MontjeuThirdBylo to před 11 lety, sobota 4. června odpoledne. Seděl jsem s Pavlem Viceníkem u televize a sledovali jsme poslední metry Epsom Derby, v němž se do cíle vítězně řítil Motivator, sledován hřebcem Walk In The Park. Coolmorský Montjeu, z jehož prvního ročníku oba hřebci pocházeli, díky nim právě vstoupil do úzké skupiny elitních plemeníků.

Krátce po doběhu volal Pavel šéfovi Rabbitu Ing. Zdeňku Jandejskovi, s nímž pár dní předtím byl právě v Coolmoru vybírat koně a volba padla na roční dceru Montjeua, posléze pojmenovanou Rabbit Montjeu. "Řekl bych, že klisna právě zdvojnásobila svou cenu," sděloval mu s odkazem na výsledek Derby. Tento čtvrtek bude mít její syn Montjeu Third šanci tehdejší investici do Montjeuovy dcery opět zhodnotit.    

dres rabbit  MONTJEU THIRD
Pop Rock - Rabbit Montjeu (Montjeu)
Majitel: Stáj Rabbit Trhový Štěpánov
Chovatel: Rabbit Trhový Štěpánov a.s.                   
Trenér: Petr Juránek
Jezdec: ž. Jaroslav Línek
Vývoj handicapu v ČR: 64 - 68,5 - 74 - 76,5 - 76 - 74

Kariéra:
Jeden z trojice nejzkušenějších koní na start absolvoval většinu z dosavadních 8 startů jako dvouletý. Na dostihovou scénu vtrhl s razancí - debut v trojce na 1160 metrů ve Slušovicích vyhrál s náskokem 5 délek. Při Slovenském derby dnu se postavil na start Ceny Muscatite (II.k., 1200 m) a v těsném doběhu skončil třetí. V karlovarské Ceně Masise (II.k., 1200 m) nestačil jen na pozdější šampiónku Skaru (daleko za ním byl Johnny Whistle), v Gerschově memoriálu finišoval na čtvrtém místě. Sezónu zakončil druhým místem v Ceně zimního favorita, o kterou bojoval s pozdějším šampiónem Lagarem, jemuž podlehl jen o 1/2 délky.
Porážku mu splatil hned v prvním startu v letošní sezóně v Memoriálu prof. Václava Michala na 1400 metrů, kde přetahováním se se stájovým kolegou Luck Aheadem oslabeného Lagara v cílové rovince snadno přemohl a přesvědčivě vyhrál o 2 délky (video). Toto vítězství jej pasovalo do role favorita Velké jarní ceny, ale v té zklamal čtvrtým místem (video). Nedařilo se mu ani na extrémně těžké půdě ve Starohájském kritériu, v němž doběhl osmý, více jak 18 délek za Albe Back (video). 

Rodokmen:
Montjeu Third pochází z prvního ročníku plemeníka Pop Rock (Helissio), vítěze 8 dostihů v Japonsku, který dvakrát zvítězil v Meguro Kinen (Gr.2, 2500m) a obsadil druhá místa ve dvou z nejprestižnějších dostihů na světě Japan Cupu (Gr.1, 2400 m) a Melbourne Cupu (Gr.1, 3200 m). Už tento krátký výčet ukazuje, že s vytrvalostí Pop Rock neměl nejmenší problém a sklony k ní bychom měli očekávat i u jeho potomků.
Matka Rabbit Montjeu, dcera vítěze Irish Derby, Prix de l'Arc de Triomphe a především otce 4 vítězů Epsom derby Montjeua (též otce vítěze našeho derby Mister Aviation), navíc z matky po vítězi Epsom Derby Shirley Heights, získala na rovinách jedno vítězství v Ceně ČSCHPMDK (NL), doběhla druhá v Oaks (L) za Mary Lou, třetí v Oaks na Slovensku. Montjeu Third je jejím třetím a zatím výrazně nejúspěšnějším potomkem.
Z obou stran rodokmenu dostává Montjeu Third dostatek vytrvalosti, ze strany otce, ale částečně i matky, ale také tendenci k pozdnosti.

Resumé:
Pohledný narostlý hřebec ukázal i na výrazně kratší než optimální distanci v Memoriálu prof. Václava Michala třídu i finiš, ten ale v následujících dvou startech nezopakoval, byť pro oba lze najít vysvětlení v podobě krátké distance (ta ale nevadila v trialu) v případě VJC, a těžké půdy v Bratislavě. Sice v posledních dvou startech zůstal za očekáváním, stále má naši důvěru a věříme v jeho úspěšný boj o pozice na tabuli. (miv)  

MontjeuThird
foto Petr Nowicki

Předchozí vizitky koní startujících v 96. Mercedes-Benz Českém derby:
1. RUMPL CIMPR CAMPR
2. BONYS
3. ALBE BACK
4. URBAN JOY
5. TIMEKEEPER
6. ALPHEUS
7. PARTYDAY
8. KRASAVA
9. JOHNNY WHISTLE
10. GONTCHAR
11. SECRETIVE LORD
12. SEDMIKRASKA
13. GRACE OF GRACIE
14. ERUPTION
15. MONTJEU THIRD     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking