Novak AntoninPřekážkové středisko i s talentovanými polokrevníky
Z „kuchyně“ trenéra Antonína Nováka vždycky vycházeli jedničkoví překážkoví koně. A není bez zajímavosti, že více než čtvrtinu jeho jedničkových vítězství zajistili polokrevníci.


Hvězdou s označením A1/2 byl Torpille a je jí v současnosti i dvanáctiletý Tomis. Jeho kariéra se chýlí ke konci, ale trenér Novák má ve stáji i jeho možné následovníky.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

Počet koní v tréninku: 19

Koně, kteří odešli po sezóně: žádní

Koně přihlášení do klasik: žádní

Stájový personál: Petr Fridrich, Zuzana Hurtajová, Barbora Geierová, Petra Szukalská, vypomáhají: Lukáš Vymazal, Veronika Slámová, Jana Nováková, Šárka Nováková, Žaneta Honigová

První jezdec stáje: spolupráce s Bohuslavem Mátlem a MVDr. Jánem Machem

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

V horském tréninkovém středisku v Malé Morávce na Bruntálsku nechystá trenér se svým týmem do dostihů žádné dvouleté koně, což ve stáji zaměřené na překážkové koně není nic neobvyklého. Většina koní je v majetku rodinné firmy, ale čtyři koně tu také připravují pro Stáj Annaberg inženýra Luboše Kopce, dvojicí koní disponuje společnost Troubecká-hospodářská, a pan Josef Vymazal, představitel závodiště v Brně, tu má jednoho reprezentanta.

Mezi tříletými koňmi mají dostihovou zkušenost z loňska reprezentantky domácí stáje DS Malá Morávka Sherrill, první potomek jedničkové bělky Sharany, a Vipera. „Sherril by měla zatím zůstat na rovinách, ale s Viperou po nějakém jednom startu na rovině již počítáme na překážky,“ rozkrývá plány s tříletými klisnami trenér Novák. Až koncem května narozená Eagle Attack (In Camera – Eagle Bay) a valach Rapper's Music (Minds Music – Rybana) vlastního chovu manželů Kopcových zatím neběhali, stejně jako polokrevný Tymian (Minds Music – Tina): „Tomis je vlastně jeho strýcem,“ upozorňuje na příbuznost s výtečným překážkářem, mj. vítězem Ceny Labe, trenér.

Novak Sherill
Foto: Dcera jedničkové Sharany bělka Sherill, foto Hana Vytopilová

Čtyřletí koně už většinou mají z loňska zkušenost s překážkami. Jedinou výjimkou je syn Mill Pondovy dcery Argentiny (dala Novákovým už deset hříbat včetně Aljašky a Argentana) Aramis domácí stáje, který loni od července už nestartoval. „Také už ale bude skákat, stejně jako všichni naši čtyřletí.“ Eagle Wings stáje Annaberg byla pozdní a vyběhla poprvé až loni v říjnu, kdy v Lysé nad Labem na proutěných překážkách obsadila páté místo. A jednu překážkovou zkušenost už také má jeho stájová kolegyně, Magnusova vnučka Rampulina. Reprezentant DS Malá Morávka Menuet loni vyhrál rovinový dostih ve Slušovicích, ale také on při posledním startu zkusil „proutí“, tentokrát ale v Pardubicích.

Novak Tymian
Foto: Dosud nestartovavší Tymian je blízkým příbuzným Tomise, foto Hana Vytopilová

Marným koněm by nemusel být pětiletý zástupce stáj DS Troubecká hospodářská Alfredo, který se při svých úvodních dvou startech v Brně ve steeplechase umístil, ale v Pardubicích musel být zadržen. Jeho vrstevník Tripolis začal svou překážkovou pouť loni dvěma umístěními včetně třetího místa v Pardubicích, kde na závěr sezóny skončil osmý v jedničkové Ceně ČASCH. A umístit se už několikrát dokázal také jeho stájový kolega Claudius.

V týmu je stále i již zmíněný výborný polokrevník, vítěz osmi dostihů Tomis, který loni začal sezónu třetím místem v kvalifikaci na Velkou pardubickou, poté doběhl druhý ve Velké albertovecké steeplechase, ale ve Velké pardubické ho musel Bohuslav Mátl zadržet. „Měl zdravotní problémy, ale teď vypadá dobře. Musíme ale mít na zřeteli jeho věk. Zkusíme to s ním v sezóně, a kdyby to nebylo už ono, může odejít do důchodu,“ prozrazuje o Tomisovi, kterému zbývá necelých padesát tisíc do milionu výher, Antonín Novák.

Tomis má ve stáji své dva polobratry, šestiletého Templáře, který měl loni velmi dobrou druhou polovinu sezóny, a o rok staršího Ter Milla, který hned při svém třetím překážkovém startu dokázal vyhrát v Pardubicích. „Měl zdravotní problémy, tak loni neběhal. Je to ale velmi dobrý kůň, počítáme s ním pro Pardubice.“

Zdravotní přestávku měl také Marinus, vítěz z Pardubic a čtvrtý v jedničkové cross country v sezóně 2011. „Je už také v pořádku a i on by měl zamířit do Pardubic. Na něj v sezóně také docela spoléháme.

Naopak na menší závodiště, tedy do Brna a Slušovic, by měl být směřovaný šestinásobný brněnský vítěz Zadar stáje DS Troubecká hospodářská, a bělka Aljaška pana Vymazala, které se také v poslední době dařilo na menších drahách, kde za poslední tři roky čtyřikrát vyhrála.

Desetiletý Gecoss loni v Albertovci poprvé potěšil vítězstvím, i když se často umisťuje, a předloni byl pátý v Poplerově memoriálu. „Loni vyhrál v Albertovci dostih na 4400 metrů, je to typ koně, který může chodit tratě maximálně do 5000 metrů.“

Co se týče připravenosti svých svěřenců k dostihům, trenér Novák říká: „Měli jsme letos více sněhu, takže stále pracujeme na objemech, nedá se ještě cválat, spíš trénujeme do kopečků.“ Zkušený trenér tedy přepokládá první starty svých svěřenců koncem dubna v Brně a o prvním mítinku v Pardubicích. (mze)


Předchozí části seriálu Trenéři před sezónou:
1. Allan Petrlík - Rád by získal umístění v klasických dostizích
2. Jaroslav Drlík - S perspektivními čtyřletými ve stáji
3. Tomáš Šatra - S elitními hřebci i zajímavými nováčky
4. Ing. Ivana Pejšková - Spoléhá na výhodné věkové složení stáje
5. Petr Juránek - Mezi tréninkem a budováním nového střediska
6. Jan Demele - Ve stáji s převahou starších koní
7. MVDr. Barbora Schillová - Malá stáj s českými odchovanci
8. Eduard Kotáb - Se čtyřletými hvězdami a zajímavou omladinou
9. Ivan a Petr Kubovi - Středisko s rodinnou atmosférou
10. Zdeněk Mimra - S Ediggiem, Tulumem i čtveřicí potomků Tiger Cafe
11. Tomáš Hurt - Jedničkový Charhizard a nadějné tříleté klisny ve stáji
12. Pavel Tůma - I po odchodu Mariydiho s dobrými koňmi
13. Lenka Horáková - Zajímavá junioři i nadějní koně do překážek
14. Lenka Syslová - Návrat Satera a nadějní dvouletí ve stáji
15. MVDr. Čestmír Olehla - S French Quebec a mnoha talentovanými překážkáři
16. František Holčák - s hvězdnými koňmi a řadou dovezených nadějí
17. Jozef Piruch - Jen mládí ve stáji a naděje v tříletém ročníku
18. Dalibor Török - Více koní nejen od fialovooranžových barev
19. František Mourek - Se zajímavým tříletkem a učňovským personálem
20. Jaroslav Votava - Na přihlášky do klasik je čas
21. Jan Blecha - Dvě střediska a převaha překážkových koní
22. Helena Vocásková - Silný tříletý ročník a irské nákupy
23. Josef Bartoš - Více juniorů i koní do překážek
24. František Zobal - Velké středisko se zbraněni do překážek
25. Radim Bodlák - Line Honey, Fantazia Mia a zajímavé nákupy
26. Stanislav Popelka - Comeback Avereho a silná sestava překážkových koní
27. Grzegorz Witold Wroblewski - Ve Zhoři budou spoléhat na silnou sestavu starších koní
28. Filip Neuberg - Merlyp, Solini a zajímaví junioři
29. Ing. Zdena Havlíčková - Velká obměna ve složení koní
30. Ing. Milan Theimer - Talentovaní překážkáři s výhledem pro Velkou pardubickou
31. Martin Suchánek - Jedničkový Dublér a zajímaví dvouletci
32. Ing. Václav Chaloupka - Užiteční koně do rovin i na překážky
33. Pavlína Sůrová - Návrat leadera stáje Miraina a nové posily
34. Martina Růžičková - Scyrisovi dvouletí a Rubín před důležitým úkolem
35. Radek Holčák - Nebývale silní tříletí a řada kvalitních překážkářů
36. Ing. Pavlína Baštová - Návrat Hetmana Polnyho a mnoho užitečných steeplerů











    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net