahájení kariéry nepředpokládá: „Je to květnový koník a je v tréninku pozadu oproti ostatním. Takže myslím, že on se letos na dráze asi neobjeví.“

Druhým největším majitelem dostihových koní ve zdejším středisku je stáj HC Amphora-Hora pana Zdeňka Hory, která se loni po čtyřech letech vrátila do světa turfu. A právě za tuto stáj bude startovat jediný zdejší tříletek s přihláškami do klasických dostihů, valach Regemon (Egerton – Redmona), kterého si majitel sám odchoval. „Je to sice ještě z hlediska dostihových startů pole neorané, ale každopádně je to moc zajímavý kůň z pohledu rodokmenu i toho, jak se v práci pohybuje. Je narozený v půlce května a loni moc nepracoval, ale věřím, že se zvedne.“

Čtyřletý La Artefacto byl loni nabízený k prodeji, ale nakonec zakotvil ve stáji pana Hory a trenérka je tomu ráda: „Fandím si s ním. Loni měl problémy se vstupem do boxů. Přes zimu jsme s ním začali skákat a jeví se moc dobře, je vidět, že ho to baví. Moc si rozumí s mojí dcerou Vanesskou.“ La Artefactovou stájovou kolegyní je osmiletá Lindau, vítězka druhé kategorie. „Loni se vracela do dostihů po přestávce v chovu, kdy ale nezůstala březí. Lindau zřejmě nedosáhne výkonnosti z mládí, ale vzhledem ke své poctivé povaze by mohla dělat radost v nižších kategoriích. Možná s ní zkusíme i nějakou lehčí steeplechase,je to taková holka statečná…“

Jediný reprezentant stáj Adéla & Víťa Weismüler odešel již loni v sezóně do důchodu, ale jeho nástupcem bude dvouletý Sympatico, velmi líbivý syn Scyrise a jedničkové Sapory, vítězky Ceny Hřebčína Napajedla a třetí v Oaks. „Moc se mi líbí, vlastně když jsem ho viděla v Napajedlích poprvé, byla to láska na první pohled,“ prozrazuje Martina Růžičková. „A můžu ho zatím jen chválit, je hodný, šikovný a rychlý. Právě on by spolu Valencií z našich dvouletých měl být připravený nejdříve k zahájení dostihové kariéry.“

Sympatico
Foto: Sympatico

Mezi zdejšími juniory je i další napajedelský odchovanec Purple Heart (Egerton – Pelagie For Life), který posílí stáj trenérčina manžela Rudolfa Jelínka. „Bude ale pozdnější, podobně jako Legarto (Magnus – Letní Duha), který bude zřejmě běhat za stáj mých rodičů. Legartovi říkáme Ládík, je totiž synem bývalé svěřenkyně Ládi Šilhavého Letní Duhy. Ten je tak jeho prostřednictvím tady s námi…“

Posledním benjaminkem na Pohoří je Francouz Namid Star (Namid – La Gloria) Chrise Richnera. „Namid Star potřebuje dozrát, jeho budoucnost by měla být na skocích.“

Za stáj Rudolfa Jelínka by měl ještě startovat sedmiletý Like a Lord, který loni přešel do překážkového provozu, ale výsledkově nezaujal. „Je to dobrý kůň, ale bohužel je mazaný a bojí se v dostizích o sebe. Uvidíme, co s ním dál.“ Loni si na Středoevropské aukci plnokrevníka trenérka zakoupila bývalou svěřenkyni Zdena Koplíka Quirly, která i přes deváté místo v Jarní ceně klisen skončila sezónu ve čtvrté kategorii. „V práci se jeví dobře, zkusíme jí protáhnout trať. A možná bude skákat.“

Co se týče stájového personálu, označuje ho Martina Růžičková za největší problém, se kterým se potýká. „Vůbec mi nevadí spousta práce okolo koní, kterou musím každodenně zastat, nevadí mi ani občasné neshody s majiteli, ale vadí mi věčné dohady se zaměstnanci, a jejich neochota dobře dělat svou práci. Vůbec si jí neváží. Tak pečlivé pracovnice, jako jsou Bára Málková a Lída Kadlecová, jsou dnes opravdu velkými výjimkami,“ říká trenérka a prozrazuje i skutečnost, že právě jmenovaná Bára už v jejím týmu není. „Bára chtěla žít v Praze, mít svůj byt a postavit se na vlastní nohy. Dělá asistentku ředitelky v koučinkové firmě a daří se jí dobře. O víkendech ale u nás jezdí, a počítám s ní i do dostihového sedla.“

Martina Růžičková si nedovede představit svůj život bez ježdění, a jak vzápětí vysvětluje, je to pro ni nutností: „Ráno sezobnu tři brufeny rapidy a ty mi vydrží tak na tři až čtyři loty,musím to tady jezdcům vodit, protože když je někdy vypustím samotné, vrátí se většinou bez podkov. Je tu náročný terén, koně vyjdou ze stáje a už pracují, a tak je to tady hodně o jezdcích. Já to mám ráda, že se musí na koni něco dělat. Vystrčit zadek a ocválat závodiště umí každý, ale jezdit v těžkém terénu, kde se musí koním pomáhat, není snadné, ale to mě právě baví. Dělat z koňských trdýlek teréňáky, které nic nepřekvapí. A pak na dráze, jako když to najdou...“ (mze)


Předchozí části seriálu Trenéři před sezónou:
1. Allan Petrlík - Rád by získal umístění v klasických dostizích
2. Jaroslav Drlík - S perspektivními čtyřletými ve stáji
3. Tomáš Šatra - S elitními hřebci i zajímavými nováčky
4. Ing. Ivana Pejšková - Spoléhá na výhodné věkové složení stáje
5. Petr Juránek - Mezi tréninkem a budováním nového střediska
6. Jan Demele - Ve stáji s převahou starších koní
7. MVDr. Barbora Schillová - Malá stáj s českými odchovanci
8. Eduard Kotáb - Se čtyřletými hvězdami a zajímavou omladinou
9. Ivan a Petr Kubovi - Středisko s rodinnou atmosférou
10. Zdeněk Mimra - S Ediggiem, Tulumem i čtveřicí potomků Tiger Cafe
11. Tomáš Hurt - Jedničkový Charhizard a nadějné tříleté klisny ve stáji
12. Pavel Tůma - I po odchodu Mariydiho s dobrými koňmi
13. Lenka Horáková - Zajímavá junioři i nadějní koně do překážek
14. Lenka Syslová - Návrat Satera a nadějní dvouletí ve stáji
15. MVDr. Čestmír Olehla - S French Quebec a mnoha talentovanými překážkáři
16. František Holčák - s hvězdnými koňmi a řadou dovezených nadějí
17. Jozef Piruch - Jen mládí ve stáji a naděje v tříletém ročníku
18. Dalibor Török - Více koní nejen od fialovooranžových barev
19. František Mourek - Se zajímavým tříletkem a učňovským personálem
20. Jaroslav Votava - Na přihlášky do klasik je čas
21. Jan Blecha - Dvě střediska a převaha překážkových koní
22. Helena Vocásková - Silný tříletý ročník a irské nákupy
23. Josef Bartoš - Více juniorů i koní do překážek
24. František Zobal - Velké středisko se zbraněni do překážek
25. Radim Bodlák - Line Honey, Fantazia Mia a zajímavé nákupy
26. Stanislav Popelka - Comeback Avereho a silná sestava překážkových koní
27. Grzegorz Witold Wroblewski - Ve Zhoři budou spoléhat na silnou sestavu starších koní
28. Filip Neuberg - Merlyp, Solini a zajímaví junioři
29. Ing. Zdena Havlíčková - Velká obměna ve složení koní
30. Ing. Milan Theimer - Talentovaní překážkáři s výhledem pro Velkou pardubickou
31. Martin Suchánek - Jedničkový Dublér a zajímaví dvouletci
32. Ing. Václav Chaloupka - Užiteční koně do rovin i na překážky
33. Pavlína Sůrová - Návrat leadera stáje Miraina a nové posily








    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net