To slovo na nás útočí ze všech stran a podle hodně vousatého vtipu, jehož pointa zůstává léta stejná, jen předmět se mění, už máme strach, aby na nás nevyskočil i z právě otvírané konzervy. Koronavirus. Ovlivnil téměř vše a stranou nezůstaly ani dostihy a chov anglického plnokrevníka. Jako červená niť se táhl celou loňskou sezónou jak u nás, tak i v zahraničí. Na následujících řádcích se za sezónou, nakaženou Covidem-19, ohlížíme prostřednictvím připomenutí jejích nejvýznamnějších momentů.


Leden


Nový rok, nová předsevzetí a nové plány. Rok 2020 začínal, alespoň na evropské scéně, pozitivně. Jednou z prvních dostihových zpráv, kterou přinesl, bylo plánované navýšení cen dostihů nejprestižnějšího mítinku na světě - Royal Ascotu. Ten měl zvýšit objem cen na více jak 8 miliónů liber a dva dostihy měly mít dotaci rovný milión liber. Poprvé v historii to navíc byla zpráva, která se mohla dotknout i nás, byť Hardwicke Stakes, v nichž v roce 2019 bojoval Nagano Gold o vítězství, patřily k dostihům, jejichž cena se nezměnila. Takové alespoň byly plány v lednu, kdy pořadatelé netušili, jakou čáru přes rozpočet jim udělá miniaturní vir, o němž tehdy ještě téměř nic nevěděli.

Zmíněný hrdina z Ascotu Nagano Gold stanul v čele v lednu zveřejněné Klasifikace 2019 a necelý týden po jejím zveřejnění byl na XXV. Galavečeru českého turfu vyhlášen Koněm roku, poprvé podle nových pravidel. 

Už 3. ledna načal v Deauville novou sezónu jako první český startující kůň čtyřletý Ideal Man, ale ani on, ani další dva svěřenci Václava Luky na dotované umístění nedosáhli. První peníze vydělal až o 5 dní později jiný zástupce bošovické centrály Troizilet v Quinté+ handicapu a hned následující den přinesl i první české vítězství. Devátého ledna začala v Pise italská překážková sezóna a hned první tři překážkové dostihy se staly kořistí českých stájí. Úspěšné tažení v Česku trénovaných koní italskými překážkami sice koronavirus na chvíli přerušil, ale přes všechny těžkosti je čekala úspěšnější sezóna než byla ta, která o 10 dní dříve skončila.


Za soupeři schovaný Troizilet byl letos prvním českým koněm, který vydělal peníze

Na domácí scéně bylo nejdůležitější zprávou představení nové koncepce pardubické sezóny, která plánovala před všemi čtyřmi mítinky s kvalifikacemi přidat páteční mítinky s rovinovými dostihy a proutěnkami. Jak tehdy uvedl Dostihový spolek v tiskové zprávě, cílem bylo "umožnit více koním běhat odpovídající dostihy a současně si na Pardubickém závodišti vychovávat novou generaci třeba i pro Velkou pardubickou." Bohužel i tyto plány notně poznamenala koronavirová pandemie. 

Leden bohužel přinesl i několik velmi smutných zpráv. Vě veku 84 let zemřel Julius Hájek, stále dobře naložený gentleman ze staré školy, majitel, chovatel a štědrý mecenáš českých dostihů, kterého o pár dnů později následovala další z nezapomenutelných postav našeho turfu pan Quido Neuberg a na samém konci měsíce i trenér Miroslav Nehasil, který kdysi učil prvním krůčkům pozdějšího vítěze Velké pardubické Cipíska. 

Únor

Že se český turf nachází ve složité situaci jsme věděli, ale zatímco předchozí prezident se snažil vždy zdůrazňovat jen pozitivní fakta, v prosinci nově zvolený šéf Jockey Clubu Josef Bečvář se počátkem února v otevřeném dopise nebál poprvé pojmenovat a popsat neutěšenou situaci. "Potýkáme se s celou řadou problémů, jako je například úbytek chovných klisen, snižující se počet českých koní v dostizích, odchod malých majitelů, každoroční boj o peníze, snižování dostihových dní, nezájem mladých lidí pracovat ve stájích a s tím spojená velká fluktuace personálu, špatné finanční ohodnocení profesí a celá řada dalších potíží. Pokud se současnému „sportovnímu“ trhu nepřizpůsobíme, problémy se budou dále prohlubovat. Pokusme se současný trend v první fázi alespoň zastavit tak, aby nedošlo k dalšímu propadu," uvedl tehdy. Jako jeden z receptů na změnu trendu nabídl vytvoření Koncepce dostihového sportu a chovu do roku 2025. O pár týdnů později ale musel řešit samotnou existenci sezóny 2020 a koncepce na čas ustoupila do pozadí.

Problémy ale neřešil jen český turf. Tehdejší první muž slovenského turfu Tomáš Zajac ve Věstníku slovenského turfu zveřejnil Zápis z každoroční porady Závodiska s trenéry, ve kterém mj. uvedl, že: "V případě, že dostihových koní nebude přibývat, nebude možné udržet rozsah dostihového provozu na současné úrovni." Další negativní zpráva se dotkla i českých koní, neboť vedení Závodiska Bratislava rozhodlo o zvýšení srážky z výher zahraničních koní z 8 na 12%. Následně zveřejnilo propozice na Turf Gala a klasické dostihy, podstatné bylo snížení dotace Derby z 55.000 € na rovných padesát tisíc. Jak se však později ukázalo, realita byla podstatně horší.

Patnáctého února začala připouštěcí sezóna, do níž český chov vešel s 22 plemeníky. Jak složitá bude tehdy ještě nikdo netušil, ale šéf krabčického chovu Ladislav Pohanka už tehdy cítil chladnoucí zájem německých klientů, který přičítal přicházející recesi. Ta přišla, ale nebyla důsledkem klasického ekonomického cyklu nýbrž pandemie, která načas uzavřela i hranice a znesnadnila příjezd zahraničních klisen k českým plemeníkům.

Na konci února se uskutečnil inaugurační ročník Saudi Cupu, 20 milióny dolarů dotovaného nejbohatšího dostihu světa, ve kterém se prosadil v Kentucky Derby diskvalifikovaný Maximum Security. Jeho majitelé se ale dosud desetimiliónové dotace za vítězství kvůli pozdějšímu vyšetřování trenéra Jasona Service z dopingových prohřešků nedočkali.   

Na sklonku února pak dorazil koronavirus i do dostihové Evropy a poté, co kvůli němu byly zrušeny či omezeny mítinky v Macau a Hongkongu, bylo 24. února oznámeno, že se kvůli němu ruší všechny italské mítinky do 1. března včetně sobotního 29. února, na který bylo přihlášeno 6 koní v českém tréninku. Ti poprvé a bohužel nikoliv naposledy museli kvůli koronaviru zůstat ve stáji.

Březen

Na počátku března už koronavirus pomalu začal ovládat celé evropské dostihové dění. Compiegne a Chantilly oznámily dostihy bez diváků, později se přidala další francouzská i italská závodiště včetně Trevisa, Dubaj uvedla, že "Super Saturday", mítink, který nabízí hlavní předzkoušky Dubai World Cupu, bude bez diváků. České stáje řešily, zda dorazí na mítink v Trevisu 7. března, nakonec po konzultacích s hygieniky zůstaly doma. 

To ale nebyly jediné špatné zprávy. Pořadatelé EJC na začátku března oznámili snížení cen čtveřice jedničkových dostihů, EJC Million se měl místo 2,6 miliónu korun běžet "jen" o 2,2 miliónu, trojice ostatních o 600 tisíc místo loňských 750 tisíc. Pouhý den poté zrušila Kolesa z finančních důvodů mítink plánovaný na 12. dubna. Jockey Club následně zveřejnil propozice, které počítaly s 55 dostihovými dny, ale byl v nich zahrnut i již zrušený mítink v Kolesách.

Dvanáctého února dorazil koronavirus i na českou dostihovou scénu. Jockey Club v reakci na vládou vyhlášený nouzový stav oznámil zrušení prvních dvou dostihových dnů, nouzový stav zároveň znemožnil starty českých koní v rizikových oblastech, jimiž tehdy byly i dvě z nejoblíbenějších destinací českých stájí Itálie a Francie. V polovině měsíce už se začaly hromadně rušit dostihy po celé Evropě a ač National Hunt Festival v Cheltenhamu proběhl bez jakýchkoliv omezení pouze s větším důrazem na hygienu, těsně po jeho skončení zrušila dostihy i Velká Británie a Kentucky Derby se posunulo na září.

Koronavirus si vybral svou daň i v chovu. Nejvíce postihl střelický hřebčín, který se v polovině března ocitl v uzavřené oblasti, do které a z níž byl zakázán vstup, a tak řada klisen, směřujících za dvojicí tamních plemeníků, musela počkat či změnit partnera. Jockey Club zrušil všechny dubnové dny a v komuniké uvedl, že "situace není dobrá". 

Do ponuré březnové atmosféry pak v samém závěru přišla další velmi smutná zpráva - úmrtí jednoho z nejúspěšnějších trenérů celé historie českého a československého turfu Tomáše Šatry. Ze čtyřnohých hvězd nás opustil i populární Belovodsk, kůň s velmi emotivním příběhem.

Duben

Koronavirus sílil, ale sílilo i odhodlání se mu postavit, a tak nepřicházely jen negativní zprávy. Nováček v napajedelském chovu Wireless měl první březí klisny, nová hříbata se navzdory hermetickému uzavření rodila i ve Střelicích, kde zhruba ve stejné době, kdy se s tímto světem loučil legendární Tomáš Šatra, přivedla jedna z jeho úspěšných svěřenkyň Sapsiree na svět svého prvního potomka. Se složitou situací se popral i napajedelský hřebčín, v reakci na prodeje ročků z loňského roku se však rozhodl výrazně omezit počet připouštěných vlastních klisen.

Připouštěcí sezóna bez větších problémů probíhala i v Evropě a nejaktivnější plemeníci se činili zadělat na novou generaci potomků, která jim přinese další slávu. Po skvělém startu se rapidně zvýšil zájem (i cena) o juddmontského KIngmana a jednou z elitních klisen, která k němu našla cestu, byla i dvojnásobná vítězka Prix de l'Arc de Triomphe Treve.


Spojení hvězd - Treve a Kingman. Foto Juddmonte Farms

Jockey Club v té době pracoval na plánu jak rozjet sezónu alespoň bez diváků, pořadatelé ale již začali sčítat první ztráty kvůli odlivu sponzorských peněz. Dostihový spolek Pardubice získal nového partnera, ale počátkem května dal najevo, že hodlá začít pořádat dostihy až bude umožněna i účast diváků.

Majitelé zatím ale neztráceli optimismus. Tipsport sice vypsal kurzy, z nichž vyplývalo, že dostihy podle něj nezačnou před 6. červnem, do Fitmin Cupu ale bylo přihlášeno 64 koní, o 10 víc než v předchozím roce.

Květen

Na prvního máje sice turfmani nevyrazili na tradiční mítink do Lysé, přesto byl Svátek práce i pro české turfmany radostným dnem. Po týdnech nejistot Jockey Club v návaznosti na vládou schválená pravidla rozvolňování mimořádných opatření uvedl, že toužebně očekávaná dostihová sezóna 2020 začne v pondělí 18. května v Mostě, byť bez diváků i bez majitelů. O tři dny později zveřejnil propozice na první dny a klasické dostihy, z nichž vyplynulo, že České derby se posune až na 6. září.

Pomalu se znovu začínal rozjíždět dostihový provoz i v dalších evropských zemích. Francie začala 11. května za mimořádného zájmu stájí. Na první 3 mítinky, vypsané bez diváků a bez možnosti startu zahraničních koní, se přihlásilo 1069 koní a handicap v Toulouse čelil náporu 121 zájemců o start. 

Sedmého května se znovu rozjely dostihy v Německu. První mítink po lockdownu, který se konal v Hannoveru, jasně ukázal, jak bude sezóna probíhat. V 11 z 12 vypsaných dostihů startoval bývalý český šampión Bauyrzhan Murzabayev, který tři dostihy proměnil ve vítězství a začal svou velkou jízdu, díky níž měl již v létě velký náskok před soupeři v boji o německý šampionát. Naopak Francie, stále uzavřená pro zahraniční koně, přinesla pro české stáje další špatnou zprávu - plošné snížení dotací, které nejvíce postihlo grupové dostihy, ale ceny se snížily téměř všech dostihů s výjimkou těch nejméně dotovaných.  

Koronaviru čelily i Spojené státy, zároveň však tamní Jockey Club přijal opatření, které může výrazně zasáhnout tamní chov. Budoucí plemeníci, narození v letošním roce a později, budou moci připustit během jedné připouštěcí sezóny maximálně 140 klisen. Ne všichni ale opatření sloužící k větší rozmanitosti chovu přijali s povděkem. Objevily se i hlasy, že kvůli němu může americký chov v budoucnu přijít o některé své šampióny, protože ekonomická rozvaha limitovaná příjmy z maximálně 140 připuštění ročně neumožní cenově konkurovat třeba japonským nabídkám za tyto hřebce. 

To však české chovatele rozhodně netrápilo a trápit zřejmě nikdy nebude, narozdíl od zastavené sezóny. Hlad po dostizích ukázaly hned první přihlášky - na úvodní mostecký mítink bylo přihlášeno 120 koní, chuchelská premiéra evidovala dokonce 150 přihlášek. Mostecká premiéra, jejíž hlavní chod - Memoriál Rudolfa Deyla ovládla desetinová favoritka Barthesa s ten den čtyřikrát úspěšným Tomášem Lukáškem, se ale příliš nevydařila. Pořadatel po ní čelil silné kritice z mnoha stran za nepřipravenost dráhy, kterou odstartovalo vyjádření trenéra Mimry, že byla nejhorší v tamní historii a k němuž se následně přidali další trenéři.

Živo bylo i v Pardubicích. Obavy z toho, že se tamní sezóna vůbec nerozjede, vedly Karla Jalového a jeho Lokotrans k nabídce, že v případě rezignace Dostihového spolku na uspořádání sezóny převezme pořadatelskou taktovku sám. Spolek však následně kontrovat zprávou, že udělá vše pro zahájení sezóny 20. června. 

Z omezení startu českých koní v zahraničí těžili čeští diváci, byť jen u on-line přenosu. Velká dubnová díky tomu soustředila na startu konkurenci, jaká se v tomto dostihu ještě nesešla. Jména jako Kronprinz, Ignacius Reilly, Torque Power, Black Canyon, Zoriana, Saša, Angkor Wat, Boomboom Kiss, Sir Sun či Portorikos slibovala skvělou podívanou, z níž vítězně vyšel žokejem Liškou vedený Ignacius Reilly Syndikátu V3J, vracející se na dráhu po dlouhých 10 měsících. Na listině vítězů Velké dubnové najdeme i hvězdu přelomu 80. a 90. let Canona, který v květnu v požehnaném věku 34 let odešel na věčné pastviny.

O týden později zahájily i Karlovy Vary, které nabídly první derby trial. Skvěle se v něm uvedl přehlížený slovenský Opasan s Radkem Koplíkem, který po Derby lačnícím domácím majitelům nasadil do hlavy velkého brouka. Poslední květnový den se do hry vrátilo Merano a hned první mítink, v němž čeští koně získali 4 vítězství, ukázal, jak důležitou roli mají italské dráhy pro náš turf.

Ve Evropě se pomalu začaly rozjíždět i dražby, byť zatím v on-line režimu. První proběhla 27. května ve Francii a nakupovali na ní i čeští majitelé.

Červen

Zatímco v Evropě se provoz pomalu rozjížděl, na Slovensku provoz stál a tamní majitelé, chovatelé i trenéři se netajili obavami, zda se vůbec rozjede. Závodisko sice počátkem června vypsalo propozice, ale jen na tři dostihové dny se startem až 21. června a snížením cen dostihů. Nová část českých propozic sice plošný pokles cen nepřinesla, na polovinu ale klesly však ceny klasifikací na Velkou pardubickou.

Rovinové dostihy ale už pomalu mířily k prvním klasikám. Memoriál prof. Václava Michala, předzkoušku Velké jarní ceny, s přehledem ovládl šampión dvouletých z Pegasu Rate, který na konci června vyhrál i samotnou klasiku, byť už ne s takovým přehledem jako dřív. Jarní cenu klisen suverénně opanovala Eternity stáje Lokotrans, které k úspěchu pomohl i skvělý výkon žokeje Murzabayeva v sedle. Dostih ale ukázal ještě na jednu klisnu. Při kariérním debutu a po ztratě na startu získala čtvrté místo Zariyannka, která naznačila velmi slibný potenciál, který následně potvrdila druhým místem za Ratem ve Velké jarní ceně. Počet adeptů na úspěch v české modré stuze rozšířil i suverén z Varů Opasan, který byl do Derby dodatečně dohlášen, stejně jako zmíněná Zariyannka.


Rate s Milanem Zatloukalem vítězí ve Velké jarní ceně

V polovině měsíce pokračovalo rozvolňování protipandemických opatření a Pardubice se radovaly, že na úvodní mítink může přijít až 2000 diváků.  Chuchle naopak ve stejné době oznámila zrušení Evropského poháru žokejů. "V letošní složité situaci tak nebylo možno nabídnout partnerům EJC prostor pro plnou realizaci tohoto jinak velmi zajímavého projektu. Pevně věříme, že v roce 2021 proběhne EJC v takovém rozsahu a kvalitě, aby důstojně navázal na tradici, kterou prvních pět ročníků úspěšně započalo,“ uvedl pořadatel, ale bohudík, nebyl to konečný ortel nad loňským ročníkem populárního mítinku. 

Polsko oslavovalo hvězdu jménem Inter Royal Lady, jejíž výkony povzbudily majitele dokonce k přihlášení klisny do Arc, Česko se naopak s jednou hvězdou na čas loučilo. Vítěz Derby 2019 Pacific Hill, který se kvůli zdravotním problémům od Derby na dráze neukázal, byl vykastrován a případný návrat na dráhu byl odložen až na rok 2021. Ještě více ale smutnili američtí turfmani, když ve věku pouhých 7 let musel být po neúspěšném boji s neznámou chorobou uspán nejbohatší kůň tamní historie Arrogate.

Koronavirus nejen že vyhnal diváky z ochozů, ale výrazně zamíchal i mnohaletými zvyklostmi. V červnu se v USA odběhl první dostih trojkoruny, který však byly Belmont Stakes, jimiž trojkoruna normálně končí a které se odběhly na zkrácené distanci 1800 metrů. Kolébka turfu si nenechala vzít královský mítink v Ascotu, ten se ale termínově předběhl epsomské klasiky, posunuté na začátek července. 

Rušno bylo i v českém zákulisí. Stanislav Chudáček rezignoval na členství v Radě Jockey Clubu, jehož vedení na konci měsíce zveřejnilo Zápisy z jednání Rady a prezidia, z nichž se veřejnost dozvěděla podrobnosti o jednáních s Tipsportem o titulárním partnerství

Konec měsíce byl ale hlavně ve znamení mezinárodních úspěchů. Vrchol první části sezóny v Meranu plně ovládli svěřenci Josefa Váni mladšího a Meranem znělo "Bravo,Pepi!"!", stejný den absolvoval v Saint-Cloud sezónní debut Nagano Gold, který proti rozběhaným soupeřům podal v Gr.1 Grand Prix de Saint-Cloud fantastický výkon, po němž skončil o pouhý krk na druhém místě.

Červenec

První prázdninový týden se konaly obě epsomské klasiky, v nichž opět dominovali koně irské centrály Ballydoyle trenéra Aidana O'Briena. Novinkou bylo však, že je trenér nesledoval v Epsomu, ale z obývacího pokoje v Ballydoyle aby se vyhnul následné karanténě. Vítězka Oaks Love zatřásla trůnem evropské královny Enable, a den poté se zatřásl znovu, když Enable v Eclipse Stakes porazil Ghaiyyath

První kvalifikaci získal obhájce vítězství z Velké Theophilos, Aztekovi se v Pardubicích podařilo překonat 3 miliónů zisku jako teprve šestému domácímu odchovanci v české historii a úctyhodný milník mohl slavit i trenér Václav Luka, jehož svěřenci svými výdělky ve Francii překonali hranici 2,5 miliónu eur

Opasan vyhrál další trial - chuchelský Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera a Tipsport jej vypsal jeden a třičtvrtě měsíce před Derby jako horkého favorita s kurzem 2,85:1

Murzabayevův německý koncert dosáhl vrcholu 4. července v Drážďanech, kde vyhrál 6 dostihů, čeští turfmani ale s napětím a nervozitou sledovali příběh českého šampióna německých žokejů Filipa Minaříka. Ten si po ošklivém pádu v Mannheimu přivodil vážná zranění a bojoval o život. Stejně jako mnoho dalších na dráze i ten nejdůležitější boj ve svém životě vyhrál, později však oznámil konec jezdecké kariéry.

Jinak se zdálo vše být tak jako normálně. Agne Guardian vyhrál svou již pátou kvalifikaci, Enable potřetí triumfovala v King George, byť porazila jen dva soupeře. I Slovensko se pomalu vracelo do normálu poté, co tamní ministerstvo přislíbilo Závodisku dalších 400 tisíc eur na pokračování sezóny. Tu českou výrazně podpořil Tipsport, který se podle tiskové zprávy JC, zveřejněné 31. července, stal partnerem českých dostihů pro rok 2020.

Srpen

Počátkem srpna pořadatelé EJC oznámily, že Evropský pohár žokejů se nakonec uskuteční i letos, ovšem dotace jeho vrcholu EJC Million se smrskla na 1,2 miliónu korun. Třetí kvalifikace přinesla překvapení v podobě triumfu Lodgian Whistle s Jaroslavem Myškou, na něhož nestačil jak Trezor, tak ani silný lot Josefa Váni čítající Theophila, No Time To Lose či Mazhilise


Lodgian Whistle, foto Monika Suchánková

Oaks podle očekávání získala Zariyannka Lokotransu Slovakia, velmi dobře se ale uvedla i v Německu trénovaná Vivienne Wells české stáje Utrin.  V Americe nadále vládl tříletým Tiz The Law, který po Belmont Stakes získal i Travers Stakes.

Ač koronavirus změnil mnohé, jeden český trend mu odolal. Postupující feminizace českého turfu, patrná především na jezdeckém obsazení domácích dostihů, mohla v Netolicích aspirovat na zápis do Guinessovy knihy rekordů. V pěti rovinových dostizích startovali dohromady jen tři mužští jezdci a pouze v jednom se sešli všichni tři najednou. Jezdkyně tak obsadily více jak čtyři pětiny všech startovních polí.

Nagano Gold se poprvé vypravil do Německa, ale start v Preis von Europa se nepovedl a po skvělém francouzském úvodu bylo šesté místo v Gr.1 dostihu zklamáním. Do boje se stejný den vydal i Subway Dancer, ale jeho čtvrtý start v Gr.3 Prix Gontaut-Biron skončil zatím nejhorším výsledkem - posledním místem. Lépe se českým koním dařilo v Meranu, kde skvělý Northerly Wind vyhrál listed proutěnky a zásluhou třetího místa Imsexyandiknowit v Terme di Merano (L) získalo Česko dalšího koně blacktype statusu.

Na domácí scéně byla vrcholem Velká červnová,v níž poprvé poznal na české dráze hořkost porážky Rate a dosud jen tušený potenciál plně předvedl ze Srbska do Čech přesunutý Markoni LP. Eternity potvrdila svou třídu ve slovenské Velké jarní, ale silným závěrem si o pozornost řekl také Troop Commander stáje Meridian. Navzdory poklesu dotace sliboval zajímavou sestavu i Evropský pohár žokejů, do něhož byli přihlášeni i němečtí listed koně trenéra českého původu Bohumila Nedorostka.


Markoni LP s žokejem Foretem po vítězství ve Velké červnové ceně

Murzabayev dál utíkal svým soupeřům v Německu, Tomáš Lukášek rozšířil široké portfolio svých úspěchů nečekaným vítězstvím v maďarském derby v sedle outsidera Fausta.

Jockey Club vydal první data ze skončené připouštěcí sezóny, která bohužel ještě prouhloubila trend snižování počtu připuštěných klisen, na kterém se tentokrát podílely i nižší počty zahraničních klisen u českých hřebců. Na evropské chovatelské scéně byla zprávou číslo jedna koupě nadějného Wootton Bassetta irským Coolmorem, který tak získal nového zajímavého partnera pro svou početnou enklávu klisen Sadler's Wellsovy krve v čele s Galileovými dcerami.

Poslední prázdninový víkend patřil IV. kvalifikaci, kterou ovládl Sottovento. Trenér Josef Váňa ale neslavil. Při pokusu o svůj šestý kvalifikační úspěch se fatálně zranil Ange Guardian. Velký den naopak o den později prožíval Jiří Charvát, jehož Mr Right vyhrál Svatováclavskou cenu a First of All Gd3 steeplechase v Meranu.

Novým členem Rady JC se stal František Horák, v prezidiu zastoupil Ivana Janatku Martin Pecka. Na pondělí 31. srpna ale v Jockey Clubu s radostí vzpomínat nebudou. Startka na České derby se změnila ve frašku poté, co na ní nejprve nebyl, poté byl a následně znovu nebyl uveden německý Legal Rights, jehož majitele neměl v okamžiku startky na na zúčtovacím středisku JC dostatek prostředků.

Září

Před dostihově nabitým prvním zářijovým víkendem prolétla českými médii zpráva o odchodu skvělé Sixteen, v noci před Českým derby získal Bob Baffert další úspěch v Kentucky Derby, tentokrát zásluhou Authentica. 

Jubilejní 100. ročník Českého derby se odehrál v nejzazžím termínu své historie a před pouhou tisícovkou diváků. Česká televize ale pro ty, kteří se do Chuchle dostat nemohli, připravila tříhodinový přenos, a tak si i u televize mohli turfmani vychutnat další skvělý výkon slovenského Opasana, ale i úspěchy bošovické centrály, jejíž Ignacius Reilly a Rammsio vyhráli obě rámcové jedničky.


Opasanův triumf v jubilejním 100. Českém derby

Barthesa suverénně vyhrála Slovenské Oaks, Nagano Gold se v předzkoušce Arc Prix Foy (Gr.2) postavil mj. i vynikajícímu Stradivariovi a po skvělém finiši získal třetí místo. Cosmic Magic ovládla Velkou wroclawskou, naopak Anaking poprvé v ČR prohrál, když ve Zlatém poháru EŽ Praha nestačil jak na Capivari, tak ani na Dragona a o měsíc později ukončil kariéru.

Bohužel ani v září neskončily smutné zprávy o odchodech velkých osobností našeho turfu. Vladislav Hvízdal, který byl za zásluhy o český a československý turf jmenován čestným členem Jockey Clubu a před čtyřmi lety získal i Cenu za dlouholetý přínos dostihovému sportu, k nim rozhodně patřil.

V září se v Česku začala znovu zhoršovat epidemiologická situace, a tak zatímco Irsko oznámilo návrat majitelů do ochozů závodišť, Chuchle kvůli ní zrušila mítink plánovaný na 4. října

Eternity statečně bojovala v listed v Hannoveru, stáj Leram a trenér Luka obhájili díky Muguruze loňské vítězství v Ceně zimní královny a probíhaly i četné nákupy českých stájí na evropských dražbách. 

Když na tiskové konferenci před Evropským pohárem žokejů zazněla slova Tomáše Machovského "Je to obrovská výzva připravit jej v tak dynamicky se měnících pravidlech kvůli pandemii," přesně vystihla atmosféru doby, kdy se začala znovu zavádět restriktivní opatření kvůli zhoršující se pandemii. A to ještě netušil, jaká překvapení jej čekají. Hlavní hvězda Christophe Soumillon kvůli zranění na poslední chvíli svou účast odřekl, v den konání nepustila Dostihová komise na start trojici hvězd trenéra Nedorostka kvůli nesplnění veterinárních podmínek. Původní favorit EJC Maxim Pecheur přišel o hlavní rita, čímž se otevřela cesta k Poháru pro Soumillonova náhradníka Vincenta Cheminaud.
 
Vrchol sezóny v Meranu opět skončil českým triumfem. Sobotní hlavní dostih získal Stuke, v nedělním Gran Premiu obhájil rok staré vítězství L'Estran.

Říjen

Počátkem října českým turfem nejvíce rezonovala otázka: Bude Velká pardubická nebo nebude? Stále se zpřísňující podmínky pro konání sportovních akcí byly velkou překážkou, ale 2. října padlo rozhodnutí: Bude! Bez diváků, s dotací o 2 milióny sníženou, ale bude.

Navzdory trablům tamního provozu se 3. října uskutečnilo Slovenské derby, byť jen o 20 tisíc eur. Po triumfu Arcturuse z roku 2019 se opět prosadil kůň stáje Meridian v péči Františka Holčáka, pilotovaný Zdenko Šmidou - Troop Commander.

Arc mítink, v jehož rámci si Zariyannka vyzkoušela sílu konkurence v Gr.1 Prix de l'Opera, byl notně poznamenám škrtem koní ballydoylské centrály, která tak reagovala na zjištění o kontaminaci krmiva Gain, které používá. Přesto Coolmore na vítězství dosáhl -  v dostihu se prosadil Sottsass, na kterém koupila poloviční podíl a který nedlouho poté odešel do Coolmoru plnit roli plemeníka. Enable ani druhý pokus o hattrick nevyšel a skončila šestá a krátce poté ukončila dostihovou kariéru. 

Druhá říjnová neděle byla opět velkým svátkem českého turfu, letos nejenon překážkovým zásluhou triumfu Nagano Golda v největším polském dostihu Velké varšavské (Gd1). Samotná Velká pardubická v unikátní a smutné atmosféře prázdných tribun přinesla nejen životní úspěch Hegnusovi Františka Ševců, který se jím posunul za Peruána na druhé místo nejbohatších koní českého chovu, ale byla ohromnou pobídkou pro celý český chov. Bohužel ale byla zároveň na delší dobu posledním mítinkem na českých drahách. Jockey Club se snažil státní správě předložit plán na pořádání dostihů i v podmínkách vydaných vládou, ale vše šlo příliš pomalu. Pořadatelé v nastalé nejistotě postupně rušili plánované mítinky a českým koním zbyla jen možnost startů v zahraničí. I díky omezení jiných možností se jedním z nejlépe obsazených středoevropských dostihů stala maďarská Kincsem díj, ale ani silná konkurence starších koní neudělala větší dojem na letos neporaženého Opasana

Několik koní českých majitelů ale odešlo do zahraničí natrvalo. Gr.3 vítěze Kronprinze přesunul Jiří Charvát k trenéru Lefebvremu do Francie, kde svůj nový domov našlo i několik překážkářů Lokotransu a také Eternity

Listopad

Už v říjnu několik amerických hřebčínů v reakci na koronavirouvou pandemii přistoupilo ke snížení připouštěcích poplatků svých plemeníků pro nadcházející sezóny, v listopadu se s podobnými zprávami roztrhl pytel. Bleskem z čistého nebe byla informace o odchodu Martina Pecky z čela chuchelského závodiště, velkým přestupem byla i změna majitele Subway Dancera, jehož od stáje Bonanza Martina Wolfa koupila stáj Lokotrans. Tu naopak opustil dvanáctiletý Ribelino, který odešel na penzi.

Keeneland hostil již 37. ročník Breeders' Cupu, v němž evropští zástupci dosáhli čtyř vítězství a Kentucky Derby vítěz Authentic se skvěle rozloučil s kariérou triumfem v Breeders' Cup Classic. Stejný víkend vyrazili čeští koně do Milána na italský Saint Leger. Skvělý výkon v něm podal především Troop Commander, který proběhl cílem jako druhý, ale po hodně diskutabilním rozhodnutí stewardů byl přesunut na třetí místo. O pár dní později se s milánským závodištěm rozloučili překážkoví koně a loučení to bylo velmi stylové - koně v českém tréninku vyhráli všech pět graded dostihů. V Miláně vyšla na nebe i nová česká hvězda - dvouletý Ponntos ze stáje Evy Nieslanikové deklasoval na přímé dráze 1200 metrů konkurenci v dostihu o 19.800 €, který o 12 dní později stejně suverénně dominoval i v Římě

Jedenadvacátého listopadu, po šestitýdenní pauze, se přece jen vrátily dostihy i na česká závodiště, byť jen na jediný den. Chuchli se nakonec podařilo uspořádat i poslední zbývající klasický dostih Saint Leger, kterému vévodila Vivienne Wells.

Prosinec

V prosinci zveřejnil svůj ceník na letošní připouštěcí sezónu Hřebčín Napajedla, který v průměru srazil ceny svých hřebců o čtvrtinu. Konkurenční Hřebčín Střelice, který už dříve oznámil angažování plemeníka Chardonney Tcheque, posílil svůj chov o rodokmenově velmi zajímavou klisnu - polosestru šampióna Rata Fragancii.

Jiří Trávníček také oficiálně potvrdil to, co se již v zákulisí šuškalo několik týdnů - odchod trenéra Olehly ze zhořské centrály, kterou na konci ledna opustí i žokej Milan Zatloukal. 

Zatímco čeští překážkáři stále sbírali dotace na zahraničních drahách včetně francouzské Cagnes-sur-Mer, kde se Josef Váňa mladší na několik týdnů usadil s jedenáctkou svých svěřenců a žokejem Josefem Bartošem, Jockey Club už plánoval sezónu 2021. Těsně před vánoci vydal termínovou listinu, která počítá s 51 dostihovými dny.

Vedle Ponntose, jehož doménou budou kratší distance, ukázal slibné perspektivy i další dvouletek - Charvátův Hazarder, který v Pise předvedl působivý finiš, kterým ovládl tamní dvoukilometrovou zkoušku o 13.200 €.

Symbolickou tečku za neklidným rokem a hodně nestandardní sezónou udělalo nečekané ale o to vítanější vítězství Sternkranze v hlavním dostihu mítinku v Cagnes-sur-Mer, kde velmi pěkně vyhrál Quinté+ proutěnky o 80 tisíc eur.

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking