Nenačovice novým místem na mapě Česka
Vítězka více než 80 rovinových dostihů Ilona Hronová před třemi roky začala trénovat a za dvě úplné sezóny v nové roli toho stihla hodně – měla koně na startu jedničkových dostihů vč. Oaks a se svou svěřenkyní uspěla i na německém závodišti v Mnichově.
S manželem vybudovala nedaleko od Prahy soukromé tréninkové středisko, kde v současnosti připravuje bezmála desítku koní pro dva majitele. A také je maminkou tříleté Agátky…
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Počet koní v tréninku: 9
Koně, kteří odešli po sezóně: Small Witch
Koně přihlášení do klasik: Passion
Stájový personál: Pavel Hron, Marie Mokošová, vypomáhají Bára Lipšová, Soňa Coufalová
První jezdec stáje: dohoda pro překážky s Dušanem Andrésem, pro roviny s Bayurzhanem Murzabayevem
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Koně nejmladšího ročníku nalezneme v přípravě Ilony Hronové tři a všichni jsou v majetku stáje Hřebčína Křenek. Hřebec Mystic Golfer (z Mystic Mover po Danehill Dancer) a klisna White Ghost (z Witoma) jsou zástupci prvního ročníku Torluse. „Jsem s nimi spokojená, vlastně jsem z nich mile překvapená,“ hodnotí pozitivně úvodní produkci šampion mílaře Torluse trenérka. „Oba jsou bezproblémoví, sice jako mladí koně jsou temperamentnější, ale dají se dobře zvládnout a ochotně pracují. Zatím mi dělají radost. Mystic Golfer je souměrnější, i když stále roste. Je to šikovný hřebec, líbí se mi, jak cválá. Byla bych spokojená, kdyby se v sezóně proběhl, a myslím, že to není nemožné. White Ghost je veliká klisna, hodně roste, ale myslím, že by taky mohla mít v sezóně start.“
Foto: Mystic Golfer
Třetím dvouletkem je dosud nepojmenovaná klisna po plemeníkovi Saddex z klisny po Lomitas. „To je ještě hodně zelený kůň, ta letos určitě nevyběhne.“
I ve tříletém ročníku je ve středisku v Nenačovicích trojice koní. Jedná se o samé klisny a všechny si již loni vyzkoušely dostihové reálie. „Křenkovská“ sestra Le Paydy Lemesína se loni v obou svých startech umístila. „Začala zjara hodně růst, ale zvládla na podzim dva starty, je to šikovná klisna. Byla bych spokojená, kdyby ukázala solidní výkonnost jako Le Payda, ale v koutku duše doufám, že by mohla být ještě lepší a třeba i koněm druhé kategorie... Není vytrvalá, a jaro je hodně dostihově nabité, nechceme ale na ni tlačit.“
Foto: White White Ghost
Druhým majitelem, pro kterého trenérka Hronová se svým týmem připravuje koně do dostihů, je loni poprvé registrovaná stáj SV Vondra GAIN. Ryzka Passion loni dokonce zvládla čtyři starty a v těch druhých dvou udělala radost čtvrtým a třetím místem nedaleko za vítězem. „Je to malá klisna, ale přitom pracovitá a šikovná. Jeví se jako vytrvalá, což si samozřejmě musíme na jaře ověřit dostihy, ale pokud ano, tak ji budeme směřovat do Oaks, kam byla přihlášena. Výkonnost má, její poslední dvouletý start v Mostě byl hodně dobrý, za vítězným Sin and Rich a druhou Sapsiree nebyla daleko. Jsem moc zvědavá, kam se dokáže Passion v sezóně dostat.“
Foto: Passion
Další klisna stáje Vondrových Novellette je registrována jen k zahraničním startům. Loni se výborně uvedla při svém jediném startu v polovině října v Mnichově, kde doběhla třetí a mj. i porazila svěřenkyni Filipa Neuberga Great Pearl. „Udělala mi velkou radost, prodala v dostihu, to co ukazovala v tréninku. Je to velká kostnatá klisna s trochu hřebčí povahou, a velmi silná. Myslím, že se vyplatí na ni trochu počkat, že nám to vrátí. I když je totiž dcerou Alhaartha, je pozdní, je tedy spíš po své matce. Pokud vše půjde dobře, mohla by na podzim běžet bonusový dostih v Halle nebo v Mnichově pod záštitou BBAG.“
Foto: Novelette
Jedním z tahounů střediska by měl být podle loňských výsledků čtyřletý reprezentant stáje Hřebčína Křenek Le Payda, který loni uzavřel sezónu triumfem ve trojkové společnosti koncem srpna. „Bohužel se nám při tomto startu zranil a tak už do konce sezóny odpočíval. A teď ho trápí úplně jiný problém, a sice bradavice. To samo o sobě by nebylo nic hrozného, ale jednu z nich má pod gurtem a nemůže mít na sobě sedlo. Je tedy nyní jen v lehkém tréninku do doby, než se bradavice po léčbě mastí úplně zbaví. Do sezóny tedy vstoupí o něco později. Byla bych spokojená, kdyby se letos etabloval ve společnosti druhé kategorie. A kdyby vše šlo dobře, mohli bychom s ním zkusit i třeba nějaký dostih v Německu.“
Vrstevníkem Le Paydy a jeho stájovým kolegou je Accelerate, dosud jen jednou seznámený s dostihovou atmosférou. „To je obrovský kostnatý kůň s velkou hlavou, bylo potřeba, aby začal své tělo ovládat… Měl loni na podzim ještě běhat jednou v Mostě, ale zanítila se mu oděrka na kůži a musel dostat antibiotika, takže na startku jít nemohl. Jeho parketou by měly být dlouhé dostihy. A tohohle koně bych si chtěla jezdit sama. Zatím mu plánuji start 12. května na 2400 metrů. V terénu s koňmi i skáčeme a Accelerate je na to moc šikovný, takže v případě potřeby by asi mohl přejít na překážky. Ale věřím, že ještě na rovině může něco ukázat.“
Nejstarším koněm ve stáji je reprezentantka SV Vondra GAIN pětiletá Marketa. „Loni měla problém snad se vším, navíc trpí klaustrofobií, takže špatně cestuje a musí jezdit sama. Dušan nám po prvním běhání v Pardubicích, kdy byla čtvrtá, říkal, že chrčí, tak jsme na příští start provedli úpravu na výstroji, ale nezlepšilo se to. Marketa tedy absolvovala v Brně operaci měkkého patra. Těšili jsme se na její podzimní start v Mostě, potřebovali jsme zjistit, zda-li se podařilo její dýchací problémy odstranit, ale jezdec z ní spadl na prubiskoku, takže do dostihu nemohla nastoupit. Tak jsme na poslední pražskou neděli naplánovali start v první kategorii, ale dostihový den byl nakonec zrušený... Marketa je pracovitá ochotná klisna, ale zasloužila by si více štěstí. Chtěli bychom jí letos vozit do Pardubic na klasickou steeplechase. Na krosy zatím ne.“
A jak ještě Ilona Hronová prozrazuje, kromě dostihových koní (pro případné zájemce tu jsou tři boxy volné) se stará i vítězku Gomba handicapu ze sezony 1991 Supermate, která se 6. dubna dožila úctyhodných 26 let. A kde vlastně tréninkové středisko Nenačovice leží? „Nenačovice jsou vzdáleny 4 kilometry od Loděnice na Berounsku, v takovém pěkném údolí. Máme to tu pronajato, před tím tu byli chováni pštrosi. Pomalu jsme to s manželem budovali a jsme tu moc spokojení. Mně venkov naprosto vyhovuje, nerada bych trénovala například na závodišti. Přitom kdybychom potřebovali, můžeme na rychlé práce zajet do Chuchle, máme to jen půl hodiny jízdy.“ Ze slov Ilony Hronové, která svého času patřila k vyhledávaným jezdkyním a povedlo se jí vyhrát i klasický Saint Leger s Radbeccem, vyplývá, že je spokojená. „Ano, jsem spokojená. A teď je pro mne prioritou tréninkové středisko a trénování koní, dostihového ježdění jsem si užila už dost,“ říká na závěr a dodává, že ale známým ráda občas koně odjezdí, pokud to nějak nenaruší starty jejích koní. (mze)
Předchozí části seriálu Trenéři před sezónou:
1. Allan Petrlík - Rád by získal umístění v klasických dostizích
2. Jaroslav Drlík - S perspektivními čtyřletými ve stáji
3. Tomáš Šatra - S elitními hřebci i zajímavými nováčky
4. Ing. Ivana Pejšková - Spoléhá na výhodné věkové složení stáje
5. Petr Juránek - Mezi tréninkem a budováním nového střediska
6. Jan Demele - Ve stáji s převahou starších koní
7. MVDr. Barbora Schillová - Malá stáj s českými odchovanci
8. Eduard Kotáb - Se čtyřletými hvězdami a zajímavou omladinou
9. Ivan a Petr Kubovi - Středisko s rodinnou atmosférou
10. Zdeněk Mimra - S Ediggiem, Tulumem i čtveřicí potomků Tiger Cafe
11. Tomáš Hurt - Jedničkový Charhizard a nadějné tříleté klisny ve stáji
12. Pavel Tůma - I po odchodu Mariydiho s dobrými koňmi
13. Lenka Horáková - Zajímavá junioři i nadějní koně do překážek
14. Lenka Syslová - Návrat Satera a nadějní dvouletí ve stáji
15. MVDr. Čestmír Olehla - S French Quebec a mnoha talentovanými překážkáři
16. František Holčák - s hvězdnými koňmi a řadou dovezených nadějí
17. Jozef Piruch - Jen mládí ve stáji a naděje v tříletém ročníku
18. Dalibor Török - Více koní nejen od fialovooranžových barev
19. František Mourek - Se zajímavým tříletkem a učňovským personálem
20. Jaroslav Votava - Na přihlášky do klasik je čas
21. Jan Blecha - Dvě střediska a převaha překážkových koní
22. Helena Vocásková - Silný tříletý ročník a irské nákupy
23. Josef Bartoš - Více juniorů i koní do překážek
24. František Zobal - Velké středisko se zbraněni do překážek
25. Radim Bodlák - Line Honey, Fantazia Mia a zajímavé nákupy
26. Stanislav Popelka - Comeback Avereho a silná sestava překážkových koní
27. Grzegorz Witold Wroblewski - Ve Zhoři budou spoléhat na silnou sestavu starších koní
28. Filip Neuberg - Merlyp, Solini a zajímaví junioři
29. Ing. Zdena Havlíčková - Velká obměna ve složení koní
30. Ing. Milan Theimer - Talentovaní překážkáři s výhledem pro Velkou pardubickou
31. Martin Suchánek - Jedničkový Dublér a zajímaví dvouletci
32. Ing. Václav Chaloupka - Užiteční koně do rovin i na překážky
33. Pavlína Sůrová - Návrat leadera stáje Miraina a nové posily
34. Martina Růžičková - Scyrisovi dvouletí a Rubín před důležitým úkolem
35. Radek Holčák - Nebývale silní tříletí a řada kvalitních překážkářů
36. Ing. Pavlína Baštová - Návrat Hetmana Polnyho a mnoho užitečných steeplerů
37. Antonín Novák - Překážkové středisko i s talentovanými polokrevníky
38. Jiří Uhl - Král Valldemoso v ostravském středisku plném steeplerů
39. Jiří Hurt - S nadějnou Maggie a překážkářem Hardym
40. Hana Kabelková - Trezor zahájí sezónu o trochu později
41. Tamara Křídlová - Nejen se synem Masiniho do šesté sezóny
42. Jiří Chaloupka - Začátek nové profesní etapy se sedmičkou plnokrevníků
43. Ing. Václav Luka - Bošovice s mnoha nadějemi nejen do klasických dostihů
44. Miroslava Maršíčková - Omlazení koňského týmu o dvouleté z Baden-Badenu