Haris Kopecky2Bezmála dvacet vítězství svědčí o loňské výborné sezóně svěřenců trenéra Harise. Byla mezi nimi i dvě velká vítězství zásluhou Benediction v bratislavském sprintu a také výborného proutěnkáře Au Pied Leve, který ovládl koncem října Listed v Meranu. Ludvík Haris klesl sice po zisku titulu šampiontrenéra v roce 2017 a předloňském třetí místě v šampionátu 2019 až na devátou příčku, ale na tento výsledek měla zásadní vliv jedna skutečnost. A to, že jeho svěřenci častěji startovali v rovinových dostizích v Itálii, kde dosáhli sedmi prvenství. Pro letošní rok tvoří více než třetinu jeho stáje junioři a na dráze zůstala většina opor z loňské sezóny.


Sezóna 2019 je už daleko za námi a za normálních okolností by už byla nová tuzemská sezóna v plném proudu, ale není tomu tak a proto se také trenéra Harise mohu ještě zeptat, jak byl s loňským rokem spokojený. „V zásadě jsem byl spokojený,“ říká na úvod. „Chtěl jsem se více věnovat startům v zahraničí, což se mi povedlo. Samozřejmě, bylo to na úkor startů doma v Čechách, kterých bylo méně. Au Pied Leve vyhrál v říjnu v Meranu blacktype dostih Listed a také se mi na tomhle mém oblíbeném závodišti povedlo v srpnu vyhrát se čtyřmi koňmi čtyřikrát za odpoledne. Poděkování za tenhle neuvěřitelný zážitek patří mým oblíbencům, kterými jsou Au Pied Leve, Finios, Galis a Hidden Flame.“ 



Tréninkové středisko: Krabčice 
Počet koní: 31
Odešli z tréninku po sezóně: 
Absolutic, Briten, Dargia, Green Mane, Big Ben, Green Way, Lewis Gal, Night Fairy, Naex, Sapienti, Tango Glinka, Lagaro   
Přihlášky do klasických dostihů: Forea, Finiga
Stájový personál: Josef Bartoš ml., futrák Miroslav Gruber, Lucie Fialová, Valerie Vyhnálková, Antonín Helfer, Adéla Klepetková, Antonieta Makarenko, vypomáhají Adriana Kopecká, Laura Kalinová 
První jezdec stáje: středisko nemá, trenér rád bych spolupracoval s žokeji Milanem Zatloukalem a Jiřím Chaloupkou, pokud jim to pracovní závazky dovolí. Nižší váhy v dostizích budou šancí pro stájové jezdkyně Lucii Fialovou a Valerii Vyhnálkovou


Nadějné mládí představuje ve stáji trenéra Harise 13 dvouletých koní převážně tuzemského chovu, z nichž mají značnou početní převahu klisny. Těch je totiž deset. Nejprve si představíme dvě klisny, které budou na dráze hájit dostihové barvy jiných majitelů, než stáje DAR rodiny Kopeckých. Koncem února se narodila Coca (Blue Coral – Calva, Le Havre), která bude v budoucnu propagovat stáj Buc – Film. „Coca je vlastní odchovankyní pana Boučka, kterému tímto moc děkuji za projevenou důvěru. Velmi si naší spolupráce vážím. Klisna se zatím jeví šikovná, je bezproblémová, moc ochotná a pracovitá. Na přání majitele se na ni netlačí a dostane tolik času, o kolik si řekne. Předpokládám, že vyběhne na podzim, ale o první start si musí v první řadě říct sama.“ Dodejme, že Coca je úvodním potomkem klisny s krátkou dostihovou kariérou. Má ale zajímavý původ, jejím otcem je úspěšný plemeník Le Havre a matka je dcerou kultovního Sadler´s Wellse. 

O dva měsíce je mladší Victorie Great (Nathaniel – Valoria, Hernando), s níž vstoupí mezi početnou skupinu majitelů v českém turfu stáj Leduro. Klisna je dcerou i u nás dobře známého plemeníka Nathaniela (Galileo), jemuž dělali loni výbornou reklamu derby-vítěz Pacific Hill a druhý z derby Angkor Vat. Victoriina matka sice nestartovala, ale je polosestrou třetí z Irish Oaks Volume (Mount Nelson).“Victorie je pěkná a velká klisna. Do stáje přišla ale až na konci února v podstatě jako syrový kůň. Zatím se se vším jenom seznamuje, potřebuje nasvalit, napracovat a získat kondici. Je ale pracovitá a snaživá, takže uvidíme. Měla by být vytrvalá a myslím si, že se brzo dostane na úroveň ostatních. Těžko ji ale teď nějak více hodnotit.“ 

Hned několika zajímavými juniory disponuje domácí stáj DAR. Čtvrtým potomkem dvojnásobné klasické vítězky Brittany (Mujahid) je v lednu narozená Britany Go (Zazou), jejíž starší bratři, čtyřnásobný vítěz  Bulpit (Bully Pulpit) a mj. pátý z Velké jarní ceny Big Ben (Mikhail Glinka) ukázali na dráze slušnou třídu. „Brittany Go taky nepatří k raným koním, ale zatím se ukazuje v dobrém světle. Jestli vyběhne, tak asi až na podzim. To hlavní ale od ní očekávám až v další sezóně. Těžko ji srovnávat s polobratrem Big Benem, ale pokud se na ni nebude spěchat, myslím si, že by mohla být i lepší než on.“  Rovněž v polovině února narozená Force One (Zazou) je čtvrtým potomkem své matky, klisny Footsie (Footstepsinthesand). „Doufám, že Force One půjde ve šlépějích polosestry Forey, a doufám že bude ještě lepší než ona. Alespoň prozatím to tak vypadá.“

Haris KapitanTreville Coca Haris LaFantazie BritanyGo
Kapitan Treville a Coca A další dvouletí - La Fantazia a Britany Go


Další z dvouletých klisen je ve druhé polovině ledna narozená Frami Hit (Majestic Missile – Freya, Ray Of Light). „To je polosestra loni dvouletého Forte. Je pracovitá a snaživá jako její bratr. Uvidíme kam, se v sezóně výkonnostně zařadí.“ Jednou z nejcennější klisen krabčického chovného stáda je vítězka Listed v Itálii Leo Gali (Galileo), a na dráhu by se měl dostat její třetí potomek, dubnová La Fantazia (Zazou). „To je hezká a pracovitá klisna,“ říká trenér Haris. „Letos určitě vyběhne, ale jsem na ni opatrný, nechci na ni tlačit, protože to podstatné od ní očekávám až příští rok.“ 

Mezi dvouletými koňmi jsou tři zástupci silnějšího pohlaví. Počátkem května se narodil  Askan (Majestic Missile – Allsingingdancing, Vocalised), který má trochu zpoždění oproti většině svých vrstevníků. „Podobně jako Victorie Great přišel z výběhu až před měsícem, protože je pozdní. Obsedl se a pracuje.“ Další dříve dostihově velmi výkonná a dnes chovná klisna Corcovada (Captain Rio) má mezi juniory svého třetího potomka. Je jím v únoru narozený a už vykastrovaný Corado (Mikhail Glinka), na jehož konto Ludvík Haris říká: „Zatím moc nenarostl, ale to se může časem změnit. Menší vzrůst dohání bojovným srdcem, je pracovitý a stíhá se všemi, nic nevzdá. Musí se s ním opatrně, ale i tak si myslím, že by na podzim mohl vyběhnout.“

Jen o pár dní mladší je ryzák Kapitan Treville (Zazou – Kardinale, Belenus). Jeho matka by mohla být čtenářům povědomá, patřila k vynikajícím koním v Polsku. Vyhrála Saint Leger a byla mj. druhá v Polském derby a rovněž v KMET Cup Classic v sezóně 2010. „Kapitán je pěkný, hodně snaživý a pracovitý kůň, určitě vytrvalý a rozhodně bude pozdnější. Líbí se mi, bude ale potřebovat čas, aby dozrál. Seznamovací start ho s největší pravděpodobností letos nemine, ale tlačit na něj nebudu. Na něj si rád počkám…“ 

To ale nejsou všichni koně ročníku 2018, které může návštěvník u trenéra Harise spatřit. „Dále ještě připravujeme dvouleté koně pro německé majitele, konkrétně jsou to čtyři klisny, které by měli jít později do tréninku do Německa.“ Majitel Alfred Renz tu má v přípravě Aguilera Christina ( Zazou – Agosta, Lauro) a Ikony (Zazou – Injoy, Adlerflug), zatímco pro Winfrieda Pütze tu jsou připravovány Naussa  (Zazou – Nightbitch,  General Assembly), jejímž starším bratrem je v Čechách jednu sezónu trénovaný Nero de Avolo (Wiener Walzer), a Nemara (Guiliani – Natalis, Law Society). 

Haris forte Haris IndianEagle Haris Imsexydidknowit
Forte Indian Eagle na Řípu Imsexyandiknowit


V tříletém ročníku má stáj DAR sedm koní, z nichž dvě klisny najdeme na přihláškách do klasických dostihů. Nejlepším dvouletkem trenéra Harise byla loni Forea (Mikhail Glinka), která běhala omylem pod jinou identitou a tak její velmi dobré výsledky musely být anulovány. Trenér by ale samozřejmě byl rád, kdyby na ně navázala. „Foreu jsme přihlásili do Jarní ceny klisen a do Oaks. Už loni potvrdila má slova a zařadila se mezi nejlepší koně českého chovu. Doufám, že to potvrdí i letos.“ Na soupisce klisen do Oaks nacházíme také zatím nestartující Finigu (Mikhail Glinka – Finity Run, Hurricane Run). „To je polosestra Finiose a na rozdíl od něj by měla být vytrvalá. Je pozdní, jak jsem avizoval minulý rok touhle dobou. Podle mne je to klisna  pro překvapení.“

Dalším loňským dvouletkem, který už má dostihovou zkušenost, je dcera šampionky Najinské Night Sky (Mikhail Glinka). „S ní to pořád ještě není úplně tak, jak bych si to představoval. Stále se učí zvládat pracovní stres, a myslím, že to ještě chvíli potrvá, než nám ukáže co v ní je.“ Kariéru zahájil loni i Forte (Bully Pulpit). "Forte je pracovitý, snaživý kůň, takový dříč, nikdy nic nevzdá. Stále je to ale ještě jedno velké dítě. Uvidíme v sezóně, kam se výkonnostně zařadí.“

Další tři tříleté klisny bude čekat debut. Je mezi nimi také Anzou (Zazou – Anwilka, Dashing Blade). „Tato sestra Anshoy je sirotek, což je dost velký hendikep a od toho se všechno odvíjí… Je však pracovitá a uvidíme v průběhu sezóny, jak to s ní nakonec dopadne.“  Polosestra šampiona a dvojnásobného klasického vítěze Lagara (Dalghar) dostala jméno, které jejího úspěšného sourozence připomíná. O Lagaře (Majestic Missile) trenér prozrazuje následující: „To je exteriérově krásná klisna, vidím ji spíše na kratších distancích a zcela určitě až ve druhé polovině sezóny.“ Kolekci koní v klasickém věku uzavírá Legia (Mikhail Glinka – Lenka Top, Daliapour). „Po zkušenost s jejími polobratry Lombardinem a Lemienem si myslím, že na ni bude třeba počkat. Jeví se tak i v práci a také potvrdila moje slova o ní z loňska. Seznamovací start nevylučuji, ale stále těžko říct, kdy si o něj řekne. Skokově je ale hodně zdatná.“ 

Haris trinis Lagara Benidiction Haris trenink
Trinis, Lagara a Benidiction Trénink v malebné kraijně s Řípem


Zajímavé koně nacházím i mezi čtyřletými a staršími koňmi u trenéra Harise. Čtyřletý valach Galios (Bully Pulpit) stáje DAR loni ve své první sezóně absolvoval devět dostihů a kromě vítězství na míli v Chuchli se ještě šestkrát umístil. Mj. byl i třetí v Ebreichsdorfu. „Jeho polobratr Galis se postupem času, rok od roku, zlepšoval, a to samé očekávám i od Galiose. Měl by být ještě lepší než loni, ale co se týče výkonnostního stropu, myslím si, že ten přijde ještě až v dalším roce.“ Čtyřletou klisnu Imsexyandiknowit (Canford Cliffs – Causeway Song, Giant’s Causeway) jsme již představovali v Předsezónním rozhovoru s trenérkou Novákovou. Klisna se ale mezitím přemístila do Krabčic, jak trenérka tento záměr v půlce února avizovala.  Připomeňme si, že se z dosavadních 10 startů v Polsku se umístila nejhůře než na čtvrtém místě a například v Oaks skončila na třetím místě. Trenérka Nováková uvedla, že spolumajitelkou klisny pana Vocetky se stala Lucie Krejsová. „Imsexyandiknowit  je menšího rámce, ale výjímečná svou sílou a srdcem. V práci se příliš nevydá, ale věřím, že v dostizích půjde na sto procent.  Moc se na ni těším ve vytrvaleckých dostizích pro klisny.“ 

Pěkná je i sestava dvou koní ročníku 2015. Vítěz Pražského zimního favorita ze sezóny 2017 Black Bard (Big Bad Bob) se už loni věnoval překážkovým dostihům a potěšil několika dobrými výsledky na proutěných překážkách v Pardubicích. Mj. vyhrál o osm délek dostih třetí kategorie a následně se umístil druhý za Nejlepším steeplerem roku Cheminee v jedničkovém dostihu a sezónu uzavřel čtvrtou příčkou v Křišťálovém poháru. „Black Bard je kůň menšího rámce, byl stále takový „krtek“. Kromě toho měl předešlé sezóny dost náročný program, potřebuje si pořádně odpočinout. Jelikož není momentálně kam chvátat, odpočívá stále ve výběhu. „Nažral“ se, přibral a konečně se z něj „dělá“ pořádný kůň, je teď úplně jiný. Stále byl takové dítě, potřeboval vyspět a zesílit, což se myslím povedlo. Nadále bude připravován do překážek.“ 

Bílý Finios (Midships) loni zvítězil dvakrát - v Meranu a také ve dvojkovém Listopadovém handicapu, kde zůstal na jeho štítě výborný Tropical Bond. „Finios absolvuje snad podobný program jako loni. Je to užitečný kůň do kratších dostihů, těžko o něm říct něco objevného. Pořád je to stejný rošťák, moc chytré zvíře, stále si drží svou formu. Pokud mu v dostizích vše sedne, je schopný držet krok s nejlepšími koňmi na dráze a umí do toho dát vše, když ne, klidně se na to vyflákne.“

Haris Galis Haris Petrlikova Lea Haris finiga
Galis Šampionka Pony ligy 2019 Lea Petrlíková Finiga


A optimismus určitě je na místě i u nejstarších koní ve stáji. Hodně už toho za dvě sezóny ve vínovooranžových barvách dokázal šestiletý valach Au Pied Leve (Apsis), který z osmi startů pětkrát v dostizích přes proutěné překážky vyhrál. Jeho posledním počinem bylo říjnové vítězství v dostihu Listed v Meranu. „Au Pied Leve je moje srdcová záležitost a v podstatě můj „osobák“, usmívá se trenér. „Je to tvrďák a není s ním jednoduché pracovat, protože má svou hlavu a na vše svůj názor, ale pokud má jezdec pochopení, jemnou ruku a statečné srdce, udělá pro něj vše a vše mu vždycky vrátí. V dostizích umí zabojovat a vydat ze sebe maximum. Loni ukázal, že umí a moc mě potěšil výhrou v blacktype dostihu v Meranu. Nadále se bude věnovat překážkovým dostihům.“ Velký zásah se na italské dostihové scéně, ale v rovinovém provozu, povedl v listopadu 2018 Indian Eagleovi (Adlerflug), který tehdy lehce vyhrál Listed v Římě. Od té doby ale na dráze absentoval. „Indian prodělal zranění, ale od loňského září opět trénuje, práci zvládá na jedničku s hvězdičkou. Má za sebou kvalitní zimní přípravu, takže teď už má z toho jenom srandu. Navzdory tomu nechci nic uspěchat a v souvislosti s tím, že nevíme, jak se momentálně bude situace vyvíjet, vidím to tak na návrat ve druhé polovině sezóny. Jeho parketou budou zahraniční ultravytrvalecké dostihy.“ 

Jedničkové vítězství v Bratislavě loni získala Benidiction (Zebedee), jež se pak ještě třikrát umístila ve velkých dostizích na mostecké dráze, mj. byla druhá v Ceně Jezdectví a v Severočeské ceně. „Benidiction zůstává na dráze i letos, je to poctivá a pracovitá klisna, která své výkony vždy odvádí na sto procent. Drží dlouhodobě formu na nejvyšší úrovni a očekávám to od ní i letos. Moc jsem se na ní těšil v Gomba handicapu, ale bohužel…. Budeme si muset počkat.“  Další šestiletý kůň v sestavě DARu Trinis (Bully Pulpit) vyhrál v Praze v říjnu a kromě toho ještě posbíral šest umístění. „Trinis je pracovitý a bezproblémový kůň. Je v pořádku, je to typický sprinter a drží si svou formu a třídu.“ 

V Meranu na rovině se loni dokázal prosadit Bonys (Intense Focus), který na italské dráze ještě získal i čtyři druhá místa. Také on patří k trenérovým oblíbencům. „To je moje další srdcovka, která mi vrací veškerou péči. V práci se nepředře, ale v dostizích je to něco úplně jiného. Je to kůň pro vytrvalecké dostihy, v zásadě by měl jít cestou jako po minulé roky. Myslím si, že v Chuchli se mu příliš nelíbí, to na jiných drahách je to úplně jiný kůň. Ukázal to v zahraničí už loni a myslím si, že tam svou kvalitu prokáže i letos.“ Skvělou sezónu měl loni i zástupce stáje ALPEJ Galis (Suteki Shinsukekun), který měl výborný konec léta a podzim. Dvakrát vyhrál v Meranu a mezi to ještě uměl vklínit vítězství ve dvojkovém handicapu v Praze. „Tenhle kůň mě neustále překvapuje, pořád se zlepšuje. Vůbec nevím, kde se to v Galisovi bere, ale rok od roku je silnější, vyrovnanější a lepší. Letos to bude naše čtvrtá společná sezóna a já od něj očekávám, že se opět zlepší. V posledních třech startech loni neprohrál, z toho dvakrát se mu povedlo vyhrát v Meranu, což mě nesmírně těší hlavně kvůli němu. Když jsem ho poznal - jako tříletého na konci sezóny - a začal ho trénovat, nikdy bych si nepomyslel, že se z něj „udělá“ kůň, jakým je dnes.“

Haris HiddenFlame Haris Gruber Haris NightSky Legia
Hidden Flame Miroslav Gruber Night Sky a Legia


A už nám ve výčtu svěřenců Ludvíka Harise chybí jen jedenáctiletý Hidden Flame (Barathea), který celý svůj tým a rodinu Kopeckých potěšil dvěma triumfy v Meranu. „Hidden Flame je tady se mnou od začátku. Když jsem přišel do Krabčic, vracel jsem ho po zranění na dráhu. Je to kůň s obrovským charakterem a vysokou třídou. V jedenácti letech je stále schopný držet krok s nejlepšími. Má už svůj věk, to je pravda - podle toho se budeme přizpůsobovat dostihům tak, aby se mu to líbilo a měl z nich radost -  ale stále je plný elánu, radosti ze života a chuti do práce. V tréninku si s ostatními kolegy jenom pohrává. Úžasné zvíře, kterému stačí tak málo, dopřát mu pocitu pohody a spokojenosti…“

Vzhledem k tomu, jak často loni byli svěřenci trenéra Harise úspěšní na italských rovinách, ptám se, zda-li letos měl znovu plány na časté starty v Itálii a také na to, jak jsou jeho svěřenci připravení na sezónu? „To ukážou až dostihy. Snad nejlíp jak to šlo. Udělali jsme s týmem pro to všechno, co bylo v našich silách. Samozřejmě jsem italské starty zase plánoval, ale jak se říká, člověk míní, pán Bůh mění. Dnešní situace mě samozřejmě nijak netěší, ale co se dá dělat. Všichni jsme na tom stejně. U nás i ve světě…. Na dostihy si budeme musit asi ještě počkat. Jinak si ale pro sezónu přeji zdravé a rychlé koně, spokojené majitele, bezproblémový průběh  sezóny, pohodu v týmu a kvalitně připravené dráhy. Doufám, že se nám podaří tak úspěšná sezóna, jak byly ty minulé. Anebo zase klidně i o dírku lepší… A v neposlední řadě bych chtěl poděkovat mému týmu za odvedenou práci a majitelům za jejich podporu,“ zakončuje Předsezónní rozhovor trenér Haris.

Michaela Zemanová
Fotografie: archiv trenéra Harise

Předchozí díly seriálu S trenéry před sezónou:
Josef Váňa ml.
Petr Kantek
Zdeněk Seménka
Pavel Poles
Lenka Kvapilová
Hana Kabelková
Jiří Chaloupka
Václav Hulínský
Jana Nováková
Ivana Pejšková
Dušan Andrés
Arslangirej Šavujev
Michal Tajmr
Karel Germič
Martina Havelková
Jiří Brož
Miroslav Nieslanik
Pavlína Baštová
Radim Bodlák
Pavel Hlavatý
Lenka Horáková
František Holčák
Stanislav Popelka
Tomáš Váňa
Radek Žalud
Zdeněk Mimra
Michal Kalčík
Jana Junková
Čestmír Olehla
Josef a Pavla Váňovi
Radek Holčák 
Martin Bělka
Luboš Urbánek
Greg Wroblewski
Ivan a Petr Kubovi
Zdeno Koplík
Jan Demele
Václav Luka
Jozef Piruch








    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net