Nebývale silní tříletí a řada kvalitních překážkářů
Patnáctá trenérská sezóna loni přinesla Radkovi Holčákovi druhé vítězství v nejvyšší rovinové kategorii. Pro letošní rok se zdá, že má ve stáji ještě silnější koňský tým.
A to nejen pro rovinové dostihy, kde může poprvé reálně pomýšlet i na pěkný výsledek v klasických dostizích, ale již tradičně v jeho stáji stojí zajímaví překážkáři. A na podzim přišly i velmi zajímavé posily…
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Počet koní v tréninku: 22
Koně, kteří odešli po sezóně: Bremen Plan, Arclen, Nikander, Egmarey (chov)
Koně přihlášení do klasik: Marcus Aurelius, Saras, Tozan
Stájový personál: Zuzana Vokálková, Klára Ptáčková, Andrea Chrástecká, Pavel Orság, Josef Haferník
První jezdec stáje: Zuzana Vokálková pro roviny, Lukáš Matuský pro překážky. Trenér rád využije i služeb Josefa Sovky, pokud bude volný
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Koně nejmladšího ročníku chystá trenér do dostihů dva. Stáj Meridian manželů Poledníkových posílila portfolio svých dostihových koní hnědkou Meridian´s Hope (Teofilo – Centifolia) získanou na aukci ve Francii. „Je to pozdní kůň, pořád roste, ale cválá pěkně. Akorát je trochu lenivější. Byl bych rád, kdyby na podzim stihla nějaké seznamovací starty, ale uvidíme, jak ještě poroste a jak bude vyzrálá.“ Pro stáj Elektromontáže Mička byl ve Francii zakoupený Marmiton (Martaline – Dent Sucree). „Zatím je to ještě hřebec, ale s příchodem lepšího počasí ho čeká kastrace. Byl speciálně kupovaný pro budoucnost na překážkách. Má dobrou rodinu. Je to velký kůň, osvalený a silný, a povahou flegmatik. Postavou i původem je to překážkář, takže velmi pravděpodobně zahájí kariéru až příští rok,“ prozrazuje o druhém ze svých juniorů trenér.
Velmi spokojený je Radek Holčák se sestavou tříletých koní: „Takovou sestavu jsem ještě neměl, tři z nich jsou přihlášeni do klasických dostihů. Dělali jsme na nich od ročků, mám z nich radost a těším se na sezónu. V interním porovnání to jsou kvalitní koně, ale samozřejmě zatím nevíme, co má ve stájích konkurence…“ Jedním z koní, před kterým jsou klasické ambice, je loni dvakrát vítězný reprezentant stáje Hřebčína Albertovec Saras, který při svém druhém triumfu v Bratislavě zdecimoval dvojkovou společnost. „Je to šikovný kůň s vytrvaleckými vlohami,“ chválí ryzáka trenér. „Má dostatečnou třídu, proto jsme ho zkusili přihlásit do Českého i Slovenského derby. Trochu ho ale zlobí nervy, je poněkud hyperaktivní, musí se s ním v rukavičkách tak uvidíme, jak zvládne zatížení v sezóně.“
Foto: Tříletý Saras během zimní přípravy na snímku Anny Hájkové
Rovněž dvě vítězství loni dosáhl pro své majitele, manžele Hanákovy, bělouš Tozan. „Ukázal jako dvouletý velmi slušnou třídu, dokonce začátkem listopadu zvítězil v Graded 3 v Rakousku, tradičním Graf Hugo Henckel Memorial. Je to tedy vysoce kvalitní kůň, ale moc nepovyrostl. Doufám, že navzdory tomu naváže na své výkony. Myslím, že tratě okolo dvou kilometrů zvládne určitě, a možná i něco nad tuto trať. Je to kůň s charakterem, pohodář, sangvinik, je radost s ním pracovat.“
Stáj Red Rebels ale má i dalšího zajímavého tříletka francouzského původu, Marca Aurelia. „Říkáme mu Váleček,“ usmívá se Radek Holčák, „je to takový hrubší silnější hřebec. Není tlustý, ale má takový typ postavy. Svůj první start hned vyhrál a při startu v Gerschově memoriálu ho bohužel chytly šimbajny. Z našich tříletých by měl jako první vyběhnout, je přihlášený do Velké jarní ceny. Myslím si, že bude stát kvalitně do míle. Je sice hlášen i do delších testů, ale jen proto, kdyby nás v jarních měsících o tom přesvědčil, nebo překvapil….“
Zbývající dva dvouletí hřebci jsou českého chovu, jedná se o Deli Café (Tiger Cafe – Delinka) stáje K-K Metal a.s. a Shiraze (Tiger Cafe – Sharmona) stáje Meridian. „Jako dvouletí neběhali, nebyli k tomu fyzicky ani mentálně vyspělí. Nedá se od nich očekávat ani třída na rovinách, začnou pravděpodobně bumbery a posléze čekáme od nich to hlavní na překážkách. “
Velmi zajímavým čtyřletým koněm posílila v listopadu tým svých čtyřnohých reprezentantů majitelka stáje Meridian paní Poledníková. Trenér Holčák se netají tím, že od Openly (Singspiel – Grand Opening) hodně očekává. „Je to veliká klisna pěkného rámce, v práci naprosto perfektní. Velmi rychle se u nás zadaptovala a zaklimatizovala. Moc se mi líbí, měla by běhat vytrvalecké roviny, kde bude naším cíle se propracovat mezi lepší společnost.“ Dodejme, že Openly ze šesti startů v Británii zaznamenala vítězství na trati 2800 metrů ve Wolverhamptonu loni 5. října (to byl její poslední start) a čtyřikrát se umístila.
Foto: Zimní příprava v Karlovicích, foto Anna Hájková
Napajedelský odchovanec Lord Jagmin už loni zahájil překážkovou kariéru, ve které bude pokračovat. „Je to silový typ koně. Loni musel začít chodit proutěné překážky, ale to nebyla jeho parketa, se svým skokovým talentem a stylem je to kůň na těžké skoky. Těším se na něho, je to dobrý skokan a přes „zelené“ by mu to mělo jít líp.“ A podobně hovoří trenér i o jeho vrstevníkovi Dumágovi stáje pana inženýra Kochana, dvakrát na proutěných překážkách umístěném. „Také je to silový typ koně, který nemá tolik rychlosti. Dá se říct, že až teď teprve dozrává. Jinak platí o něm to samé jak o Lordu Jagminovi.“
Majitel stáje K-K Metal a.s. pan Kochan do Velkých Karlovic na podzim poslal i pětiletého Stefana, koně umístěného ve čtvrté kategorii na rovinách. „Měl problémy s běháním, moc ho to nebavilo, takže pan majitel chtěl zkusit změnu prostředí. Je dost specifický, musíme se mu více věnovat. Zatím pracuje dobře, je zaskákaný, ale důležité je, aby našel chuť do dostihů.“
Nucals Star ze stáje Hanákových předloni běžel derby, ale v loňské sezóně byl k vidění v dostizích nižších kategorií. „To je takový náš skřítek, zlobí nás. Je náladový. Když chce, zaběhne dobře, ale když se mu nechce, nic s ním nepohne. Nešťastný průběh Českého derby měl na něj bohužel negativní dopad. Výborně skáče. Zuzka Vokálková s ním získala titul žokeje a tak ho ještě necháme na rovinách. Můžou si spolu ještě něco vyhrát. Pokud by ho to nebavilo, v sezóně přejde na skoky.“
Další reprezentant stáje Red Rebels Montjeův syn Songster loni dvakrát vyhrál, ale podle trenérových slov nemohl úplně naplnit očekávání. „Je to krásný kůň s velkými vyhlídkami v kariéře. Ale bohužel po celý rok ho trápila svalová nemoc, špatně mu regenerují svalové buňky. Nemohl naplno pracovat, vše se přizpůsobovalo jeho krevním výsledkům. Letos jeho testy vypadají v pořádku a také Songster pracuje lépe než loni a také přibral na váze, tak doufám, že nás ještě více potěší. Loni dokázal vytvořit rekord dráhy v Topolčiankách na 3000 m. V zimě absolvoval skokovou přípravu v hale, jde mu to dobře. V sezóně bude nachystaný na přechod na skoky.“
Jedničková tříletá Eastern Light loni na své výkony úplně nenavázala a tak zkusil majitel na podzim změnu prostředí a tréninku, takže do stáje k Radkovi Holčákovi přešla od otce Františka. „Asi ji změna prospěla, hned první start na podzim ve Slušovicích vyhrála. Eastern Light nyní pracuje v tréninku dobře, doufám, že naváže na své výkony z nejlepších let.“ Podobný přesun, ale až po sezóně, absolvoval i Handsome Jack hájící barvy stáje Monte Negro. „Táta se s ním natrápil, přišel unavený z Anglie, kde absolvoval hodně dostihů během krátkého časového období. Byl hektický. Nyní vypadá v pohodě, přibral na váze a přezimoval v dobré kondici. V práci pracuje dobře, a už i vyrovnaně. Kdyby to takhle zvládl i v dostihu, byl by super. Ale uvidíme, dostih je dostih...,“ poznamenává trenér.
Nováčkem v týmu je také šestiletý Kier stáje Meridian, který přišel v listopadu. „Loni nevyběhl, měl zranění povrchového ohýbače z předchozí sezóny, musel být operován, a celou sezónu vypustil. Začínáme tedy s ním od začátku, rádi bychom z něho udělali užitečného koně pro Pardubice, ale je otázkou, jak mu bude držet zdraví a jaká je jeho skutečná třída. Zatím zvládá práci dobře.“ Jeho vrstevník Trovare (Smart Strike – Abita) se narodil v USA a loni po sezóně byl zakoupený pro stáj Red Rebels z Anglie. „Získal několik vítězství na rovinách a dokázal vyhrát i na proutěných překážkách v Anglii. Je to velký silový kůň a byl kupován s výhledem pro Velkou pardubickou. Jedinou vadou je, že přišel z ostrovů hodně unavený, proto v zimě více odpočíval. Zjara tedy budeme ladit skákání s cílem předělat ho na krosy. Myslím, že do dvou let by to mohl být kůň do Velké pardubické.“
Stájovým kolegou Trovareho je rovněž šestiletý Gargantus, který se loni ve své první překážkové sezóně ukázal ve velmi dobrém světle, mj. byl čtvrtý ve Stříbrné trofeji. „To je velmi kvalitní kůň. Přišel k nám předloni na podzim, ale potřeboval si odpočinout, a vyskákat, proto vyběhl až ve druhé polovině léta. Pořád zraje a lepší se, jeho parketou budou klasické steeplechase.“
Reprezentantka černobílých barev stáje Vasury Kolesa Lingarry se bohužel zranila loni po druhém místě v Pardubicích v květnu. „Na podzim už byla v pořádku, takže absolvovala celou zimní přípravu. Měla by jít cestou kvalifikačních dostihů do Velké pardubické a pak se uvidí, zda-li se dostane až na její start.“ Do Velké předběžně míří i kůň pana Mičky Peintre Abstrait, tedy květnový vítěz z Pardubic a pátý z Ceny Vltavy. „Trochu se hledal na skocích, potřeboval získat sebevědomí, měl strach. To se ale v sezóně zlepšilo. V Ceně Vltavy určitě podal dobrý výkon s přihlédnutím k tomu, že si na Irské lavici přerazil nosní přepážku. Toto zranění si vyžádalo léčbu antibiotiky a klid, ale zimní přípravu absolvoval celou.“
Další reprezentant stáje Red Rebels Isalik začínal s překážkovou kariérou až loni v sedmi letech a trenér říká, že je vyškolil. „Trochu jsme zariskovali, věděli jsme, že má rovinovou třídu, ale nevěděli jsme, jak se popasuje se skoky a vším kolem toho. Skokan je to nakonec výborný, ale má ve svém věku nasbíraných dost dostihových zlozvyků. Měl dvě rychlosti, úplně pomalou a maximální…. Trvalo, než pochopil, že překážkový dostih není odběhnutý za minutu, ale za čtyři minuty. Zklidnit se ho v podstatě povedlo až v Křištálovém poháru, kde bohužel nakonec uklouzl a dostih nedokončil. Letos by měl Isalik absolvovat těžké skoky.“
Svoji nejlepší překážkovou sezónu měl loni Shaman: „Postupně se u nás zvedl o 20 kilogramů v handicapu až na 81 kilo. Loni mu to šlo skvěle do Poplerova memoriálu, kde bohužel upadl. Musí běhat kvůli dýchacím problémům kratší dostihy. Takže jeho letošní cesta by měla vést od dostihů první kategorie na 3300 metrů až k reparátu v Memoriálu kapitána Poplera. V devíti letech už je to trošku složitější proti mladým koním ve steeplechase-sprintu, ale je v dobré kondici.“
Ve Velkých Karlovicích tradičně bývá hodně sněhu a nejinak tomu bylo letos. „Letošní zima byla standardní valašská, naši koně mají dost napracováno tak, jak bylo v zimním období potřeba. Celý kolektiv přes zimu poctivě pracoval. Akorát nás ale trápí současné počasí, kdy je u nás minus osm a připadlo ještě 20 centimetrů sněhu. Tedy zrovna v době, kdy jsme měli začít dělat intenzivnější trénink. Musíme tedy doufat, že sníh a mráz brzy ustoupí. Pokud by se tak nestalo, museli bychom s koňmi, kteří mají být zjara připraveni do rovinových dostihů, dojet na práce do Slušovic.“
A na závěr naše předsezónního povídání ještě Radek Holčák prozrazuje, že by na jaře mohli stáj posílit dva noví koně a dodává poděkování majitelům koním: „Jsem rád, že nyní mám okolo sebe silný tým majitelů a proto pracujeme na 120 procent, abychom jim jejich důvěru oplatili pěknými výsledky koní. Těší mě, že i v téhle době tzv. recese, mají zájem o tenhle krásný sport a rozhodli se využít právě mých služeb. Patří jim za to můj dík.“ (mze)
Fotogalerie Anny Hájkové z únorové přípravy koní Radka Holčáka
Předchozí části seriálu Trenéři před sezónou:
1. Allan Petrlík - Rád by získal umístění v klasických dostizích
2. Jaroslav Drlík - S perspektivními čtyřletými ve stáji
3. Tomáš Šatra - S elitními hřebci i zajímavými nováčky
4. Ing. Ivana Pejšková - Spoléhá na výhodné věkové složení stáje
5. Petr Juránek - Mezi tréninkem a budováním nového střediska
6. Jan Demele - Ve stáji s převahou starších koní
7. MVDr. Barbora Schillová - Malá stáj s českými odchovanci
8. Eduard Kotáb - Se čtyřletými hvězdami a zajímavou omladinou
9. Ivan a Petr Kubovi - Středisko s rodinnou atmosférou
10. Zdeněk Mimra - S Ediggiem, Tulumem i čtveřicí potomků Tiger Cafe
11. Tomáš Hurt - Jedničkový Charhizard a nadějné tříleté klisny ve stáji
12. Pavel Tůma - I po odchodu Mariydiho s dobrými koňmi
13. Lenka Horáková - Zajímavá junioři i nadějní koně do překážek
14. Lenka Syslová - Návrat Satera a nadějní dvouletí ve stáji
15. MVDr. Čestmír Olehla - S French Quebec a mnoha talentovanými překážkáři
16. František Holčák - s hvězdnými koňmi a řadou dovezených nadějí
17. Jozef Piruch - Jen mládí ve stáji a naděje v tříletém ročníku
18. Dalibor Török - Více koní nejen od fialovooranžových barev
19. František Mourek - Se zajímavým tříletkem a učňovským personálem
20. Jaroslav Votava - Na přihlášky do klasik je čas
21. Jan Blecha - Dvě střediska a převaha překážkových koní
22. Helena Vocásková - Silný tříletý ročník a irské nákupy
23. Josef Bartoš - Více juniorů i koní do překážek
24. František Zobal - Velké středisko se zbraněni do překážek
25. Radim Bodlák - Line Honey, Fantazia Mia a zajímavé nákupy
26. Stanislav Popelka - Comeback Avereho a silná sestava překážkových koní
27. Grzegorz Witold Wroblewski - Ve Zhoři budou spoléhat na silnou sestavu starších koní
28. Filip Neuberg - Merlyp, Solini a zajímaví junioři
29. Ing. Zdena Havlíčková - Velká obměna ve složení koní
30. Ing. Milan Theimer - Talentovaní překážkáři s výhledem pro Velkou pardubickou
31. Martin Suchánek - Jedničkový Dublér a zajímaví dvouletci
32. Ing. Václav Chaloupka - Užiteční koně do rovin i na překážky
33. Pavlína Sůrová - Návrat leadera stáje Miraina a nové posily
34. Martina Růžičková - Scyrisovi dvouletí a Rubín před důležitým úkolem