Demele Sharp BrookNa počet dosažených prvenství zažil Jan Demele loni nejúspěšnější sezónu od roku 2008. Dokonce dvakrát se loni dokázal dostat nejrychleji k cílovému sloupku Nid a zvítězit také dokázal další matador Sharp Brook. Dvě vítězství do celkového počtu sedmi prvenství přidali zástupci Stáje Březová Uran a Roseinthesand. Tříletý Uran se dokonce postavil třikrát na start klasického dostihu, přičemž nejvýše se dostal mezi špičkovými tříletky pátým místem ve Velké červnové ceně. V obou stájích Jana Demeleho nacházíme nové zajímavé posily a potěšující také je, že zůstaly všechny opory stáje.


S loňskou sezónou vyjadřuje trenér Demele spokojenost: „Se sezónou spokojený jsem, vyhráli jsme vícekrát a byli jsme k vidění i v Českém derby a v Saint Legeru. Koně běhali dobře, většina z nich odvedla to, co jsme po nich chtěli. Důležité je, že majitelé a lidé kolem koní byli spokojení.“

Tréninková střediska: Slušovice
Počet koní: 17
Přihlášky do klasických dostihů: Renata, Queen Am, Pregerton
Stájový personál: Jarda Majrich, Zuzana Krčmářová, vypomáhají Romana Nevěřilová, Hanka Šimíčková,  Aneta Hargašová, Aneta Vágnerová, Veronika Klimešová, Vlastík Polách, Natálie Demelová, Dominika Plšková, Klára Metelová
První jezdec: středisko nemá. Trenér by rád posazoval jezdce, se kterými spolupracoval loni a rovněž bude obsazování koní jezdci probíhat podle aktuální situace


Ještě než si budeme povídat o koních musím připomenout, že se Jan Demele druhým rokem stará o dvě stáje. V jeho domovské stáji je ustájeno devět dostihových koní a osm reprezentantů Stáje Březová nalezneme jen kousek od ní.  Prohlídku svěřenců domovské stáje Jana Demeleho zahájíme tentokrát u jeho nejstarších svěřenců. Zástupce známé Stáje Latén Sharp Brook (Varadar) ani loni ve svých 11 letech neztratil nic ze své rychlosti a podstatně mladším soupeřům to v květnu na slušovické dráze na 1100 metrů zase „natřel.“ „Loni měl Sharp Brook sedm startů a kromě vítězství se ještě čtyřikrát umístil. Myslím, že by každý trenér chtěl koně, který tohle v tak vysokém věku pro sprintera dokáže. Majitelce stáje paní Macháčové Bittnerové dělá velkou radost. A věřím tomu, že pokud bude Sharp Brook zdravý a bude ho to bavit, že by zase mohl nás všechny potěšit vítězstvím v dostihu čtvrté nebo třetí kategorie na krátké trati.“ O rok mladší Sebastiano (Security Risk) stáje
www.fotomarii.cz fotografky Romany Nevěřilové se loni ukázal divákům jen jednou a opět byl v cíli mezi pěti nejlepšími. „U Sebastiana se bohužel loni obnovily menší zdravotní problémy, které měl z předloňska. Proto startoval jen jednou a majitelka se rozmýšlí, jestli ještě bude Sebastiano běhat. Má ho moc ráda.“  Populární „Shebáček“ je držitelem zajímavého rekordu – a to 17 startů v jedné řadě na dráze ve Slušovicích. Startuje na ní nepřetržitě od července 2013 a dosáhl tu tří vítězství. „Sebastiano je srdcař a doufám, že bude v pořádku a bude moci ještě bez problémů běhat.“



Janu Demelemu se daří držet koně i ve vyšším věku ve výborné kondici pro rovinové dostihy a dokladem toho také je desetiletý Nid (Fly To The Stars) stáje TIPPLER Group s.r.o, který se loni na počet vítězství stal dokonce nejúspěšnějším koněm obou stájí v trenérově péči. Letos desetiletý tmavý hnědák polského chovu dvakrát zvítězil na brněnské dráze a ještě jednou se tu umístil. „To je náš kulišák,“ usmívá se trenér, “kdyby chtěl, tak vyhraje snad všechny dostihy, co běží, ale moc se mu nechce. Loni ale majitele pana Karlíka a mne dvěma vítězstvími moc potěšil. U Nida je důležité, aby ho dostih bavil. Budeme ho posílat tam, kam se vejde handicapově nebo do ceny.“  Také Nidova stájová kolegyně Galéra (Age of Jape) loni vyhrála. Bylo to počátkem srpna na domácí dráze, kdy se pod vedením ž. Martiny Havelkové zbavila označení nezvítězivší.  „Galéra je postavou drobná klisna. Přiznám se, že i když nám udělala radost vítězstvím a každé vítězství se cení, čekal jsem od ní trochu více. Doufám, že už dospěla a že nám udělá letos ještě větší radost.“ Dodejme, že pan Petr Karlík je chovatelem Galéry. A vlastně oba jeho odchovanci, kteří jsou v dostihovém věku (tedy vedle Galéry i její o rok starší polosestra Galeona), získali vítězství.

Fitmin banner treneri2

Velmi blízko měl ke své první trefě do černého zástupce růžovočerných barev stáje Figaro Alfazive (Evasive), v září v Chuchli ale nakonec podlehl o krk Valmontovi. A dobrou podzimní formu pak dokumentoval na pražské dráze ještě dvěma umístěními. „Honza Verner mi po dostihu, kdy s Alfazivem bojovali o vítězství říkal, že snad ani nechtěl vyhrát, prostě se držel kousek za soupeřem. S Alfazivem je problém, že nechce závodit, ale doufám, že ho to letos bude více bavit, na podzim už to s ním bylo lepší. Věřím, že pokud bude zdravý, bude dělat v menších dostizích paní doktorce Slezáčkové radost.“  Starosti dělala trenérovi loni také tříletá Valentine Lady (Pouvoir Absolu), která startovala jen v první půlce sezóny. V polovině června v Brně lehce ovládla dostih na 2200 metrů. „Valentine měla nejprve problémy s dýcháním, které byly vyřešeny, a po vítězném dostihu v Brně zase měla problém s kloubkem, který už vypadá zažehnaný. Je v tréninku, a pokud jí zdravíčko vydrží, bude nám všem dělat radost, je to dobrá klisna.“ Dodejme, že by Valentine Lady měla běhat za stáj Valentine Racing paní Ivony Petrlíkové.

Stáj Latén má ještě u trenéra Demeleho další dva koně. Starším z nich je Sharp Brookův blízký příbuzný (jeho matka je totiž polosestrou Sharp Brooka),dosud nestartující tříletý Sharp Missile (Majestic Missile – Sharp Look, Look Honey). „Ten k nám přišel loni v polovině sezóny, kdy jsme ho obsedali. Vypadá být v pořádku, a jakmile se rozjedou dostihy, mohl by zahájit kariéru.“  A třetím koněm Stáje Latén u trenéra Demeleho je napajedelská dvouletá odchovankyně Lorelly (Pouvoir Absolu – Lorellai, Look Honey). Po polovině května narozená klisna je polosestrou vítěze Slovenského derby ze sezóny 2014 Love Me (Egerton). „Lorelly je drobnější klisna. Přišla k nám později, asi před půldruhým měsícem. Paní majitelce se v Napajedlích líbila, a zaujala ji i z toho důvodu, že pochází z  Laténovy rodiny. Lorelly je hodná klisna a děláme vše proto, abychom ji dostali na dráhu a dělala majitelům radost.“

Demele Lorelly Demele Sharp Missile
Lorelly Sharp Missile


Byla také navázána spolupráce se stájí Staňka Uherčice skrze tříletého odchovance pana Staňky Pregertona (Egerton – Pyšná princezna, Beccari). Hřebec je druhým potomkem užitečné dostihové klisny Pyšné Princezny, vítězky pěti dostihů včetně dvojkové karlovarské Letní ceny klisen a také umístěné v dostihu pro klisny nejvyšší kategorie. „Pregerton k nám přišel už loni a byl hodně dětský. Teď se zdá, že přes zimu vyspěl a vypadá dobře, zkusili jsme ho proto přihlásit do Saint Legeru. Měl by zahájit kariéru, jak jen to půjde.“

Jak jsme zmínili v úvodu, Jan Demele má druhým rokem jako trenér na starosti také sousední stáj s osmi zástupci DS Březová, jejímž majitelem pan Jiří Drag. Jeho pravou rukou a asistentem tu je Petr Vízdal, koně v tréninku jezdí Jakub Pavlíček, Michal Demo, Klára Vajďáková a bývalý žokej Vladislav Pekný a pomáhá tu Jana Pavlíčková. Stáj Březová disponuje dvěma juniory. Počátkem května narozený a za 32.000 guineí pořízený hnědák Tony Boy (Territories – Thraya Star, Shamardal) pochází z úvodního ročníku potomstva Gr. 1 vítěze a druhého z 2000 Guineas Territories (Invincible Spirit) a jeho matka dala zatím v chovu dva vítěze. Je ale také polosestrou tří blacktype koní, ostatně těmi se to v posledních generacích rodiny doslova hemží. Druhý dvouletek, Rex of Thunder (Night of Thunder – Rio´s Cliffs, Canford Cliffs), se narodil před dvěma lety na první jarní den a byl zakoupený rovněž v Newmarketu na aukci za 42.000 guineí. Jeho otec Night Of Thunder (Dubawi) bude mít letos na dráze první tříleté a v prvním ročníku už má pět blacktype vítězů. Rexova matka Rio´s Cliffs dokázala vyhrál dostih Listed a z její blízké rodiny pochází německý šampion a plemeník Scalo (Lando), který dokázal mj. zvítězit v Ceně Evropy. „Oba dvouletci Stáje Březová vypadají velice dobře a je vidět, že jsou takoví vyspělejší. Pěkně pracují. V tuto chvíli se jeví jako rannější z nich Rex of Thunder,“ říká na konto nejmladších nadějí Stáje Březová trenér Demele.

Demele Valentine Lady Demele Galera
Valentine Lady Galera


Tříletý ročník zastupují ve zdejší stáji dvě klisny. V dobrém světle se loni ukázala Renata (Poet´s Voice), která startovala čtyřikrát. Hned při debutu bojovala o vítězství s Barthesou a nakonec skončila za ní o necelou délku druhá. Pak obsadila čtvrtou příčku v bratislavské Ceně Muscatita a poté byla třetí v mostecké Ceně EBF. Až v Gerschově memoriálu se nevešla mezi pětici nejlepších. „Renata byla přihlášena do Jarní ceny klisen. Je to chtivější klisna, takže myslím, že její parketou budou dostihy do 1600 metrů, potřebuje mít v dostihu své tempo. Uvidíme podle startů na jaře, kam jí nasměrujeme dále v sezóně.“Queen Am (Poet´s Voice - Quan Am, Invincible Spirit) pocházející z rodiny kultovní Miesque čeká letos zahájení kariéry. „Queen Am stále ještě roste, je ve vývinu, a bývá bolavá. Vyběhne, až bude v pořádku, až jí nebude nic bolet.“ Dodejme, že klisna figuruje na soupisce koní přihlášených do Oaks.

Modrozelenobílé barvy DS Březová loni zviditelňoval v největších testech tříletého ročníku bělouš Uran (Reliable Man). Ve Velké červnové ceně byl pátý a v klasických dostizích se dostal nejvýše šestým místem v Saint Legeru. „Jsem rád, že se pan Drag skrze Urana loni dostal do Českého derby, to je sen každého majitele... Kromě toho běžel Uran i dva Saint Legery a radost udělal pátým místem ve Velké červnové. Pohyboval se ve špičce tříletého ročníku a potřeboval si po sezóně odpočinout. Začne tedy sezónu trochu později v dostizích na delších tratích.“ O rok starší Roseinthesand (Footstepinthesand) má dosud na svém kontě dva starty. Loni běžela jednou a zůstala tak v sezóně neporažena. V Topolčiankách v dostihu čtvrté kategorie totiž deklasovala soupeře osmi a více délkami. „Roseinthesand je jedničková klisna, ale má problémy se startovacími boxy, takže ji budeme posílat na dráhy, kde nejsou. Pokud by to bylo nutné, může přejít i do překážkového provozu. Trápily ji loni chipy, kvůli kterým kulhala, takže ji pan Drag nechal odoperovat na vídeňské klinice. Vypadá dobře a doufám, že bude panu majiteli dělat radost.“

Demele Alfazive Demele Nid
Alfazive Nid


Před rokem ještě ve stavu dostihových koní nebyl zajímavý import z Anglie, nyní pětiletý Alabanza (Big Bad Bob – Tahfeez, Alhaarth. „U nás Alabanza ještě neběhal. Byl sice zakoupený jako zdravý kůň, ale po příjezdu se ukázalo, že má několik chipů v noze, které mu působily velké zdravotní problémy. Takže byl také odoperovaný na vídeňské klinice a nyní pracuje bez problémů. Věřím, že v něm má Stáj Březová velice dobrého koně pro dostihy okolo 2000 metrů.“ Alabanza startoval jako dvou až čtyřletý devětkrát, přičemž vyhrál dva dostihy jako tříletý. Jednalo se o handicapy na 2200 metrů na závodištích v Hamiltonu a v Ayru. Kromě toho se ještě čtyřikrát umístil. Naposledy startoval loni 29. května, to byl ale jeho jediný start v loňském roce. Alabanzův nejvyšší rating byl 76 liber.

Jediným zástupcem českého chovu ve Stáji Březová je devítiletý Centorion (Enjoy Plan), který měl loni první kompletní překážkovou sezónu. A v každém ze čtyř startů na proutěných překážkách, a nebo ve steeplechase (tu si vyzkoušel při posledním startu v sezóně) byl v cíli pokaždé třetí nebo čtvrtý. „Centorion bude pokračovat v překážkové kariéře na malých závodištích a věřím, že stejně jako loni bude dělat majiteli a svému stálému pracovnímu jezdci Vladislavu Peknému radost.“

Demele Sebastiano Demele Alabanza
Sebastiano Alabanza


S Janem Demelem jsem si povídala v dost nelehkém období. A to nejen kvůli současné situaci s pandemií koronaviru, ale také měsíc poté, co přišel o svého skvělého otce, pana Jana Demeleho staršího. Ten byl aktivní ve cvalových dostizích, ale více se proslavil v klusáckém sportu. Čtyřmi jezdeckými vítězstvími v Československém klusáckém derby se zařadil mezi velké osobnosti historie tuzemského klusáckého sportu. Byl dlouhá léta neodmyslitelně spojený se stájí Plemenářského podniku Tlumačov, kde také působil jako trenér a v roce 1994 se jím trénovanému Sorbit Skalovi povedlo vyhrát s jezdcem Crlou Slovenské klusácké derby.
„Měl jsem v tatínkovi velkou podporu, byl to moc hodný člověk, velký dobrák… Chci také poděkovat dalším členům mé rodiny za podporu. Dceru Natálku koně moc baví, ale nevím, jestli mám být rád…  Velké poděkování samozřejmě patří všem majitelům za podporu a také personálu, který se podílí na chodu naší stáje, a to i těm, kteří u nás mají, anebo se starají, o koně pro jiné využití, než dostihové. A v neposlední řadě také patří mé poděkování za výbornou péči o koně veterinářům MVDr. Liboru Hlačíkovi a MVDr. Dominiku Gregoříkovi a kováři Radku Geržičákovi. Co se týče současné situace s koronavirem, která odložila rozjezd dostihové sezóny, tak ostatní trenéři už toho k tomuto tématu řekli přede mnou hodně a asi bych se opakoval. Napadla mne ale slova z písně Karla Gotta a jeho dcery, kde se mimo jiné zpívá: Někdy se ví, co bůh chystá…“ Tohle jsme sice tušit nemohli, ale v té písni se dále několikrát opakuje: Pak nesmíš to vzdát…“


Michaela Zemanová
Fotografie: Romana Nevěřilová, další její snímky si ze stájí trenéra Demeleho si můžete prohlédnout zde

Webové stránky trenéra: www.jandemele.com

Demele RexOfThunder Demele TonyBoy
Rex of Thunder Tony Boy


Předchozí díly seriálu S trenéry před sezónou:

Josef Váňa ml.
Petr Kantek
Zdeněk Seménka
Pavel Poles
Lenka Kvapilová
Hana Kabelková
Jiří Chaloupka
Václav Hulínský
Jana Nováková
Ivana Pejšková
Dušan Andrés
Arslangirej Šavujev
Michal Tajmr
Karel Germič
Martina Havelková
Jiří Brož
Miroslav Nieslanik
Pavlína Baštová
Radim Bodlák
Pavel Hlavatý
Lenka Horáková
František Holčák
Stanislav Popelka
Tomáš Váňa
Radek Žalud
Zdeněk Mimra
Michal Kalčík
Jana Junková
Čestmír Olehla
Josef a Pavla Váňovi
Radek Holčák 
Martin Bělka
Luboš Urbánek
Greg Wroblewski
Ivan a Petr Kubovi
Zdeno Koplík

  







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net