Bastova PavlinaNávrat Hetmana Polnyho a mnoho užitečných steeplerů
Bezmála dvacítku koní chystá inženýrka Baštová v soukromém tréninkovém středisku v Krušných Horách. Loni bohužel postihlo zkraje sezóny několik koní včetně hvězdy stáje Hetmana Polnyho zranění, ale je potěšitelné, že se všichni vrací zpět do hry.

A v týmu je i větší počet mladých koní, většinou vlastního chovu majitelů střediska.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

Počet koní v tréninku: 18

Koně, kteří odešli po sezóně: žádní

Koně přihlášení do klasik: žádní

Stájový personál: Vladimír Vrzáček, Ondřej Hlaváček, Petra Kandalíková, Renata Ludvíková, Jiří Dvořák

První jezdec stáje: stáj nemá

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

V Osvinově nedošlo k nějak velké generační obměně po sezóně, protože v podstatě žádný z koní ze stáje neodešel. Kromě pravidelného rozšíření kolektivu juniory hlásí trenérka Baštová spíše návrat na dráhu u opor stáje – tedy Hetmana Polnyho a Campara, a dalších koní včetně klisny Song For Ray, která se vrátila z chovu.

Z kvarteta dvouletků již tři pracují pod sedlem. Jedná se o dva zástupce domácí stáje DC Osvinov Silver Streaka (Scater – Sonoda) a klisnu Te Aroha (Moonjaz – Tourelle), a také další klisničku Akuhatu (Scater – Aptéka), která byla prodána a bude reprezentovat barvy pana Švehlíka, tedy stáje Moravol. „Jediným dosud neobsedlým je Durango (Moonjaz - Dunka), tomu trvalo vše nejdéle. Vadil mu tlak na hřbetě a vzhledem k tomu, že bylo u nás umrznuto, tak jsme raději volili neriskovat případné možné zranění jeho nebo jezdce, takže čekáme na lepší podmínky,“ svěřuje trenérka o budoucím reprezentantu stáje paní Bláhové a dodává, že na dvouleté koně nebude nijak tlačeno: „Jsou velcí a pořád rostou, stejně jako naši loňští dvouletí. Nebudeme proto na ně spěchat. Byla bych ráda, kdyby absolvovali na podzim jeden až dva seznamovací starty.“

bastova khalidor
Foto: Dvouletý Khalidor

Zdejší kolekce tříletých koní čítá pět plnokrevníků a k jejich připravenosti na sezónu trenérka říká: „Chodí naše desetikilometrové okruhy, klušeme do kopce, jsme závislí na tom, co nám příroda dovolí. S našimi hřebci bychom se rádi zúčastnili nově vypsaných bumperů v Pardubicích.“ V Baden-Badenu zakoupený Khalidor stáje Valentovi-Hájek loni absolvoval dva starty. „To hlavní od něho v tříleté kariéře očekávám až na podzim, stále roste, není to ještě hotový kůň. U něho je to hlavně o čase,“ říká o synovi Lomitase trenérka. Naopak u klisny pana Švehlíka Amfory je očekáváno rovinové využití. „Myslím, že má potenciál zůstat na rovinách.“ Stejné disciplině se bude věnovat i zatím nestartující Armitage (Saddex – Armada), kterou si zakoupil pro svoji stáj pan Mikulčák.

bartova armitage
Foto: Tříletou Armitage debut teprve čeká

Dvakrát se loni na dráze prezentoval také vlastní odchovanec inženýrky Baštové Simon Set. „U toho předpokládáme jeden až dva starty na rovině, ale pak určitě přejde na proutěné překážky. Nebudeme také ale na něj nijak tlačit. Je po mamince, ta se ukázala dobře až v pěti letech.“ Jedno seznámení s dostihy zažil také německý rodák Avec Charme v majetku stáje Af Turf. „Ten se hodně změnil od loňska, začal se pěkně osvalovat a zmohutněl. Výhledově bychom s ním chtěli do Pardubic na překážky, a časem možná i do Francie, kde běhala jeho maminka.“

Bartova SimonSet
Foto: Simon Set

Všichni čtyřletí a starší koně z Osvinova se budou již věnovat překážkovému provozu. Po téměř dvouleté odmlce se bude vracet do dostihového dění reprezentantka stáje Kinštovi Klánovice Song for Ray, která absolvovala krátké intermezzo v chovu, její připuštění Scaterem bohužel skončilo zmetáním. „Začali bychom s ní rádi v Mostě, ale doufáme, že se podíváme i do Pardubic. Před jejím zraněním a následným odchodem do chovu, jsme měli se Song for Ray pardubické plány.“

Reprezentant stáje JUDr. Jana Červenky Hetman Polny se vypracoval během posledních třech sezón ve výborného steeplera. Kromě jedničkového vítězství v předloňské Velké mostecké ceně potěšil třemi druhými místy na francouzských závodištích, bohužel ale od loňského července se kvůli zranění zadní nohy na dráhu už nepodíval. „Zatím vypadá v pořádku, chtěli bychom s ním opět do zahraničí,“ říká na konto devítiletého ryzáka polského chovu trenérka. Pro účast na zahraničních drahách je předběžně počítáno i s druhým reprezentantem červenobílých barev Dalmaciem, který poslední dva starty v Mostě neprohrál. „U něj ale zřejmě první start proběhne na domácí dráze.“

Osvědčeným překážkářem je také starší bratr Dalmacia, jedenáctiletý Datiffo domácí stáje Statek Stráž- Vraná, který loni doběhl pátý ve Velké mostecké ceně. „Měl by se objevit znovu v Mostě hned v květnu, stejně jako Carlos Ray. U něho byl zpočátku problém se dostat do cíle. Byli jsme rádi, že se na podzim v Mostě chytil. Potěšil nás jeho poslední start v říjnu, kdy byl čtvrtý a ukázal nějaký výkon.“

Tiger baner article

Užitečné výkony předváděl v posledních čtyřech startech Calvera stáje Mikulčák, kterému se dařilo také hlavně v Mostě. „Měl by tam na jaře pokračovat v kariéře, a pokud by mu to šlo dobře, mohli bychom s ním zkusit i Pardubice.“ Už čtyřmi vítězstvími včetně dostihu druhé kategorie na jediném severočeském závodišti potěšil své majitele Baštovy Camparo, který ale také bohužel loni musel kvůli zranění vynechat podstatnou část sezóny. „V Mostě mu to opravdu sedí, vlastně od roku 2009 běhá jen tam. Samozřejmě je důležité, jak bude držet noha po zranění. Ale je náš, takže nemusíme na jeho návrat nijak spěchat.“

V majetku domácí stáje je i další velmi užitečný kůň, New Jape, který ještě loni ve svých sedmi letech dokázal zaběhnout slušně i na rovině. „Starty na rovině u nás byly pro něho nutností, má jen jedno oko a nesmí tedy na překážky. Ve Francii to nevadí, takže poslední tři starty absolvoval na proutí v Nancy a Strasbourgu, a byl vždy na tabuli,“ upozorňuje trenérka a vzápětí ale prozrazuje možné úskalí startů v zemi galského kohouta. „Do dostihů ve Francii je bohužel vždy mnoho přihlášených koní a není jisté, zda-li se New Jape dostane na startovní listinu. I když měl již tři starty, handicap nedostal, francouzský handicaper ho dává podle svého uvážení. New Jape ale už splňuje podmínku minimálně tří startů na stejném typu překážek, tady tedy určitá naděje dostat se do dostihu je.“

Majitelé stáje Valentovi-Hájek se těší na comeback pětiletého The Big, který bohužel ze svého červnového startu v Lysé nad Labem odjel domů se zraněním. „Bylo to komplikované zranění, měl více problémů najednou. V současnosti rehabilituje, uvidíme, jak se dokáže vrátit do dostihů. Zatím má jen dva starty na překážkách.“

Nadějně se při svém debutu ve steeplechase loni ukázal Saunus stáje Bláhová. „Bohouš Mátl se na něm v Pardubicích zapotil, musel ho rozhýbávat, ale i tak ho dovedl do cíle třetího. Nechali jsme ale pak už Saunuse být, pořád rostl a byl bolavý. Ostatně má dnes asi 180 centimetrů v kohoutku. Ale myslím, že je to nadějný kůň. Jsem zvědavá, jak mu to jako pětiletému půjde.“

Když jsem si domlouvala s trenérkou Baštovou rozhovor, zmínila se mezi řečí, že se musí postarat o řemeslníky a tak jsem se pochopitelně nemohla nezajímat o to, co opět ve svém tréninkovém středisku vylepšují. „Tentokrát děláme rekonstrukci našeho domu. Ale dobudovali jsme přístřešek na přepravníky koní a techniku, a chystáme se na stavbu kryté haly.“ Začátkem března udělalo Baštovým radost narození hříbátka, dcery Sonody: „Jsme šťastni, že máme od Sonody konečně také dceru,“ říká trenérka a prozrazuje, že ještě očekávají v dubnu přírůstek od Tourelle. A připuštěny by měly být opět obě letošní rodičky, a také Aptéka.

Koně z Osvinova by měli být poprvé k vidění v boji o dostihové výhry v květnu. „Máme v plánu koncem května se zúčastnit i s našimi mladšími koňmi bumperů, ale vzhledem k tomu, jak mnoho trenérů v předsezónních rozhovorech říká, že se jich chtějí zúčastnit, může být problém se do nich dostat. Také bychom rádi například s New Jape koncem dubna vyrazili do Francie. Ale vše musíme podřídit našim místním klimatickým podmínkám, tedy co nám počasí dovolí. Objemů máme napracováno dost, ale ještě jsme nemohli pořádně cválat. Už sice bylo tepleji, ale sníh co odpoledne roztál, do rána zmrzl, takže by to bylo nebezpečné.“

Durante reklama

A jaké jezdce můžeme očekávat v sedlech zdejších koní? „Přihlášky koní do dostihů a posazování jezdců má jako již tradičně na starosti můj tatínek, Josef Vraný. Do překážek už jednal s Bohoušem Mátlem, který se rozmýšlel, že by už zůstal jen u kování, ale pokud jezdit bude, můžeme s ním počítat. A do rovinových dostihů asi budeme řešit jezdce případ od případu,“ prozrazuje na závěr zkušená trenérka, která se může při své práci spolehnout na stabilní tým pracovníků, a také velkou pomoc a podporu manžela Miroslava. (mze)


Předchozí části seriálu Trenéři před sezónou:
1. Allan Petrlík - Rád by získal umístění v klasických dostizích
2. Jaroslav Drlík - S perspektivními čtyřletými ve stáji
3. Tomáš Šatra - S elitními hřebci i zajímavými nováčky
4. Ing. Ivana Pejšková - Spoléhá na výhodné věkové složení stáje
5. Petr Juránek - Mezi tréninkem a budováním nového střediska
6. Jan Demele - Ve stáji s převahou starších koní
7. MVDr. Barbora Schillová - Malá stáj s českými odchovanci
8. Eduard Kotáb - Se čtyřletými hvězdami a zajímavou omladinou
9. Ivan a Petr Kubovi - Středisko s rodinnou atmosférou
10. Zdeněk Mimra - S Ediggiem, Tulumem i čtveřicí potomků Tiger Cafe
11. Tomáš Hurt - Jedničkový Charhizard a nadějné tříleté klisny ve stáji
12. Pavel Tůma - I po odchodu Mariydiho s dobrými koňmi
13. Lenka Horáková - Zajímavá junioři i nadějní koně do překážek
14. Lenka Syslová - Návrat Satera a nadějní dvouletí ve stáji
15. MVDr. Čestmír Olehla - S French Quebec a mnoha talentovanými překážkáři
16. František Holčák - s hvězdnými koňmi a řadou dovezených nadějí
17. Jozef Piruch - Jen mládí ve stáji a naděje v tříletém ročníku
18. Dalibor Török - Více koní nejen od fialovooranžových barev
19. František Mourek - Se zajímavým tříletkem a učňovským personálem
20. Jaroslav Votava - Na přihlášky do klasik je čas
21. Jan Blecha - Dvě střediska a převaha překážkových koní
22. Helena Vocásková - Silný tříletý ročník a irské nákupy
23. Josef Bartoš - Více juniorů i koní do překážek
24. František Zobal - Velké středisko se zbraněni do překážek
25. Radim Bodlák - Line Honey, Fantazia Mia a zajímavé nákupy
26. Stanislav Popelka - Comeback Avereho a silná sestava překážkových koní
27. Grzegorz Witold Wroblewski - Ve Zhoři budou spoléhat na silnou sestavu starších koní
28. Filip Neuberg - Merlyp, Solini a zajímaví junioři
29. Ing. Zdena Havlíčková - Velká obměna ve složení koní
30. Ing. Milan Theimer - Talentovaní překážkáři s výhledem pro Velkou pardubickou
31. Martin Suchánek - Jedničkový Dublér a zajímaví dvouletci
32. Ing. Václav Chaloupka - Užiteční koně do rovin i na překážky
33. Pavlína Sůrová - Návrat leadera stáje Miraina a nové posily
34. Martina Růžičková - Scyrisovi dvouletí a Rubín před důležitým úkolem
35. Radek Holčák - Nebývale silní tříletí a řada kvalitních překážkářů








    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net