O loňské patnácté trenérské sezóně Ing. Václava Luky mladšího se dá mluvit hlavně v superlativech. Důkazem toho je nejen jeho druhé místo v šampionátu trenérů na rovině a celkem 28 vítězství v loňské sezóně, ale také pět titulů, které získali jím trénovaní koně na lednovém Galavečeru českého turfu. Do Bošovic putoval i nejcennější titul, Kůň roku 2019, zásluhou Nagano Golda, úspěšně brázdícího evropskou blacktype scénu a prosadivšího se i v Ascotu. Velkých vítězství v loňské sezóně bylo dosaženo třináct a není v našich silách je všechna v úvodníku vyjmenovávat. Vypíchnout ale musíme Naganův triumf v Listed Prix Lord Seymour v Longchamp a tři klasická vítězství. Oproti loňskému předjaří se sestava koní v Bošovicích hodně proměnila a třetinu tvoří zástupci nejmladšího ročníku vesměs výborných rodokmenů. Jak je v Bošovicích zvykem, je tu připravována početná skupina koní pro starty ve Francii.
Jak již bylo řečeno v úvodu rozhovoru, dostihový rok 2019 byl pro tréninkové středisko Bošovice velice úspěšný a tak není divu, že trenér Václav Luka na něj bude vzpomínat rád. „Říkám to po každé sezóně, že se bude asi těžko překonávat…. O té loňské ale musím říci, že byla v mnoha ohledech unikátní. Vyhráli jsme tři dostihy na Turf Gala a klasické dostihy, Nagano Gold se stal Koněm roku a prosadil se v Ascotu, a dobrý výkon podal i v Ceně vítězného oblouku. Takže rok 2019 nám přinesl fakt úžasnou sezónu a bude těžké ji překonat.“
Tréninková střediska: Bošovice Počet koní: 62 Přihlášky do klasických dostihů: Decanter, Fraga, Lady Lauretta, Dr Irvin, Markoni LP, Dasa In, Saigon Icon, Annaheim, Yank Stájový personál: Martina Luková, David Liška, Ivana Polanská, Lucie Kabátníková, Michaela Kacerová, David Švemler, Václava Mžíková, Hana Pancová , Ondřej Svoboda, Veronika Szikorová, Viktoria Majewska, Natalie Bílková, Agáta Čermáková, Anna Hůlová a Matyáš Luka První jezdec stáje: ž. David Liška |
Tréninkové centrum Luka racing patří již několik sezón ke dvěma největším tuzemským střediskům. Aktuálně je tu připravováno na sezónu více než 60 koní pro 24 majitelů. Jako vždy probíráme s trenérem koně podle jednotlivých stájí. Potěšující je, že jsou mezi nimi i nové stáje v českém turfu. Spolupráce s Andreasem Lichtenberkem začíná skrze tříletého dosud nestartujícího Prince of Havana (Havana Gold – Echo Of Footsteps, Authorized), pořízeného před necelým rokem na breeze-up dražbě v Deauvile za 12.000 euro. „Prince of Havana prodělal zranění a v počátku to bylo s ním hodně náročné. Je ale už po kastraci a teď s námi spolupracuje velmi dobře. Doufám, že splní očekávání a dostaneme ho úspěšně do dostihů.“ Další nová spolupráce pojí trenéra Luku s panem Zeithamerem stojícím za stájí Cajdašrot. Ten je majitelem dvouletého únorového ryzáka jménem Mysak Miky (Elvstroem – Lovemedo, Zafeen), který má velmi zajímavý původ. Jeho otec Elvstroem (Danehill) dokázal vyhrát pět dostihů grupy 1 a prosazuje se prostřednictvím blacktype potomků úspěšně i v chovu. „Myšákova“ matka se stala také blacktype koněm za druhé místo v Prix La Sorellina a svěřenec inženýra Luky je jejím prvním potomkem. „Pan Zeithamer je velmi ambiciózní majitel a pořídil si zajímavého koně, a to nejen rodokmenově. Vypadá totiž unikátně, nikdo by neřekl, že je Mysak Miki dvouletý, ale spíše budí dojem tříletého nebo staršího koně. Otázkou je, jestli to bude výhoda. Říká se velký kůň – velké problémy, ale zatím jsem s Mysakem Mikym spokojený. Dobře spolupracuje a pěkně se hýbe. Věřím, že splní očekávání, která před ním jsou.“
Při jmenování zástupce DS Go Wakai Go (Stormy Jail – Waka Laura, Windsor Knot) si člověk uvědomuje, jak ten čas strašně rychle běží. Ještě jsou v čerstvé paměti výborné výkony šampion sprinterky ze sezóny 2013 Waka Laury, vítězky pěti jedničkových zkoušek, která byla na dráze ještě v sezóně 2016 a nyní už je v tréninku její první potomek. „Jsem rád, že manželé Polakovičovi nezanevřeli na dostihy a byla obnovena jejich DS Go a naše spolupráce, která začala před lety skrze Label Fivea,“ říká Václav Luka. „K dvouletým koním je předčasné v tuto chvíli říkat nějaké konkrétní plány anebo prognózy, ale doufám, že i Wakai Go jim bude dělat radost. Jen pro zajímavost, Waka Laura bude letos připuštěna Wirelessem.“
Větším majitelem v Bošovicích je stáj Hana Veselá, jejímž nejstarším koněm je osmiletý Borsakov (Dylan Thomas), loni třikrát umístěný na francouzských drahách a sedmý v EJC Leram Million. „Borsakov toho už dokázal hodně, ale samozřejmě, že nemládne. Má také svoje potíže. V zimě nám udělal radost třetím místem v Deauville, kde byl jen hlavu za vítězem. Jakmile se otevřou hranice, měl by pokračovat ve startech ve Francii, v prodejních dostizích.“ Svou první dostihovou sezónu loni v Bošovicích měl polobratr vítěze Velké ceny českého turfu Icara (Halling), který rovněž dokázal ve Francii vyhrát dostih. Je jím tříletý Ideal Man (Waldpark), který už letos stihl dva starty. Loni dokázal vyhrát v Lyonu a ještě až do konce letošního února byl třikrát druhý. Ukázal se tak jako velmi platný člen stáje a střediska. „S Ideal Manem jsme zažili spoustu problémů v důsledku rozhodnutí Rady Jockey Clubu o znovuzavedení zákazů startu valachů v klasických dostizích,“ upozorňuje na problém, který řeší nejen on, trenér Luka. „Myslím si, že je to velmi chybné rozhodnutí pro celý český turf, které může odradit řadu majitelů. Po kastraci Ideal Man ukazuje, že kvality má, ale předtím s ním nebylo možné pracovat. Měl běhat v březnu v dostihu, kde byl favorit, ale dva dny před startem došlo k uzavření hranic. Až se opatření uvolní, měl by ve Francii pokračovat.“
Wakai Go | Mysak Miki |
Loňská sezóna byla pro vítězku Velké ceny českého turfu Rousse (Lope de Vega) trochu ústupem ze slávy, ale i tak se šestkrát umístila na drahách ve třech zemích. A sérii tří umístění má i v aktuální sezóně. „Dostih v Deauville 6. března, kdy byla třetí jen o půl délky za vítězem, byl velikým zážitkem. Rousse nám ukázala, že má zpět svou výkonnost. Loni v zimě se trochu zranila, v dostizích to pak nebylo úplně ono, ale myslím, že už ji máme zpátky. Běhala těžké kondicionáty a může běhat i velké handicapy.“ Tříletá Party Star (Excelebartion) se loni v polovině července seznámila s dostihovou dráhou startem v Simsonově ceně. „Party Star je stále začínající dostihový kůň a měla by jít cestou dostihů u nás. Měla vyběhnout hned první chuchelskou neděli. Věřím, že nějakým vítězstvím majitele stáje potěší.“ Její stájová kolegyně a vrstevnice Rosa Alpina (Pedro in the Great – Sanisa, Panis) jako dvouletá neběhala, ale už má letos dvě zkušenosti z dostihů, ještě ale za francouzského majitele. „Paní majitelka si ji vyhlédla, a koupila. Rosa Alpna ještě ale působí dojmem zeleného koně, takže je to spíše taková zkouška, co s ní dokážeme. Také měla hned původně vyběhnout zkraje naší sezóny.“ Dodejme, že bývalá svěřenkyně trenéra Rougeta Rosa Alpina byla pořízena za 16.000 euro z prodejky 12. února, kde doběhla osmá, asi devět délek za vítězem. Předtím byla v lednu pátá při debutu v dostihu na trati 2000 metrů.
Majitel inženýr František Hrubý má v Bošovicích dva koně na opačných pólech dostihové zkušenosti - hvězdu a začátečníka. Ramssio (Whipper) loni dokázal velké věci, zmiňme alespoň jeho triumf v Saint Legeru, třetí místo ve Velké ceně českého turfu a čtvrté v Českém derby. „Ramssio měl loni skvělou sezónu a obstál i při měření sil se staršími koňmi na Evropském poháru žokejů. Přes zimu dospěl, je v pořádku a jsem přesvědčený, že výkonnostně ještě může jít nahoru. Je to super vytrvalec. Co se týče jeho programu, tak je tu možná cesta po otevření hranic do Francie a také velké středoevropské dostihy, ale to se ještě samozřejmě uvidí.“ Avizovaným začátečníkem stáje Hrubý je Ramssiův polobratr Kamssio (Kendargent – Rampoldina, Montjeu), kterému budou 28. dubna dva roky. Pan Hrubý si ho vydražil v listopadu v Deauville za 6.000 euro. „Je typově úplně jiným koněm a barvou je to po otci bělouš. Je to ještě takové děcko, není s ním kam spěchat.“
Další zajímavá nová spolupráce trenéra Luky vznikla se srbskou stájí Lastin Put LP. Ta k němu umístila do tréninku tříletého Markoni LP (Glavalcour – Maksima, Wild Cougar). Jeho otce Glavalcoura v českém turfu zviditelnil už Glavalino. Nový svěřenec Václava Luky přijel ze své vlasti s vizitkou dvou vítězství ze tří startů včetně dostihu Listed na závodišti v Bělehradu, což byla obdoba naší Ceny zimního favorita. „Markoni bude startovat vlastně za syndikátní stáj, ve které je i jeho chovatel. Patřil loni v Srbsku mezi hvězdy a tak to může přinést zajímavé srovnání českého a srbského turfu. Upozorňoval jsem ale majitele, že Markoni může mít tady u nás nižší klasu. Je přihlášený do Velké jarní ceny a uvidíme, na co bude v dostizích stačit. Je u nás od konce ledna.“
Největším majitelem v Bošovicích je již několik sezón pan Milan Kříž. Pro jeho úspěšnou stáj Leram je po odchodu dlouholeté hvězdy Wirelesse, který se už věnuje naplno nové roli plemeníka, připravováno na sezónu 13 koní. Comblot (Rajsaman) zatím stáji Leram vítězství „dluží“, ale při návratu po roce na dráhu v říjnu v Lyonu k němu měl hodně blízko. Za méně zatíženým soupeřem doběhl jen tři čtvrtě délky druhý. „Comblot je moc dobrý kůň, ale zároveň snad největší smolař, co znám. V boxe se nám zavalil, pak si zase poranil kopyto. Při říjnovém návratu na dráhu bojoval o vítězství a po tomto dostihu si zase poranil kopyto, takže v tuto chvíli je ve výběhu. Dlouho byl nedospělý, ale věřím, že třeba jako sedmiletý to bude hodně zajímavý dostihový kůň a rozhodně má na to, aby vyhrál. Pan majitel s ním má velkou trpělivost a věřím, že mu to vrátí.“
Global Man | Dvouletá klisna po Footstepinthesand |
Klasický vítěz Beau Massagot (Panis) i loni potvrdil, že mu bratislavská dráha výborně svědčí, a nejenže tu zopakoval své vítězství v Ceně ministerstva podohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ale je tu stále neporažený. „V Bratislavě nám udělal velkou radost a zaběhl dobře také v Mostě, kde pro něj dráha z kopce není ideální, ale jinak se v sezóně trochu trápil, má lehkou artrozu. Je to hodný a na spolupráci bezproblémový koník. Samozřejmě bychom ho opět rádi viděli na Turf Gala a až se rozjede Francie, půjde tu zřejmě cestou prodejních dostihů.“ Posilou stáje Leram je polobratr Ideal Mana Ideal King (Sidestep – Ideal World, Singspiel), který je zatím bez dostihové zkušenosti. „Byl stejně nepříjemný jako Ideal Man, možná ještě trochu horší, takže také musel být vykastrovaný. A tím se znovu dostávám k tomu, proč se zase znemožnilo startovat valachům v klasických dostizích? Nesouhlasím s tím, je to jen zbytečné a komplikované pro majitele a trenéry. Nic se tím nezískává, pouze ztrácí. Myslím, že by stálo za úvahu toto téma ještě otevřít... Ideal King by měl běhat ve Francii, až to půjde. Hezky se hýbe a už je to s ním v práci lepší pořízení.“
Nejzkušenějším dvouletým z tréninkového střediska Bošovice byla loni Mequinenza (Starspangledbanner). Ryzka mezi květnem a prosincem absolvovala sedm startů a nejvýše se výsledkově dostala pátým místem v polské Listed Nagrodě Dakoty, přičemž startovala ve třech zemích. „Mequienenza v práci šlapala jak hodinky, vypadala dost nadějně, ale v dostihu to nikdy nepotvrdila. Nezastírám, že to bylo pro nás velké zklamání,“ svěřuje Václav Luka. „Měla ale také smůlu na extrémní půdy, většinou neběhala po ideálním podkladu dráhy. Nyní bych jí označil za černého koně stáje. Vypadá po zimě dobře, rovněž pracuje dobře, takže doufám, že ještě na dráze něco ukáže.“ Stáj Leram se může pochlubit Nejlepší dvouletou klisnou sezóny 2019 Fragou (Holy Roman Emperor). Ta neprohrála už při svém dostihovém křtu při Oaks-mítinku ve Varech, o měsíc později ukončila neporaženost Barthesy její více než délkovou porážkou v Ceně zimní královny a své kvality poté dokumentovala i při měření sil s nejlepšími hřebci v Ceně zimního favorita, kde jen o krk zaostala za triumfujícím Albatrosem. „Myslím, že se dala vyhrát i Cena zimního favorita, ale stala se po zásluze šampionkou. Fraga vypadá po zimě velmi dobře a měla by běhat doma. Je hlášena do derby a do Oaks. Je to tvárná klisna, takže myslím, že by jí se jí měla dát prodloužit distance.“
To další zástupce ročníku 2017 ve službách stáje Leram Iserman (Scalo) startoval dosud pouze ve Francii. Má z loňska čtyři vystoupení na dráze od druhé poloviny května do konce srpna. „Iserman se bude vracet na dráhu po zranění a měl by to být spíše provozní kůň.“ Pro zranění se ještě za stáj Leram nepostavil na start Billabong Cat (Siyouini), který byl zakoupený v polovině července za 23.333 euro z prodejního dostihu ve Vichy, který shodou okolností vyhrál svěřenec trenéra Luky Risk Major (My Risk). Pětiletý Billabong Cat má na svém kontě 16 startů, ze kterých dokázal sedm vyhrát – na tratích 1200 až 1600 m, jeho rating je 46. „Billabong Cat je toho času ve výběhu po prodělaném zranění, a bude se vracet do tréninku. Je to velmi kvalitní kůň a myslím, že by mohl časem na distancích 1600 až 1800 metrů zastoupit Wirelesse. Měl by běhat v cizině, ale může se objevit na Evropském poháru žokejů.“ Dalším nováčkem v koňském portfoliu stáje Leram je tříletý Has d´Emra (Kheleyf – Royalrique, Enrique), který od loňského dubna do 9. března včetně absolvoval pod vedením trenéra Rossiho 11 startů, ze kterých tři vyhrál (loni jako dvouletý na tratích 1100 až 1200 metrů). Jeho rating je 43 a byl zakoupený za 37.000 euro po třetím místě, o délku za vítězem, 9. března z prodejky v Chantilly. „Has d´Emra se třikrát umístil na třetím místě v Listed, je to tedy blacktype kůň. Byl kupovaný pro Turf Gala a je u nás asi měsíc. V dostihu to byl trochu šílenec, ale u nás se chová vzorně, je hodný, tak uvidíme, jak se pak bude chovat v dostihu. Má vyděláno hodně peněz, takže ve Francii nemá moc co běhat, spíše s ním tedy počítáme pro české a slovenské starty.“
Trénink tříletých klisen Dixie Love a Red Dynamite
Milan Kříž omladil svou stáj čtyřmi zajímavými juniory. Jedná se také o nepojmenovanou bělku po Footstepinthesand z Cutie Pie (Mastercraftsman), která stála 22.000 euro a jejíž matka je polosestrou vítězky grupy 1 E. P. Taylor Stakes Tannery (Dylan Thomas), o 20.000 euro pak byla dražší dcera plemeníka Twillight Son (Kyllachy) a klisny Miss Giler (High Chaparral), jejíž matka byla čtvrtá v Listed. Další dcerou plemeníka Twillight Son je Tarawera (z A Place For Us, Arcano). Ta stála pana Kříže 15.000 euro a upoutává její matka, která je polosestrou Listed vítězky Raydary, úspěšné i v chovu. Kolekci juniorů stáje Leram uzavírá ryzák Hotchwaye (Scissor Kick – Serenissime, Fairbanks) pořízený za 30.000 euro, který už má dva vítězné sourozence. „Všechno to jsou hodně zajímaví koně a všichni uspokojivě pracují. Tarawera vypadá být v tuto chvíli nejranější z nich, zatímco dcera klisny Miss Giler by asi měla být vytrvalá.“
Přes deset let fungující Luka racing syndicate zastupuje čtyřletý bělouš Nachtswaermer (Clodovil), který se loni v jarní části sezóny ukázal na dráze třikrát a získal dvě přední umístění v mílových dostizích. „Bohužel utrpěl loni na jaře zranění, ale měl se vracet na dráhu hned první chuchelskou neděli. Snad bude letos dělat radost členům syndikátu častějšími starty po českých drahách.“ Po prodělaném zranění také je tříletý dosud nestartující odchovanec Marka Šimáka, rodokmenově zajímavý Annaheim (Rock of Gibraltar – Arganta, Monsun). „Bohužel to vypadá, že tahle rodina je nějaká zakletá a hlavně její hřebci,“ říká smutně trenér. „Annaheim se sám zranil, skočil si do nohy. Během dvou týdnů by se mělo rozhodnout, co s ním bude dále.“
Dalším majitelem s větším počtem koní v bošovickém tréninkovém středisku je Martin Bláha s šesticí koní, z nich převahu mají zástupci nejmladšího dostihového ročníku. Pětiletý Betting Tip (Thewayyouare) měl loni na jaře jeden start ve Francii a od té doby na dráze absentoval. „U Betting Tipa chystáme návrat na dráhu po problémech, kvůli kterým pobýval ve výběhu. Teď je ale v pořádku a vypadá dobře, chtěli jsme ho poslat do Velké dubnové ceny. Měl by to být užitečný kůň do velkých dostihů tady i může vyjet i do zahraničí.“ Kariéru loni nemohl zahájit tříletý Cassal (Zoffany – Al Jasrah, Shirocco). „To je další kůň, u kterého bylo potřeba udělat kastraci, a tím pádem se majiteli rozplynuly sny o klasické sezóně. Uvidíme ještě, co s Cassalem dále.“
Vše má samozřejmě teprve před sebou dvouletá Agneska (Stormy Jail – Agne Seice, Strategic Prince), tedy prvorozená dcera klisny, kterou trenér Luka ještě před čtyřmi roky trénoval a která mj. byla druhá v Jarní ceně klisen a má několik umístění i z francouzských drah. „Agneska vypadá velice dobře a mohla by se stejně jako její matka dostat ve dvou letech brzy na dráhu. Máme v ní zajímavého koně pro dostihy dvouletých.“ Její vrstevnicí a stájovou kolegyní je majitelova vlastní odchovankyně Solemeena (Shamalgan – Serena, Rainbows For Life), tedy čtvrtý potomek vítězky „Ceny Hřebčína Napajedla“ Sereny. „Solemeena je vlastně dcerou první klisny, co majitel měl. Narostla, ale přesto nevypadá příliš pozdně. Zdá se mi z potomků Sereny nejnadějnější.“
Kamssio | Dvouletý hřebec po Excelebration |
Dalším zástupcem českého chovu je Warrior (Shamalgan – White Angel, Dark Angel). Jedná se o prvního potomka vítězky Ceny zimní královny White Angel, vítězné též na proutěných překážkách. „Warrior má zajímavý původ, ale má v noze chip, takže musí být u něho provedený operační zákrok.“ Čtvrtým dvouletkem stáje Martin Bláha je ryzka Classa (Tamayuz – Distinct Hand, Rail Link). Stála 9.000 guineí na říjnové aukci Tattersalls a z její rodiny je zajímavá polosestra matky Tamella (New Approach) umístěná v dostihu grupy 3. „Classa je korektní klisna, ale vypadá být pozdnější.“
Rabbit Havana (Havana Gold) byla zakoupena loni pro stáj ML Racing z prodejního dostihu v Mostě a trenér Luka si její koupi pochvaluje. Není divu, hnědka pět týdnů poté zvítězila v jedničkovém Memoriálu Harryho Petrlíka pro klisny. „Havana splnila naše očekávání nad míru. Pak ještě běžela ve Francii, ale to byl hodně těžký start. Zřejmě by mohla jít letos cestou dostihů pro klisny u nás a také zamířit do provozních dostihů ve Francii.“ Mnoho radosti udělal loni nejen svému maďarskému majiteli a chovateli Államfö (Latin Lover). V každém z pěti startů byl za peníze a výborné výsledky ve své rodné zemi korunoval v říjnu šestidélkovým úspěchem s ž. Pavlínou Filipovou v sedle v Magyar St. Leger. „Allamfö měl již odjet domů a měl za něho přijet roček, ale zavření hranic to znemožnilo. Pro majitele splnil loni úspěchem v Saint Legeru naprosto očekávání. Uvidíme, co bude s Államföm dále. Je hodně v penězích, což bude případně znamenat jeho složitější menežování.“
Výtečnou sezónu také loni měla Sweeticon (Sixties Icon) stáje PMA Racing Syndicate, jež vyhrála Svatováclavskou cenu a dokázala se umístit dvakrát na předním místě ve Francii. A vzpomenout musíme i jejího druhého místa z bratislavského Zlatého bičíku. „Sweeticon loni dokázala dvakrát porazit Mr Righta, a i v EJC Million byla na placeném šestém místě. Je to velmi pracovitá a bezproblémová klisna s distančním optimem 1200 až 1300 metrů. Její letošní sezóna by měla kopírovat tu loňskou.“ Bez dostihové kariéry zatím je Dixie Love (Power – Amber Nectar, Barathea) majitele Radka Žlůvy. „První kůň pana majitele, klisna Rappet, vyhrál jedničkový dostih a to se nemusí s dalším koněm opakovat. Dixie je úplně jiným typem koněm než Rappet. Na běhání to zatím u Dixie Love není, ale nucený odklad sezóny je pro ní výhodou. Děláme vše proto, aby se pak dostala do dostihu.“
Ještě loni patřil dnes osmiletý Veakalto (Slickly) do portfolia stáje Leram, ale svůj letošní první start, koncem února v Chantilly, už absolvoval za stáj Rustikal HC s.r.o. “Majitelé si ho koupili do Čech. V minulosti vyhrál Veakalto dvakrát Quinté handicap a nejlepší dny jeho kariéry tedy už asi byly, ale pan Kratochvíl chtěl koně pro radost na běhání v Česku, a to by měl Veakalto splňovat. Začne starty ve třetí kategorii.“ Po odchodu Cool Baby pokračuje spolupráce se stájí Arenzo přes tříletou Decanter (Slade Power – Buttercross, Zamindar), která byla loni koncem října zakoupena za 4.500 guineí aukci Tattersalls koní v tréninku. Klisna absolvovala tři starty na all-wether drahách, na kterých získala jedno třetí a jedno páté místo. Její rating je 64 liber „Pan majitel je realista, chtěl užitečného koně. Decanter pracuje dobře a ukazuje se slušně. Uvidíme, na co bude stačit v rámci naší špičky, je přihlášená do Jarní ceny klisen.“
Fraga | Party Star |
Více koní má v tréninku také úspěšný Syndikát V3J a tři z nich se dokázali stát hvězdami a je mezi nimi i jedna „superstar“. Nejstarší z nich, už devítiletý Nine ou Four (Medicean), dokonce loni vyhrál dvakrát ve Francii. „Nine utvořil loni výjimečný rekord,“ říká spokojeně trenér Luka, „když vyhrál první a poslední dostih v loňské sezóně. Těžko někdo v budoucnosti bude překonávat jeho vítězství 3. ledna a 30. prosince. Každý trenér by chtěl mít ve stáji koně, jako je on. Letos už běžel v polovině února v Chantilly, a chystali jsme ho na Gomba handicap. Otázkou je, kdy se sezóna rozběhne. Nine ou Four také může ale skončit s dostihovou kariérou. Jsem rád, když koně odcházejí z tréninku zdraví a na jakémsi vrcholu.“ O Nagano Goldovi (Sixties Icon) se musí hovořit jen v superlativech. Dokázal loni vyhrát Listed, v dalších třech grupách se umístil včetně druhého místa (o půl délky) v grupě 2 Hardwicke Stakes a nezklamal ani v Prix l´Arc de Triomphe, kde jako první kůň v českém tréninku dosáhl jednociferného výsledku. A může se pochlubit i titulem Kůň roku 2019… „Nagano je jedinečný kůň,“ říká trenér. „Na základě výkonů, co podává v posledních dvou letech, si myslím, že tu není lepšího koně. Jeho letošní program je v nynější situaci otázkou. Je ale v pořádku, dobře přezimoval.“
Další hvězdou je klasický vítěz Ignacius Reilly (Worthadd), jehož kariéra zatím sice čítá jen čtyři starty, ale kromě vítězství ve Velké jarní ceně je mezi nimi i třetí místo v Českém derby, a páté z Listed ve Vichy. „Ignacius laboroval loni v létě se zdravím, tak jsme ho zaparkovali. Teď v dubnu jsme ale už počítali s jeho návratem na dráhu. Věřím, že neřekl ještě poslední slovo. Při Velké jarní ceně byl ještě spíše hříbě a v Českém derby byl nešťastně odjetý, myslím, že se derby dalo vyhrát. Ignacius Reilly je velmi kvalitní kůň, ale 2400 metrů už pro něho není optimální trať.“ Tříletá Saigon Icon (Sixties Icon) byla přihlášena do Oaks, přičemž loni ve dvou startech nepůsobila jako kůň pro nejvyšší kategorii dostihů. „Saigon Icon začne běhat odspoda, má handicap. Dospěla a uvidíme, kam až se dostane, zatím spíše vypadá jako provozní kůň.“
Kvalitním koněm určitě také je pětiletý Premier Lion (Zanzibari), který dokázal loni vyhrát Zlatý pohár, ale jak trenér říká, jeho kariéra je podřízena ambicióznějšímu stájovému kolegovi. „Premier Lion udělal spoustu práce pro Nagano Golda. Ve Zlatém poháru ukázal, jak je dobrý. Letos už stihl jeden start v Chantilly a byl tam s velkou váhou pátý, necelé tři délky za vítězem.“ Nejmladším koněm stáje Syndikrát V3J je dvouletý Jacobellis (Worthadd – Jolie Blonde, Sir Percy), který byl zakoupený jako odstávče za 800 guineí. Jeho matka vyhrála tři dostihy. „Jacobellis přišel do tréninku později, ale vypadá dobře. Teď samozřejmě nelze říci, kdy vyběhne.“
Loni poprvé registrovaná stáj Vacek má naději ve tříleté Dase In (Free Eagle), loni dvakrát umístěné, která byla přihlášena do Oaks a do Saint Legeru. „Dasu si In si zakoupil kamarád pana Polakoviče pan Vacek pro radost, aby měl také dostihového koně a mohl se dostihy bavit. Doufám, že Dasa In mu bude radost dělat.“ Již více sezón jsou v Bošovicích připravováni koně pro Viktora Timoshenka. Za jeho stejnojmennou stáj by měli později běhat dva koně ročníku 2018. Počátkem května narozená klisna po Olympic Glory z Katyusha (Kingmambo) a hřebec po Le Havre z Jaconda (Kingmambo). Klisnu představuje trenér jako pozdního koně a upozorňuje na to, že v intenzivním růstu je nyní hřebec a dodává: „Ten je hodně zajímavý.“
Srbský dvouletý šampion Markoni LP | Yank |
Dalších osm koní by mělo na dráze hájit společnou stáj Viktora Timoshenka a Andreye Milovanova. Nejznámějším z nich je čtyřletý Fort Templier (Champs Elysees) jejich vlastního chovu, který dokázal v červnu vyhrát pod vedením Bauyrzhana Murzabayeva v Lyonu a letos už stihl jedno vystoupení v Chantilly, kde uzavřel tabulový doběh. „Fort Templier bude pokračovat ve startech ve Francii. Vlastně měl běhat před dvěma týdny, ale k dostihu už nedošlo. Jeho poslední start byl dobrý, dostih vyhrál syn Zarkavy, který běhal loni Francouzské derby.“ Ve tříletém ročníku mají ruští majitelé dosud nestartující Damask Blade (Intello – Olga Prekrasa, Kingmambo) a Skilled Player (Le havre – Pilageya, New Approach). „Oba mají zajímavá pedigree, Damask Blade má dva sourozence blacktype, přičemž jeho polobratr, vítěz Prix Jean Prat Zelzal (Sea the Stars), je už také plemeníkem.“ A špatně si nepočínala na dráze ani sestra Damask Bladea Ibiza (Redoute´s Choice), která mezi svými pěti starty mj. vyhrála Gr. 3 Prix Chloe. A na dostihové dráze se daří i nejstaršímu sourozenci Skilled Playera, kterým je Moonlightpainter (Invincible Spirit), vítěz tří dostihů a šestkrát umístěný z 10 startů.
Zajímavou kolekci také tvoří pět dvouletých chovu pánů Timoshenka a Milovanova. Jsou jimi hřebec po Motivator z Brioniya po Pivotal, dále hřebec po Invincible Spirit z Pilageya (New Approach), který tu má v tréninku staršího sourozence a výjimkou v tomto ohledu není ani hřebec po Invincible Spirit z Askania Nova (New Approach), který je sourozencem před okamžikem zmíněného Fort Templiera. Ještě úspěšnějšími sourozenci se ale může pochlubit klisna po Sea the Stars z Knyazhna (Montjeu), jež má dva sourozence s výkonností blacktype, přičemž jsou prvními dvěma potomky její matky. Starší Sacred Life (Siyouni) vyhrál jako dvouletý Gr. 3 Thomas Byron a běhá v poslední době solidně v grupových dostizích v USA. Khagan (Le Havre) loni jako tříletý z minima startů vytěžil tři umístění v blacktype dostizích včetně třetí příčky v grupě 2 Prix Hocquart, kde ho od vítězství dělilo jen půl délky. A další dvouletou klisnou je dcera plemeníka Temple City a klisny Aspen Mountain (Chief Seattle).
Dalším velkým majitelem v Bošovicích je stáj Westminster Race Horses pana Ziburskeho. Většinu z jeho koňského portfolia tvoří tříletí koně, kterých je sedm. Miss Latvia (Nathaniel – All Day, Jaded Dancer) je zajímavá už jen díky své matce, která dokázala v Chile zvítězit v dostihu Gr. 1 a která v irském chovu již vyprodukovala 6 vítězů včetně vítěze Listed v Turecku Bachelor Son (Bachelor Duke). „Miss Latvia ja zatím nestartovavší a uvidíme, na co bude stačit. Hezky se pohybuje. Začne běhat u nás.“ Další reprezentantka bílomodrých barev stáje pana Ziburskeho Aniela (Anjaal) se loni objevila i mezi nejlepšími dvouletými koňmi v Gerschově memoriálu. Tam sice doběhla až desátá, ale předtím potěšila vítězstvím ve třetí kategorii. „Aniela se ukazuje jako sprinterka pro hodně krátké dostihy. A takoví koně bohužel mají velmi složitý život, protože dostihů tu pro ně moc není.“
Na dráze se loni ukázala také Lady Lauretta (Archipenko), která prodělala seznamovací start koncem srpna v Mostě. „Ta se bohužel při svém jediném startu sekla do nohy a bolelo jí to, takže se jen tak proběhla. Může to být ale zajímavá klisna, je přihlášena do Jarní ceny klisen.“ Jednou se loni seznámil s dostihovou atmosférou také Dr Irvin (Canford Cliffs) u kterého trenér poukazuje na jeho až moc velkou flegmatičnost. „To je lenivý kůň, tomu se moc pracovat nechce a je tedy také otázkou, kam se v dostizích dostane.“ A trenéra potrápil i loni dvakrát startující Sirokovs (Sir Percy), který ale za svůj problém nemohl. „Sirokovs se ukazoval jako nejlepší z koní pana Ziburskeho pro tříletý ročník, ale byl ošklivě, přímo fatálně, zagalupovaný v dostihu v Mostě, kde byl ještě čtvrtý. Stalo se to asi v polovině dostihu na rovině, měl přeťatou šlachu a Dostihová komise to vůbec nedořešila. Je to tragedie… Bohužel se tohle u nás v dostizích stává dost často a nic se nikomu obvykle nestane. Ve Francii jsem byl svědkem toho, že tohle udělal jezdec v dostihu a komise se incidentem hned intenzivně zabývala a dostal vysokou sankci.“
V akci dvouletí koně - hřebec po Motivator a Hotchwaye
Red Dynamite (Medicean – Quadri, Polish Precedent) zakoupená jako roček za 5.000 guineí, je pravou sestrou v Listed umístěné Evy Kant. „Red Dynamite je také v tuto chvíli velkou neznámou a budeme čekat, jak se zařadí v dostizích.“ Stáj pana Ziburskeho má také čtyři dvouleté naděje. Global Man (Reliable Man – Girl Westminster, Rock of Gibraltar) byl odchovaný v Napajedlích a má zajímavý původ, stejně jako v květnu narozený hnědák po Excelebration z Rainbow City (Rainbow Quest), jenž byl pořízený na aukci za 18.000 euro a jeho polosestra Magnolia Springs (Shamardal) vyhrála Listed Height of Fashion Stakes. Po Sagarově otci Excelebration je tu ještě ryzka ze Silicon Star (Starbourough), která má mezi sourozenci dokonce dva blacktype koně. A kolekci juniorů Westmister Race Horses uzavírá klisna za 16.000 euro po Literato ze Sakkara Star (Mozart), jejímž polobratrem je vítěz šesti grupových dostihů ve Francii a v USA Itsinthepost (American Post).
Pro stáj www.trdelnik.com jsou v Bošovicích připravováni dva koně. Risk Major (My Risk) vstoupil do loňské sezóny až v její půlce, ale dokázal hned při tomto zahájení vybojovat vítězství ve Vichy. „To je osobáček syna Matyáše, jezdí ho v tréninku,“ prozrazuje trenér. „Je to šikovný kůň a měl by pokračovat ve startech ve Francii, ale kdy, to je samozřejmě teď velkou otázkou.“ Loni na dráze bohužel chyběl dvojnásobný vítěz dostihu o 55.000 euro ze sezóny 2017 Donuts Reyor (Cat Junior). „Donda prodělal operaci obou nohou a měl tedy pauzu. Musíme se modlit, aby mu zdraví vydrželo, je to hodně dobrý kůň.“ A posledním koněm, kterého budeme s inženýrem Lukou probírat, je tříletý zástupce stáje Zámecký vrch Yank (Pop Rock) pocházející ze známé rodiny, kterou popularizovali Yocker a Yokom, tedy sourozenci Yankovy matky. Loni byl seznámený v jednom startu s dostihovou atmosférou „Pokud by sezónu nic nenarušilo, už mohl Yank startovat. Je to ochotný kůň k práci a budeme ho stavět do vytrvaleckých dostihů. Byl také přihlášený do Saint Legeru,“ říká trenér Luka o svém podle abecedy posledním koni v tréninku a ještě dodává: "V neposlední řadě bych také rád zmínil dlouholeté partnerství s firmou Equistro, která nám zabezpečuje veškeré minerální a vitmínové doplňky. Mozaiku věcí, které stabilně přináší naší stáji úspěch v loňském roce doplnil další partner a to Centrum přívěsů a značka Theault. V letošním roce jsme zakoupili již druhý přepravník této značky, a tím jsme posunuli i přepravu koní na nejvyšší úroveň."
A co soudí trenér loňského Koně roku o současné situaci s pandemií koronaviru a jejím vlivu na celý český turf? „Musíme současnou situaci, kdy byly v zahraničí dostihy přerušené a u nás začátek dostihové sezóny odložený, přijmout. Stanou se horší věcí, a nic s tím nenaděláme. My jsme běhali až do března v zahraničí, takže teď máme - řečeno s nadsázkou, příjemnou změnu bez dostihů a můžeme si tak více užít i dětí, na které v sezóně moc času není. Je to samozřejmě celé velmi nepříjemné hlavně pro majitele a jezdce. Jsem velmi mile potěšený prací Jockey Clubu. Ten vynakládá velké úsilí na to, aby se co nejdříve běhalo, a patří mu za to velké poděkování. Je tu samozřejmě otázka dopadu pandemie na celý český turf a bude to v konečném součtu ještě horší, než když byla povodeň. Hlavní je ale nyní zdraví. Jsem rád, že my všichni v Bošovicích a naši majitelé jsou v pořádku, a teď můžeme jen čekat, co se bude dít u nás a v Evropě. Věřím, že se zase brzy rozjedeme po dostizích a sezóna proběhne v rámci možností,“ uzavírá Předsezónní rozhovor trenér Luka.
Michaela Zemanová
Fotografie: archiv Lukaracing
Webové stránky tréninkového střediska Bošovice: www.lukaracing.cz
Předchozí díly seriálu S trenéry před sezónou:
Josef Váňa ml.
Petr Kantek
Zdeněk Seménka
Pavel Poles
Lenka Kvapilová
Hana Kabelková
Jiří Chaloupka
Václav Hulínský
Jana Nováková
Ivana Pejšková
Dušan Andrés
Arslangirej Šavujev
Michal Tajmr
Karel Germič
Martina Havelková
Jiří Brož
Miroslav Nieslanik
Pavlína Baštová
Radim Bodlák
Pavel Hlavatý
Lenka Horáková
František Holčák
Stanislav Popelka
Tomáš Váňa
Radek Žalud
Zdeněk Mimra
Michal Kalčík
Jana Junková
Čestmír Olehla
Josef a Pavla Váňovi
Radek Holčák
Martin Bělka
Luboš Urbánek
Greg Wroblewski
Ivan a Petr Kubovi
Zdeno Koplík
Jan Demele